"Skrzynia władcy piorunów" Marcin Kozioł

6 września 2014, 06:52

Skrzynia-Wladcy-Piorunow-
Skrzynia-Wladcy-Piorunow-

PORWANIE, TAJEMNICZA SKRZYNIA PEWNEGO GENIUSZA I DRUŻYNA DZIELNYCH DETEKTYWÓW NA KÓŁKACH!
,,Skrzynia władcy piorunów” Marcina Kozioła – pierwszy tom nowej serii literackiej dla młodzieży


Akcja książki błyskawicznie nabiera tempa. Porwanie, typy spod ciemnej gwiazdy, tajemnicza skrzynia i sekretna organizacja Teslariuszy, a na dokładkę – niesamowita, tocząca się równolegle historia geniusza, Nikoli Tesli, zwanego Władcą Piorunów, która, choć może wydawać się fantastyczna, oparta jest na faktach z dzieciństwa i dorosłego życia słynnego serbskiego wynalazcy…

A zaczęło się tak:
Ojciec nastoletniego Toma kupuje na aukcji starodawną skrzynię pełną rysunków wykonanych przez małego chłopca. Po kilku miesiącach znika z domu zostawiając lakoniczny i niezrozumiały list. czternastoletnia, poruszająca się na wózku Julia, jej wyjątkowy pies towarzyszący Spike i przyjaciel Tom nie wierzą w jego ucieczkę. Postanawiają go odszukać, tym bardziej że sami o mało co nie zostają porwani… Akcji książki nie powstydziłby się najlepszy film szpiegowski! Samochód powoli ruszył. Spike próbował biec, nadal nie wypuszczając z zębów zdobyczy. (…) w ułamku sekundy upewnił się, że Julia stoi na chodniku bezpieczna w swoim czterokołowcu. Odbił się wówczas I wskoczył do wnętrza pojazdu. Dziewczynka z oddali obserwowała, jak zamykają się za nim drzwi furgonetki, a jej dwóch najlepszych przyjaciół zostaje uwięzionych w środku.
W toku poszukiwań bohaterowie odkrywają, że ojciec Toma zostawił mu liściki, dzięki którym krok po kroku docierają do sedna tajemnicy… Czy uda im się uratować tatę i wyjść cało z opresji?

Niezwykli bohaterowie
Marcin Kozioł stworzył błyskotliwą powieść przygodową dla nastolatków. Historia oparta na faktach, intryga i nieoczekiwane zwroty akcji to jednak nie jedyne jej atuty. Najważniejsi są bohaterowie. Julia to łagodna i mądra nastolatka, która porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak fakt ten w żaden sposób nie pozbawił jej radości i chęci życia, a wręcz przeciwnie – ma ich jeszcze więcej. Spike – labrador, wyjątkowo inteligentny lub wręcz (jak lubi o sobie myśleć) władający nadprzyrodzonymi mocami pies, który wierzy, że pamięta swoje poprzednie wcielenia, a przy okazji niezwykle bystry obserwator rzeczywistości obdarzony niebanalnym poczuciem humoru. Na koniec Tom – dzielny piętnastolatek, który widzi kolory słów i czuje ich zapach, bez reszty oddany swoim przyjaciołom i wykazujący niezwykłą odwagę. Czy ktoś oprze się takiemu fantastycznemu trio?
Spike ledwo nauczył się mówić albo – jak kto woli – szczekać, zdał sobie sprawę, że to, czego doświadcza na co dzień, jest zupełnie nieznane innym labradorom. Ba, także owczarkom, spanielom, a nawet Rodowi, staremu, mądremu dogowi kanaryjskiemu zamieszkującemu prawdziwy pałac na podwórku sąsiadów. (…) Do łebka psa powróciło wspomnienie, że przecież w którymś, nie tak dawnym życiu nosił miano Buddy I mieszkał w Waszyngtonie. W Białym Domu. Tylko sierść miał czekoladową…

Tajemnicza skrzynia

Wszystko zaczęło się w momencie narodzin geniusza – Władcy Piorunów. Dlaczego był tak nazywany? Odpowiedź znajduje się w książce. Dość że w dniu jego narodzin pioruny nie przestawały walić! Może anioły zdecydowały się uczcić ten cud narodzin. Chłopiec nadal popłakiwał zdziwiony nowym światem, w którym się znalazł. Po chwili jednak uspokoił się. W izbie zapadła cisza. Na dworze jak na skinienie jakiegoś magicznego dyrygenta ucichły też grzmoty, a pioruny przestały rozświetlać okolicę. – Ooo! Mamy tu chyba Władcę Piorunów – zażartował lekarz, patrząc na malca. Nie wiedział, jak prorocze były to słowa.

Mały Nikola od dziecka wymyślał wynalazki I rysował swoje wizje na kartkach. Wszystkie wkładał do drewnianej skrzyni z wygrawerowanymi literami NT, którą ponad 100 lat później znalazł ojciec Toma…

Nie tylko przygoda
“Skrzynia Władcy Piorunów” to również historia o tym, jak wiele można zdziałać, mając oddanych przyjaciół, otwarty umysł i chęć do działania. Historia o niepełnosprawności, która nie musi oznaczać końca wszystkiego. Opisana oczami dwóch osób – Julii i jej psa towarzyszącego – pozwala zrozumieć ograniczenia osób poruszających się na wózkach i zobaczyć w nich ludzi takich samych jak ci zdrowi.


Takiego zestawu bohaterów to jeszcze nie spotkałem w żadnej książce. Pies Spike, który pamięta swoje poprzednie wcielenia, Julia dziewczyna jeżdżąca na wózku oraz Tom, który widzi kolory i czuje zapachy wyrazów. A to zaledwie początek tej przygody! Pewnie myślicie to co ja, kiedy zacząłem czytać "Skrzynię Władcy Piorunów" – zbyt dużo nieprawdopodobnych wątków. Macie rację. W dodatku potem jest ich coraz więcej. A co bardziej intrygujące, wiele z nich okazuje się całkowicie prawdziwych. Będziecie naprawdę zaskoczeni. Obiecuję.
Aleksy Krysztofiak, www.ksiazkinaczacie.pl

To naprawdę fantastyczna historia. Nie słyszałem o innej powieści przygodowej dla młodzieży, której głównymi bohaterami byliby: osoba na wózku i jej pies asystujący. To Dan Brown dla młodzieży. Ta powieść może pomóc w zmianie wizerunku osób z niepełnosprawnością (…) Fragmenty zamierzamy czytać w szkołach i w szpitalach.
Marek Sołtys, prezes Fundacji TPSW
(Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza)

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS"Intymne życie zwierząt" Katharina von der Gathen

Nowość z Wydawnictwa Prószyński i s-ka"Przyjemność" Paul Bloom

Ksiązkę proponuje Wydawnictwo Muza"Jak zatrzymać czas?" Matt Haig

Nowość Wydawnicza od Zysku i s-ki"Gotuję, nie marnuję" Sylwia Majcher

Książkę poleca Grupa Wydawnicza Foksal

"Czwarta małpa" J.D. Barker

Nowość wydawnicza z Muzy"Towarzysz Hemingway" Nicholas Reynolds

Nowa książka z Wydawnictwa Bellona

"Emigrantki" Janice Y.K. Lee

Nowość wydawnicza od Wydawnictwa Literackiego"Życie na maksa" Jenson Button

Nowa książka- Wydawnictwo Insignis"Czy to pierdzi? Sekretne(gazowe) życie zwierząt" Nick Caruso i Dani Rabaiotti

Propozycja dla najmłodszych- nowość z Wydawnictwa Insignis

"Pustynna przysięga" Oliver Bowden

Nowość- Wydawnictwo Insignis"Różowa czapeczka" Andrew Joyner

Nowo wydana książka Wydawnictwa Prószyński i s-ka„Mallko i tata” Gusti

Nowość! Wydawnictwo Dwie Siostry"Nie płacz, króliczku" Jörg Mühle

Nowość Wydawnictwa Dwie Siostry"Maleńki król" Taro Miura

Nowość -Wydawnictwo Dwie Siostry„Unf*ck Yourself. Napraw się!” Gary John Bishop

Nowa propozycja Wydawnictwa Insignis
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok