"Wesele babuni" Zygmunt Gloger

28 stycznia 2015, 23:08

Wesele Babuni
Wesele Babuni

Wyjątkową książkę otrzymałam wraz z kartką świąteczną.
Niepozorna, niezbyt obszerna, z rozkosznym tytułem "Wesele babuni".
Jej autorem jest Zygmunt Gloger, wydała zaś przodująca w naszym województwie, a może nawet w całej Polsce "STOPKA. SPOŁECZNE STOWARZYSZENIE PRASOZNAWCZE, oficyna, na której koncie jest mnóstwo ważnych książek-pytań i książek-odpowiedzi.
Dość wspomnieć o pozycjach o emigracji, mediach, diabłach w naszej kulturze,mediach, strachu, wierze,elitach. Miejscach świętych i przeklętych.
Stopka istnieje na rynku jako ważne wydawnictwo, które kultywuje pamięć naszych największych i ta seria też ma swego patrona, to Zygmunt Gloger, znany regionalista spod Jeżewa.

Więc teraz pojawiła się książka, która zaskoczeniem nie jest, bo wiadomo, że w obrębie zainteresowań znajdzie się też i sam Gloger, tym razem jako upiorny (powiedzielibyśmy współcześnie), który zmusza babcię do opowieści o weselu, "z najdrobniejszymi szczegółami". I babcia opowiada o ślubie z Maciejem Wojną, w i mi bliskich Rutkach, w roku 1809.
Opowieść ta pełna jest wspomnianych "najdrobniejszych szczegółów"- i dworu w Pęsach, gdzie odbywało się weselisko, gościach weselnych, którzy, bywało, zjeżdżali kilka dni wcześniej, strojów -"kontuszy jasnogranatowych", z karmazynowymi wyłogami.Na przyjęcie zwoziły się całe "domy", szczegółowo opisuje je babcia, a potem i sam Gloger.

Jest tu i utyskiwanie na fraki, kapelusze i pończoszki, które odbiegały od "polskich strojów", w mniejszości, bo było ich tylko osiem, podczas gdy modnych, zagranicznych, o jeden więcej :-)
Dla współczesnego czytelnika sporo tez ciekawostek, a to, że panna młoda miała tylko chrzest "z wody", a ten prawdziwy- dzień przed ślubem, żeby nie łączyć razem dwóch sakramentów. Są wymienione prezenty dla młodej od narzeczonego: pierścionek z topazem, trzy pary białych rękawiczek, muślinową chustkę haftowaną, "bicz" korali, a wszystkiego sztuk wiele, co można byłoby przenieść i do współczesnych czasów, by panny młode mogły wzruszać się prezentami. Jest wreszcie informacja, dlaczego na ślub nie pojechali rodzice panny młodej, oraz z jakiego powodu na ucztę składało się wszystko podwójne (zupy i dania mięsne)

Wszystko spisane starannie i pieczołowicie, co sprawia, że nawet teraz można poczuć się jak prawdziwy, wytworny gość na przyjęciu panny Agnieszki Dobrzynieckiej i jej kawalera, a wkrótce męża,Macieja Wojno. A działo się to 1 sierpnia 1809 roku i tylko o tym, czy był to gorący czas letni - Zygmunt Gloger nie informuje. A szkoda:-)
Wesele babuni opisał doskonale. Ale chodziła mu pogłowie rzecz z innymi jeszcze szczegółami weselnymi z dawnej Polski, pracował nad tą pozycją bardzo długo.

O weselach, mimo zebranego materiału, Gloger pisać jednak zaniechał. I naprawdę nie wiadomo dlaczego...

Dobrze więc, że mamy malutką, pełną wzruszających drobiazgów pozycję wydawniczą, która pokazuje też jak niezwykłym regionalistą był Zygmunt. Zamiast "polować, hasać konno, bawić się"- egzaminował do znudzenia własną babkę ze wspomnień młodości.

Dziełko wyszło z tego niezwykłe, przyjemne i tak pięknie opisane, że aż żal, że tak szybko się kończy...
Polecam tym, którzy-przeżywszy własne wesele- tęsknią do minionego czasu zabawy, radości, miłości i dobra:-)

Właściwie -przez te dwieście lat niewiele się zmieniło... tylko dworów brak, a i młodzi panowie nie tak ochoczo obdarowują swoje wybranki ślubnymi prezentami....Szkoda!

"Wesele babuni" Zygmunta Glogera otrzyma jedna z osób, która odpowie na pytanie: kiedy "zmurowano" kościół w Rutkach, gdzie ślub brała babunia? Podpowiedź- zrobili to dziedzice Mężenina, Jakub i Anna Mężyńscy :-)

Na odpowiedzi czekamy do 15 lutego pod adresem dsokolowska@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS"Intymne życie zwierząt" Katharina von der Gathen

Nowość z Wydawnictwa Prószyński i s-ka"Przyjemność" Paul Bloom

Ksiązkę proponuje Wydawnictwo Muza"Jak zatrzymać czas?" Matt Haig

Nowość Wydawnicza od Zysku i s-ki"Gotuję, nie marnuję" Sylwia Majcher

Książkę poleca Grupa Wydawnicza Foksal

"Czwarta małpa" J.D. Barker

Nowość wydawnicza z Muzy"Towarzysz Hemingway" Nicholas Reynolds

Nowa książka z Wydawnictwa Bellona

"Emigrantki" Janice Y.K. Lee

Nowość wydawnicza od Wydawnictwa Literackiego"Życie na maksa" Jenson Button

Nowa książka- Wydawnictwo Insignis"Czy to pierdzi? Sekretne(gazowe) życie zwierząt" Nick Caruso i Dani Rabaiotti

Propozycja dla najmłodszych- nowość z Wydawnictwa Insignis

"Pustynna przysięga" Oliver Bowden

Nowość- Wydawnictwo Insignis"Różowa czapeczka" Andrew Joyner

Nowo wydana książka Wydawnictwa Prószyński i s-ka„Mallko i tata” Gusti

Nowość! Wydawnictwo Dwie Siostry"Nie płacz, króliczku" Jörg Mühle

Nowość Wydawnictwa Dwie Siostry"Maleńki król" Taro Miura

Nowość -Wydawnictwo Dwie Siostry„Unf*ck Yourself. Napraw się!” Gary John Bishop

Nowa propozycja Wydawnictwa Insignis
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok