Radio Białystok | Galerie | Pierwszy Festiwal Literacki "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" [zdjęcia]

Pierwszy Festiwal Literacki "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" [zdjęcia]

11.02.2017, 17:40, akt. 12.02.2017, 12:05

Spotkanie z Michałem Książkiem, Festiwal "Autorzy i Książki" w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Spotkanie z Michałem Książkiem, Festiwal "Autorzy i Książki" w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Pierwszy Festiwal Literacki "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" - relacja Doroty Sokołowskiej

Rozpoczął się festiwal literacki "Autorzy i Książki" w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Spotkania z pisarzami m.in. Grzegorzem Kasdepke, Michałem Książkiem i Hanną Kowalewską, a także warsztaty literackie dla dzieci i dyskusje o literaturze - to program pierwszego Festiwalu Literackiego "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" w Białymstoku.

- Festiwal ma przybliżać, promować, autorów, którzy wywodzą się z województwa podlaskiego i tutaj tworzą - powiedziała dyrektorka Książnicy Podlaskiej w Białymstoku Jolanta Gadek. Książnica jest największą w regionie biblioteką i organizatorem imprezy.

Zdaniem dyrektorki, na Podlasiu bardzo brakuje literackiego wydarzenia, poświęconego pisarzom pochodzącym z tego regionu i tu tworzącym.

W piątek odbyły się warsztaty z jednym z najchętniej czytanych autorem książek dla dzieci, pochodzącym z Białegostoku, Grzegorzem Kasdepke, a także spotkanie z przyrodnikiem i autorem komiksów Tomaszem Samojlikiem. Jak mówi jeden ze współorganizatorów festiwalu prezes Fundacji "Sąsiedzi" Andrzej Kalinowski, Samojlik jest "absolutną gwiazdą", dlatego nie można opuścić tego spotkania.

Najmłodsi mogli też obejrzeć wystawę lalek występujących w spektaklach Białostockiego Teatru Lalek oraz wziąć udział w warsztatach przygotowanych dla nich przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Natomiast na sobotę zaplanowano dyskusję o literaturze w regionie i mapie literacko-wydawniczej. Jak mówił Kalinowski, niewiele osób wie, że rocznie w Podlaskiem wydaje się kilkaset pozycji - od wspomnień, przez poezję i prozę, aż po książki naukowe. I właśnie festiwal ma to pokazać - zapoznać mieszkańców z tymi książkami.

Podczas festiwalu swoją premierę ma najnowsza powieść Jana Kamińskiego "Po stronie cieni". Można też było posłuchać rozmowy m.in. z pisarką, poetką i dziennikarką Polskiego Radia Białystok Miłką Malzahn oraz reportażystą Michałem Książkiem.

Zwieńczeniem imprezy będzie spotkanie z pochodzącą z regionu Hanną Kowalewską - znaną i cenioną przez czytelników autorką bestsellerowego cyklu powieści o Zawrociu. (PAP, oprac. mak, zmj)

źródło: PAP | red: mak, zmj, mm
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​