Radio Białystok | Galerie | "Cyganeria" Giacomo Pucciniego w repertuarze Opery i Filharmonii Podlaskiej

"Cyganeria" Giacomo Pucciniego w repertuarze Opery i Filharmonii Podlaskiej

15.03.2017, 17:29, akt. 18:24

Jedna z najczęściej granych oper na świecie, która zabrzmiała we wszystkich najważniejszych scenach teatralnych i salach koncertowych – "Cyganeria" Giacomo Pucciniego pojawi się w repertuarze Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Pokaz prasowy "Cyganerii" G. Pucciniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Michał Heller/OiFP
Pokaz prasowy "Cyganerii" G. Pucciniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Michał Heller/OiFP

Z twórcami "Cyganerii" podczas otwartej próby rozmawiał Adam Klimiuk

Kompozycja Giacomo Pucciniego, libretto duetu Luigi Illica i Giuseppe Giacosa

Doskonałe libretto opery na podstawie "Scen z życia cyganerii" Henri Murgera stworzył zgrany duet Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Pierwszy odpowiedzialny był za dramatyczną dynamikę, drugi nadał całości poetycki sznyt. Praca nad tekstem i muzyką trwała aż do premiery, a nawet dłużej, bo poprawek żądał kompozytor także później! Osiągnął dzięki temu efekt, który wielu bez wahania uznaje za jego życiowe arcydzieło, zaliczając operę do ścisłego kanonu najwybitniejszych dzieł operowych w historii. 

Wyjątkowa fabuła "Cyganerii", podobnie jak u Murgera, została przedstawiona w postaci kilku kadrów, będących zarazem samodzielnymi kompozycyjnie scenami o wyraźnym środku ciężkości. Wzruszająca Mimi i romantyczny Rodolfo oraz nieprzewidywalna Musetta i zabawny Marcello to dwie pary, których historie stanowią dwie osie kompozycyjne dzieła. Losy bohaterów rozgrywają się na scenie Paryża pierwszej połowy XIX wieku m.in. w malowniczej, artystycznej Dzielnicy Łacińskiej. 

Podlaska inscenizacja jednej z najczęściej granych oper na świecie

W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej miejsce akcji zostanie przeniesione w latach 30. XX wieku – to ostatnie, barwne, brzmiące bluesem, jazzem i swingiem chwile dwudziestolecia międzywojennego, gdy rozkwitało kino nieme i satyra kabaretowa.

W środę (15.03) z artystami i realizatorami "Cyganerii" spotkali się dziennikarze. Mogli obejrzeć fragment opery w reżyserii Marii Sartovej, ze scenografią Mariusza Napierały, choreografią Jarosława Stańka i kostiumami Agaty Uchman.

Jak informuje OiFP - o wyjątkowości podlaskiej inscenizacji stanowi obsada: Andrzej Lampert i  Rafał Bartmiński – Rodolfo, Iwona Sobotka i Marcelina Beucher – Mimì, Szymon Komasa i Tomasz Rak – Marcello, Ewa Vesin i Ewa Majcherczyk – Musetta, Wojtek Gierlach i Remigiusz Łukomski – Colline, Patryk Rymanowski i Arkadiusz Anyszka – Schaunard, Paweł Cichoński i Wojciech Ziółkowski – Parpignol, Piotr Nowacki i Bogdan Kordy – Alcindoro, Grzegorz Szostak i Krzysztof Szyfman – Benoît, Dominik Kujawa i Krzysztof Szyfman – Celnik, Bartłomiej Łochnicki i Bogdan Kordy – Sierżant.

Chór OiFP przygotowała Violetta Bielecka, Chór Dziecięcy – Ewa Rafałko. Solistów, Chóry i Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Paweł Kotla, kierownik muzyczny inscenizacji.

Historia artystów, należących do bohemy paryskiej wzrusza i oddziałuje na widzów do dziś. Świeżość, młodość, namiętność, wielka miłość, pełna zarówno radości, jak i cierpienia, wszystko to zanurzone w niezrównanej muzyce Pucciniego na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej już 24 marca 2017.

źródło: OiFP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Weekend za pół ceny - kolejna edycja na przełomie marca i kwietnia

8.02.2017, 14:31

Do końca lutego hotelarze czy restauratorzy mogą zgłaszać swoje oferty do kolejnej edycji akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny".


Podlaskie instytucje kultury mogą liczyć na większe wsparcie

4.11.2016, 17:22

"Stanie się tak, jeżeli sejm przyjmie projekt budżetu, w którym po raz pierwszy finansowanie kultury ma wynieść 1 % PKB."


Ponad 100 artystów stara się o rolę w musicalu "Doktor Żywago"

31.10.2016, 15:20

Polska premiera musicalu " Doktor Żywago" we wrześniu przyszłego roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASSylwester Miejski w Białymstoku 2017, fot. Marcin Mazewski
REGION
1.01.2018, 00:22, akt. 05:23

Sylwestrowe zabawy w regionie


Pasterka w Katedrze Białostockiej, fot. Monika Kalicka
KRAJ
25.12.2017, 01:41, akt. 11:06

Boże Narodzenie w Kościele katolickim
Świąteczny Białystok, fot. Monika Kalicka
20.12.2017, 11:21, akt. 11:29

Świąteczny Białystok [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok