Radio Białystok | Galerie | Otwarcie ulicy i wieczór wspomnień o prof. Simonie Kossak w Białowieży

Otwarcie ulicy i wieczór wspomnień o prof. Simonie Kossak w Białowieży

autor: Aneta Gałaburda

18.03.2017, 05:37, akt. 19:39

Prof. Simona Kossak - miłośniczka i znawczyni Puszczy Białowieskiej, autorka popularnych gawęd radiowych o przyrodzie, została patronką ulicy w Białowieży. Jej imię nadano fragmentowi drogi, która prowadzi do leśniczówki Dziedzinka, gdzie mieszkała przez 35 lat.

Otwarcie ulicy Simony Kossak w Białowieży, fot. Łukasz Ławrysz
Otwarcie ulicy Simony Kossak w Białowieży, fot. Łukasz Ławrysz

W Białowieży otwarto ulicę Simony Kossak - relacja Jarosława Iwaniuka

15 marca minęła dziesiąta rocznica śmierci prof. Simony Kossak. Zmarła w 2007 r. w Białymstoku po ciężkiej chorobie. Miała 64 lata.

Symboliczne przecięcie wstęgi na ulicy Simony Kossak

W sobotę (18.03) w Białowieży symbolicznie przecięto wstęgę na ulicy Simony Kossak. Wzięli w tym udział m.in. mieszkańcy, przyjaciele Kossak i władze Białowieży. Następnie w Białowieskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór wspomnień poświęcony prof. Kossak. Podczas spotkania można było też obejrzeć wystawę prac plastycznych i przeczytać opowiadania laureatów naszego radiowego konkursu literacko-plastycznego poświęconego pamięci prof. Simony Kossak. Wystawę będzie można oglądać do połowy kwietnia.

W konsultacjach społecznych większość głosujących za ulicą Simony Kossak

Imię Simony Kossak nadano fragmentowi drogi Browskiej podczas sesji rady gminy Białowieża 7 marca. Inicjatorem upamiętnienia było Towarzystwo Przyjaciół Energii Odnawialnej. Decyzję radnych poprzedziły konsultacje społeczne, w których większość głosujących poparła pomysł Towarzystwa.

Simona Kossak "stawiała na edukację"

Irena Chyra z Towarzystwo Przyjaciół Energii Odnawialnej powiedziała, że oprócz nauki Simona Kossak "stawiała na edukację" przyrodniczą. Przypomniała, że radiowe gawędy "Dlaczego w trawie piszczy" wyedukowały i edukują wiele osób, bo prof. Kossak umiała mówić o przyrodzie w sposób jasny i przystępny dla każdego, jednocześnie bardzo ciekawy, przykuwający uwagę, "ze swadą".

Nie ma chyba drugiej takiej osoby, która tak pięknie mówiła o przyrodzie i miała tak wielką wiedzę - dodała Chyra.

Ulica Simony Kossak ma pozostać drogą gruntową, Towarzystwo Przyjaciół Energii Odnawialnej chce zabiegać o nową nawierzchnię, ale z zachowaniem naturalnego charakteru tej drogi. Nie ma jeszcze zabudowań przy tej ulicy. Towarzystwo chce również w przyszłości zasadzić w tym miejscu gatunki drzew (jarzębina, głóg), których owoce są pokarmem dla ptaków. Mają też powstać ławeczki z tabliczkami dedykowanymi osobom związanym z przyrodą, Puszczą Białowieską i jej mieszkańcami. Jest też pomysł utworzenia przyrodniczej ścieżki edukacyjnej do Dziedzinki z zagadkami dla całych rodzin.

Simona Kossak pochodziła z rodziny znanych malarzy

Simona Kossak urodziła się w 1943 r. w Krakowie w znanej rodzinie artystów - jako córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza Kossaków - trzech malarzy. Była bratanicą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Prof. Simona Kossak miała tytuł profesora nauk leśnych, ale mówiła o sobie, że jest zoopsychologiem. Kręciła również filmy przyrodnicze.

Konkurs Radia Białystok upamiętnia Simonę Kossak

W Podlaskiem imię Simony Kossak nosi białostockie przedszkole samorządowe nr 77 oraz szkoła podstawowa nr 43, na osiedlu Bagnówka w Białymstoku jest też ulica jej imienia. Powiat hajnowski od 2007 r. funduje najzdolniejszym uczniom stypendia imienia pani profesor.

Upamiętnieniu postaci Simony Kossak służy również konkurs literacko-plastyczny o tematyce przyrodniczej, który organizuje Polskie Radio Białystok. To na antenie tej rozgłośni przez sześć lat emitowane były jej gawędy przyrodnicze "Co w trawie piszczy?", które cieszyły się niezwykłą popularnością wśród słuchaczy. Radio Białystok wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku wydało je przed laty w formie książkowej oraz na płytach CD.

źródło: PAP | red: mak, wsz

ZOBACZ TEŻ:


"Tydzień Simony Kossak" w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku

17.03.2017, 14:05

"Tydzień Simony Kossak" obchodzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku, której patronką jest profesor. W taki sposób wspominali ją w związku z przypadającą 15 marca 10. rocznicą śmierci.


10 lat temu zmarła prof. Simona Kossak

15.03.2017, 07:13

Profesor Simona Kossak zmarła 15 marca 2007 roku. Pisała książki, artykuły, pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Białowieży.


"Gawęda o Simonie Kossak" - reportaż Anety Gałaburdy

15.03.2017, 00:01

Znała Puszczę Białowieską od podszewki. Spędziła w niej ponad połowę swojego życia. Wiedziała o niej niemal wszystko, kochała ją i broniła za wszelką cenę. Pisała książki, artykuły, pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Polskę oczarowały jej gawędy.


Simona Kossak - brzydkie kaczątko artystycznej familii [wywiad]

26.02.2017, 08:45

Simona Kossak znana popularyzatorka wiedzy o przyrodzie, musiała w dzieciństwie walczyć o akceptację najbliższych. Odrzucenie, którego doświadczyła w rodzinie, dało jej siłę, sprawiło, że, zrażona do ludzi, stała się rzecznikiem zwierząt - wspomina Joanna Kossak, siostrzenica Simony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASSylwester Miejski w Białymstoku 2017, fot. Marcin Mazewski
REGION
1.01.2018, 00:22, akt. 05:23

Sylwestrowe zabawy w regionie


Pasterka w Katedrze Białostockiej, fot. Monika Kalicka
KRAJ
25.12.2017, 01:41, akt. 11:06

Boże Narodzenie w Kościele katolickim
Świąteczny Białystok, fot. Monika Kalicka
20.12.2017, 11:21, akt. 11:29

Świąteczny Białystok [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok