Radio Białystok | Galerie | Rozpoczynają się obchody 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa

Rozpoczynają się obchody 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa

12.04.2017, 09:51, akt. 19:03

Rok 2017 to rok szczególny. Sto lat temu odszedł twórca języka esperanto. W Białymstoku rozpoczęły się obchody tej rocznicy.

100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa - obchody w Białymstoku, fot. Andrzej Bajguz
100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa - obchody w Białymstoku, fot. Andrzej Bajguz

Kim jest Ludwik Zamenhof? - pytał białostoczan Andrzej Bajguz

Władze samorządowe oraz mieszkańcy Białegostoku złożyli w środę (12.04) kwiaty przy pomniku twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa oraz otworzyli wystawę znaczków i kart pocztowych związaną z tym językiem. W ten sposób rozpoczęły się w Białymstoku obchody 100. rocznicy śmierci Zamenhofa. Uczestnicy zaśpiewali też wspólnie hymn esperanto, do którego słowa napisał Zamenhof.

Ludwik Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 r.

Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 roku, jednak ze względu na przypadające w tym roku Święta Wielkanocne, obchody przeniesiono.

Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to wielonarodowe, zróżnicowane kulturowo miasto. Młody Zamenhof, który za główną przyczynę nieporozumień i sporów między ludźmi uważał barierę językową, postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego.

Białystok ważny dla Zamenhofa

Jak mówił podczas uroczystości prezes Towarzystwa Esperantystów w  Białymstoku Przemysław Wierzbowski, Zamenhof, który do 14. roku życia mieszkał w Białymstoku, a później razem z rodzicami przeprowadził się do Warszawy, bardzo wiele razy wspominał miasto swojego urodzenia. - Jak  wiele razy powtarzał, Białystok to jest miasto, które dało starania, dało usiłowania, dało pomysły na wszelkie kolejne plany w jego życiu - podkreślił Przemysław Wierzbowski.  

Uroczystości przez cały rok

Uroczystości zaplanowano na cały rok. W czwartek (13.04) wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert "Esperanto - język nadziei", podczas którego zabrzmi w języku esperanto m.in. I Symfonia "Esperanto" Davida Gainesa. Natomiast w świąteczny poniedziałek przed białostockim ratuszem odbędzie się -  jak zapowiadają organizatorzy - esperanckie granie i śpiewanie.

Natomiast główne uroczystości związane z 100. rocznicą odbędą się w maju, kiedy w Białymstoku rozpocznie się 36. Polski Kongres Esperantystów, na który przyjadą esperantyści z kraju i ze świata. W planach trzydniowego forum jest m.in. promocja wydanego w esperanto tomiku poezji białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego.

Esperanto w stolicy Podlasia

Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa (od nowego roku włączone do  Białostockiego Ośrodka Kultury), które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.

Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism. To  m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podaje się liczbę kilkuset tysięcy osób znających ten język.


źródło: PAP | red: sk, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Białegostoku proponuje, aby w mieście była ulica esperantysty Jakuba Szapiro

10.04.2017, 15:00

Jest już mural i tablica upamiętniająca Jakuba Szapiro, założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Teraz w Białymstoku ma być jeszcze ulica jego imienia. Z taką propozycją wystąpił do radnych prezydent miasta.


Białystok uczci 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa

4.04.2017, 13:24

Złożeniem kwiatów przy pomniku twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa oraz otwarciem wystawy znaczków i kart pocztowych związanej z tym językiem rozpoczną się 12 kwietnia w Białymstoku obchody setnej rocznicy śmierci Zamenhofa.


Kurs języka esperanto w kwadrans

17.01.2017, 12:13

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kogut w rosole" - próba medialna, fot. Monika Kalicka
KULTURA
14.04.2018, 10:48, akt. 15.04.2018, 11:07

"Kogut w rosole" - premiera w Teatrze Dramatycznym
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok