Radio Białystok | Galerie | Niedziela Wielkanocna w Kościele katolickim i w Cerkwi prawosławnej

Niedziela Wielkanocna w Kościele katolickim i w Cerkwi prawosławnej

autor: Anna Choruży, Olga Gordiejew

16.04.2017, 05:01, akt. 16:51

Niedziela Wielkanocna to najważniejsze święto w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Wierni świętują zmartwychwstanie Chrystusa.


Msza rezurekcyjna w katedrze białostockiej, fot. Monika Kalicka
Msza rezurekcyjna w katedrze białostockiej, fot. Monika Kalicka

Msza rezurekcyjna w Kościele katolickim

Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. To specjalny dzień dla wszystkich chrześcijan. Rezurekcja odprawiana jest w niedzielny poranek tradycyjnie o 6:00 rano. Kapłani obnoszą Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji wokół kościoła. 

Nabożeństwu w białostockiej Katedrze przewodniczył Arcybiskup Edward Ozorowski.

- Wszystko, co Bóg nam przekazuje, przekazuje dla naszej radości, szczęścia. Pokazuje cel i drogę, którą trzeba iść, aby ten cel osiągnąć. To wszystko, co Pan Bóg nam oferuje, jest skarbem na wysokiej górze, ale możliwym do osiągnięcia. Uroczystość Zmartwychwstania jest wezwaniem do wszystkich, którzy tę prawdę wyznają, aby nie lękali się i nie schodzili z tej drogi - mówił podczas nabożeństwa Arcybiskup Edward Ozorowski.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich.

Zmartwychwstanie Pańskie w Cerkwi

"Świętem Świąt” nazywają prawosławni Paschę, czyli Zmartwychwstanie Pańskie. 

Paschalne nabożeństwa w cerkwiach rozpoczęły się o północy. Poprzedziły je procesje wokół świątyń z radosnym biciem dzwonów. Wielogodzinne nocne nabożeństwo Jutrzni Paschalnej, a następnie świąteczna Liturgia rozpoczęły czas świętowania Zmartwychwstania Pańskiego w Cerkwi prawosławnej.

Przed rozpoczęciem jutrzni najpierw do tej warszawskiej katedry, a stamtąd do wielu prawosławnych parafii w całym kraju dotarł Św. Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, przywieziony do kraju przez delegację polskiej Cerkwi. Delegacji przewodniczył biskup siemiatycki Jerzy, zwierzchnik Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

W niedzielę rano prawosławni zasiadają do śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się od zjedzenia pokarmów poświęconych w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu poprzedzającego święto.

Po południu w cerkwiach odprawiana jest paschalna Wielka Wieczernia. O 14:00 na antenie Polskiego Radia Białystok trwała transmisja takiego nabożeństwa, któremu przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Jakub w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag, makZOBACZ TEŻ:


Jajka to symbol Wielkanocy - są w każdej święconce

15.04.2017, 07:47

Jest symbolem życia i nie może go zabraknąć w wielkanocnej święcące. Jajko to jeden z najważniejszych atrybutów świąt wielkanocnych. Znajduje się w święconkach katolików i prawosławnych.


Święcenie pokarmów na stadionie miejskim i na Rynku Kościuszki w Białymstoku

15.04.2017, 05:22

W Białymstoku można było święcić pokarmy nie tylko w kościołach. Wzorem lat ubiegłych ekumeniczna uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki. Pokarmy poświęcono również na stadionie miejskim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

9. edycja Motoserca w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
22.04.2017, 07:10, akt. 15:56

Impreza Motoserce w Białymstoku


VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
22.04.2017, 11:50, akt. 23.04.2017, 09:28

Białystok na 3 dni - literacką stolicą Polski
Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0, 15.04.2017, fot. Michał Kardasz/jagiellonia.net
15.04.2017, 07:20, akt. 22:01

Remis Jagiellonii z Cracovią
Trening Drużyny Radiowej, fot. Sylwia Krassowska
8.04.2017, 12:04, akt. 10.04.2017, 13:44

Pierwszy biegowy trening Drużyny Radiowej

źródło: www.radio.bialystok.pl​