Radio Białystok | Galerie | 15. Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku

15. Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku

9.05.2017, 12:05, akt. 12:29

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami, ich rodzice, opiekunowie, wolontariusze, przedstawiciele władz miasta przeszli we wtorek (09.05) ulicami Białegostoku w 15. Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.

2017.05.09, XV Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski
2017.05.09, XV Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski

15. Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku - relacja Alicji Pietruczuk

Marsz zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją osób Niepełnosprawnych obchodzonego w Unii Europejskiej od początku lat 90.

Festyn integracyjny

Mimo niesprzyjającej pogody, zimna i padającego śniegu, uczestnicy marszu przeszli główną ulicą miasta - Lipową na Rynek Kościuszki, gdzie przygotowano festyn integracyjny z występami artystycznymi, zabawami, konkursami, prezentacjami prac artystycznych osób niepełnosprawnych.


Jedna z organizatorek marszu, prezes Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" Ludmiła Bogalska powiedziała, że marsz jest organizowany po to, by przypomnieć wszystkim o godności każdego człowieka. Odczytała przy tym fragment Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka o, jak to określiła, "oczywistości, ale takiej, o której trzeba ciągle pamiętać", że "wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i w swych prawach".

- Prawa człowieka przysługują każdej osobie bez względu na płeć, język, kolor skóry, narodowość, pochodzenie społeczne, orientację seksualną, wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność i jakąkolwiek inną cechę - odczytała Ludmiła Bogalska. 

- I niech nam to przyświeca zawsze - dodała Ludmiła Bogalska.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku Ewa Łupińska powiedziała, że marsz pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami "są potrzebne". - Macie pełne prawa, pełne prawa, powtarzam, do spełniania swoich marzeń - tak jak każdy z nas - dodała.

Władze miasta wsparły organizację marszu

Organizację marszu wspierają władze miasta Białystok. Uczestniczący w marszu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział krótko do jego uczestników, że bardzo ważnym jest pokazywanie, że osoby z niepełnosprawnościami są ważne i szanowane. Życzył im i ich rodzinom, aby na co dzień odczuwały wsparcie miasta.

- Cieszmy się, że jesteśmy przez chwilę razem. Bawmy się - zachęcała uczestników festynu integracyjnego podlaska kurator oświaty Jadwiga Szczypiń.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzono we wtorek również w Mońkach. Marsz i imprezę integracyjną przygotowało monieckie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Pół tysiąca biegaczy w Łapach uczciło pamięć paraolimpijczyka Waldemara Kikolskiego

29.04.2017, 06:20

Około pięciuset zawodników uczciło pamięć paraolimpijczyka Waldemara Kikolskiego podczas 17. Biegów Ulicznych w Łapach jego imienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Premiera musicalu "Doktor Żywago" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
15.09.2017, 05:39, akt. 17.09.2017, 09:39

Premiera "Doktora Żywago" w Operze i Filharmonii Podlaskiej
Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:0), 9.09.2017, fot. Grzegorz Chuczun/jagiellonia.net
9.09.2017, 07:58, akt. 10.09.2017, 10:23

Jagiellonia zremisowała z Cracovią
Koncert Sarsy na Białystok - Miasto Dobrej Muzyki, fot. Joanna Żemojda
27.08.2017, 19:46, akt. 31.08.2017, 13:27

Sarsa na zakończenie wakacji w Białymstoku [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​