Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia wicemistrzem Polski! Po raz pierwszy w historii klubu [zdjęcia, wideo]

4.06.2017, 18:13, akt. 5.06.2017, 07:27

Po bardzo emocjonującej końcówce, gdy do ostatniego gwizdka przedłużonego czasu gry ważyły się losy mistrzostwa Polski, Jagiellonia zremisowała w Białymstoku z Lechem Poznań 2:2.

Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski, 4.06.2017, fot. Joanna Żemojda

0:00
0:00
Jagiellonia wicemistrzem Polski - m.in. o trenerze białostockiego klubu opowiada Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.

0:00
0:00
Piłkarze Jagiellonii odebrali medale - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jagiellonia wicemistrzem Polski - reakcje kibiców po meczu - relacja Jerzego Kułakowskiego i Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jagiellonia wicemistrzem Polski! - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Reakcje kibiców po pierwszej połowie meczu Jagiellonii z Lechem Poznań - relacja Marka Gąsiorowskiego i Grzegorza Pilata | Pobierz plik.

I choć białostocki klub tytuł nie zdobył, osiągnął największy sukces w swej historii - wicemistrzostwo kraju. Lech uplasował się na trzeciej pozycji w tabeli. Mistrzem Polski jest Legia.

Jagiellonia po raz czwarty zagra w europejskich pucharach.

Jagiellonia przegrywała po pierwszej połowie 0:2

Przez większą część meczu nie zanosiło się, że końcówka będzie tak dramatyczna. W pierwszej połowie Lech wypunktował Jagiellonię. Swoim ustawieniem zmusił ją do ataku pozycyjnego, w którym białostoczanie czują się gorzej, dobrze się bronił i zadał dwa celne ciosy.

Przez pierwszych 10 minut Lech właściwie wcale nie miał piłki, Jagiellonia atakowała, ale żadnej klarownej sytuacji nie udało jej się stworzyć. Za to pierwsza akcja gości zakończyła się bramką. W 11. minucie Tomasz Kędziora zagrał na prawnym skrzydle do Macieja Makuszewskiego, ten uciekł obrońcom, dokładnie wyłożył piłkę w polu karnym Radosławowi Majewskiemu, który płaskim strzałem zdobył prowadzenie dla Lecha.

Po tym golu goście śmielej zaatakowali, grali swobodniej. W 25. min obrońcy Jagiellonii pomylili się przy łapaniu Marcina Robaka na spalonego, ten znalazł się sam przed Marianem Kelemenem, ale z powietrza przestrzelił. Jagiellonia odpowiedziała strzałami z dystansu, z których najgroźniejszym okazał się rzut wolny w wykonaniu Konstantina Vassijleva. Estończyk uderzył bardzo mocno z ponad 30 metrów, ale minimalnie przestrzelił.

Jagiellonii wyraźnie brakowało pomysłu, jak sobie poradzić z obroną Lecha, za to poznaniacy po raz drugi poradzili sobie z defensywą gospodarzy. Bohaterem akcji z 39. min był Darko Jevtic, który - mimo asysty kilku obrońców - świetnie zagrał prostopadłą piłkę do Łukasza Trałki, a ten strzałem z pola karnego pokonał Kelemena.

Kontakt w 77 min.

W drugiej połowie Jagiellonia zaczęła stwarzać sytuacje. Przełomowe dla jej gry ofensywnej były zmiany przeprowadzone przez trenera Michała Probierza. Zdjął z boiska liderów zespołu - Vassiljeva i Cernycha, a wprowadził Novikovasa i Świderskiego. Do tego w zespole Lecha, poukładaną dotychczas grę, zaburzyły kontuzje Trałki i Makuszewskiego.

W 77. min Jagiellonia zdobyła kontaktową bramkę. Piłkę w pole karne zagrał Jackowi Góralskiemu Novikovas, a reprezentant kraju zaskoczył Matusa Putnockiego. Jagiellonia nie miała nic do stracenia, zaatakowała jeszcze mocniej i w 87. min wyrównała po strzale Novikovasa. Chwilę potem Lech grał w dziesiątkę, gdy czerwoną kartkę za faul zobaczył Jevtic.

Race i serpentyny na boisku

Mecz w Białymstoku był znacznie przedłużony, bo po pierwszej bramce dla  Jagiellonii z trybuny zajmowanej przez najbardziej zagorzałych fanów  tego zespołu poleciały na boisko serpentyny. Gdy w Warszawie mecz już  się zakończył, Jagiellonia jeszcze walczyła o zwycięstwo, które dałoby  jej tytuł. Wynik już się jednak nie zmienił.

Jagiellonia została wicemistrzem Polski, Lech zajął trzecie miejsce i podobnie jak białostocka drużyna, zagra w europejskich pucharach.

Kibice świętowali na murawie

Po końcowym gwizdku na murawę wbiegły setki kibiców. Dziękowali piłkarzom, robili zdjęcia, brali autografy i prosili o koszulki zawodników. Na płycie boiska wszyscy oglądali, jak piłkarze, trenerzy i działacze dostają srebrne medale. Oficjalnie pożegnano też Michała Probierza, który odchodzi z Jagiellonii Białystok.

W niedzielę wieczorem w centrum Białegostoku przygotowano fetę dla zawodników i trenerów za historyczny sukces Jagiellonii.

Feta w centrum Białegostoku [zdjęcia, wideo]

Składy obu drużyn

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Łukasz  Burliga (68. Dmytro Chomczenowski), Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr  Tomasik – Jacek Góralski, Taras Romanczuk – Przemysław Frankowski,  Konstantin Vassiljev (54. Arvydas Novikovas), Fiodor Cernych (73. Karol  Świderski) – Cillian Sheridan.

Lech Poznań: Matus  Putnocky – Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Maciej Wilusz, Wołodymyr  Kostewycz – Łukasz Trałka (64. Hihai Radut), Abdul Aziz Tetteh – Maciej  Makuszewski (74. Szymon Pawłowski), Radosław Majewski, Darko Jevtic –  Marcin Robak (86. Nicki Bille Nielsen).

Żółte kartki w meczu zdobyli: Jagiellonia - Piotr Tomasik, Ivan Runje, Gutieri Tomelin. Lech - Marcin Robak, Abdul Aziz Tetteh, Jan Bednarek, Nicki Bille Nielsen. Czerwona kartka: Lech - Darko Jevtic (88-faul).

Legia obroniła tytuł

Legia Warszawa po raz drugi z rzędu, a 12. w historii, została piłkarskim mistrzem Polski. W ostatniej kolejce ekstraklasy zremisowała u siebie z Lechią Gdańsk 0:0 i w końcowej tabeli o dwa punkty wyprzedziła Jagiellonię Białystok, Lecha Poznań i niedzielnego rywala.

W ostatniej kolejce emocje trwały dłużej niż się spodziewano. W  Białymstoku kibice wrzucili na boisko serpentyny i sędzia musiał na  chwilę przerwać mecz, aby można było je uprzątnąć. Spotkanie zostało przedłużone o 10 minut.

To oznaczało, że po zakończeniu meczu w Warszawie piłkarze Legii musieli śledzić ostatnie kilka minut starcia Jagiellonii z Lechem, gdzie wówczas było już 2:2, a goście grali w dziesiątkę. Gdyby gospodarze zdobyli trzecią  bramkę, to oni cieszyliby się z tytułu. Mieliby 44 punkty, podobnie jak  warszawianie, ale po zakończeniu sezonu zasadniczego sklasyfikowani byli wyżej, a to jest decydujący o końcowej kolejności czynnik.

źródło: PAP | red: wsz, mag, zmj

W piłkarskim Białymstoku pełna mobilizacja. Jagiellonia ma szansę na historyczny sukces - może sięgnąć po tytuł Mistrza Polski. Nie wszystko zależy od żółto-czerwonych, jednak kibice wierzą i robią wszystko, żeby wspomóc piłkarzy.

Jacek Góralski z Jagiellonii Białystok powołany do kadry na mecz z Rumunią

31.05.2017, 14:52

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Adam Nawałka powołał Jacka Góralskiego z Jagiellonii Białystok na mecz z Rumunią.

Jagiellonia walczy o mistrzostwo Polski - trwa mecz z Lechem Poznań - transmisja na naszej antenie

4.06.2017, 07:00

Piłkarze Jagiellonii Białystok stoją przed historyczną szansą. W niedzielę (04.06) mogą zdobyć mistrzostwo Polski. W ostatniej kolejce rozgrywek mierzą się u siebie z Lechem Poznań. Nasza transmisja ze stadionu przy ul. Słonecznej rozpoczęła się już o 17:05.

13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20