Radio Białystok | Galerie | Nowy mural w Wasilkowie - na ścianie przychodni jest kilkanaście łosi

Nowy mural w Wasilkowie - na ścianie przychodni jest kilkanaście łosi

autor: Wojciech Szubzda

8.06.2017, 16:29, akt. 17:12

To najnowszy mural w Wasilkowie. Grupa studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, pod okiem Rafała Roskowińskiego, wykonała malowidło nawiązujące do herbu Wasilkowa.

Mural w Wasilkowie wykonany przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, fot. Wojciech Szubzda
Mural w Wasilkowie wykonany przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, fot. Wojciech Szubzda

Nowy mural w Wasilkowie - relacja Wojciecha Szubzdy

Herb Wasilkowa, a dookoła kilkanaście łosi i ornamenty nawiązujące do katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu. Do tego napis 2017 i Wasilków - takie elementy są na najnowszym muralu w tej podbiałostockiej miejscowości.

Mural powstał na ścianie przychodni przy ul. Kryńskiej. Wykonali go studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Plener malarski studentów z Lublina

Przez kilka pierwszych dni czerwca studenci z UMCS w Lublinie uczestniczyli w plenerze malarskim. Pod okiem Rafała Roskowińskiego namalowali wielkie dzieło, które robi wrażenie na przechodniach. Plener malarski to finał kilkumiesięcznych zajęć na Uniwersytecie w Lublinie. Przez ten czas studenci mieli zajęcia z malarstwa monumentalnego, a praca w Wasilkowie była elementem zaliczenia zajęć. Dla studentów to pierwsze, tak wielkie dzieło.

Wykonanie muralu było możliwe dzięki lokalnemu producentowi farb i chemii budowlanej, który przekazał i wykonał specjalne farby do tego malowidła.

"Wasilków - miasto murali"

Powstała na początku czerwca praca jest trzecim tego rodzaju malowidłem w Wasilkowie. Burmistrz miasta - Mirosław Bielawski, ma nadzieję, że za kilka lat o Wasilkowie będzie się mówiło "miasto murali". 

- W Wasilkowie zrobimy ścieżki turystyczne do oglądania murali. Oczywiście trzeba czasu na to, nawet kilku lat. Nie chodzi o to, żeby w jednym roku pomalować 50 ścian i się cieszyć. To ma być przemyślane, ale już znaleźliśmy co najmniej 15 takich miejsc - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Mirosław Bielawski.

Prof. Adam Skóra z UMCS w Lublinie mówi, że w Polsce jest bardzo duża różnorodność murali. Według niego jest też bardzo dużo złych murali, robionych w sposób przypadkowy.

- Trzeba generalnie zadbać o edukację estetyczną, po to, żeby murale były realizacją wysokiej próby - powiedział prof. Adam Skóra.

| red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Sarmata, Żyd, Tatar i Kozak - wielokulturowy mural w Wasilkowie

1.05.2017, 17:51

Sylwetki sarmaty, Żyda, Tatara i Kozaka znajdują się na nowym muralu w Wasilkowie. Do tego cztery różne świątynie i znak skrzyżowania dróg równorzędnych.


Wasilków: Unia Lubelska na murze Urzędu Miejskiego [zdjęcia]

23.06.2016, 17:23

Nawiązuje do wielokulturowości i wielonarodowości I Rzeczpospolitej. W Wasilkowie powstał mural poświęcony Unii Lubelskiej.


Region: Mural na przystanku autobusowym w Nowodworcach

27.06.2015, 13:07

Niezwykły mural upamiętniający powstanie styczniowe powstał na przystanku autobusowym w Nowodworcach na trasie z Białegostoku do Supraśla.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok