Radio Białystok | Galerie | Od Hiszpanii po USA – 20 teatrów z całego świata wystąpi na festiwalu "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku

Od Hiszpanii po USA – 20 teatrów z całego świata wystąpi na festiwalu "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku

autor: Olga Gordiejew

17.06.2017, 10:20, akt. 18.06.2017, 08:00

Przez 9 dni czerwca białostockie sceny opanuje około 20 teatrów z kraju i ze świata, prezentując najbardziej wartościowe zjawiska współczesnego teatru lalek dla dorosłych. Chodzi o to, by przełamać stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci.

Czarodziejska góra - Białostocki Teatr Lalek - fot. Krzysztof Bieliński
Czarodziejska góra - Białostocki Teatr Lalek - fot. Krzysztof Bieliński

Przez 9 dni czerwca białostockie sceny opanuje około 20 teatrów z kraju - relacja Olgi Gordiejew

II edycja festiwalu

Od soboty (17.06), przez 9 dni potrwa druga edycja Festiwalu "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku. W programie imprezy organizowanej przez Białostocki Teatr Lalek zobaczymy 27 wydarzeń. 

- Wszystkie z różnych powodów zasługują na uwagę widza - przekonuje dyrektor BTL-u Jacek Malinowski. Program Festiwalu obfituje w wiele ciekawych spektakli z Polski i zagranicy, m.in. z Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Grecji czy Stanów Zjednoczonych.

Już na początek, w sobotę (17.06) publiczność zachwycili twórcy z Francji, którzy pokazali widowisko "TRIA FATA".

Prapremiery zagranicznych spektakli

"Metamorfozy Lalek" będą miejscem kilku polskich prapremier zagranicznych spektakli. Wśród nich zobaczymy spektakl "Monsters" w wykonaniu Duda Paiva Company (Holandia), którego premiera odbyła się w kwietniu br., czy "Ha! Ha! Ha! Lub Charlie Chaplin i inne postacie" w wykonaniu czeskiego Alfa Divadlo.

Na Festiwalu nie zbraknie też naszych sąsiadów z Grodna (Grodzieński Obwodowy Teatr Lalek), Wilna (Wileński Teatr Kameralny) czy Kowna (Kowieński Teatr Lalek).

Ponadto na Festiwalu będzie pokazana twórcza interpretacja światowej klasyki, w tym m.in. monodram "Historia Księcia H." (Białostocki Teatr Lalek), spektakl "Czarodziejska Góra" (koprodukcja BTL i Teatru Malabar Hotel), "UBU(S)" w wykonaniu Compagnie Pupella Nogues (Francja). 

Artyści z Białegostoku na Festiwalu

Wśród artystów występujących podczas Festiwalu nie zabraknie absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. W ramach wydarzeń towarzyszących, białostocka publiczność zobaczy wielokrotnie nagradzany spektakl "Amor Omnia Vincit" Rafała Domagały czy koncert-spektakl "Ostateczna Forma" w wykonaniu bandu Spider Demon Massacre, w składzie: Magdalena Dąbrowska, Milena Jabłońska, Cezary Jabłoński, Daniel Lasecki, Patryk Ołdziejewski.

Ponadto w ramach Festiwalu odbędzie się debata na temat dziedzictwa awangardy w teatrze lalek dla dorosłych z udziałem uznanych krytyków teatralnych oraz koncert muzyki ambientowej w wykonaniu Jędrzeja Dondziło.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny

Festiwal jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Obowiązują jednak darmowe wejściówki. Można je rezerwować od czwartku (8.06) telefonicznie lub osobiście w kasie BTL-u. Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Później wejściówki tracą swą ważność.

Jedna osoba jest uprawniona do rezerwacji i odbioru maksymalnie dwóch wejściówek na 10 wybranych spektakli. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na metamorfozy-lalek.pl.

| red: sk, ary, mag, mak

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kogut w rosole" - próba medialna, fot. Monika Kalicka
KULTURA
14.04.2018, 10:48, akt. 15.04.2018, 11:07

"Kogut w rosole" - premiera w Teatrze Dramatycznym
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok