Radio Białystok | Galerie | Druga bomba przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku - saperzy już ją usunęli [zdjęcia, wideo]

Druga bomba przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku - saperzy już ją usunęli [zdjęcia, wideo]

autor: Renata Reda

10.07.2017, 11:08, akt. 18:12

Drugi niewybuch, znaleziony przy ul. Ciołkowskiego, został zabezpieczony. Saperzy wywieźli go z miejsca budowy na ul. Ciołkowskiego na poligon wojskowy w Orzyszu

fot. słuchacz
fot. słuchacz

Druga bomba przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Niewybuch pracownicy odkryli w poniedziałek rano podczas robót drogowych przy ul. Ciołkowskiego. To bomba lotnicza o wadze ok. 50  kg.W niedzielę (9.07) w tym samym miejscu saperzy wydobyli półtonową,  niemiecką bombę SC 500 z czasów II wojny światowej. Na czas akcji ewakuowano ok 10 tys. mieszkańców miasta oraz gminy Supraśl. Dwie  znalezione bomby znajdowały się zaledwie ok. 4 metrów od siebie.Saperzy wywieźli półtonową bombę z Białegostoku [zdjęcia, wideo]Kolejna ewakuacja nie była potrzebna, teren do sprawdzenia

Władze miasta na specjalnie zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej poinformowały, że kolejna ewakuacja nie będzie potrzebna. Ładunek już został wywieziony.

- Mieszkańcom nie grozi ewakuacja, mogą czuć się bezpiecznie - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. - Jutro i pojutrze teren wokół miejsca znalezienia niewybuchów będzie dokładnie sprawdzany - dodał.

Tadeusz Truskolaski mówił, że mniejsza bomba została znaleziona przez specjalistyczną firmę, która pracuje na zlecenie wykonawcy inwestycji. Bomba znajdowała się pod pryzmą ziemi i dopiero po wywiezieniu poprzedniego niewybuchu można było przeszukać ten teren. Truskolaski dodał, że w kolejnych dniach firma nadal będzie przeszukiwała teren budowy ulicy.

Konferencja

 


Po wywiezieniu niewybuchu możliwe będą dalsze przeszukania

Prezydent mówił, że miasto zleciło przeszukanie tego terenu już w miniony piątek, ale dopóki była na nim pierwsza bomba, nie można było go sprawdzać. "Była to strefa, do której żadne firmy, które przeszukują ten teren, nie mogły wejść" - powiedział. Dopiero po zneutralizowaniu terenu, czyli wywiezieniu niewybuchu - jak dodał - możliwe będą dalsze przeszukania.

Przed południem, po informacji o znalezieniu niewybuchu, na miejsce przyjechali saperzy. Truskolaski mówił, że wyznaczono na ten czas strefę 150 metrów wokół znalezionej bomby. "Była ona wystarczająca, żeby ten ładunek załadować na specjalistyczny samochód" - mówił.

Policja informowała, że na czas wykopania bomby w poniedziałek ewakuowano z tego terenu pracowników budowy oraz dwa pobliskie domy.

Truskolaski był pytany przez dziennikarzy, czy nie ma obowiązku sprawdzenia terenu przed rozpoczęciem inwestycji, powiedział, że "nie zawsze da się znaleźć, w zależności od głębokości ukrycia tego ładunku".

"Nie ma obowiązku sprawdzania terenu przed rozpoczęciem inwestycji"

Obecna na konferencji dyrektorka Zarządu Dróg Miejskich Bożena Zawadzka powiedziała, że nie ma obowiązku sprawdzania terenu przed rozpoczęciem inwestycji. Mówiła, że bomba znaleziona w ubiegłym tygodniu, to pierwszy taki przypadek przy realizacji inwestycji, które zarząd realizuje na terenie miasta. "Niezwłocznie po tym, jak już uzyskaliśmy tą informację, został dokonany wpis i nakazano wykonawcy, aby zlecił nadzór saperski" - mówiła Zawadzka. Dodała, że zadaniem firmy specjalistycznej jest przeszukanie terenu, gdzie prace jeszcze się nie rozpoczęły.

Zawadzka pytana była też, kto poniesie koszty wynajęcia specjalistycznej firmy, powiedziała, że nie było to zapisane w kontrakcie z wykonawcą, więc na pewno zgłosi się po refundację. Jednak nie powiedziała, jakie są tego koszty.


Saperzy sprawdzali plac budowyW niedzielę z powodu saperskiej akcji usuwania bomby ewakuowano około 10 tysięcy mieszkańców z Białegostoku, Grabówki i Zaścianek. Swoje domy musiały opuścić osoby mieszkające w promieniu do 1350 metrów od miejsca znalezienia bomby.


| red: sk, maj, zmj


ZOBACZ TEŻ:


Saperzy wywieźli półtonową bombę z Białegostoku [zdjęcia, wideo]

9.07.2017, 05:02

Około godziny trwała w niedzielę (9.07) w Białymstoku akcja podnoszenia i wywiezienia półtonowej bomby z czasów II wojny światowej, którą znaleziono na terenie przebudowy ul. Ciołkowskiego. Akcja przebiegła bezpiecznie i spokojnie - oceniły służby.


Niemiecka bomba przeleżała w ziemi ponad 70 lat - co było jej celem?

8.07.2017, 17:45

W Białymstoku znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Bomba prawdopodobnie pochodzi z 1941 lub 1944 roku.


Przygotowania do ewakuacji - służby informują mieszkańców Białegostoku i gminy Supraśl [zdjęcia, wykaz ulic]

8.07.2017, 07:59

Straż miejska, strażacy i policjanci przygotowują mieszkańców do ewakuacji. Około 10 tysięcy mieszkańców Białegostoku, Grabówki i Zaścianek będzie musiało do 12:00 w niedzielę (9.07) opuścić swoje domy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok