Radio Białystok | Galerie | Około 670 kajakarzy popłynęło Bugiem - w tym radiowa drużyna [zdjęcia]

Około 670 kajakarzy popłynęło Bugiem - w tym radiowa drużyna [zdjęcia]

autor: Renata Reda

6.08.2017, 07:02, akt. 14:03

Kolejny rekord pobity. Około 670 osób popłynęło pierwszego dnia Bugiem w spływie "500 kajaków". 29-kilometrowa trasa wiodła z Drohiczyna do miejscowości Granne. To piąta edycja imprezy, która ma promować aktywny wypoczynek i walory turystyczne regionu.

V edycja spływu "500 kajaków", fot. Joanna Żemojda
V edycja spływu "500 kajaków", fot. Joanna Żemojda

Około 670 osób popłynęło pierwszego dnia Bugiem w spływie "500 kajaków" - relacja Renaty Redy

Kilkaset kajaków na Bugu - relacja Renaty Redy

Z burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem rozmawia Renata Reda

Blisko 700 chętnych weźmie udział w dwudniowej wyprawie "500 kajaków" - relacja Renaty Redy

Z uczestnikami spływu rozmawia Renata Reda

Pierwszego dnia spływu popłynęło 360 kajaków, w niedzielę (06.08) około 80. Tym razem do pokonania będzie ponad 20 kilometrów z Grannego do do miejscowości Nur, gdzie impreza się zakończy. 

Pierwszy spływ "500 kajaków"

Pierwszy taki spływ, wówczas jeszcze jednodniowy, odbył się w 2013 roku, gdy województwo podlaskie świętowało 500-lecie.

Historycznie Drohiczyn to pierwsza stolica tego województwa - według ustaleń historyków, pod koniec sierpnia 1513 roku, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, właśnie w tym mieście został powołany pierwszy wojewoda podlaski Iwan (Jan) Sapieha.

W pierwszym spływie pięć lat temu wzięły udział 232 załogi kajakowe. Jak powiedział dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie Rafał Siwek, liczba uczestników stale rośnie. W tym roku kajaków jest już 360. W sumie zgłosiło się ok. 670 osób z całej Polski, a także z Białorusi, Ukrainy, Belgii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Nowej Zelandii. Jak dotąd, to rekordowa liczba uczestników.


Większość wzięła udział w sobotnim spływie na odcinku Drohiczyn-Granne, o długości 29 km. 160 osób popłynie również w niedzielę. Będą mieli do pokonania 23 km, trasą z Grannego do Nura. Uczestnikom  sobotniego spływu sprzyjała pogoda, nie przeszkadzał ani wiatr, ani deszcz. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie będzie i w niedzielę.

Rafał Siwek podkreślił, że spływ - uważany za największą taką imprezę rekreacyjną w województwie podlaskim, a do tego organizowany na jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce - spełnia dwa cele: ma promować aktywną turystykę, ale zarazem pokazywać atrakcyjność turystyczną regionu, w tym samą rzekę Bug.

Dodał, że wielu uczestników wcześniejszych edycji spływu wraca do Drohiczyna w kolejnych latach.

Kajakami płynęła też ekipa Polskiego Radia Białystok. Na naszej antenie relacjonowaliśmy spływ "500 kajaków", a po imprezie - opublikujemy fotorelację.

źródło: PAP | red: zmj, sk, mak, mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok