Radio Białystok | Galerie | Gdzie trafią śmieci i co się z nimi dzieje - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok [zdjęcia]

Gdzie trafią śmieci i co się z nimi dzieje - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok [zdjęcia]

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

6.10.2017, 14:05, akt. 15:41

W październiku przyszłego roku zmienią się zasady segregacji śmieci. Nowe przepisy wprowadzą bardziej szczegółową selektywną zbiórkę już na poziomie samych mieszkańców - tłumaczy Zbigniew Gołębiewski z białostockiej spółki Lech odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, fot. Joanna Żemojda
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, fot. Joanna Żemojda

Co się dzieje ze śmieciami - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Nowe zasady segregacji śmieci od 1. października 2018 roku

"Od 1 października 2018 roku będziemy już obowiązkowo oddzielnie segregować papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane, odpady biodegradowalne i szkło opakowaniowe" - mówi Zbigniew Gołębiewski.

W Białymstoku jest już ponad 700 gniazd, gdzie pilotażowo prowadzona jest zbiórka zgodnie z zasadami, które będą obowiązywały od jesieni przyszłego roku. Dotychczasowe przepisy weszły w życie ponad 4 lata temu. Dzięki temu, to mieszkańcy sami decydują o losie odpadów ze swoich domów - mówi Zbigniew Gołębiewski.

Mieszkańcy są zobowiązani do tego, żeby segregować w swoich domach. Jeżeli robią to poprawnie, to decydują, które odpady trafią do ponownego wykorzystania. Jeżeli, na przykład, wyrzucę odpady do pojemników na "zmieszane", decyduję o tym, że te odpady trafią do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i zostanie z nich wytworzona energia elektryczna i ciepło - tłumaczy Zbigniew Gołębiewski ze spółki Lech.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski prześledzili drogę śmieci od kosza do kontenera, śmieciarki, a następnie - w zależności od rodzaju - do spalarni lub na wysypisko. Odpady zmieszane wędrują do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, pozostałe trafiają do Składowiska Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. Nie ma możliwości, żeby doszło do pomyłki - mówi Zbigniew Gołębiewski.

"Jest to niemożliwe dlatego, że wszystkie śmieciarki wyposażone są w nadajniki GPS, które śledzą ruch tych pojazdów, dodatkowo każdy z kontenerów ma czip, który rejestruje każde zbliżenie się auta. Gdyby doszło do pomyłki system natychmiast by to zarejestrował" - tłumaczy Zbigniew Gołębiewski.

Co się dzieje ze śmieciami po odbiorze ze śmietnika?

W Hryniewiczach śmieci trafiają do hali przyjęcia - to miejsce, gdzie przyjeżdżają śmieciarki z miasta. Tam są one przeglądane. Jeśli są w nich opakowania szklane bądź duże elementy - są one wyciągane, bo mogłyby uszkodzić taśmociąg. Następnie śmieci wędrują do hali sortowni, gdzie są automatycznie dzielone na frakcje. Dzięki specjalnym separatorom, czujnikom magnetycznym i optycznym z linii sortowniczej "zjeżdża" kilkanaście różnych rodzajów odpadów. Część z nich nadaje się do ponownego wykorzystania, około 20-30 procent ląduje na polu składowym, a tzw. frakcja palna trafia do spalarni.

Nowe życie śmieci

W spalarni odpady najpierw gromadzone są w hali wyładunku, skąd ładowane są do specjalnego bunkra. W bunkrze są mieszane i przenoszone do kotła, gdzie następuje ich spalenie. Po spaleniu zajmują 15 razy mniej miejsca niż przed całym procesem, ważą zaś 3 razy mniej. Żużel jest kruszony i może być wykorzystywany w budowie dróg. Z popiołów tworzy się beton - ten jest transportowany na specjalne pole składowe.

| red: sk


ZOBACZ TEŻ:


"Wodny" eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

24.08.2018, 15:21

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski przed zapowiadanymi, większymi opadami, wystawili "pod chmurkę" akwarium, do którego padał deszcz.


Co zrobić, kiedy zgubimy się na grzybach - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

15.09.2017, 14:49

Nawet kilkanaście osób dziennie odwiedza Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, żeby rozwiać swoje wątpliwości związane z grzybami.


Bicie rekordów - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok [zdjęcia]

8.09.2017, 15:21

W znaczeniu, którego używamy najczęściej, rekord, to najtrudniejszy do osiągnięcia wynik potwierdzony pomiarem. Zwykle jest to najlepszy rezultat w jakiejś dziedzinie.


Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

9.06.2017, 15:30

Z roku na rok w Białymstoku przybywa siłowni pod chmurką - obecnie jest ich około 20. Z urządzeń na świeżym powietrzu mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy. Zwykle mają one instrukcje informujące o tym, jak prawidłowo ich używać.


Czarna przegrywa, czerwona wygrywa? – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

2.06.2017, 14:01

Czterech na dziesięciu Polaków sądzi, że sprzyja im szczęście, połowa z nas uważa się za pechowców - wynika z badań CBOS. Dodatkowo 44 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju w ubiegłym roku szukało szczęścia w grach liczbowych - takich osób z roku na rok przybywa. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Próba teatralna spektaklu "Don Kichot" w Siedlisku Kultury Solniki 44. fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
15.09.2018, 14:35, akt. 16.09.2018, 09:23

"Don Kichot" - premiera w Siedlisku Kultury Solniki

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok