Radio Białystok | Gość | Ewa Kamińska-Gawryluk - dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku

Ewa Kamińska-Gawryluk

dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku

5.09.2017, 08:30, akt. 10:44

- Ludzie chcą mieszkać tam, gdzie mają lepsze warunki, zatrudnienie, wysokie w miarę płace, szkoły, opiekę nad dziećmi - mówi o wyludnianiu się części województwa podlaskiego nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk
Ewa Kamińska-Gawryluk

Z Ewą Kamińską-Gawryluk rozmawia Jarosław Iwaniuk

Przedstawiona pod koniec sierpnia przez Główny Urząd Statystyczny "Prognoza ludności gmin na lata 2017 – 2030" nie napawa optymizmem. Wynika z niej bowiem, że niemal w połowie podlaskich gmin zmniejszy się liczba mieszkańców. Szczególnie zagrożony wyludnieniem jest wschód naszego województwa. O prognozach demograficznych dla Podlaskiego z dyrektorem Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewą Kamińską-Gawryluk rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Czy te prognozy rzeczywiście są tak zastraszające dla naszego województwa? Mamy się czego obawiać?


Ewa Kamińska-Gawryluk: Tak, mamy, ale muszę zaznaczyć, że są to tylko prognozy. I na pewno możliwe jest podjęcie działań, które spowodują, że nie będzie aż tak źle.


Ale odsetek tych gmin, w których liczba mieszkańców spadnie o 5% jest ponad 70% gmin w naszym województwie, a tych, które stracą ponad 10% - 43%. W takich gminach jak Dubicze Cerkiewne, Orla, Czyże, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Grodzisk - tam będzie najgorzej, tam już teraz nie jest dobrze, ale one stracą od 18 do 25% mieszkańców.


Mogę dodać, że wśród 10 gmin o największym ubytku ludności w Polsce jest 6 gmin z województwa podlaskiego. Są te gminy, które pan wymienił. Generalnie spadek ludności nastąpi w większości gmin w Polsce. Na 2478 gmin spadek ludności będzie miał miejsce w 1665 gminach. A w 322 ten spadek wyniesie ponad 10%, no i te prawie 44% w województwie podlaskim.


To województwo podlaskie wyglądała najgorzej. Czy możemy odpowiedzieć dziśna pytanie dlaczego akurat w tych gminach sytuacja wygląda tak, a nie inaczej? Czy to dalej taki podział na Polskę A i B?


Trudno do końca określić przyczyny, ale myślę, że ludzie jadą tam, chcą mieszkać tam, gdzie mają lepsze warunki, mają zatrudnienie, mają wysokie w miarę płace, mają szkoły, mają opiekę nad dziećmi - żłobki i przedszkola. Nie bez znaczenia, a nawet bardzo duże znaczenie ma również możliwość opieki nad ludźmi starszymi, a także opieka zdrowotna. Na pewno większych miastach łatwiej o to.


Te gminy, które stracą w na Podlasiu najwięcej mieszkańców do 2030 roku to są gminy, w których średnia wieku jest właśnie bardzo wysoka.


Jest bardzo wysoka średnia wieku, zresztą zgodnie z prognozami będzie następowało starzenie się społeczeństwa w całej Polsce. Będzie to dotyczyło również i być może w większym stopniu gmin w województwie podlaskim, zwłaszcza w tym wschodnim. Jest coraz mniej dzieci i młodzieży, proces zmniejszania się liczby dzieci i młodzieży będzie się pogłębiał zgodnie z prognozami i będzie coraz więcej ludzi starszych.


Rozumiem, że tendencje wyludniania się gmin na wschodzie naszego regionu trwają od dłuższego czasu i - o ile w latach 70., 80. to ludność wiejska zasilała takie miasta w tamtych okolicach, jak Bielsk Podlaski, Hajnówka czy nawet Białystok - a teraz czy my możemy powiedzieć, gdzie się podziewają mieszkańcy naszego regionu?


Mieszkańcy naszego regionu przyjeżdżają do Białegostoku, przyjeżdżają do większych miast, ale wyjeżdżają również do większych miast, część z nich wyjeżdża za granicę. Co jest ważne dla sytuacji demograficznej Polski i województwa podlaskiego - najważniejsze jest to, że  od lat utrzymuje się ujemny przyrost naturalny. Rodzi się za mało dzieci, o czym wszyscy wiemy. Ujemne jest też saldo migracji, czyli ludzie wyjeżdżają do innych województw, a także za granicę. 


A nikt inny do nas nie przyjeżdża.


Przyjeżdżają, ale jest to mniejsza liczba ludzi, niż tych, którzy wyjeżdżają. 


Czy te tendencje są rzeczywiście nieodwracalne bez jakichś dodatkowych działań? Jakie mogłyby być te działania? Jest program 500+, dzieci rodzi się podobno coraz więcej, ale wg waszego raportu nie czeka nasz jakiś szczególny "baby boom" w najbliższym czasie.


Rzeczywiście dzieci rodzi się więcej, w roku 2016 urodziło się o 16 tysięcy więcej dzieci niż w roku 2015. Miejmy nadzieję, że ta tendencja utrzyma się, ale jest to jeszcze wciąż za mało. Dobrze by było, żeby dzieci było jeszcze więcej. Myślę, że ogólnie trzeba stworzyć warunki do tego, aby ludzie mogli mieć większą liczbę dzieci. Ważne są warunki życia, praca, pensja i opieka generalnie.


Tu u nas w tych warunków nie ma?


Chyba są niewystarczające.


Z tej prognozy jeszcze wynika, że zwiększy się liczba ludności w gminach wokół miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. To znaczy, że już nie chcemy mieszkać w dużych miastach, że wolimy się wyprowadzić na peryferie i korzystać tylko z pracy w tych dużych miastach?


Jest taka tendencja. Ludzie osiedlają się w okolicach dużych miast i rzeczywiście w okolicach dużych miast liczba ludności będzie rosnąć. Będzie dotyczyło to według tej prognozy również województwa podlaskiego, w którym wzrośnie liczba ludności w takich gminach jak Supraśl, Wasilków. Dobrzyniewo, Turośń Kościelna. Choroszcz, Juchnowiec i w tych gminach liczba ludności wzrośnie zgodnie z tą prognozą od 9 do 17%. Natomiast liczba ludności w samym mieście - w Białymstoku - spadnie o ponad 1%.


Nie dotyczy to tylko Białegostoku, ale również innych większych miast.


Oczywiście, nawet w większym stopniu, ponieważ największy wzrost ludności dotyczy gmin w województwie wielkopolskim, są to 3 gminy, w których liczba ludności zgodnie z tą prognozą, ma wzrosnąć około 50%.


Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas przygotowania takiej analizy, takiej prognozy? Może jednak te przesłanki, które wziął GUS są błędne i prognoza okaże się nieprawdziwa?


Prognoza ludności jest sporządzana na podstawie określonych założeń wynikających z obserwacji zachodzących zjawisk demograficznych. Te zjawiska są jakie są i myślę że założenia są prawidłowe, ale tak jak już zaznaczyłem na początku - prognozy nie muszą się sprawdzić, o ile zostaną wyhamowanie niekorzystne tendencje dotyczące przyrostu naturalnego przede wszystkim. Jednak to wymaga pewnych działań w sferze gospodarczej i społecznej przede wszystkim. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.


Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.


Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?


Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.


Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.


Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.

Agnieszka Mergner i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

10:10 z dzielnicowym
8.01.2018

Co należy zrobić, jeżeli denerwuje nas hałas dochodzący z sąsiedniego mieszkania?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok