Radio Białystok | Gość | Michał Matyskiel - burmistrz Suchowoli

Michał Matyskiel

burmistrz Suchowoli

8.09.2017, 09:02, akt. 09:41

- Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię - mówi burmistrz Suchowoli.

Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka
Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka

Z Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski

W sobotę i niedzielę - uroczyste obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędą się one w Suchowoli i w Okopach - miejscu urodzin kapelana Solidarności. Z burmistrzem Suchowoli Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Sama uroczystość ważna, bo ta postać jest ważna dla Suchowoli.


Michał Matyskiel: Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi  Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię. Ja byłem dyrektorem i uczyłem się w tej szkole przez wiele lat, także  jesteśmy bardzo wzruszeni i czekamy na uroczystości.


Zachowały się w kronikach szkolnych wypowiedzi, wspomnienia po bł. ks. Jerzym?


Bardziej są to opowieści kolegów i koleżanek z klasy, bo oni ciągle są, jutro będzie okazja się spotkać się z nimi, będą wspominać księdza Jerzego z czasów licealnych.


Pan jako dyrektor liceum pewnie miał okazję z nimi rozmawiać, jak go wspominają?


Zwykły, normalny chłopak. Patrząc na jego oceny, to też był przeciętnym uczniem. Nie wyróżniał się czymś szczególnym, dlatego też często właśnie mieszkańcy Suchowoli, którzy go znali byli zdziwieni, jak później był ważną postacią, jak wyrósł. 


To wszystko, co później miało miejsce, w młodości księdza Jerzego nie okazywało się.


Ale wszyscy podkreślają to, że kształtował się tutaj. Przede wszystkim był ministrantem, praktycznie przed szkołą zawsze chodził do kościoła i to na pewno miało ogromny wpływ na to co później robił.


Wykształcił się kapłan, ale później obok kapłana wyrosła postać, ta dodatkowa, która wpływała na ludzi.


Podkreśla się również wpływ rodziny - matki, gdzie te tradycje chrześcijańskie, umiłowanie do wartości też miało ogromny wpływ na to, co później robił.


To ważna postać dla Suchowoli, można powiedzieć, że Suchowola buduje swoją "renomę" na księdzu Jerzym.


Chcemy na pewno działać na rzecz promocji postaci księdza Jerzego, tego co robił. Również jako gmina angażujemy się w infrastrukturę, już niedługo przystanek autobusowy w Suchowoli zostanie przebudowany w centrum informacji turystycznej, gdzie będzie można się dowiedzieć o księdzu Jerzym. Tego brakowało. Turyści, trochę jak dzieci we mgle, się poruszali w tej Suchowoli.

Jest pomysł na ścieżki szlakiem księdza Jerzego Popiełuszki, jest pomysł na szkolenia dla przewodników lokalnych, którzy będą mogli opowiadać o Suchowoli i księdzu Jerzym. Również Okopy się przygotowują na przyszłe pielgrzymki, bo oczywiste jest to, że zostanie świętym. 


Może dotarły do pana informacje na jakim etapie jest proces beatyfikacyjny?


Na finalnym. Prawdopodobnie wkrótce usłyszymy o dacie kanonizacji.


Jak pan sądzi - kiedy to nastąpi?


Oby jak najszybciej. 


Również mam taką nadzieję. A wracając do jutrzejszych i niedzielnych uroczystości, jakie są plany? Będzie prawdziwy najazd ważnych postaci państwowych?


Spodziewamy się jutro przede wszystkim ministra MSWiA pana Mariusza Błaszczaka, który jest głównym organizatorem tych uroczystości, będzie również minister Jan Józef Kasprzyk, czyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentować się szefowa kancelarii Halina Szymańska, która odczyta list. Będzie wielu innych polityków, parlamentarzystów, gości z całego kraju, z Żoliborza, przyjedzie delegacja z Górska, czyli z miejsca porwania księdza Jerzego, wiem że przyjadą delegacje z komisji Krajowej Solidarności. Przyjedzie młodzież ze szkół imienia księdza Jerzego Popiełuszki, więc oczekujemy naprawdę dużego grona gości przez sobotę i niedzielę.


Krótko o programie.


Zaczynamy jutro o 12:00 w centrum Suchowoli oficjalnymi uroczystościami. Rozpocznie je pan minister Błaszczak. Potem o godzinie 14:00 przenosimy się na salę gimnastyczną, gdzie będzie spotkanie z rodziną, z IPN, z przyjaciółmi księdza Jerzego, będzie pani Katarzyna Łaniewska, pani Halina Łabonarska, które były przyjaciółkami księdza Jerzego z czasów pracy w parafii w Żoliborzu. 

Będą również atrakcje dla młodzieży i dzieci, ponieważ jako, że MSWiA bardzo się mocno włączyło w organizację uroczystości, będzie wystawa sprzętu służb mundurowych pod Liceum im. księdza Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 18:00 msza w kościele parafialnym, a w niedzielę msza polowa o 12:00 w jego rodzinnej wsi, na podwórku księdza Jerzego, której przewodniczyć będzie biskup Edward Ozorowski.


Takie są zaplanowane uroczystości z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ale zostawiając już te sprawy, przechodząc do prozy życia, to jak pan sądzi jak długo jeszcze przez Suchowolę będą przejeżdżać TIRy, ponieważ Suchowola jest codziennie zajeżdżana.


W tym roku ma być wydana decyzja środowiskowa, to już jakiś duży plus, który daje początek Generalnej Dyrekcji do tego, żeby ubiegać się o środki na dokumentację. Z zapewnień GDDKiA wynika, że po wydaniu decyzji środowiskowej na obwodnicę Suchowoli i Sztabina, ogłoszą przetarg na dokumentację techniczną. Natomiast niestety nikt nie podaje daty rozpoczęcia budowy obwodnicy. Mamy nadzieję, że ona się wreszcie pojawi - już konkretna data z zabezpieczeniem środków w budżecie na budowę.

Obwodnica jest nam bardzo nam potrzebna, bo rzeczywiście przybywa ruchu. W tej chwili ósemka jest w kilku miejscach remontowana, ale to są tylko tak naprawdę bieżące naprawy. 


To nie jest modernizacja, przebudowa.


To jest bardzo ważna droga, łączy Białystok i Suwałki, łączy dwa największe miasta naszego regionu. Ta droga jest praktycznie kręgosłupem, taką główną arterią naszego regionu i ona musi być w przyszłości zmodernizowana dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Mam nadzieję, że te remonty nie przeszkodzą pielgrzymom na weekendowe uroczystości.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
20.07.2018

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Lidia Piekarska, fot. Sylwia Krassowska

Lidia Piekarska

z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów
19.07.2018

Dwa dni koncertów i dużo dobrej muzyki. Na polanie Boryk koło Gródka, już w piątek (20.07) rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza".

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska, fot. Katarzyna Cichoń

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska

psycholog
18.07.2018

Czy jesteśmy w stanie spędzać wakacje bez swoich telefonów, tabletów, czy komputerów...


Agnieszka Dworakowska i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.07.2018

Coraz młodsze dzieci, ze starszych klas podstawówki, używają środków odurzających. Najczęściej zdobywają te środki przez internet - ostrzegają policjanci.

Dariusz Bayer i Ivan Runje, fot. Monika Kalicka

Dariusz Bayer i Ivan Runje

komentarze po finale Mundialu
16.07.2018

"Mundial był historycznym sukcesem naszej drużyny, możemy być dumni z naszego zespołu"- mówi Ivan Runje.

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
12.07.2018

"Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego i oczywiście dobra zabawa. Tę gwarantować mają nie tylko przeloty balonów, ale też pokazy spadochronowe, paralotni i zabytkowych motocykli" – zachęcają organizatorzy.


Grzegorz Sandomierski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Sandomierski

bramkarz Jagiellonii Białystok
11.07.2018

- Faworyta nie wskażę. Zawsze powtarzam, że jestem za dobrą piłką i tego się trzymam. Ale będę kibicował Chorwacji - mówi piłkarz przed meczem Chorwacja - Anglia.

fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival
10.07.2018

Od lat jest najważniejszą osobą Suwałki Blues Festival.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł, kandydat na prezydenta Białegostoku
10.07.2018

- Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją, w której Białystok - zamiast być metropolią - jest największym prowincjonalnym powiatowym miastem w Polsce.


Ernest Konon, fot. Monika Kalicka

Ernest Konon

były piłkarz, trener
10.07.2018

"Uważam, że z tych dwóch drużyn jedna będzie mistrzem" - mówi Ernest Konon.

Tomasz Organek, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Organek

muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów
9.07.2018

W niedzielę dał świetny koncert na Suwałki Blues Festival. Jak mówi, bardzo chciał tu wystąpić.


fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
6.07.2018

W swoim dorobku ma już dwie bardzo dobrze przyjęte powieści grozy "Gałęziste" i "Grzesznika"

Hermes

były zawodnik Jagiellonii Białystok, trener
6.07.2018

Przez 2 dni odpoczywaliśmy od emocji związanych z piłkarskim Mundialem w Rosji, ale w piątek i sobotę (06-07.07) nie powinno ich zabraknąć.


fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
4.07.2018

- Jedna z gwiazd zażyczyła sobie ręczniki w kolorze czarnym - mówi Alicja Andrulewicz.

Bożena Olizarowicz, fot. Joanna Szubzda

Bożena Olizarowicz

aktorka i wokalistka
4.07.2018

Pochodząca z Suwałk wokalistka promuje swoją najnowszą płytę. To utwory z autorskiego spektaklu muzycznego "Matka Polka od wszystkiego".

Grzegorz Kuczyński, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
3.07.2018

Za niecałe 2 tygodnie w Szelmencie odbędzie się Hero Run, czyli bieg z przeszkodami - naturalnymi i sztucznymi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok