Radio Białystok | Gość | Michał Matyskiel - burmistrz Suchowoli

Michał Matyskiel

burmistrz Suchowoli

8.09.2017, 09:02, akt. 09:41

- Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię - mówi burmistrz Suchowoli.

Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka
Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka

Z Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski

W sobotę i niedzielę - uroczyste obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędą się one w Suchowoli i w Okopach - miejscu urodzin kapelana Solidarności. Z burmistrzem Suchowoli Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Sama uroczystość ważna, bo ta postać jest ważna dla Suchowoli.


Michał Matyskiel: Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi  Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię. Ja byłem dyrektorem i uczyłem się w tej szkole przez wiele lat, także  jesteśmy bardzo wzruszeni i czekamy na uroczystości.


Zachowały się w kronikach szkolnych wypowiedzi, wspomnienia po bł. ks. Jerzym?


Bardziej są to opowieści kolegów i koleżanek z klasy, bo oni ciągle są, jutro będzie okazja się spotkać się z nimi, będą wspominać księdza Jerzego z czasów licealnych.


Pan jako dyrektor liceum pewnie miał okazję z nimi rozmawiać, jak go wspominają?


Zwykły, normalny chłopak. Patrząc na jego oceny, to też był przeciętnym uczniem. Nie wyróżniał się czymś szczególnym, dlatego też często właśnie mieszkańcy Suchowoli, którzy go znali byli zdziwieni, jak później był ważną postacią, jak wyrósł. 


To wszystko, co później miało miejsce, w młodości księdza Jerzego nie okazywało się.


Ale wszyscy podkreślają to, że kształtował się tutaj. Przede wszystkim był ministrantem, praktycznie przed szkołą zawsze chodził do kościoła i to na pewno miało ogromny wpływ na to co później robił.


Wykształcił się kapłan, ale później obok kapłana wyrosła postać, ta dodatkowa, która wpływała na ludzi.


Podkreśla się również wpływ rodziny - matki, gdzie te tradycje chrześcijańskie, umiłowanie do wartości też miało ogromny wpływ na to, co później robił.


To ważna postać dla Suchowoli, można powiedzieć, że Suchowola buduje swoją "renomę" na księdzu Jerzym.


Chcemy na pewno działać na rzecz promocji postaci księdza Jerzego, tego co robił. Również jako gmina angażujemy się w infrastrukturę, już niedługo przystanek autobusowy w Suchowoli zostanie przebudowany w centrum informacji turystycznej, gdzie będzie można się dowiedzieć o księdzu Jerzym. Tego brakowało. Turyści, trochę jak dzieci we mgle, się poruszali w tej Suchowoli.

Jest pomysł na ścieżki szlakiem księdza Jerzego Popiełuszki, jest pomysł na szkolenia dla przewodników lokalnych, którzy będą mogli opowiadać o Suchowoli i księdzu Jerzym. Również Okopy się przygotowują na przyszłe pielgrzymki, bo oczywiste jest to, że zostanie świętym. 


Może dotarły do pana informacje na jakim etapie jest proces beatyfikacyjny?


Na finalnym. Prawdopodobnie wkrótce usłyszymy o dacie kanonizacji.


Jak pan sądzi - kiedy to nastąpi?


Oby jak najszybciej. 


Również mam taką nadzieję. A wracając do jutrzejszych i niedzielnych uroczystości, jakie są plany? Będzie prawdziwy najazd ważnych postaci państwowych?


Spodziewamy się jutro przede wszystkim ministra MSWiA pana Mariusza Błaszczaka, który jest głównym organizatorem tych uroczystości, będzie również minister Jan Józef Kasprzyk, czyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentować się szefowa kancelarii Halina Szymańska, która odczyta list. Będzie wielu innych polityków, parlamentarzystów, gości z całego kraju, z Żoliborza, przyjedzie delegacja z Górska, czyli z miejsca porwania księdza Jerzego, wiem że przyjadą delegacje z komisji Krajowej Solidarności. Przyjedzie młodzież ze szkół imienia księdza Jerzego Popiełuszki, więc oczekujemy naprawdę dużego grona gości przez sobotę i niedzielę.


Krótko o programie.


Zaczynamy jutro o 12:00 w centrum Suchowoli oficjalnymi uroczystościami. Rozpocznie je pan minister Błaszczak. Potem o godzinie 14:00 przenosimy się na salę gimnastyczną, gdzie będzie spotkanie z rodziną, z IPN, z przyjaciółmi księdza Jerzego, będzie pani Katarzyna Łaniewska, pani Halina Łabonarska, które były przyjaciółkami księdza Jerzego z czasów pracy w parafii w Żoliborzu. 

Będą również atrakcje dla młodzieży i dzieci, ponieważ jako, że MSWiA bardzo się mocno włączyło w organizację uroczystości, będzie wystawa sprzętu służb mundurowych pod Liceum im. księdza Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 18:00 msza w kościele parafialnym, a w niedzielę msza polowa o 12:00 w jego rodzinnej wsi, na podwórku księdza Jerzego, której przewodniczyć będzie biskup Edward Ozorowski.


Takie są zaplanowane uroczystości z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ale zostawiając już te sprawy, przechodząc do prozy życia, to jak pan sądzi jak długo jeszcze przez Suchowolę będą przejeżdżać TIRy, ponieważ Suchowola jest codziennie zajeżdżana.


W tym roku ma być wydana decyzja środowiskowa, to już jakiś duży plus, który daje początek Generalnej Dyrekcji do tego, żeby ubiegać się o środki na dokumentację. Z zapewnień GDDKiA wynika, że po wydaniu decyzji środowiskowej na obwodnicę Suchowoli i Sztabina, ogłoszą przetarg na dokumentację techniczną. Natomiast niestety nikt nie podaje daty rozpoczęcia budowy obwodnicy. Mamy nadzieję, że ona się wreszcie pojawi - już konkretna data z zabezpieczeniem środków w budżecie na budowę.

Obwodnica jest nam bardzo nam potrzebna, bo rzeczywiście przybywa ruchu. W tej chwili ósemka jest w kilku miejscach remontowana, ale to są tylko tak naprawdę bieżące naprawy. 


To nie jest modernizacja, przebudowa.


To jest bardzo ważna droga, łączy Białystok i Suwałki, łączy dwa największe miasta naszego regionu. Ta droga jest praktycznie kręgosłupem, taką główną arterią naszego regionu i ona musi być w przyszłości zmodernizowana dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Mam nadzieję, że te remonty nie przeszkodzą pielgrzymom na weekendowe uroczystości.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.

Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.


Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?

Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.


Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.

Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.


Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.


Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.

Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?

Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.


Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?

Ks. Grzegorz Boraczewski, fot. Sylwia Krassowska

Ks. Grzegorz Boraczewski

dyrektor Centrum Pomocy "Samarytanin"
9.11.2017

Czy chętnie pomagamy innym? Czy to są jednak jednorazowe porywy serca?

Piotr Psyllos, fot. Monika Kalicka

Piotr Psyllos

wynalazca
9.11.2017

- Od dziecka chciałem być wynalazcą, jak miałem 6 lat budowałem swoje pierwsze odkurzacze i kosiarki - wspomina swoje początki Piotr Psyllos.
źródło: www.radio.bialystok.pl​