Radio Białystok | Gość | Michał Matyskiel - burmistrz Suchowoli

Michał Matyskiel

burmistrz Suchowoli

8.09.2017, 09:02, akt. 09:41

- Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię - mówi burmistrz Suchowoli.

Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka
Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka

Z Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski

W sobotę i niedzielę - uroczyste obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędą się one w Suchowoli i w Okopach - miejscu urodzin kapelana Solidarności. Z burmistrzem Suchowoli Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Sama uroczystość ważna, bo ta postać jest ważna dla Suchowoli.


Michał Matyskiel: Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi  Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię. Ja byłem dyrektorem i uczyłem się w tej szkole przez wiele lat, także  jesteśmy bardzo wzruszeni i czekamy na uroczystości.


Zachowały się w kronikach szkolnych wypowiedzi, wspomnienia po bł. ks. Jerzym?


Bardziej są to opowieści kolegów i koleżanek z klasy, bo oni ciągle są, jutro będzie okazja się spotkać się z nimi, będą wspominać księdza Jerzego z czasów licealnych.


Pan jako dyrektor liceum pewnie miał okazję z nimi rozmawiać, jak go wspominają?


Zwykły, normalny chłopak. Patrząc na jego oceny, to też był przeciętnym uczniem. Nie wyróżniał się czymś szczególnym, dlatego też często właśnie mieszkańcy Suchowoli, którzy go znali byli zdziwieni, jak później był ważną postacią, jak wyrósł. 


To wszystko, co później miało miejsce, w młodości księdza Jerzego nie okazywało się.


Ale wszyscy podkreślają to, że kształtował się tutaj. Przede wszystkim był ministrantem, praktycznie przed szkołą zawsze chodził do kościoła i to na pewno miało ogromny wpływ na to co później robił.


Wykształcił się kapłan, ale później obok kapłana wyrosła postać, ta dodatkowa, która wpływała na ludzi.


Podkreśla się również wpływ rodziny - matki, gdzie te tradycje chrześcijańskie, umiłowanie do wartości też miało ogromny wpływ na to, co później robił.


To ważna postać dla Suchowoli, można powiedzieć, że Suchowola buduje swoją "renomę" na księdzu Jerzym.


Chcemy na pewno działać na rzecz promocji postaci księdza Jerzego, tego co robił. Również jako gmina angażujemy się w infrastrukturę, już niedługo przystanek autobusowy w Suchowoli zostanie przebudowany w centrum informacji turystycznej, gdzie będzie można się dowiedzieć o księdzu Jerzym. Tego brakowało. Turyści, trochę jak dzieci we mgle, się poruszali w tej Suchowoli.

Jest pomysł na ścieżki szlakiem księdza Jerzego Popiełuszki, jest pomysł na szkolenia dla przewodników lokalnych, którzy będą mogli opowiadać o Suchowoli i księdzu Jerzym. Również Okopy się przygotowują na przyszłe pielgrzymki, bo oczywiste jest to, że zostanie świętym. 


Może dotarły do pana informacje na jakim etapie jest proces beatyfikacyjny?


Na finalnym. Prawdopodobnie wkrótce usłyszymy o dacie kanonizacji.


Jak pan sądzi - kiedy to nastąpi?


Oby jak najszybciej. 


Również mam taką nadzieję. A wracając do jutrzejszych i niedzielnych uroczystości, jakie są plany? Będzie prawdziwy najazd ważnych postaci państwowych?


Spodziewamy się jutro przede wszystkim ministra MSWiA pana Mariusza Błaszczaka, który jest głównym organizatorem tych uroczystości, będzie również minister Jan Józef Kasprzyk, czyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentować się szefowa kancelarii Halina Szymańska, która odczyta list. Będzie wielu innych polityków, parlamentarzystów, gości z całego kraju, z Żoliborza, przyjedzie delegacja z Górska, czyli z miejsca porwania księdza Jerzego, wiem że przyjadą delegacje z komisji Krajowej Solidarności. Przyjedzie młodzież ze szkół imienia księdza Jerzego Popiełuszki, więc oczekujemy naprawdę dużego grona gości przez sobotę i niedzielę.


Krótko o programie.


Zaczynamy jutro o 12:00 w centrum Suchowoli oficjalnymi uroczystościami. Rozpocznie je pan minister Błaszczak. Potem o godzinie 14:00 przenosimy się na salę gimnastyczną, gdzie będzie spotkanie z rodziną, z IPN, z przyjaciółmi księdza Jerzego, będzie pani Katarzyna Łaniewska, pani Halina Łabonarska, które były przyjaciółkami księdza Jerzego z czasów pracy w parafii w Żoliborzu. 

Będą również atrakcje dla młodzieży i dzieci, ponieważ jako, że MSWiA bardzo się mocno włączyło w organizację uroczystości, będzie wystawa sprzętu służb mundurowych pod Liceum im. księdza Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 18:00 msza w kościele parafialnym, a w niedzielę msza polowa o 12:00 w jego rodzinnej wsi, na podwórku księdza Jerzego, której przewodniczyć będzie biskup Edward Ozorowski.


Takie są zaplanowane uroczystości z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ale zostawiając już te sprawy, przechodząc do prozy życia, to jak pan sądzi jak długo jeszcze przez Suchowolę będą przejeżdżać TIRy, ponieważ Suchowola jest codziennie zajeżdżana.


W tym roku ma być wydana decyzja środowiskowa, to już jakiś duży plus, który daje początek Generalnej Dyrekcji do tego, żeby ubiegać się o środki na dokumentację. Z zapewnień GDDKiA wynika, że po wydaniu decyzji środowiskowej na obwodnicę Suchowoli i Sztabina, ogłoszą przetarg na dokumentację techniczną. Natomiast niestety nikt nie podaje daty rozpoczęcia budowy obwodnicy. Mamy nadzieję, że ona się wreszcie pojawi - już konkretna data z zabezpieczeniem środków w budżecie na budowę.

Obwodnica jest nam bardzo nam potrzebna, bo rzeczywiście przybywa ruchu. W tej chwili ósemka jest w kilku miejscach remontowana, ale to są tylko tak naprawdę bieżące naprawy. 


To nie jest modernizacja, przebudowa.


To jest bardzo ważna droga, łączy Białystok i Suwałki, łączy dwa największe miasta naszego regionu. Ta droga jest praktycznie kręgosłupem, taką główną arterią naszego regionu i ona musi być w przyszłości zmodernizowana dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Mam nadzieję, że te remonty nie przeszkodzą pielgrzymom na weekendowe uroczystości.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska, fot. Joanna Szubzda

Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska

z biegowej Drużyny Radia Białystok
21.03.2018

Nasza drużyna powiększyła się o 20 zmotywowanych do biegania osób. Rozstrzygnęliśmy właśnie konkurs RadioBieganie, czyli Pospolite Ruszenie z Radiem Białystok.

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki

organizatorzy wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji
21.03.2018

W Białymstoku możemy zapłacić za kawę wierszem. Akcja ta to tylko jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Poezji.

dr Maciej Kłopotowski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
21.03.2018

Burzyć czy remontować? Taki dylemat będziemy mieli niedługo z powodu starzenia się bloków z wielkiej płyty.


Maria Lauryn, fot. Iza Kosakowska

Maria Lauryn

ambasadorka projektu "Seniorzy w Akcji"
20.03.2018

Seniorzy to nie tylko odbiorcy, ale pomysłodawcy i realizatorzy ciekawych działań. Pokazuje to projekt "Seniorzy w Akcji".

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
20.03.2018

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Według Centralnej Komisji Wyborczej zyskał on większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 76 proc.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.


Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.


Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.


Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".


Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok