Radio Białystok | Gość | Michał Matyskiel - burmistrz Suchowoli

Michał Matyskiel

burmistrz Suchowoli

8.09.2017, 09:02, akt. 09:41

- Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię - mówi burmistrz Suchowoli.

Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka
Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka

Z Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski

W sobotę i niedzielę - uroczyste obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędą się one w Suchowoli i w Okopach - miejscu urodzin kapelana Solidarności. Z burmistrzem Suchowoli Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Sama uroczystość ważna, bo ta postać jest ważna dla Suchowoli.


Michał Matyskiel: Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi  Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię. Ja byłem dyrektorem i uczyłem się w tej szkole przez wiele lat, także  jesteśmy bardzo wzruszeni i czekamy na uroczystości.


Zachowały się w kronikach szkolnych wypowiedzi, wspomnienia po bł. ks. Jerzym?


Bardziej są to opowieści kolegów i koleżanek z klasy, bo oni ciągle są, jutro będzie okazja się spotkać się z nimi, będą wspominać księdza Jerzego z czasów licealnych.


Pan jako dyrektor liceum pewnie miał okazję z nimi rozmawiać, jak go wspominają?


Zwykły, normalny chłopak. Patrząc na jego oceny, to też był przeciętnym uczniem. Nie wyróżniał się czymś szczególnym, dlatego też często właśnie mieszkańcy Suchowoli, którzy go znali byli zdziwieni, jak później był ważną postacią, jak wyrósł. 


To wszystko, co później miało miejsce, w młodości księdza Jerzego nie okazywało się.


Ale wszyscy podkreślają to, że kształtował się tutaj. Przede wszystkim był ministrantem, praktycznie przed szkołą zawsze chodził do kościoła i to na pewno miało ogromny wpływ na to co później robił.


Wykształcił się kapłan, ale później obok kapłana wyrosła postać, ta dodatkowa, która wpływała na ludzi.


Podkreśla się również wpływ rodziny - matki, gdzie te tradycje chrześcijańskie, umiłowanie do wartości też miało ogromny wpływ na to, co później robił.


To ważna postać dla Suchowoli, można powiedzieć, że Suchowola buduje swoją "renomę" na księdzu Jerzym.


Chcemy na pewno działać na rzecz promocji postaci księdza Jerzego, tego co robił. Również jako gmina angażujemy się w infrastrukturę, już niedługo przystanek autobusowy w Suchowoli zostanie przebudowany w centrum informacji turystycznej, gdzie będzie można się dowiedzieć o księdzu Jerzym. Tego brakowało. Turyści, trochę jak dzieci we mgle, się poruszali w tej Suchowoli.

Jest pomysł na ścieżki szlakiem księdza Jerzego Popiełuszki, jest pomysł na szkolenia dla przewodników lokalnych, którzy będą mogli opowiadać o Suchowoli i księdzu Jerzym. Również Okopy się przygotowują na przyszłe pielgrzymki, bo oczywiste jest to, że zostanie świętym. 


Może dotarły do pana informacje na jakim etapie jest proces beatyfikacyjny?


Na finalnym. Prawdopodobnie wkrótce usłyszymy o dacie kanonizacji.


Jak pan sądzi - kiedy to nastąpi?


Oby jak najszybciej. 


Również mam taką nadzieję. A wracając do jutrzejszych i niedzielnych uroczystości, jakie są plany? Będzie prawdziwy najazd ważnych postaci państwowych?


Spodziewamy się jutro przede wszystkim ministra MSWiA pana Mariusza Błaszczaka, który jest głównym organizatorem tych uroczystości, będzie również minister Jan Józef Kasprzyk, czyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentować się szefowa kancelarii Halina Szymańska, która odczyta list. Będzie wielu innych polityków, parlamentarzystów, gości z całego kraju, z Żoliborza, przyjedzie delegacja z Górska, czyli z miejsca porwania księdza Jerzego, wiem że przyjadą delegacje z komisji Krajowej Solidarności. Przyjedzie młodzież ze szkół imienia księdza Jerzego Popiełuszki, więc oczekujemy naprawdę dużego grona gości przez sobotę i niedzielę.


Krótko o programie.


Zaczynamy jutro o 12:00 w centrum Suchowoli oficjalnymi uroczystościami. Rozpocznie je pan minister Błaszczak. Potem o godzinie 14:00 przenosimy się na salę gimnastyczną, gdzie będzie spotkanie z rodziną, z IPN, z przyjaciółmi księdza Jerzego, będzie pani Katarzyna Łaniewska, pani Halina Łabonarska, które były przyjaciółkami księdza Jerzego z czasów pracy w parafii w Żoliborzu. 

Będą również atrakcje dla młodzieży i dzieci, ponieważ jako, że MSWiA bardzo się mocno włączyło w organizację uroczystości, będzie wystawa sprzętu służb mundurowych pod Liceum im. księdza Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 18:00 msza w kościele parafialnym, a w niedzielę msza polowa o 12:00 w jego rodzinnej wsi, na podwórku księdza Jerzego, której przewodniczyć będzie biskup Edward Ozorowski.


Takie są zaplanowane uroczystości z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ale zostawiając już te sprawy, przechodząc do prozy życia, to jak pan sądzi jak długo jeszcze przez Suchowolę będą przejeżdżać TIRy, ponieważ Suchowola jest codziennie zajeżdżana.


W tym roku ma być wydana decyzja środowiskowa, to już jakiś duży plus, który daje początek Generalnej Dyrekcji do tego, żeby ubiegać się o środki na dokumentację. Z zapewnień GDDKiA wynika, że po wydaniu decyzji środowiskowej na obwodnicę Suchowoli i Sztabina, ogłoszą przetarg na dokumentację techniczną. Natomiast niestety nikt nie podaje daty rozpoczęcia budowy obwodnicy. Mamy nadzieję, że ona się wreszcie pojawi - już konkretna data z zabezpieczeniem środków w budżecie na budowę.

Obwodnica jest nam bardzo nam potrzebna, bo rzeczywiście przybywa ruchu. W tej chwili ósemka jest w kilku miejscach remontowana, ale to są tylko tak naprawdę bieżące naprawy. 


To nie jest modernizacja, przebudowa.


To jest bardzo ważna droga, łączy Białystok i Suwałki, łączy dwa największe miasta naszego regionu. Ta droga jest praktycznie kręgosłupem, taką główną arterią naszego regionu i ona musi być w przyszłości zmodernizowana dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Mam nadzieję, że te remonty nie przeszkodzą pielgrzymom na weekendowe uroczystości.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Marek Tyszkiewicz

odtwórca głównej roli w spektaklu MayDay
21.09.2017

- Miło jest mieć rolę, w której jest dość dużo roboty, bardzo dobrze się w tej roli bawię - mówi odtwórca roli prowadzącego podwójne życie Johna Smitha.

Barbara Sarna i Janusz Grycel, fot. Monika Kalicka

Barbara Sarna i Janusz Grycel

architekci
21.09.2017

- Inwestorów mamy wbrew pozorom coraz lepszych, starają się coraz bardziej dbać o ład przestrzenny - twierdzą białostoccy architekci.

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski, fot. Monika Kalicka

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
20.09.2017

- Gości jest bardzo dużo i to są imponujące nazwiska, jeśli chodzi o literaturę - mówi Marek Kochanowski.


Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PLK SA
20.09.2017

- Po zakończeniu modernizacji polskiego odcinka linii Rail Baltica najszybsze pociągi z Warszawy do Białegostoku pojadą z prędkością 160 km/h, przejazd będzie wynosił mniej niż dwie godziny.

Ewa Kuchowicz

toksykolog i fitoterapeuta
19.09.2017

Polacy jedzą zbyt mało warzyw i owoców. Dziennie to niecałe 280 gramów, a Instytut Żywienia i Żywności oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują minimum 400 gramów.


Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura, fot. Monika Kalicka

Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura

z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stoczek 45 Białystok
19.09.2017

- Dzieci są zainteresowane szachami, w turniejach startuje coraz więcej zawodników. Dodatkowo szachiści uprawiają inne dyscypliny sportu i chodzą na zajęcia artystyczne - mówi prezes PZSz.

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski

z zespołu Gęsia Skórka Blues Band
19.09.2017

- Staraliśmy się różnicować napięcie, podawać nawet w tak krótkim repertuarze jak trzy utwory, zupełnie inne klimaty - mówi Marek Gąsiorowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Radosław Dobrowolski

burmistrz Supraśla
19.09.2017

- Musimy się trochę jeszcze pomęczyć przez ten najbliższy rok, a później mam nadzieję, że już od początku roku 2019 będziemy już śmigać tą nową trasą między Białymstokiem a Supraślem - obiecuje Radosław Dobrowolski.


Małgorzata Żendzian-Piotrowska i Michalina Krzyżak, fot. Monika Kalicka

Prof. dr Małgorzata Żendzian-Piotrowska i dr Michalina Krzyżak

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
18.09.2017

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia kształcenie podyplomowe w dziedzinie epidemiologii.

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz

współorganizatorzy Podlasie SlowFest
18.09.2017

Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, ale nie ona jest najważniejsza, a idea - mówi organizatorka Podlasie SlowFest.

Joanna Garwolińska, Bernadetta Niemyńska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.09.2017

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać policjantem?


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa UwB
18.09.2017

Determinacja po obu stronach jest na tyle wyraźna, że tutaj to wszystko, co się może zdarzyć, może okazać się pewnego rodzaju nowością w prawie unijnym - mówi prawnik.

Iwona Ciereszko

kierownik Zakładu Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii UwB
15.09.2017

Czy rośliny potrafią się ostrzegać? Czy uczą się i stresują?

Elwira Horosz, fot. Marcin Gliński

Elwira Horosz

projektantka mody
15.09.2017

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała polską premierę musicalu "Doktor Żywago". Jak się ubrać na tego typu wielkie muzyczne wydarzenie?


prof. Wojciech Śleszyński, foto: Monika Kalicka

prof. Wojciech Śleszyński

historyk, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
15.09.2017

17 września 1939 roku Sowieci zdradziecko napadli na Polskę. Dlaczego doszło do tego ataku? Czy mieliśmy szansę im się przeciwstawić?

Dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Żemojda

dr Adam Bartnicki

politolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.09.2017

- Panika, która towarzyszy tym ćwiczeniom jest też elementem wojny informacyjnej, którą prowadzi Federacja Rosyjska - mówi o ćwiczeniach "Zapad 2017" - mówi politolog.

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel

z Muzeum Pamięci Sybiru
13.09.2017

- Przygotowaliśmy imprezę, która ma popularyzować historię i skłonić białostoczan do takiej głębszej zadumy nad historią Sybiru - mówi Anna Kietlińska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​