Radio Białystok | Gość | Michał Matyskiel - burmistrz Suchowoli

Michał Matyskiel

burmistrz Suchowoli

8.09.2017, 09:02, akt. 09:41

- Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię - mówi burmistrz Suchowoli.

Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka
Michał Matyskiel, fot. Monika Kalicka

Z Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski

W sobotę i niedzielę - uroczyste obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędą się one w Suchowoli i w Okopach - miejscu urodzin kapelana Solidarności. Z burmistrzem Suchowoli Michałem Matyskielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Sama uroczystość ważna, bo ta postać jest ważna dla Suchowoli.


Michał Matyskiel: Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi  Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię. Ja byłem dyrektorem i uczyłem się w tej szkole przez wiele lat, także  jesteśmy bardzo wzruszeni i czekamy na uroczystości.


Zachowały się w kronikach szkolnych wypowiedzi, wspomnienia po bł. ks. Jerzym?


Bardziej są to opowieści kolegów i koleżanek z klasy, bo oni ciągle są, jutro będzie okazja się spotkać się z nimi, będą wspominać księdza Jerzego z czasów licealnych.


Pan jako dyrektor liceum pewnie miał okazję z nimi rozmawiać, jak go wspominają?


Zwykły, normalny chłopak. Patrząc na jego oceny, to też był przeciętnym uczniem. Nie wyróżniał się czymś szczególnym, dlatego też często właśnie mieszkańcy Suchowoli, którzy go znali byli zdziwieni, jak później był ważną postacią, jak wyrósł. 


To wszystko, co później miało miejsce, w młodości księdza Jerzego nie okazywało się.


Ale wszyscy podkreślają to, że kształtował się tutaj. Przede wszystkim był ministrantem, praktycznie przed szkołą zawsze chodził do kościoła i to na pewno miało ogromny wpływ na to co później robił.


Wykształcił się kapłan, ale później obok kapłana wyrosła postać, ta dodatkowa, która wpływała na ludzi.


Podkreśla się również wpływ rodziny - matki, gdzie te tradycje chrześcijańskie, umiłowanie do wartości też miało ogromny wpływ na to, co później robił.


To ważna postać dla Suchowoli, można powiedzieć, że Suchowola buduje swoją "renomę" na księdzu Jerzym.


Chcemy na pewno działać na rzecz promocji postaci księdza Jerzego, tego co robił. Również jako gmina angażujemy się w infrastrukturę, już niedługo przystanek autobusowy w Suchowoli zostanie przebudowany w centrum informacji turystycznej, gdzie będzie można się dowiedzieć o księdzu Jerzym. Tego brakowało. Turyści, trochę jak dzieci we mgle, się poruszali w tej Suchowoli.

Jest pomysł na ścieżki szlakiem księdza Jerzego Popiełuszki, jest pomysł na szkolenia dla przewodników lokalnych, którzy będą mogli opowiadać o Suchowoli i księdzu Jerzym. Również Okopy się przygotowują na przyszłe pielgrzymki, bo oczywiste jest to, że zostanie świętym. 


Może dotarły do pana informacje na jakim etapie jest proces beatyfikacyjny?


Na finalnym. Prawdopodobnie wkrótce usłyszymy o dacie kanonizacji.


Jak pan sądzi - kiedy to nastąpi?


Oby jak najszybciej. 


Również mam taką nadzieję. A wracając do jutrzejszych i niedzielnych uroczystości, jakie są plany? Będzie prawdziwy najazd ważnych postaci państwowych?


Spodziewamy się jutro przede wszystkim ministra MSWiA pana Mariusza Błaszczaka, który jest głównym organizatorem tych uroczystości, będzie również minister Jan Józef Kasprzyk, czyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentować się szefowa kancelarii Halina Szymańska, która odczyta list. Będzie wielu innych polityków, parlamentarzystów, gości z całego kraju, z Żoliborza, przyjedzie delegacja z Górska, czyli z miejsca porwania księdza Jerzego, wiem że przyjadą delegacje z komisji Krajowej Solidarności. Przyjedzie młodzież ze szkół imienia księdza Jerzego Popiełuszki, więc oczekujemy naprawdę dużego grona gości przez sobotę i niedzielę.


Krótko o programie.


Zaczynamy jutro o 12:00 w centrum Suchowoli oficjalnymi uroczystościami. Rozpocznie je pan minister Błaszczak. Potem o godzinie 14:00 przenosimy się na salę gimnastyczną, gdzie będzie spotkanie z rodziną, z IPN, z przyjaciółmi księdza Jerzego, będzie pani Katarzyna Łaniewska, pani Halina Łabonarska, które były przyjaciółkami księdza Jerzego z czasów pracy w parafii w Żoliborzu. 

Będą również atrakcje dla młodzieży i dzieci, ponieważ jako, że MSWiA bardzo się mocno włączyło w organizację uroczystości, będzie wystawa sprzętu służb mundurowych pod Liceum im. księdza Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 18:00 msza w kościele parafialnym, a w niedzielę msza polowa o 12:00 w jego rodzinnej wsi, na podwórku księdza Jerzego, której przewodniczyć będzie biskup Edward Ozorowski.


Takie są zaplanowane uroczystości z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ale zostawiając już te sprawy, przechodząc do prozy życia, to jak pan sądzi jak długo jeszcze przez Suchowolę będą przejeżdżać TIRy, ponieważ Suchowola jest codziennie zajeżdżana.


W tym roku ma być wydana decyzja środowiskowa, to już jakiś duży plus, który daje początek Generalnej Dyrekcji do tego, żeby ubiegać się o środki na dokumentację. Z zapewnień GDDKiA wynika, że po wydaniu decyzji środowiskowej na obwodnicę Suchowoli i Sztabina, ogłoszą przetarg na dokumentację techniczną. Natomiast niestety nikt nie podaje daty rozpoczęcia budowy obwodnicy. Mamy nadzieję, że ona się wreszcie pojawi - już konkretna data z zabezpieczeniem środków w budżecie na budowę.

Obwodnica jest nam bardzo nam potrzebna, bo rzeczywiście przybywa ruchu. W tej chwili ósemka jest w kilku miejscach remontowana, ale to są tylko tak naprawdę bieżące naprawy. 


To nie jest modernizacja, przebudowa.


To jest bardzo ważna droga, łączy Białystok i Suwałki, łączy dwa największe miasta naszego regionu. Ta droga jest praktycznie kręgosłupem, taką główną arterią naszego regionu i ona musi być w przyszłości zmodernizowana dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Mam nadzieję, że te remonty nie przeszkodzą pielgrzymom na weekendowe uroczystości.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Katarzyna Turosieńska-Durlik, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Turosieńska-Durlik

dyrektor Białowieskiego Ośrodka Kultury
17.01.2018

- Przygotowaliśmy wiele warsztatów angażujących dzieci, to warsztaty jednodniowe, więc można w nich uczestniczyć, nawet jeśli wpadnie się do Białowieży na jeden dzień - zachęca dyrektor BOK.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
17.01.2018

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.


Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.


Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.


Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.


Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.


Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok