Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji

Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji

11.09.2017, 08:30, akt. 10:02

- Jesienią wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych - zapowiada minister.

Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka
Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski

Czy nastąpi usprawnienie polskiego systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zagrożeniami? Czy Polska przyjmie kontyngent uchodźców w kontekście ostatniego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? M.in. o tym z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Weekend minął pod znakiem spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy może pan uchylić rąbka tajemnicy na czym będzie polegał kompromis pomiędzy tym co zostało zawetowane a tym co zaproponuje prezydent?


Mariusz Błaszczak: Wszystko w ręku pana prezydenta czekamy na projekty ustaw. Mamy nadzieję, że zmiana będzie głęboka, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości.


W którym kierunku to pójdzie?


Kierunek został wyznaczony w programie Prawa i Sprawiedliwości. My nie chcemy żeby zrealizowane zostało hasło, które przedstawiał prezes Rzepliński na jednym z wieców, że powinno być tak, jak było. Nie, nam zależy na gruntownej, głębokiej zmianie, na uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości.


Ale prezydent ma trochę inny pomysł na to uzdrowienie?


Poczekamy na konkrety.


Chyba będziemy musieli przyjąć w ten kontyngent uchodźców, o czym zdecydowano wcześniej w Unii Europejskiej?


Nie, nie będziemy musieli przyjmować żadnych kontyngentów.


To nie zrealizujemy wyroku Trybunału Sprawiedliwości?


To był wyrok, który dotyczył skargi słowackiej i węgierskiej na tryb postępowania, na narzucenie innym państwom tego, że mają przyjmować uchodźców, a de facto muzułmańskich emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Poprzedni rząd - rząd koalicji PO - PSL - łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, zgodził się na przyjęcie tysięcy tych ludzi do Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykona takiej decyzji, dlatego że dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, a przyjmowanie uchodźców, przyjmowanie emigrantów doprowadzi - w perspektywie czasowej oczywiście - do tego, co dzieje się na zachodzie Europy. Przypomnę chociażby, że we Francji jest stan wyjątkowy. Po zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku są ograniczone swobody obywatelskie, dlatego że zagrożenie terrorystyczne we Francji wciąż się utrzymuje. W Belgii, w Brukseli, na ulicach zobaczymy żołnierzy z długą bronią, patrolujących miasto, ze względu na zagrożenie islamskim terroryzmem.

Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie dopuścimy do tego, żeby takie zdarzenia rozgrywały się w Polsce.


Nawet jeśli będą sankcje? Nawet jeśli Unia Europejska, Komisja Europejska będą chciały wyegzekwować to, co uchwalono?


Ja, kiedy jestem na posiedzeniach Rady Unii Europejskiej ministrów spraw wewnętrznych, zwracam się do moich koleżanek i kolegów z takim oto przesłaniem - odejdźcie, drodzy państwo, od ideologii multikulturalizmu, która prowadzi do tragedii, bądźcie świadomi tego, że mechanizmy relokacji to jest magnes przyciągający kolejne fale migracji z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Podkreślam, że Polska jest solidarna, po pierwsze wobec uchodźców, dlatego że pomaga na miejscu - w Jordanii, w Libanie, w Turcji, w obozach, gdzie są rzeczywiście uchodźcy, pomagamy także w Syrii, w Aleppo, w Iraku?


Ale jak się wszyscy uprą, że będziemy musieli przyjąć, to co?


Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której ktoś inny niż Polacy decyduje o obowiązkach Polski i Polaków. 


Ale mamy pewne zobowiązania traktatowe, jest pewien układ, jeśli chodzi o samą organizację Unii Europejskiej.


I tu jest spór między nami, między rządem Prawa i Sprawiedliwości i Komisją Europejską. My wskazujemy, że przyjmowanie imigrantów, przyjmowanie uchodźców uderza w politykę bezpieczeństwa. A polityka bezpieczeństwa jest polityką narodową, a nie wspólnotową. 

Zwracamy na to uwagę, zwracamy uwagę na konsekwencje. Ale jeszcze chciałem o tej solidarności, bo po pierwsze udowadniamy solidarność pomagając rzeczywistym uchodźcom, a po drugie jesteśmy solidarni także z Europą, dlatego że strzeżemy granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Naszej - czyli wschodniej - granicy polskiej, mimo prób otworzenia szlaku przerzutów muzułmańskich emigrantów. Szczególnie miejsce takie wrażliwe to jest Terespol - tam wielokrotnie takie próby były podejmowane i pewne środowiska w Polsce, na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich, wywierali presję na polską straż graniczną, żeby otworzyć granice, de facto żeby otworzyć granice.

My temu nie ulegniemy, tej presji, a wiec solidarni jesteśmy, bo uszczelniliśmy granicę zewnętrzną polską, zewnętrzną Unii Europejskiej, ale solidarni jesteśmy, kiedy pomagamy np. Bułgarom na granicy bułgarsko-tureckiej, pomagamy Węgrom na granicy węgiersko-serbskiej, Słoweńcom na granicy słoweńsko-chorwackiej czy teraz chociażby poslcy strażnicy graniczni są na granicy macedońsko-greckiej.


Zmienimy temat, chociaż tez jest  związany ze zjawiskami globalnymi. Myślę, tutaj o tych nawałnicach, które - należy domniemywać - powtórzą się w następnych latach. Czy  w pana ocenie ten system ostrzegania, system kontroli zjawisk pogodowych, co ma wpływ później na bezpieczeństwo obywateli, jest na tyle szczelny żeby przewidywać pewne zjawiska w miarę  precyzyjnie, czy nie powinniśmy tego systemu rozbudować, żebyśmy mieli dokładniejszą informację, że "uwaga, uwaga, nadchodzi"? 


Rzeczywiście ten system wymaga zmiany, mówił o tym minister Jarosław Zieliński, który jest odpowiedzialny za służby. Został przygotowany projekt, w MSWiA, ustawy o działaniu w takich sytuacjach, który zakłada sekwencję ostrzeżeń wysyłanych do ludzi, którzy znajdują się na określonym terenie, Chcemy uaktywnić, czy zmodernizować system RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Dzisiaj jest on dostępny tylko dla tych, którzy mają aplikację. Ja, swoją drogą, zachęcam żeby każdy taką aplikację ściągnął na swój telefon, to jest system  ostrzegania, ta informacja musi dotrzeć przed nawałnica, wtedy kiedy telefony działają. 

Ale ona jest niedoskonała i tu zdiagnozowaliśmy także karygodną niefrasobliwość niektórych samorządów, wskażę na starostę chojnickiego. Otóż starosta chojnicki i jemu podlegający urzędnicy nie przekazali informacji ostrzeżenia do gmin, ze względu na to, że zbliżał się koniec pracy. Tak wyjaśnia urzędnik w Starostwie w Chojnicach, województwo pomorskie, odpowiedzialny za sytuacje kryzysowe. To jest karygodne. 

Chodzi o to, żeby ten system działał bezpośrednio, chodzi nam o to, żeby każdy, kto znajduje się w zasięgu stacji BTS, czyli stacji przekaźnikowej, otrzymał z wyprzedzeniem SMS ostrzegający o zbliżającej się nawałnicy. To jest naszym celem, chcemy do tego doprowadzić.


Słyszy się takie informacje, zapowiedzi, że będą zaostrzane kary, że będą zaostrzane przepisy. Kuriozalne - przynajmniej dla mnie - było to, któraś z instytucji zaproponowała, żeby co roku robić kierowcom egzaminy, bo zmieniają się przepisy. Kuriozalność tego pomysłu polega na tym, że po co zmieniać te przepisy, skoro można je zrobić stałe, uprościć i wtedy nie trzeba zbytnio ludzi egzaminować. Tym bardziej, że rośnie nam niesamowicie grupa kierowców w podeszłym wieku. Oni nie adaptują się tak szybko do zmian, do zmieniających się znaków.


Oczywiście, pełna zgoda. Do tego dodam jeszcze, rozbudowę, przebudowę dróg, całej sieci komunikacyjnej. Jechałem z Warszawy do Białegostoku - droga szybkiego ruchu jest przebudowywana, w perspektywie już niedługiej będzie oddana do użytku - to niewątpliwie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.


Ale tutaj statystyka podpiera również to, co powiedział pan minister, na autostradach i drogach szybkiego ruchu odsetek wypadków jest poniżej jednego procenta.


Tak, a jeszcze kiedy dodamy do tego zmianę polityki, żeby policja inaczej podchodziła do swoich obowiązków, to znaczy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach. Otóż po pierwsze jest więcej patroli polskiej drogówki - 4 000 na dobę - to jest więcej niż było wcześniej, po drugie policjanci muszą być widziani przez kierowców, a więc oni nie mają stać w krzakach i łapać tych, którzy przekroczą prędkość i potem karać mandatami, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Ich rolą jest pokazywanie się, dzięki temu kierowcy zdejmują nogę z gazu. 

I chciałbym jeszcze o jednym powiedzieć - jesienią, liczymy że w listopadzie, wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie w obie strony. To znaczy jest to obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie  o coś posądzony 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Marek Tyszkiewicz

odtwórca głównej roli w spektaklu MayDay
21.09.2017

- Miło jest mieć rolę, w której jest dość dużo roboty, bardzo dobrze się w tej roli bawię - mówi odtwórca roli prowadzącego podwójne życie Johna Smitha.

Barbara Sarna i Janusz Grycel, fot. Monika Kalicka

Barbara Sarna i Janusz Grycel

architekci
21.09.2017

- Inwestorów mamy wbrew pozorom coraz lepszych, starają się coraz bardziej dbać o ład przestrzenny - twierdzą białostoccy architekci.

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski, fot. Monika Kalicka

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
20.09.2017

- Gości jest bardzo dużo i to są imponujące nazwiska, jeśli chodzi o literaturę - mówi Marek Kochanowski.


Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PLK SA
20.09.2017

- Po zakończeniu modernizacji polskiego odcinka linii Rail Baltica najszybsze pociągi z Warszawy do Białegostoku pojadą z prędkością 160 km/h, przejazd będzie wynosił mniej niż dwie godziny.

Ewa Kuchowicz

toksykolog i fitoterapeuta
19.09.2017

Polacy jedzą zbyt mało warzyw i owoców. Dziennie to niecałe 280 gramów, a Instytut Żywienia i Żywności oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują minimum 400 gramów.


Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura, fot. Monika Kalicka

Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura

z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stoczek 45 Białystok
19.09.2017

- Dzieci są zainteresowane szachami, w turniejach startuje coraz więcej zawodników. Dodatkowo szachiści uprawiają inne dyscypliny sportu i chodzą na zajęcia artystyczne - mówi prezes PZSz.

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski

z zespołu Gęsia Skórka Blues Band
19.09.2017

- Staraliśmy się różnicować napięcie, podawać nawet w tak krótkim repertuarze jak trzy utwory, zupełnie inne klimaty - mówi Marek Gąsiorowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Radosław Dobrowolski

burmistrz Supraśla
19.09.2017

- Musimy się trochę jeszcze pomęczyć przez ten najbliższy rok, a później mam nadzieję, że już od początku roku 2019 będziemy już śmigać tą nową trasą między Białymstokiem a Supraślem - obiecuje Radosław Dobrowolski.


Małgorzata Żendzian-Piotrowska i Michalina Krzyżak, fot. Monika Kalicka

Prof. dr Małgorzata Żendzian-Piotrowska i dr Michalina Krzyżak

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
18.09.2017

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia kształcenie podyplomowe w dziedzinie epidemiologii.

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz

współorganizatorzy Podlasie SlowFest
18.09.2017

Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, ale nie ona jest najważniejsza, a idea - mówi organizatorka Podlasie SlowFest.

Joanna Garwolińska, Bernadetta Niemyńska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.09.2017

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać policjantem?


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa UwB
18.09.2017

Determinacja po obu stronach jest na tyle wyraźna, że tutaj to wszystko, co się może zdarzyć, może okazać się pewnego rodzaju nowością w prawie unijnym - mówi prawnik.

Iwona Ciereszko

kierownik Zakładu Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii UwB
15.09.2017

Czy rośliny potrafią się ostrzegać? Czy uczą się i stresują?

Elwira Horosz, fot. Marcin Gliński

Elwira Horosz

projektantka mody
15.09.2017

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała polską premierę musicalu "Doktor Żywago". Jak się ubrać na tego typu wielkie muzyczne wydarzenie?


prof. Wojciech Śleszyński, foto: Monika Kalicka

prof. Wojciech Śleszyński

historyk, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
15.09.2017

17 września 1939 roku Sowieci zdradziecko napadli na Polskę. Dlaczego doszło do tego ataku? Czy mieliśmy szansę im się przeciwstawić?

Dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Żemojda

dr Adam Bartnicki

politolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.09.2017

- Panika, która towarzyszy tym ćwiczeniom jest też elementem wojny informacyjnej, którą prowadzi Federacja Rosyjska - mówi o ćwiczeniach "Zapad 2017" - mówi politolog.

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel

z Muzeum Pamięci Sybiru
13.09.2017

- Przygotowaliśmy imprezę, która ma popularyzować historię i skłonić białostoczan do takiej głębszej zadumy nad historią Sybiru - mówi Anna Kietlińska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​