Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji

Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji

11.09.2017, 08:30, akt. 10:02

- Jesienią wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych - zapowiada minister.

Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka
Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski

Czy nastąpi usprawnienie polskiego systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zagrożeniami? Czy Polska przyjmie kontyngent uchodźców w kontekście ostatniego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? M.in. o tym z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Weekend minął pod znakiem spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy może pan uchylić rąbka tajemnicy na czym będzie polegał kompromis pomiędzy tym co zostało zawetowane a tym co zaproponuje prezydent?


Mariusz Błaszczak: Wszystko w ręku pana prezydenta czekamy na projekty ustaw. Mamy nadzieję, że zmiana będzie głęboka, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości.


W którym kierunku to pójdzie?


Kierunek został wyznaczony w programie Prawa i Sprawiedliwości. My nie chcemy żeby zrealizowane zostało hasło, które przedstawiał prezes Rzepliński na jednym z wieców, że powinno być tak, jak było. Nie, nam zależy na gruntownej, głębokiej zmianie, na uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości.


Ale prezydent ma trochę inny pomysł na to uzdrowienie?


Poczekamy na konkrety.


Chyba będziemy musieli przyjąć w ten kontyngent uchodźców, o czym zdecydowano wcześniej w Unii Europejskiej?


Nie, nie będziemy musieli przyjmować żadnych kontyngentów.


To nie zrealizujemy wyroku Trybunału Sprawiedliwości?


To był wyrok, który dotyczył skargi słowackiej i węgierskiej na tryb postępowania, na narzucenie innym państwom tego, że mają przyjmować uchodźców, a de facto muzułmańskich emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Poprzedni rząd - rząd koalicji PO - PSL - łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, zgodził się na przyjęcie tysięcy tych ludzi do Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykona takiej decyzji, dlatego że dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, a przyjmowanie uchodźców, przyjmowanie emigrantów doprowadzi - w perspektywie czasowej oczywiście - do tego, co dzieje się na zachodzie Europy. Przypomnę chociażby, że we Francji jest stan wyjątkowy. Po zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku są ograniczone swobody obywatelskie, dlatego że zagrożenie terrorystyczne we Francji wciąż się utrzymuje. W Belgii, w Brukseli, na ulicach zobaczymy żołnierzy z długą bronią, patrolujących miasto, ze względu na zagrożenie islamskim terroryzmem.

Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie dopuścimy do tego, żeby takie zdarzenia rozgrywały się w Polsce.


Nawet jeśli będą sankcje? Nawet jeśli Unia Europejska, Komisja Europejska będą chciały wyegzekwować to, co uchwalono?


Ja, kiedy jestem na posiedzeniach Rady Unii Europejskiej ministrów spraw wewnętrznych, zwracam się do moich koleżanek i kolegów z takim oto przesłaniem - odejdźcie, drodzy państwo, od ideologii multikulturalizmu, która prowadzi do tragedii, bądźcie świadomi tego, że mechanizmy relokacji to jest magnes przyciągający kolejne fale migracji z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Podkreślam, że Polska jest solidarna, po pierwsze wobec uchodźców, dlatego że pomaga na miejscu - w Jordanii, w Libanie, w Turcji, w obozach, gdzie są rzeczywiście uchodźcy, pomagamy także w Syrii, w Aleppo, w Iraku?


Ale jak się wszyscy uprą, że będziemy musieli przyjąć, to co?


Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której ktoś inny niż Polacy decyduje o obowiązkach Polski i Polaków. 


Ale mamy pewne zobowiązania traktatowe, jest pewien układ, jeśli chodzi o samą organizację Unii Europejskiej.


I tu jest spór między nami, między rządem Prawa i Sprawiedliwości i Komisją Europejską. My wskazujemy, że przyjmowanie imigrantów, przyjmowanie uchodźców uderza w politykę bezpieczeństwa. A polityka bezpieczeństwa jest polityką narodową, a nie wspólnotową. 

Zwracamy na to uwagę, zwracamy uwagę na konsekwencje. Ale jeszcze chciałem o tej solidarności, bo po pierwsze udowadniamy solidarność pomagając rzeczywistym uchodźcom, a po drugie jesteśmy solidarni także z Europą, dlatego że strzeżemy granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Naszej - czyli wschodniej - granicy polskiej, mimo prób otworzenia szlaku przerzutów muzułmańskich emigrantów. Szczególnie miejsce takie wrażliwe to jest Terespol - tam wielokrotnie takie próby były podejmowane i pewne środowiska w Polsce, na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich, wywierali presję na polską straż graniczną, żeby otworzyć granice, de facto żeby otworzyć granice.

My temu nie ulegniemy, tej presji, a wiec solidarni jesteśmy, bo uszczelniliśmy granicę zewnętrzną polską, zewnętrzną Unii Europejskiej, ale solidarni jesteśmy, kiedy pomagamy np. Bułgarom na granicy bułgarsko-tureckiej, pomagamy Węgrom na granicy węgiersko-serbskiej, Słoweńcom na granicy słoweńsko-chorwackiej czy teraz chociażby poslcy strażnicy graniczni są na granicy macedońsko-greckiej.


Zmienimy temat, chociaż tez jest  związany ze zjawiskami globalnymi. Myślę, tutaj o tych nawałnicach, które - należy domniemywać - powtórzą się w następnych latach. Czy  w pana ocenie ten system ostrzegania, system kontroli zjawisk pogodowych, co ma wpływ później na bezpieczeństwo obywateli, jest na tyle szczelny żeby przewidywać pewne zjawiska w miarę  precyzyjnie, czy nie powinniśmy tego systemu rozbudować, żebyśmy mieli dokładniejszą informację, że "uwaga, uwaga, nadchodzi"? 


Rzeczywiście ten system wymaga zmiany, mówił o tym minister Jarosław Zieliński, który jest odpowiedzialny za służby. Został przygotowany projekt, w MSWiA, ustawy o działaniu w takich sytuacjach, który zakłada sekwencję ostrzeżeń wysyłanych do ludzi, którzy znajdują się na określonym terenie, Chcemy uaktywnić, czy zmodernizować system RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Dzisiaj jest on dostępny tylko dla tych, którzy mają aplikację. Ja, swoją drogą, zachęcam żeby każdy taką aplikację ściągnął na swój telefon, to jest system  ostrzegania, ta informacja musi dotrzeć przed nawałnica, wtedy kiedy telefony działają. 

Ale ona jest niedoskonała i tu zdiagnozowaliśmy także karygodną niefrasobliwość niektórych samorządów, wskażę na starostę chojnickiego. Otóż starosta chojnicki i jemu podlegający urzędnicy nie przekazali informacji ostrzeżenia do gmin, ze względu na to, że zbliżał się koniec pracy. Tak wyjaśnia urzędnik w Starostwie w Chojnicach, województwo pomorskie, odpowiedzialny za sytuacje kryzysowe. To jest karygodne. 

Chodzi o to, żeby ten system działał bezpośrednio, chodzi nam o to, żeby każdy, kto znajduje się w zasięgu stacji BTS, czyli stacji przekaźnikowej, otrzymał z wyprzedzeniem SMS ostrzegający o zbliżającej się nawałnicy. To jest naszym celem, chcemy do tego doprowadzić.


Słyszy się takie informacje, zapowiedzi, że będą zaostrzane kary, że będą zaostrzane przepisy. Kuriozalne - przynajmniej dla mnie - było to, któraś z instytucji zaproponowała, żeby co roku robić kierowcom egzaminy, bo zmieniają się przepisy. Kuriozalność tego pomysłu polega na tym, że po co zmieniać te przepisy, skoro można je zrobić stałe, uprościć i wtedy nie trzeba zbytnio ludzi egzaminować. Tym bardziej, że rośnie nam niesamowicie grupa kierowców w podeszłym wieku. Oni nie adaptują się tak szybko do zmian, do zmieniających się znaków.


Oczywiście, pełna zgoda. Do tego dodam jeszcze, rozbudowę, przebudowę dróg, całej sieci komunikacyjnej. Jechałem z Warszawy do Białegostoku - droga szybkiego ruchu jest przebudowywana, w perspektywie już niedługiej będzie oddana do użytku - to niewątpliwie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.


Ale tutaj statystyka podpiera również to, co powiedział pan minister, na autostradach i drogach szybkiego ruchu odsetek wypadków jest poniżej jednego procenta.


Tak, a jeszcze kiedy dodamy do tego zmianę polityki, żeby policja inaczej podchodziła do swoich obowiązków, to znaczy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach. Otóż po pierwsze jest więcej patroli polskiej drogówki - 4 000 na dobę - to jest więcej niż było wcześniej, po drugie policjanci muszą być widziani przez kierowców, a więc oni nie mają stać w krzakach i łapać tych, którzy przekroczą prędkość i potem karać mandatami, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Ich rolą jest pokazywanie się, dzięki temu kierowcy zdejmują nogę z gazu. 

I chciałbym jeszcze o jednym powiedzieć - jesienią, liczymy że w listopadzie, wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie w obie strony. To znaczy jest to obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie  o coś posądzony 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Katarzyna Turosieńska-Durlik, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Turosieńska-Durlik

dyrektor Białowieskiego Ośrodka Kultury
17.01.2018

- Przygotowaliśmy wiele warsztatów angażujących dzieci, to warsztaty jednodniowe, więc można w nich uczestniczyć, nawet jeśli wpadnie się do Białowieży na jeden dzień - zachęca dyrektor BOK.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
17.01.2018

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.


Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.


Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.


Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.


Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.


Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok