Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji

Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji

11.09.2017, 08:30, akt. 10:02

- Jesienią wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych - zapowiada minister.

Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka
Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski

Czy nastąpi usprawnienie polskiego systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zagrożeniami? Czy Polska przyjmie kontyngent uchodźców w kontekście ostatniego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? M.in. o tym z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Weekend minął pod znakiem spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy może pan uchylić rąbka tajemnicy na czym będzie polegał kompromis pomiędzy tym co zostało zawetowane a tym co zaproponuje prezydent?


Mariusz Błaszczak: Wszystko w ręku pana prezydenta czekamy na projekty ustaw. Mamy nadzieję, że zmiana będzie głęboka, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości.


W którym kierunku to pójdzie?


Kierunek został wyznaczony w programie Prawa i Sprawiedliwości. My nie chcemy żeby zrealizowane zostało hasło, które przedstawiał prezes Rzepliński na jednym z wieców, że powinno być tak, jak było. Nie, nam zależy na gruntownej, głębokiej zmianie, na uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości.


Ale prezydent ma trochę inny pomysł na to uzdrowienie?


Poczekamy na konkrety.


Chyba będziemy musieli przyjąć w ten kontyngent uchodźców, o czym zdecydowano wcześniej w Unii Europejskiej?


Nie, nie będziemy musieli przyjmować żadnych kontyngentów.


To nie zrealizujemy wyroku Trybunału Sprawiedliwości?


To był wyrok, który dotyczył skargi słowackiej i węgierskiej na tryb postępowania, na narzucenie innym państwom tego, że mają przyjmować uchodźców, a de facto muzułmańskich emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Poprzedni rząd - rząd koalicji PO - PSL - łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, zgodził się na przyjęcie tysięcy tych ludzi do Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykona takiej decyzji, dlatego że dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, a przyjmowanie uchodźców, przyjmowanie emigrantów doprowadzi - w perspektywie czasowej oczywiście - do tego, co dzieje się na zachodzie Europy. Przypomnę chociażby, że we Francji jest stan wyjątkowy. Po zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku są ograniczone swobody obywatelskie, dlatego że zagrożenie terrorystyczne we Francji wciąż się utrzymuje. W Belgii, w Brukseli, na ulicach zobaczymy żołnierzy z długą bronią, patrolujących miasto, ze względu na zagrożenie islamskim terroryzmem.

Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie dopuścimy do tego, żeby takie zdarzenia rozgrywały się w Polsce.


Nawet jeśli będą sankcje? Nawet jeśli Unia Europejska, Komisja Europejska będą chciały wyegzekwować to, co uchwalono?


Ja, kiedy jestem na posiedzeniach Rady Unii Europejskiej ministrów spraw wewnętrznych, zwracam się do moich koleżanek i kolegów z takim oto przesłaniem - odejdźcie, drodzy państwo, od ideologii multikulturalizmu, która prowadzi do tragedii, bądźcie świadomi tego, że mechanizmy relokacji to jest magnes przyciągający kolejne fale migracji z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Podkreślam, że Polska jest solidarna, po pierwsze wobec uchodźców, dlatego że pomaga na miejscu - w Jordanii, w Libanie, w Turcji, w obozach, gdzie są rzeczywiście uchodźcy, pomagamy także w Syrii, w Aleppo, w Iraku?


Ale jak się wszyscy uprą, że będziemy musieli przyjąć, to co?


Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której ktoś inny niż Polacy decyduje o obowiązkach Polski i Polaków. 


Ale mamy pewne zobowiązania traktatowe, jest pewien układ, jeśli chodzi o samą organizację Unii Europejskiej.


I tu jest spór między nami, między rządem Prawa i Sprawiedliwości i Komisją Europejską. My wskazujemy, że przyjmowanie imigrantów, przyjmowanie uchodźców uderza w politykę bezpieczeństwa. A polityka bezpieczeństwa jest polityką narodową, a nie wspólnotową. 

Zwracamy na to uwagę, zwracamy uwagę na konsekwencje. Ale jeszcze chciałem o tej solidarności, bo po pierwsze udowadniamy solidarność pomagając rzeczywistym uchodźcom, a po drugie jesteśmy solidarni także z Europą, dlatego że strzeżemy granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Naszej - czyli wschodniej - granicy polskiej, mimo prób otworzenia szlaku przerzutów muzułmańskich emigrantów. Szczególnie miejsce takie wrażliwe to jest Terespol - tam wielokrotnie takie próby były podejmowane i pewne środowiska w Polsce, na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich, wywierali presję na polską straż graniczną, żeby otworzyć granice, de facto żeby otworzyć granice.

My temu nie ulegniemy, tej presji, a wiec solidarni jesteśmy, bo uszczelniliśmy granicę zewnętrzną polską, zewnętrzną Unii Europejskiej, ale solidarni jesteśmy, kiedy pomagamy np. Bułgarom na granicy bułgarsko-tureckiej, pomagamy Węgrom na granicy węgiersko-serbskiej, Słoweńcom na granicy słoweńsko-chorwackiej czy teraz chociażby poslcy strażnicy graniczni są na granicy macedońsko-greckiej.


Zmienimy temat, chociaż tez jest  związany ze zjawiskami globalnymi. Myślę, tutaj o tych nawałnicach, które - należy domniemywać - powtórzą się w następnych latach. Czy  w pana ocenie ten system ostrzegania, system kontroli zjawisk pogodowych, co ma wpływ później na bezpieczeństwo obywateli, jest na tyle szczelny żeby przewidywać pewne zjawiska w miarę  precyzyjnie, czy nie powinniśmy tego systemu rozbudować, żebyśmy mieli dokładniejszą informację, że "uwaga, uwaga, nadchodzi"? 


Rzeczywiście ten system wymaga zmiany, mówił o tym minister Jarosław Zieliński, który jest odpowiedzialny za służby. Został przygotowany projekt, w MSWiA, ustawy o działaniu w takich sytuacjach, który zakłada sekwencję ostrzeżeń wysyłanych do ludzi, którzy znajdują się na określonym terenie, Chcemy uaktywnić, czy zmodernizować system RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Dzisiaj jest on dostępny tylko dla tych, którzy mają aplikację. Ja, swoją drogą, zachęcam żeby każdy taką aplikację ściągnął na swój telefon, to jest system  ostrzegania, ta informacja musi dotrzeć przed nawałnica, wtedy kiedy telefony działają. 

Ale ona jest niedoskonała i tu zdiagnozowaliśmy także karygodną niefrasobliwość niektórych samorządów, wskażę na starostę chojnickiego. Otóż starosta chojnicki i jemu podlegający urzędnicy nie przekazali informacji ostrzeżenia do gmin, ze względu na to, że zbliżał się koniec pracy. Tak wyjaśnia urzędnik w Starostwie w Chojnicach, województwo pomorskie, odpowiedzialny za sytuacje kryzysowe. To jest karygodne. 

Chodzi o to, żeby ten system działał bezpośrednio, chodzi nam o to, żeby każdy, kto znajduje się w zasięgu stacji BTS, czyli stacji przekaźnikowej, otrzymał z wyprzedzeniem SMS ostrzegający o zbliżającej się nawałnicy. To jest naszym celem, chcemy do tego doprowadzić.


Słyszy się takie informacje, zapowiedzi, że będą zaostrzane kary, że będą zaostrzane przepisy. Kuriozalne - przynajmniej dla mnie - było to, któraś z instytucji zaproponowała, żeby co roku robić kierowcom egzaminy, bo zmieniają się przepisy. Kuriozalność tego pomysłu polega na tym, że po co zmieniać te przepisy, skoro można je zrobić stałe, uprościć i wtedy nie trzeba zbytnio ludzi egzaminować. Tym bardziej, że rośnie nam niesamowicie grupa kierowców w podeszłym wieku. Oni nie adaptują się tak szybko do zmian, do zmieniających się znaków.


Oczywiście, pełna zgoda. Do tego dodam jeszcze, rozbudowę, przebudowę dróg, całej sieci komunikacyjnej. Jechałem z Warszawy do Białegostoku - droga szybkiego ruchu jest przebudowywana, w perspektywie już niedługiej będzie oddana do użytku - to niewątpliwie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.


Ale tutaj statystyka podpiera również to, co powiedział pan minister, na autostradach i drogach szybkiego ruchu odsetek wypadków jest poniżej jednego procenta.


Tak, a jeszcze kiedy dodamy do tego zmianę polityki, żeby policja inaczej podchodziła do swoich obowiązków, to znaczy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach. Otóż po pierwsze jest więcej patroli polskiej drogówki - 4 000 na dobę - to jest więcej niż było wcześniej, po drugie policjanci muszą być widziani przez kierowców, a więc oni nie mają stać w krzakach i łapać tych, którzy przekroczą prędkość i potem karać mandatami, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Ich rolą jest pokazywanie się, dzięki temu kierowcy zdejmują nogę z gazu. 

I chciałbym jeszcze o jednym powiedzieć - jesienią, liczymy że w listopadzie, wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie w obie strony. To znaczy jest to obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie  o coś posądzony 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
20.07.2018

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Lidia Piekarska, fot. Sylwia Krassowska

Lidia Piekarska

z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów
19.07.2018

Dwa dni koncertów i dużo dobrej muzyki. Na polanie Boryk koło Gródka, już w piątek (20.07) rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza".

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska, fot. Katarzyna Cichoń

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska

psycholog
18.07.2018

Czy jesteśmy w stanie spędzać wakacje bez swoich telefonów, tabletów, czy komputerów...


Agnieszka Dworakowska i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.07.2018

Coraz młodsze dzieci, ze starszych klas podstawówki, używają środków odurzających. Najczęściej zdobywają te środki przez internet - ostrzegają policjanci.

Dariusz Bayer i Ivan Runje, fot. Monika Kalicka

Dariusz Bayer i Ivan Runje

komentarze po finale Mundialu
16.07.2018

"Mundial był historycznym sukcesem naszej drużyny, możemy być dumni z naszego zespołu"- mówi Ivan Runje.

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
12.07.2018

"Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego i oczywiście dobra zabawa. Tę gwarantować mają nie tylko przeloty balonów, ale też pokazy spadochronowe, paralotni i zabytkowych motocykli" – zachęcają organizatorzy.


Grzegorz Sandomierski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Sandomierski

bramkarz Jagiellonii Białystok
11.07.2018

- Faworyta nie wskażę. Zawsze powtarzam, że jestem za dobrą piłką i tego się trzymam. Ale będę kibicował Chorwacji - mówi piłkarz przed meczem Chorwacja - Anglia.

fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival
10.07.2018

Od lat jest najważniejszą osobą Suwałki Blues Festival.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł, kandydat na prezydenta Białegostoku
10.07.2018

- Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją, w której Białystok - zamiast być metropolią - jest największym prowincjonalnym powiatowym miastem w Polsce.


Ernest Konon, fot. Monika Kalicka

Ernest Konon

były piłkarz, trener
10.07.2018

"Uważam, że z tych dwóch drużyn jedna będzie mistrzem" - mówi Ernest Konon.

Tomasz Organek, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Organek

muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów
9.07.2018

W niedzielę dał świetny koncert na Suwałki Blues Festival. Jak mówi, bardzo chciał tu wystąpić.


fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
6.07.2018

W swoim dorobku ma już dwie bardzo dobrze przyjęte powieści grozy "Gałęziste" i "Grzesznika"

Hermes

były zawodnik Jagiellonii Białystok, trener
6.07.2018

Przez 2 dni odpoczywaliśmy od emocji związanych z piłkarskim Mundialem w Rosji, ale w piątek i sobotę (06-07.07) nie powinno ich zabraknąć.


fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
4.07.2018

- Jedna z gwiazd zażyczyła sobie ręczniki w kolorze czarnym - mówi Alicja Andrulewicz.

Bożena Olizarowicz, fot. Joanna Szubzda

Bożena Olizarowicz

aktorka i wokalistka
4.07.2018

Pochodząca z Suwałk wokalistka promuje swoją najnowszą płytę. To utwory z autorskiego spektaklu muzycznego "Matka Polka od wszystkiego".

Grzegorz Kuczyński, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
3.07.2018

Za niecałe 2 tygodnie w Szelmencie odbędzie się Hero Run, czyli bieg z przeszkodami - naturalnymi i sztucznymi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok