Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji

Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji

11.09.2017, 08:30, akt. 10:02

- Jesienią wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych - zapowiada minister.

Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka
Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski

Czy nastąpi usprawnienie polskiego systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zagrożeniami? Czy Polska przyjmie kontyngent uchodźców w kontekście ostatniego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? M.in. o tym z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Weekend minął pod znakiem spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy może pan uchylić rąbka tajemnicy na czym będzie polegał kompromis pomiędzy tym co zostało zawetowane a tym co zaproponuje prezydent?


Mariusz Błaszczak: Wszystko w ręku pana prezydenta czekamy na projekty ustaw. Mamy nadzieję, że zmiana będzie głęboka, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości.


W którym kierunku to pójdzie?


Kierunek został wyznaczony w programie Prawa i Sprawiedliwości. My nie chcemy żeby zrealizowane zostało hasło, które przedstawiał prezes Rzepliński na jednym z wieców, że powinno być tak, jak było. Nie, nam zależy na gruntownej, głębokiej zmianie, na uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości.


Ale prezydent ma trochę inny pomysł na to uzdrowienie?


Poczekamy na konkrety.


Chyba będziemy musieli przyjąć w ten kontyngent uchodźców, o czym zdecydowano wcześniej w Unii Europejskiej?


Nie, nie będziemy musieli przyjmować żadnych kontyngentów.


To nie zrealizujemy wyroku Trybunału Sprawiedliwości?


To był wyrok, który dotyczył skargi słowackiej i węgierskiej na tryb postępowania, na narzucenie innym państwom tego, że mają przyjmować uchodźców, a de facto muzułmańskich emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Poprzedni rząd - rząd koalicji PO - PSL - łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, zgodził się na przyjęcie tysięcy tych ludzi do Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykona takiej decyzji, dlatego że dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, a przyjmowanie uchodźców, przyjmowanie emigrantów doprowadzi - w perspektywie czasowej oczywiście - do tego, co dzieje się na zachodzie Europy. Przypomnę chociażby, że we Francji jest stan wyjątkowy. Po zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku są ograniczone swobody obywatelskie, dlatego że zagrożenie terrorystyczne we Francji wciąż się utrzymuje. W Belgii, w Brukseli, na ulicach zobaczymy żołnierzy z długą bronią, patrolujących miasto, ze względu na zagrożenie islamskim terroryzmem.

Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie dopuścimy do tego, żeby takie zdarzenia rozgrywały się w Polsce.


Nawet jeśli będą sankcje? Nawet jeśli Unia Europejska, Komisja Europejska będą chciały wyegzekwować to, co uchwalono?


Ja, kiedy jestem na posiedzeniach Rady Unii Europejskiej ministrów spraw wewnętrznych, zwracam się do moich koleżanek i kolegów z takim oto przesłaniem - odejdźcie, drodzy państwo, od ideologii multikulturalizmu, która prowadzi do tragedii, bądźcie świadomi tego, że mechanizmy relokacji to jest magnes przyciągający kolejne fale migracji z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Podkreślam, że Polska jest solidarna, po pierwsze wobec uchodźców, dlatego że pomaga na miejscu - w Jordanii, w Libanie, w Turcji, w obozach, gdzie są rzeczywiście uchodźcy, pomagamy także w Syrii, w Aleppo, w Iraku?


Ale jak się wszyscy uprą, że będziemy musieli przyjąć, to co?


Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której ktoś inny niż Polacy decyduje o obowiązkach Polski i Polaków. 


Ale mamy pewne zobowiązania traktatowe, jest pewien układ, jeśli chodzi o samą organizację Unii Europejskiej.


I tu jest spór między nami, między rządem Prawa i Sprawiedliwości i Komisją Europejską. My wskazujemy, że przyjmowanie imigrantów, przyjmowanie uchodźców uderza w politykę bezpieczeństwa. A polityka bezpieczeństwa jest polityką narodową, a nie wspólnotową. 

Zwracamy na to uwagę, zwracamy uwagę na konsekwencje. Ale jeszcze chciałem o tej solidarności, bo po pierwsze udowadniamy solidarność pomagając rzeczywistym uchodźcom, a po drugie jesteśmy solidarni także z Europą, dlatego że strzeżemy granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Naszej - czyli wschodniej - granicy polskiej, mimo prób otworzenia szlaku przerzutów muzułmańskich emigrantów. Szczególnie miejsce takie wrażliwe to jest Terespol - tam wielokrotnie takie próby były podejmowane i pewne środowiska w Polsce, na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich, wywierali presję na polską straż graniczną, żeby otworzyć granice, de facto żeby otworzyć granice.

My temu nie ulegniemy, tej presji, a wiec solidarni jesteśmy, bo uszczelniliśmy granicę zewnętrzną polską, zewnętrzną Unii Europejskiej, ale solidarni jesteśmy, kiedy pomagamy np. Bułgarom na granicy bułgarsko-tureckiej, pomagamy Węgrom na granicy węgiersko-serbskiej, Słoweńcom na granicy słoweńsko-chorwackiej czy teraz chociażby poslcy strażnicy graniczni są na granicy macedońsko-greckiej.


Zmienimy temat, chociaż tez jest  związany ze zjawiskami globalnymi. Myślę, tutaj o tych nawałnicach, które - należy domniemywać - powtórzą się w następnych latach. Czy  w pana ocenie ten system ostrzegania, system kontroli zjawisk pogodowych, co ma wpływ później na bezpieczeństwo obywateli, jest na tyle szczelny żeby przewidywać pewne zjawiska w miarę  precyzyjnie, czy nie powinniśmy tego systemu rozbudować, żebyśmy mieli dokładniejszą informację, że "uwaga, uwaga, nadchodzi"? 


Rzeczywiście ten system wymaga zmiany, mówił o tym minister Jarosław Zieliński, który jest odpowiedzialny za służby. Został przygotowany projekt, w MSWiA, ustawy o działaniu w takich sytuacjach, który zakłada sekwencję ostrzeżeń wysyłanych do ludzi, którzy znajdują się na określonym terenie, Chcemy uaktywnić, czy zmodernizować system RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Dzisiaj jest on dostępny tylko dla tych, którzy mają aplikację. Ja, swoją drogą, zachęcam żeby każdy taką aplikację ściągnął na swój telefon, to jest system  ostrzegania, ta informacja musi dotrzeć przed nawałnica, wtedy kiedy telefony działają. 

Ale ona jest niedoskonała i tu zdiagnozowaliśmy także karygodną niefrasobliwość niektórych samorządów, wskażę na starostę chojnickiego. Otóż starosta chojnicki i jemu podlegający urzędnicy nie przekazali informacji ostrzeżenia do gmin, ze względu na to, że zbliżał się koniec pracy. Tak wyjaśnia urzędnik w Starostwie w Chojnicach, województwo pomorskie, odpowiedzialny za sytuacje kryzysowe. To jest karygodne. 

Chodzi o to, żeby ten system działał bezpośrednio, chodzi nam o to, żeby każdy, kto znajduje się w zasięgu stacji BTS, czyli stacji przekaźnikowej, otrzymał z wyprzedzeniem SMS ostrzegający o zbliżającej się nawałnicy. To jest naszym celem, chcemy do tego doprowadzić.


Słyszy się takie informacje, zapowiedzi, że będą zaostrzane kary, że będą zaostrzane przepisy. Kuriozalne - przynajmniej dla mnie - było to, któraś z instytucji zaproponowała, żeby co roku robić kierowcom egzaminy, bo zmieniają się przepisy. Kuriozalność tego pomysłu polega na tym, że po co zmieniać te przepisy, skoro można je zrobić stałe, uprościć i wtedy nie trzeba zbytnio ludzi egzaminować. Tym bardziej, że rośnie nam niesamowicie grupa kierowców w podeszłym wieku. Oni nie adaptują się tak szybko do zmian, do zmieniających się znaków.


Oczywiście, pełna zgoda. Do tego dodam jeszcze, rozbudowę, przebudowę dróg, całej sieci komunikacyjnej. Jechałem z Warszawy do Białegostoku - droga szybkiego ruchu jest przebudowywana, w perspektywie już niedługiej będzie oddana do użytku - to niewątpliwie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.


Ale tutaj statystyka podpiera również to, co powiedział pan minister, na autostradach i drogach szybkiego ruchu odsetek wypadków jest poniżej jednego procenta.


Tak, a jeszcze kiedy dodamy do tego zmianę polityki, żeby policja inaczej podchodziła do swoich obowiązków, to znaczy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach. Otóż po pierwsze jest więcej patroli polskiej drogówki - 4 000 na dobę - to jest więcej niż było wcześniej, po drugie policjanci muszą być widziani przez kierowców, a więc oni nie mają stać w krzakach i łapać tych, którzy przekroczą prędkość i potem karać mandatami, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Ich rolą jest pokazywanie się, dzięki temu kierowcy zdejmują nogę z gazu. 

I chciałbym jeszcze o jednym powiedzieć - jesienią, liczymy że w listopadzie, wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie w obie strony. To znaczy jest to obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie  o coś posądzony 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.

Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.


Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?

Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.


Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.

Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.


Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.


Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.

Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?

Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.


Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?

Ks. Grzegorz Boraczewski, fot. Sylwia Krassowska

Ks. Grzegorz Boraczewski

dyrektor Centrum Pomocy "Samarytanin"
9.11.2017

Czy chętnie pomagamy innym? Czy to są jednak jednorazowe porywy serca?

Piotr Psyllos, fot. Monika Kalicka

Piotr Psyllos

wynalazca
9.11.2017

- Od dziecka chciałem być wynalazcą, jak miałem 6 lat budowałem swoje pierwsze odkurzacze i kosiarki - wspomina swoje początki Piotr Psyllos.
źródło: www.radio.bialystok.pl​