Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji

Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji

11.09.2017, 08:30, akt. 10:02

- Jesienią wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych - zapowiada minister.

Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka
Mariusz Błaszczak, fot. Monika Kalicka

Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski

Czy nastąpi usprawnienie polskiego systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zagrożeniami? Czy Polska przyjmie kontyngent uchodźców w kontekście ostatniego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? M.in. o tym z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Weekend minął pod znakiem spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy może pan uchylić rąbka tajemnicy na czym będzie polegał kompromis pomiędzy tym co zostało zawetowane a tym co zaproponuje prezydent?


Mariusz Błaszczak: Wszystko w ręku pana prezydenta czekamy na projekty ustaw. Mamy nadzieję, że zmiana będzie głęboka, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości.


W którym kierunku to pójdzie?


Kierunek został wyznaczony w programie Prawa i Sprawiedliwości. My nie chcemy żeby zrealizowane zostało hasło, które przedstawiał prezes Rzepliński na jednym z wieców, że powinno być tak, jak było. Nie, nam zależy na gruntownej, głębokiej zmianie, na uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości.


Ale prezydent ma trochę inny pomysł na to uzdrowienie?


Poczekamy na konkrety.


Chyba będziemy musieli przyjąć w ten kontyngent uchodźców, o czym zdecydowano wcześniej w Unii Europejskiej?


Nie, nie będziemy musieli przyjmować żadnych kontyngentów.


To nie zrealizujemy wyroku Trybunału Sprawiedliwości?


To był wyrok, który dotyczył skargi słowackiej i węgierskiej na tryb postępowania, na narzucenie innym państwom tego, że mają przyjmować uchodźców, a de facto muzułmańskich emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Poprzedni rząd - rząd koalicji PO - PSL - łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, zgodził się na przyjęcie tysięcy tych ludzi do Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykona takiej decyzji, dlatego że dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, a przyjmowanie uchodźców, przyjmowanie emigrantów doprowadzi - w perspektywie czasowej oczywiście - do tego, co dzieje się na zachodzie Europy. Przypomnę chociażby, że we Francji jest stan wyjątkowy. Po zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku są ograniczone swobody obywatelskie, dlatego że zagrożenie terrorystyczne we Francji wciąż się utrzymuje. W Belgii, w Brukseli, na ulicach zobaczymy żołnierzy z długą bronią, patrolujących miasto, ze względu na zagrożenie islamskim terroryzmem.

Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie dopuścimy do tego, żeby takie zdarzenia rozgrywały się w Polsce.


Nawet jeśli będą sankcje? Nawet jeśli Unia Europejska, Komisja Europejska będą chciały wyegzekwować to, co uchwalono?


Ja, kiedy jestem na posiedzeniach Rady Unii Europejskiej ministrów spraw wewnętrznych, zwracam się do moich koleżanek i kolegów z takim oto przesłaniem - odejdźcie, drodzy państwo, od ideologii multikulturalizmu, która prowadzi do tragedii, bądźcie świadomi tego, że mechanizmy relokacji to jest magnes przyciągający kolejne fale migracji z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Podkreślam, że Polska jest solidarna, po pierwsze wobec uchodźców, dlatego że pomaga na miejscu - w Jordanii, w Libanie, w Turcji, w obozach, gdzie są rzeczywiście uchodźcy, pomagamy także w Syrii, w Aleppo, w Iraku?


Ale jak się wszyscy uprą, że będziemy musieli przyjąć, to co?


Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której ktoś inny niż Polacy decyduje o obowiązkach Polski i Polaków. 


Ale mamy pewne zobowiązania traktatowe, jest pewien układ, jeśli chodzi o samą organizację Unii Europejskiej.


I tu jest spór między nami, między rządem Prawa i Sprawiedliwości i Komisją Europejską. My wskazujemy, że przyjmowanie imigrantów, przyjmowanie uchodźców uderza w politykę bezpieczeństwa. A polityka bezpieczeństwa jest polityką narodową, a nie wspólnotową. 

Zwracamy na to uwagę, zwracamy uwagę na konsekwencje. Ale jeszcze chciałem o tej solidarności, bo po pierwsze udowadniamy solidarność pomagając rzeczywistym uchodźcom, a po drugie jesteśmy solidarni także z Europą, dlatego że strzeżemy granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Naszej - czyli wschodniej - granicy polskiej, mimo prób otworzenia szlaku przerzutów muzułmańskich emigrantów. Szczególnie miejsce takie wrażliwe to jest Terespol - tam wielokrotnie takie próby były podejmowane i pewne środowiska w Polsce, na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich, wywierali presję na polską straż graniczną, żeby otworzyć granice, de facto żeby otworzyć granice.

My temu nie ulegniemy, tej presji, a wiec solidarni jesteśmy, bo uszczelniliśmy granicę zewnętrzną polską, zewnętrzną Unii Europejskiej, ale solidarni jesteśmy, kiedy pomagamy np. Bułgarom na granicy bułgarsko-tureckiej, pomagamy Węgrom na granicy węgiersko-serbskiej, Słoweńcom na granicy słoweńsko-chorwackiej czy teraz chociażby poslcy strażnicy graniczni są na granicy macedońsko-greckiej.


Zmienimy temat, chociaż tez jest  związany ze zjawiskami globalnymi. Myślę, tutaj o tych nawałnicach, które - należy domniemywać - powtórzą się w następnych latach. Czy  w pana ocenie ten system ostrzegania, system kontroli zjawisk pogodowych, co ma wpływ później na bezpieczeństwo obywateli, jest na tyle szczelny żeby przewidywać pewne zjawiska w miarę  precyzyjnie, czy nie powinniśmy tego systemu rozbudować, żebyśmy mieli dokładniejszą informację, że "uwaga, uwaga, nadchodzi"? 


Rzeczywiście ten system wymaga zmiany, mówił o tym minister Jarosław Zieliński, który jest odpowiedzialny za służby. Został przygotowany projekt, w MSWiA, ustawy o działaniu w takich sytuacjach, który zakłada sekwencję ostrzeżeń wysyłanych do ludzi, którzy znajdują się na określonym terenie, Chcemy uaktywnić, czy zmodernizować system RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Dzisiaj jest on dostępny tylko dla tych, którzy mają aplikację. Ja, swoją drogą, zachęcam żeby każdy taką aplikację ściągnął na swój telefon, to jest system  ostrzegania, ta informacja musi dotrzeć przed nawałnica, wtedy kiedy telefony działają. 

Ale ona jest niedoskonała i tu zdiagnozowaliśmy także karygodną niefrasobliwość niektórych samorządów, wskażę na starostę chojnickiego. Otóż starosta chojnicki i jemu podlegający urzędnicy nie przekazali informacji ostrzeżenia do gmin, ze względu na to, że zbliżał się koniec pracy. Tak wyjaśnia urzędnik w Starostwie w Chojnicach, województwo pomorskie, odpowiedzialny za sytuacje kryzysowe. To jest karygodne. 

Chodzi o to, żeby ten system działał bezpośrednio, chodzi nam o to, żeby każdy, kto znajduje się w zasięgu stacji BTS, czyli stacji przekaźnikowej, otrzymał z wyprzedzeniem SMS ostrzegający o zbliżającej się nawałnicy. To jest naszym celem, chcemy do tego doprowadzić.


Słyszy się takie informacje, zapowiedzi, że będą zaostrzane kary, że będą zaostrzane przepisy. Kuriozalne - przynajmniej dla mnie - było to, któraś z instytucji zaproponowała, żeby co roku robić kierowcom egzaminy, bo zmieniają się przepisy. Kuriozalność tego pomysłu polega na tym, że po co zmieniać te przepisy, skoro można je zrobić stałe, uprościć i wtedy nie trzeba zbytnio ludzi egzaminować. Tym bardziej, że rośnie nam niesamowicie grupa kierowców w podeszłym wieku. Oni nie adaptują się tak szybko do zmian, do zmieniających się znaków.


Oczywiście, pełna zgoda. Do tego dodam jeszcze, rozbudowę, przebudowę dróg, całej sieci komunikacyjnej. Jechałem z Warszawy do Białegostoku - droga szybkiego ruchu jest przebudowywana, w perspektywie już niedługiej będzie oddana do użytku - to niewątpliwie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.


Ale tutaj statystyka podpiera również to, co powiedział pan minister, na autostradach i drogach szybkiego ruchu odsetek wypadków jest poniżej jednego procenta.


Tak, a jeszcze kiedy dodamy do tego zmianę polityki, żeby policja inaczej podchodziła do swoich obowiązków, to znaczy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach. Otóż po pierwsze jest więcej patroli polskiej drogówki - 4 000 na dobę - to jest więcej niż było wcześniej, po drugie policjanci muszą być widziani przez kierowców, a więc oni nie mają stać w krzakach i łapać tych, którzy przekroczą prędkość i potem karać mandatami, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Ich rolą jest pokazywanie się, dzięki temu kierowcy zdejmują nogę z gazu. 

I chciałbym jeszcze o jednym powiedzieć - jesienią, liczymy że w listopadzie, wprowadzimy pilotażowo - również województwie podlaskim - kamery na mundurach policjantów. To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie w obie strony. To znaczy jest to obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie  o coś posądzony 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska, fot. Joanna Szubzda

Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska

z biegowej Drużyny Radia Białystok
21.03.2018

Nasza drużyna powiększyła się o 20 zmotywowanych do biegania osób. Rozstrzygnęliśmy właśnie konkurs RadioBieganie, czyli Pospolite Ruszenie z Radiem Białystok.

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki

organizatorzy wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji
21.03.2018

W Białymstoku możemy zapłacić za kawę wierszem. Akcja ta to tylko jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Poezji.

dr Maciej Kłopotowski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
21.03.2018

Burzyć czy remontować? Taki dylemat będziemy mieli niedługo z powodu starzenia się bloków z wielkiej płyty.


Maria Lauryn, fot. Iza Kosakowska

Maria Lauryn

ambasadorka projektu "Seniorzy w Akcji"
20.03.2018

Seniorzy to nie tylko odbiorcy, ale pomysłodawcy i realizatorzy ciekawych działań. Pokazuje to projekt "Seniorzy w Akcji".

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
20.03.2018

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Według Centralnej Komisji Wyborczej zyskał on większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 76 proc.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.


Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.


Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.


Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".


Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok