Radio Białystok | Gość | Dariusz Bossowski - nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

Dariusz Bossowski

nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

13.09.2017, 08:30, akt. 10:31

- Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna - mówi nauczyciel.

Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka

Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski

Dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku i nauczyciel fizyki otrzymał wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za: wysoki poziom nauczania oraz zaangażowanie w pracę z uczniami zainteresowanymi – jak czytamy w komunikacie Towarzystwa. Nagrody przyznaje PTF w dziedzinie popularyzacji nauki. Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje, bo znaleźć się w gronie 6 osób wyróżnionych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne - to bardzo elitarne grono.


Dariusz Bossowski: Cieszę się  bardzo, że znalazłem się w tym gronie i cieszę się tym bardziej, że to nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Cieszę się, że w tym gronie też znaleźli się nauczyciele. 


Zaczyna się w gruncie rzeczy zainteresowanie danym przedmiotem od właśnie takich hobbystów, od nauczycieli, od wykładów różnorodnych, gdzie młodzi ludzie trafiają, znajdą ten kontakt, zassą i wtedy idzie.


Staramy się tutaj młodych ludzi zaciekawić przedmiotami przyrodniczymi. Wiadomo, że fizyka jest bardzo ważną nauką przyrodniczą, obejmuje wszystkie bez wyjątku nauki, no i trudno sobie w ogóle wyobrazić cywilizację bez fizyki. To dzięki niej możemy korzystać z komputerów czy telefonów i ten sposób próbujemy przybliżyć młodym ludziom i zainteresować do przedmiotu, który notabene uchodzi za dosyć trudny.


Na słowo "fizyka" wielu uczniów ma strasznie przerażone oczy. Co zrobić żeby dobrze nauczyć fizyki?


Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna. Wiadomo - na lekcjach musimy realizować podstawę programową, wykonywać jakieś niezbędne doświadczenia, ale też jakby taki klimat nauki stworzyć młodym uczniom. Zachęcać ich, mówić jakie są korzyści z tego - że mogą się uczyć fizyki, że mogą skończyć studia politechniczne, czy na uniwersytecie i co mogą z tym robić.


Doświadczenia, doświadczenia i jeszcze raz doświadczenia, bo wielu pedagogów, fachowców, ekspertów od nauczania mówi, że dziecko szczególnie w takim wieku młodzieńczym, zanim nie dotknie, zanim nie spróbuje, to się nie nauczy.


Na pewno każda nauka poprzez doświadczenie jest na pewno inaczej postrzegana przez młodych ludzi. Mamy 3 pracownie fizyczne w szkole, robimy na lekcjach doświadczenia. 


Jakiego rodzaju?


Przede wszystkim takie, które wynikają z podstawy programowej, natomiast uczniowie mogą realizować zajęcia pozalekcyjne, mogą chodzić na koło, które organizujemy na Uniwersytecie w Białymstoku. To na pewno też przybliża takie rzeczy, które są poza tradycyjnym programem nauczania. My, tradycyjnie robimy to, co wymagane jest w szkole. Ewentualnie możemy to poszerzać na zajęciach pozalekcyjnych - dla wybranych.


Wielu uczniów narzeka, że nie ma doświadczeń, że fizyka - wykład odbywa się w teorii.


Myślę, że nauczyciele wszyscy starają się pokazywać doświadczenia. Doświadczenie to jeden z etapów, nie tylko same doświadczenia są ważne, bo przygotowujemy uczniów do olimpiad, konkursów czy przede wszystkim do matury, czyli dalszego etapu kształcenia. Te doświadczenie to jest jakiś element procesu lekcyjnego, to nie tak, że na każdej lekcji są te doświadczenia, tylko tam, gdzie są one wymagane.

Staramy się nie tak, że każdy uczeń robi to doświadczenie, ale bardziej pokazowo to robić, ale starają się wszyscy nauczyciele. Też zależy jak pracownie w szkołach są wyposażone. Niektóre rzeczy teraz można przez internet pokazać. W dobie telefonów komórkowych, internetu uczniowie sami się interesują, potem przychodzą do szkoły, dopytują. 

Młodzież chce mieć też pewność, że zostanie przygotowana do matury, że będzie mogła dalej studiować i tak się czuć bezpiecznie - to też jest ważne. To wszystko musi współgrać ze sobą. W mojej szkole są bardzo zdolni uczniowie, zainteresowani nauką. Tak dużo ich nie trzeba zainteresować, bo oni już wiedzą, co oni chcą, więc może troszeczkę jest łatwiej dla nas. Natomiast tych talentów nie możemy zaniedbywać, jak np. jest cała klasa laureatów konkursu fizycznego czy matematycznego, no to oni też przyszli z pewnymi oczekiwaniami, pewnych rzeczy oczekują. My musimy starać się sprostać jak najlepiej ich oczekiwaniom. Tutaj jest duża satysfakcja, że mogę pracować z taką fajną młodzieżą.


Czyli to uczniowie stawiają wymagania?


Też, w ogóle praca z młodymi ludźmi, mądrymi którzy chcą, jest dużo prostsza dla nauczycieli, jest duża satysfakcja pracować z młodzieżą, której nie trzeba zmuszać do nauki, tylko oni chcą się uczyć, poszukują tego wszystkiego, zadają pytania. Są otwarci, nieraz trzeba troszeczkę zmobilizować do jakiejś pracy, ale taka rola nauczyciela - mobilizować, nieraz trochę odpuścić, zachęcić.


Najtrudniejsze pytanie w pana karierze od ucznia?


Nie było jakichś takich trudnych pytań. Może były trudniejsze pytania jeśli chodzi o sprawy wychowawcze, natomiast jeśli chodzi o naukę, to nie spotkałem żadnego trudnego pytania.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Marek Tyszkiewicz

odtwórca głównej roli w spektaklu MayDay
21.09.2017

- Miło jest mieć rolę, w której jest dość dużo roboty, bardzo dobrze się w tej roli bawię - mówi odtwórca roli prowadzącego podwójne życie Johna Smitha.

Barbara Sarna i Janusz Grycel, fot. Monika Kalicka

Barbara Sarna i Janusz Grycel

architekci
21.09.2017

- Inwestorów mamy wbrew pozorom coraz lepszych, starają się coraz bardziej dbać o ład przestrzenny - twierdzą białostoccy architekci.

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski, fot. Monika Kalicka

Damian Kudzinowski i Marek Kochanowski

organizatorzy Festiwalu Literackiego "Zebrane"
20.09.2017

- Gości jest bardzo dużo i to są imponujące nazwiska, jeśli chodzi o literaturę - mówi Marek Kochanowski.


Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PLK SA
20.09.2017

- Po zakończeniu modernizacji polskiego odcinka linii Rail Baltica najszybsze pociągi z Warszawy do Białegostoku pojadą z prędkością 160 km/h, przejazd będzie wynosił mniej niż dwie godziny.

Ewa Kuchowicz

toksykolog i fitoterapeuta
19.09.2017

Polacy jedzą zbyt mało warzyw i owoców. Dziennie to niecałe 280 gramów, a Instytut Żywienia i Żywności oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują minimum 400 gramów.


Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura, fot. Monika Kalicka

Leszek Zega, Tomasz Jarocki, Julia i Anna Dallemura

z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stoczek 45 Białystok
19.09.2017

- Dzieci są zainteresowane szachami, w turniejach startuje coraz więcej zawodników. Dodatkowo szachiści uprawiają inne dyscypliny sportu i chodzą na zajęcia artystyczne - mówi prezes PZSz.

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Antosiewicz i Marek Gąsiorowski

z zespołu Gęsia Skórka Blues Band
19.09.2017

- Staraliśmy się różnicować napięcie, podawać nawet w tak krótkim repertuarze jak trzy utwory, zupełnie inne klimaty - mówi Marek Gąsiorowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Radosław Dobrowolski

burmistrz Supraśla
19.09.2017

- Musimy się trochę jeszcze pomęczyć przez ten najbliższy rok, a później mam nadzieję, że już od początku roku 2019 będziemy już śmigać tą nową trasą między Białymstokiem a Supraślem - obiecuje Radosław Dobrowolski.


Małgorzata Żendzian-Piotrowska i Michalina Krzyżak, fot. Monika Kalicka

Prof. dr Małgorzata Żendzian-Piotrowska i dr Michalina Krzyżak

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
18.09.2017

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia kształcenie podyplomowe w dziedzinie epidemiologii.

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Charyton i Adam Sacharewicz

współorganizatorzy Podlasie SlowFest
18.09.2017

Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, ale nie ona jest najważniejsza, a idea - mówi organizatorka Podlasie SlowFest.

Joanna Garwolińska, Bernadetta Niemyńska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.09.2017

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać policjantem?


Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa UwB
18.09.2017

Determinacja po obu stronach jest na tyle wyraźna, że tutaj to wszystko, co się może zdarzyć, może okazać się pewnego rodzaju nowością w prawie unijnym - mówi prawnik.

Iwona Ciereszko

kierownik Zakładu Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii UwB
15.09.2017

Czy rośliny potrafią się ostrzegać? Czy uczą się i stresują?

Elwira Horosz, fot. Marcin Gliński

Elwira Horosz

projektantka mody
15.09.2017

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała polską premierę musicalu "Doktor Żywago". Jak się ubrać na tego typu wielkie muzyczne wydarzenie?


prof. Wojciech Śleszyński, foto: Monika Kalicka

prof. Wojciech Śleszyński

historyk, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
15.09.2017

17 września 1939 roku Sowieci zdradziecko napadli na Polskę. Dlaczego doszło do tego ataku? Czy mieliśmy szansę im się przeciwstawić?

Dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Żemojda

dr Adam Bartnicki

politolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.09.2017

- Panika, która towarzyszy tym ćwiczeniom jest też elementem wojny informacyjnej, którą prowadzi Federacja Rosyjska - mówi o ćwiczeniach "Zapad 2017" - mówi politolog.

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Bogusław Kosel

z Muzeum Pamięci Sybiru
13.09.2017

- Przygotowaliśmy imprezę, która ma popularyzować historię i skłonić białostoczan do takiej głębszej zadumy nad historią Sybiru - mówi Anna Kietlińska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​