Radio Białystok | Gość | Dariusz Bossowski - nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

Dariusz Bossowski

nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

13.09.2017, 08:30, akt. 10:31

- Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna - mówi nauczyciel.

Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka

Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski

Dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku i nauczyciel fizyki otrzymał wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za: wysoki poziom nauczania oraz zaangażowanie w pracę z uczniami zainteresowanymi – jak czytamy w komunikacie Towarzystwa. Nagrody przyznaje PTF w dziedzinie popularyzacji nauki. Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje, bo znaleźć się w gronie 6 osób wyróżnionych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne - to bardzo elitarne grono.


Dariusz Bossowski: Cieszę się  bardzo, że znalazłem się w tym gronie i cieszę się tym bardziej, że to nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Cieszę się, że w tym gronie też znaleźli się nauczyciele. 


Zaczyna się w gruncie rzeczy zainteresowanie danym przedmiotem od właśnie takich hobbystów, od nauczycieli, od wykładów różnorodnych, gdzie młodzi ludzie trafiają, znajdą ten kontakt, zassą i wtedy idzie.


Staramy się tutaj młodych ludzi zaciekawić przedmiotami przyrodniczymi. Wiadomo, że fizyka jest bardzo ważną nauką przyrodniczą, obejmuje wszystkie bez wyjątku nauki, no i trudno sobie w ogóle wyobrazić cywilizację bez fizyki. To dzięki niej możemy korzystać z komputerów czy telefonów i ten sposób próbujemy przybliżyć młodym ludziom i zainteresować do przedmiotu, który notabene uchodzi za dosyć trudny.


Na słowo "fizyka" wielu uczniów ma strasznie przerażone oczy. Co zrobić żeby dobrze nauczyć fizyki?


Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna. Wiadomo - na lekcjach musimy realizować podstawę programową, wykonywać jakieś niezbędne doświadczenia, ale też jakby taki klimat nauki stworzyć młodym uczniom. Zachęcać ich, mówić jakie są korzyści z tego - że mogą się uczyć fizyki, że mogą skończyć studia politechniczne, czy na uniwersytecie i co mogą z tym robić.


Doświadczenia, doświadczenia i jeszcze raz doświadczenia, bo wielu pedagogów, fachowców, ekspertów od nauczania mówi, że dziecko szczególnie w takim wieku młodzieńczym, zanim nie dotknie, zanim nie spróbuje, to się nie nauczy.


Na pewno każda nauka poprzez doświadczenie jest na pewno inaczej postrzegana przez młodych ludzi. Mamy 3 pracownie fizyczne w szkole, robimy na lekcjach doświadczenia. 


Jakiego rodzaju?


Przede wszystkim takie, które wynikają z podstawy programowej, natomiast uczniowie mogą realizować zajęcia pozalekcyjne, mogą chodzić na koło, które organizujemy na Uniwersytecie w Białymstoku. To na pewno też przybliża takie rzeczy, które są poza tradycyjnym programem nauczania. My, tradycyjnie robimy to, co wymagane jest w szkole. Ewentualnie możemy to poszerzać na zajęciach pozalekcyjnych - dla wybranych.


Wielu uczniów narzeka, że nie ma doświadczeń, że fizyka - wykład odbywa się w teorii.


Myślę, że nauczyciele wszyscy starają się pokazywać doświadczenia. Doświadczenie to jeden z etapów, nie tylko same doświadczenia są ważne, bo przygotowujemy uczniów do olimpiad, konkursów czy przede wszystkim do matury, czyli dalszego etapu kształcenia. Te doświadczenie to jest jakiś element procesu lekcyjnego, to nie tak, że na każdej lekcji są te doświadczenia, tylko tam, gdzie są one wymagane.

Staramy się nie tak, że każdy uczeń robi to doświadczenie, ale bardziej pokazowo to robić, ale starają się wszyscy nauczyciele. Też zależy jak pracownie w szkołach są wyposażone. Niektóre rzeczy teraz można przez internet pokazać. W dobie telefonów komórkowych, internetu uczniowie sami się interesują, potem przychodzą do szkoły, dopytują. 

Młodzież chce mieć też pewność, że zostanie przygotowana do matury, że będzie mogła dalej studiować i tak się czuć bezpiecznie - to też jest ważne. To wszystko musi współgrać ze sobą. W mojej szkole są bardzo zdolni uczniowie, zainteresowani nauką. Tak dużo ich nie trzeba zainteresować, bo oni już wiedzą, co oni chcą, więc może troszeczkę jest łatwiej dla nas. Natomiast tych talentów nie możemy zaniedbywać, jak np. jest cała klasa laureatów konkursu fizycznego czy matematycznego, no to oni też przyszli z pewnymi oczekiwaniami, pewnych rzeczy oczekują. My musimy starać się sprostać jak najlepiej ich oczekiwaniom. Tutaj jest duża satysfakcja, że mogę pracować z taką fajną młodzieżą.


Czyli to uczniowie stawiają wymagania?


Też, w ogóle praca z młodymi ludźmi, mądrymi którzy chcą, jest dużo prostsza dla nauczycieli, jest duża satysfakcja pracować z młodzieżą, której nie trzeba zmuszać do nauki, tylko oni chcą się uczyć, poszukują tego wszystkiego, zadają pytania. Są otwarci, nieraz trzeba troszeczkę zmobilizować do jakiejś pracy, ale taka rola nauczyciela - mobilizować, nieraz trochę odpuścić, zachęcić.


Najtrudniejsze pytanie w pana karierze od ucznia?


Nie było jakichś takich trudnych pytań. Może były trudniejsze pytania jeśli chodzi o sprawy wychowawcze, natomiast jeśli chodzi o naukę, to nie spotkałem żadnego trudnego pytania.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.

Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.


Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?

Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.


Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.

Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.


Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.


Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.

Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?

Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.


Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?

Ks. Grzegorz Boraczewski, fot. Sylwia Krassowska

Ks. Grzegorz Boraczewski

dyrektor Centrum Pomocy "Samarytanin"
9.11.2017

Czy chętnie pomagamy innym? Czy to są jednak jednorazowe porywy serca?

Piotr Psyllos, fot. Monika Kalicka

Piotr Psyllos

wynalazca
9.11.2017

- Od dziecka chciałem być wynalazcą, jak miałem 6 lat budowałem swoje pierwsze odkurzacze i kosiarki - wspomina swoje początki Piotr Psyllos.
źródło: www.radio.bialystok.pl​