Radio Białystok | Gość | Dariusz Bossowski - nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

Dariusz Bossowski

nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

13.09.2017, 08:30, akt. 10:31

- Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna - mówi nauczyciel.

Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka

Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski

Dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku i nauczyciel fizyki otrzymał wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za: wysoki poziom nauczania oraz zaangażowanie w pracę z uczniami zainteresowanymi – jak czytamy w komunikacie Towarzystwa. Nagrody przyznaje PTF w dziedzinie popularyzacji nauki. Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje, bo znaleźć się w gronie 6 osób wyróżnionych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne - to bardzo elitarne grono.


Dariusz Bossowski: Cieszę się  bardzo, że znalazłem się w tym gronie i cieszę się tym bardziej, że to nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Cieszę się, że w tym gronie też znaleźli się nauczyciele. 


Zaczyna się w gruncie rzeczy zainteresowanie danym przedmiotem od właśnie takich hobbystów, od nauczycieli, od wykładów różnorodnych, gdzie młodzi ludzie trafiają, znajdą ten kontakt, zassą i wtedy idzie.


Staramy się tutaj młodych ludzi zaciekawić przedmiotami przyrodniczymi. Wiadomo, że fizyka jest bardzo ważną nauką przyrodniczą, obejmuje wszystkie bez wyjątku nauki, no i trudno sobie w ogóle wyobrazić cywilizację bez fizyki. To dzięki niej możemy korzystać z komputerów czy telefonów i ten sposób próbujemy przybliżyć młodym ludziom i zainteresować do przedmiotu, który notabene uchodzi za dosyć trudny.


Na słowo "fizyka" wielu uczniów ma strasznie przerażone oczy. Co zrobić żeby dobrze nauczyć fizyki?


Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna. Wiadomo - na lekcjach musimy realizować podstawę programową, wykonywać jakieś niezbędne doświadczenia, ale też jakby taki klimat nauki stworzyć młodym uczniom. Zachęcać ich, mówić jakie są korzyści z tego - że mogą się uczyć fizyki, że mogą skończyć studia politechniczne, czy na uniwersytecie i co mogą z tym robić.


Doświadczenia, doświadczenia i jeszcze raz doświadczenia, bo wielu pedagogów, fachowców, ekspertów od nauczania mówi, że dziecko szczególnie w takim wieku młodzieńczym, zanim nie dotknie, zanim nie spróbuje, to się nie nauczy.


Na pewno każda nauka poprzez doświadczenie jest na pewno inaczej postrzegana przez młodych ludzi. Mamy 3 pracownie fizyczne w szkole, robimy na lekcjach doświadczenia. 


Jakiego rodzaju?


Przede wszystkim takie, które wynikają z podstawy programowej, natomiast uczniowie mogą realizować zajęcia pozalekcyjne, mogą chodzić na koło, które organizujemy na Uniwersytecie w Białymstoku. To na pewno też przybliża takie rzeczy, które są poza tradycyjnym programem nauczania. My, tradycyjnie robimy to, co wymagane jest w szkole. Ewentualnie możemy to poszerzać na zajęciach pozalekcyjnych - dla wybranych.


Wielu uczniów narzeka, że nie ma doświadczeń, że fizyka - wykład odbywa się w teorii.


Myślę, że nauczyciele wszyscy starają się pokazywać doświadczenia. Doświadczenie to jeden z etapów, nie tylko same doświadczenia są ważne, bo przygotowujemy uczniów do olimpiad, konkursów czy przede wszystkim do matury, czyli dalszego etapu kształcenia. Te doświadczenie to jest jakiś element procesu lekcyjnego, to nie tak, że na każdej lekcji są te doświadczenia, tylko tam, gdzie są one wymagane.

Staramy się nie tak, że każdy uczeń robi to doświadczenie, ale bardziej pokazowo to robić, ale starają się wszyscy nauczyciele. Też zależy jak pracownie w szkołach są wyposażone. Niektóre rzeczy teraz można przez internet pokazać. W dobie telefonów komórkowych, internetu uczniowie sami się interesują, potem przychodzą do szkoły, dopytują. 

Młodzież chce mieć też pewność, że zostanie przygotowana do matury, że będzie mogła dalej studiować i tak się czuć bezpiecznie - to też jest ważne. To wszystko musi współgrać ze sobą. W mojej szkole są bardzo zdolni uczniowie, zainteresowani nauką. Tak dużo ich nie trzeba zainteresować, bo oni już wiedzą, co oni chcą, więc może troszeczkę jest łatwiej dla nas. Natomiast tych talentów nie możemy zaniedbywać, jak np. jest cała klasa laureatów konkursu fizycznego czy matematycznego, no to oni też przyszli z pewnymi oczekiwaniami, pewnych rzeczy oczekują. My musimy starać się sprostać jak najlepiej ich oczekiwaniom. Tutaj jest duża satysfakcja, że mogę pracować z taką fajną młodzieżą.


Czyli to uczniowie stawiają wymagania?


Też, w ogóle praca z młodymi ludźmi, mądrymi którzy chcą, jest dużo prostsza dla nauczycieli, jest duża satysfakcja pracować z młodzieżą, której nie trzeba zmuszać do nauki, tylko oni chcą się uczyć, poszukują tego wszystkiego, zadają pytania. Są otwarci, nieraz trzeba troszeczkę zmobilizować do jakiejś pracy, ale taka rola nauczyciela - mobilizować, nieraz trochę odpuścić, zachęcić.


Najtrudniejsze pytanie w pana karierze od ucznia?


Nie było jakichś takich trudnych pytań. Może były trudniejsze pytania jeśli chodzi o sprawy wychowawcze, natomiast jeśli chodzi o naukę, to nie spotkałem żadnego trudnego pytania.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Katarzyna Turosieńska-Durlik, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Turosieńska-Durlik

dyrektor Białowieskiego Ośrodka Kultury
17.01.2018

- Przygotowaliśmy wiele warsztatów angażujących dzieci, to warsztaty jednodniowe, więc można w nich uczestniczyć, nawet jeśli wpadnie się do Białowieży na jeden dzień - zachęca dyrektor BOK.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
17.01.2018

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.


Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.


Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.


Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.


Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.


Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok