Radio Białystok | Gość | Dariusz Bossowski - nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

Dariusz Bossowski

nauczyciel fizyki i dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku

13.09.2017, 08:30, akt. 10:31

- Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna - mówi nauczyciel.

Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Bossowski, fot. Monika Kalicka

Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski

Dyrektor ZSO nr 2 w Białymstoku i nauczyciel fizyki otrzymał wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za: wysoki poziom nauczania oraz zaangażowanie w pracę z uczniami zainteresowanymi – jak czytamy w komunikacie Towarzystwa. Nagrody przyznaje PTF w dziedzinie popularyzacji nauki. Z Dariuszem Bossowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przede wszystkim gratulacje, bo znaleźć się w gronie 6 osób wyróżnionych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne - to bardzo elitarne grono.


Dariusz Bossowski: Cieszę się  bardzo, że znalazłem się w tym gronie i cieszę się tym bardziej, że to nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Cieszę się, że w tym gronie też znaleźli się nauczyciele. 


Zaczyna się w gruncie rzeczy zainteresowanie danym przedmiotem od właśnie takich hobbystów, od nauczycieli, od wykładów różnorodnych, gdzie młodzi ludzie trafiają, znajdą ten kontakt, zassą i wtedy idzie.


Staramy się tutaj młodych ludzi zaciekawić przedmiotami przyrodniczymi. Wiadomo, że fizyka jest bardzo ważną nauką przyrodniczą, obejmuje wszystkie bez wyjątku nauki, no i trudno sobie w ogóle wyobrazić cywilizację bez fizyki. To dzięki niej możemy korzystać z komputerów czy telefonów i ten sposób próbujemy przybliżyć młodym ludziom i zainteresować do przedmiotu, który notabene uchodzi za dosyć trudny.


Na słowo "fizyka" wielu uczniów ma strasznie przerażone oczy. Co zrobić żeby dobrze nauczyć fizyki?


Trzeba przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do nauki fizyki, pokazać że wcale nie jest ona taka trudna. Wiadomo - na lekcjach musimy realizować podstawę programową, wykonywać jakieś niezbędne doświadczenia, ale też jakby taki klimat nauki stworzyć młodym uczniom. Zachęcać ich, mówić jakie są korzyści z tego - że mogą się uczyć fizyki, że mogą skończyć studia politechniczne, czy na uniwersytecie i co mogą z tym robić.


Doświadczenia, doświadczenia i jeszcze raz doświadczenia, bo wielu pedagogów, fachowców, ekspertów od nauczania mówi, że dziecko szczególnie w takim wieku młodzieńczym, zanim nie dotknie, zanim nie spróbuje, to się nie nauczy.


Na pewno każda nauka poprzez doświadczenie jest na pewno inaczej postrzegana przez młodych ludzi. Mamy 3 pracownie fizyczne w szkole, robimy na lekcjach doświadczenia. 


Jakiego rodzaju?


Przede wszystkim takie, które wynikają z podstawy programowej, natomiast uczniowie mogą realizować zajęcia pozalekcyjne, mogą chodzić na koło, które organizujemy na Uniwersytecie w Białymstoku. To na pewno też przybliża takie rzeczy, które są poza tradycyjnym programem nauczania. My, tradycyjnie robimy to, co wymagane jest w szkole. Ewentualnie możemy to poszerzać na zajęciach pozalekcyjnych - dla wybranych.


Wielu uczniów narzeka, że nie ma doświadczeń, że fizyka - wykład odbywa się w teorii.


Myślę, że nauczyciele wszyscy starają się pokazywać doświadczenia. Doświadczenie to jeden z etapów, nie tylko same doświadczenia są ważne, bo przygotowujemy uczniów do olimpiad, konkursów czy przede wszystkim do matury, czyli dalszego etapu kształcenia. Te doświadczenie to jest jakiś element procesu lekcyjnego, to nie tak, że na każdej lekcji są te doświadczenia, tylko tam, gdzie są one wymagane.

Staramy się nie tak, że każdy uczeń robi to doświadczenie, ale bardziej pokazowo to robić, ale starają się wszyscy nauczyciele. Też zależy jak pracownie w szkołach są wyposażone. Niektóre rzeczy teraz można przez internet pokazać. W dobie telefonów komórkowych, internetu uczniowie sami się interesują, potem przychodzą do szkoły, dopytują. 

Młodzież chce mieć też pewność, że zostanie przygotowana do matury, że będzie mogła dalej studiować i tak się czuć bezpiecznie - to też jest ważne. To wszystko musi współgrać ze sobą. W mojej szkole są bardzo zdolni uczniowie, zainteresowani nauką. Tak dużo ich nie trzeba zainteresować, bo oni już wiedzą, co oni chcą, więc może troszeczkę jest łatwiej dla nas. Natomiast tych talentów nie możemy zaniedbywać, jak np. jest cała klasa laureatów konkursu fizycznego czy matematycznego, no to oni też przyszli z pewnymi oczekiwaniami, pewnych rzeczy oczekują. My musimy starać się sprostać jak najlepiej ich oczekiwaniom. Tutaj jest duża satysfakcja, że mogę pracować z taką fajną młodzieżą.


Czyli to uczniowie stawiają wymagania?


Też, w ogóle praca z młodymi ludźmi, mądrymi którzy chcą, jest dużo prostsza dla nauczycieli, jest duża satysfakcja pracować z młodzieżą, której nie trzeba zmuszać do nauki, tylko oni chcą się uczyć, poszukują tego wszystkiego, zadają pytania. Są otwarci, nieraz trzeba troszeczkę zmobilizować do jakiejś pracy, ale taka rola nauczyciela - mobilizować, nieraz trochę odpuścić, zachęcić.


Najtrudniejsze pytanie w pana karierze od ucznia?


Nie było jakichś takich trudnych pytań. Może były trudniejsze pytania jeśli chodzi o sprawy wychowawcze, natomiast jeśli chodzi o naukę, to nie spotkałem żadnego trudnego pytania.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska, fot. Joanna Szubzda

Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska

z biegowej Drużyny Radia Białystok
21.03.2018

Nasza drużyna powiększyła się o 20 zmotywowanych do biegania osób. Rozstrzygnęliśmy właśnie konkurs RadioBieganie, czyli Pospolite Ruszenie z Radiem Białystok.

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki

organizatorzy wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji
21.03.2018

W Białymstoku możemy zapłacić za kawę wierszem. Akcja ta to tylko jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Poezji.

dr Maciej Kłopotowski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
21.03.2018

Burzyć czy remontować? Taki dylemat będziemy mieli niedługo z powodu starzenia się bloków z wielkiej płyty.


Maria Lauryn, fot. Iza Kosakowska

Maria Lauryn

ambasadorka projektu "Seniorzy w Akcji"
20.03.2018

Seniorzy to nie tylko odbiorcy, ale pomysłodawcy i realizatorzy ciekawych działań. Pokazuje to projekt "Seniorzy w Akcji".

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
20.03.2018

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Według Centralnej Komisji Wyborczej zyskał on większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 76 proc.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.


Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.


Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.


Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".


Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok