Radio Białystok | Gość | Tomasz Kleszczewski - dyrektor programowy Radia Białystok

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Radia Białystok

1.10.2017, 07:58, akt. 26.01.2018, 19:18

Święto Radia Białystok - rozpoczynamy w piątek (29.09) braterstwem krwi. W kolejne dni następne imprezy, a w poniedziałek (02.09) zapraszamy do siebie na Świerkową.

Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński
Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński

Z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski

O szczegółach naszego święta z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Zaczynamy od braterstwa krwi. 

Tomasz Kleszczewski: Tak. To nasze świętowanie będzie w tym roku bardzo nietypowe, bo po pierwsze będzie trwało aż 5 dni i będzie to Radio otwarte. To znaczy, chcemy zrobić coś pożytecznego.

Czyli zapraszamy do siebie, a sami też wychodzimy. 

Tak jest i zaczynamy dzisiaj rzeczywiście od braterstwa krwi, czyli zbiórki krwi, od 9:00 do 14:00, na dole, tutaj, u nas. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie to absolutnie profesjonalna obsługa naszego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, więc czekamy na krwiodawców. I sami też oddajemy krew. 

Żeby nie było, że tylko jesteśmy krwiopijcami. To dzisiaj - następne dni - pod znakiem sportu. 

Sportu też. Ale przede wszystkim jutro (30.09) nasi dziennikarze biorą udział w takiej akcji, która trwa już od pewnego czasu w białostockim schronisku dla psów, czyli "psacerze". Będą wyprowadzać biedne, bezdomne psy, które są na co dzień niestety cały czas zamknięte w kojcach, klatkach. Także - będziemy prowadzić psy.

I godnie tę pałeczkę przekażemy każdej kolejnej instytucji, żeby te psy mogły z tych klatek wychodzić.

Tak. Myślę, że to bardzo sympatyczna akcja. I to, że ona cieszy się dużym powodzeniem, że co tydzień przychodzi bardzo dużo ludzi do tego schroniska i daje psom chwile radości - myślę, że to bardzo udana akcja samego schroniska. My się w to włączamy, chcemy też pomóc i uradować te pieski. 

W niedzielę (01.09) biegamy.

W niedzielę biegamy. Jest Hero Run na stadionie. Ta nasza propozycja jest nie tylko dla biegaczy, ale też dla tych, którzy na co dzień nie uprawiają sportu, ale uprawiają go, powiedzmy, w bardzo ograniczony sposób. Otóż, na stadionie będzie nasz namiot - w namiocie będzie można zbadać krew, ciśnienie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Przez kilka godzin będziemy na stadionie z naszym namiotem i oczywiście profesjonalną obsługa medyczną. 

Tak jak lekarze proponują - zanim zabierzemy się do intensywnego wysiłku, a nawet umiarkowanego, żeby się jednak skontrolować, bo nigdy nie wiadomo. 

Tak, z tym sportem to trzeba uważać. 

Generalnie. A w poniedziałek (01.09) zapraszamy do Radia Białystok.

W poniedziałek mamy taki tradycyjny dzień otwarty. Takie zapisy grupowe, przede wszystkim szkół, już właściwie skończyliśmy. Mieszkańcy Białegostoku, czy w ogóle nasi słuchacze, mogą dołączyć do tych grup. Wszystkich na pewno przyjmiemy i oprowadzimy. Pokażemy to, czego nie widać, a w radiu nie widać wiele. 

Właśnie, nie widać wiele, ale słychać za to dużo. I wtorek, czyli ostatni dzień.  

A wtorek - to jest taka nasza akcja skierowana do dzieci, przede wszystkim do dzieci z domów dziecka, ze szkół, ze szpitali. Będziemy jeździć i rozdawać im nasze wydawnictwa dla dzieci, zrobione też przy udziale najmłodszych naszych słuchaczy. 

To pokłosie różnorodnych konkursów które mieliśmy. I plastycznych, i literackich.

To są bardzo ładne książeczki, naprawdę. 

Warto taką książeczkę mieć i dostać od Radia Białystok. 

Tak. Będziemy się starali być wszędzie tam, gdzie są dzieci, które potrzebują takiego małego prezentu, a może bardziej dobrego słowa. 

I pamięci. Najważniejsza rzecz to historia Radia Białystok, bo tu mamy obóz, tak jak w przypadku wyższości świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, również i w Radiu, i wśród historyków są podzielone opinie. Jedni skłaniają się ku 65. rocznicy, a inni, bardziej tradycyjni, skłaniają się do 73. rocznicy Radia Białystok. 

Z tym jest pewien problem, rzeczywiście, ponieważ są 2 obozy. Ten bardziej formalny mówi o tym, że należy istnienie Polskiego Radia Białystok liczyć od...

...momentu, kiedy ukaże się jakiś oficjalny dokument. 

Tak. I tym oficjalnym dokumentem było powołanie ekspozytury Polskiego Radia w Białymstoku w 1952 roku. Natomiast część, dosyć duża twierdzi, ze istnienie Radia należy liczyć od tego, kiedy ono zaczęło grać. A zaczęło grać w 1944 roku. 

Były to co prawda tak zwane "toczki", czyli zawieszone na słupach głośniki. Ale jednak to nadawanie było.

Tak. Nie można powiedzieć, że to było Radio, które było słychać w eterze, bo to szło, że tak powiem, po drucie. Były to komunikaty frontowe.

Czytano gazetę i tym podobne rzeczy. 

Tak, były to informacje, ale jednak coś takiego jak Radio wtedy w Białymstoku zaistniało. Oczywiście te losy były różne. Wtedy willę, z której nadawało Radio pilnowali żołnierze sowieccy. I tak przez kilka lat to Radio się kształtowało, by właśnie w 1952 roku formalnie zaistnieć jako ekspozytura Polskiego Radia. I stąd, możemy uznać, że jest to święto ruchome. 

Święto ruchome, czyli w zależności od wyznawcy, świętujemy tę, lub drugą rocznicę. Chociaż muszę przyznać, że w jednym z pamiętników, jednego z naszych Żołnierzy Wyklętych, znalazłem taką informację właśnie z września 1944 roku, że ów człowiek został w Polskim Radiu, a właściwie Radiu Białystok, zatrudniony. Czyli musiała być pieczątka, musiał być jakis kierownik, szef, jakaś struktura i instytucja.

Tak, i to się potwierdza, że to był wrzesień 1944 roku. Ja chcę jeszcze dodać, że w tym naszym Radiu, jeszcze nie nazywanym Radiem Białystok wtedy, pojawili się ludzie z Wilna.

No właśnie, bo gdybyśmy sobie wzięli tę część historii, od 1952 roku, to pominęlibyśmy fantastyczny epizod, kiedy to przez Białystok, i przez Radio, i przez teatr i inne instytucje kulturalne przewinęła się masa ludzi z Wilna. Znakomitych późniejszych tuzów kultury.

Przeczytam kilka nazwisk, które wtedy pojawiły się tutaj w Radiu Białystok. To są Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska, Czesław Wołejko, Zygmunt Kęstowicz. To byli ludzie, których głosy było słychać w Białymstoku. To było Radio.

Można powiedzieć, że tu się zaczęło. Część z nich zaczynała jeszcze przed wojną, w Radiu Wilno, a później zmajoryzowali znakomicie polski eter, bo występowali w wielu słuchowiskach, w wielu programach. 

Tak. Niestety, przenieśli się do Warszawy. To jest ten problem. Trudno im się dziwić, bo rzeczywiście wtedy Białystok był raczej morzem ruin i artyści z Wilna szukali czegoś innego. Ale do dzisiaj możemy się nimi chwalić. 

W wielu wspomnieniach tychże ludzi są te epizody białostockie uwiecznione.

Tak jest, poczynając od Hanki Bielickiej. 

Nie dość, że łomżynianka, to zaczynała w Białymstoku. 

Tak. Także zawsze możemy odnosić się do tych nazwisk i mówić, że to oni pierwsi tworzyli Radio.

Dlatego Radio Białystok świętuje w tym roku 73. rocznicę, od momentu swego powstania. Zapraszamy dzisiaj (29.09) na braterstwo krwi, czyli pobieranie krwi od 9:00 do 14:00 w Radiu Białystok przy ul. Świerkowej 1.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok