Radio Białystok | Gość | Tomasz Kleszczewski - dyrektor programowy Radia Białystok

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Radia Białystok

29.09.2017, 07:58, akt. 10:39

Święto Radia Białystok - rozpoczynamy w piątek (29.09) braterstwem krwi. W kolejne dni następne imprezy, a w poniedziałek (02.09) zapraszamy do siebie na Świerkową.

Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński
Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński

Z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski

O szczegółach naszego święta z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Zaczynamy od braterstwa krwi. 

Tomasz Kleszczewski: Tak. To nasze świętowanie będzie w tym roku bardzo nietypowe, bo po pierwsze będzie trwało aż 5 dni i będzie to Radio otwarte. To znaczy, chcemy zrobić coś pożytecznego.

Czyli zapraszamy do siebie, a sami też wychodzimy. 

Tak jest i zaczynamy dzisiaj rzeczywiście od braterstwa krwi, czyli zbiórki krwi, od 9:00 do 14:00, na dole, tutaj, u nas. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie to absolutnie profesjonalna obsługa naszego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, więc czekamy na krwiodawców. I sami też oddajemy krew. 

Żeby nie było, że tylko jesteśmy krwiopijcami. To dzisiaj - następne dni - pod znakiem sportu. 

Sportu też. Ale przede wszystkim jutro (30.09) nasi dziennikarze biorą udział w takiej akcji, która trwa już od pewnego czasu w białostockim schronisku dla psów, czyli "psacerze". Będą wyprowadzać biedne, bezdomne psy, które są na co dzień niestety cały czas zamknięte w kojcach, klatkach. Także - będziemy prowadzić psy.

I godnie tę pałeczkę przekażemy każdej kolejnej instytucji, żeby te psy mogły z tych klatek wychodzić.

Tak. Myślę, że to bardzo sympatyczna akcja. I to, że ona cieszy się dużym powodzeniem, że co tydzień przychodzi bardzo dużo ludzi do tego schroniska i daje psom chwile radości - myślę, że to bardzo udana akcja samego schroniska. My się w to włączamy, chcemy też pomóc i uradować te pieski. 

W niedzielę (01.09) biegamy.

W niedzielę biegamy. Jest Hero Run na stadionie. Ta nasza propozycja jest nie tylko dla biegaczy, ale też dla tych, którzy na co dzień nie uprawiają sportu, ale uprawiają go, powiedzmy, w bardzo ograniczony sposób. Otóż, na stadionie będzie nasz namiot - w namiocie będzie można zbadać krew, ciśnienie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Przez kilka godzin będziemy na stadionie z naszym namiotem i oczywiście profesjonalną obsługa medyczną. 

Tak jak lekarze proponują - zanim zabierzemy się do intensywnego wysiłku, a nawet umiarkowanego, żeby się jednak skontrolować, bo nigdy nie wiadomo. 

Tak, z tym sportem to trzeba uważać. 

Generalnie. A w poniedziałek (01.09) zapraszamy do Radia Białystok.

W poniedziałek mamy taki tradycyjny dzień otwarty. Takie zapisy grupowe, przede wszystkim szkół, już właściwie skończyliśmy. Mieszkańcy Białegostoku, czy w ogóle nasi słuchacze, mogą dołączyć do tych grup. Wszystkich na pewno przyjmiemy i oprowadzimy. Pokażemy to, czego nie widać, a w radiu nie widać wiele. 

Właśnie, nie widać wiele, ale słychać za to dużo. I wtorek, czyli ostatni dzień.  

A wtorek - to jest taka nasza akcja skierowana do dzieci, przede wszystkim do dzieci z domów dziecka, ze szkół, ze szpitali. Będziemy jeździć i rozdawać im nasze wydawnictwa dla dzieci, zrobione też przy udziale najmłodszych naszych słuchaczy. 

To pokłosie różnorodnych konkursów które mieliśmy. I plastycznych, i literackich.

To są bardzo ładne książeczki, naprawdę. 

Warto taką książeczkę mieć i dostać od Radia Białystok. 

Tak. Będziemy się starali być wszędzie tam, gdzie są dzieci, które potrzebują takiego małego prezentu, a może bardziej dobrego słowa. 

I pamięci. Najważniejsza rzecz to historia Radia Białystok, bo tu mamy obóz, tak jak w przypadku wyższości świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, również i w Radiu, i wśród historyków są podzielone opinie. Jedni skłaniają się ku 65. rocznicy, a inni, bardziej tradycyjni, skłaniają się do 73. rocznicy Radia Białystok. 

Z tym jest pewien problem, rzeczywiście, ponieważ są 2 obozy. Ten bardziej formalny mówi o tym, że należy istnienie Polskiego Radia Białystok liczyć od...

...momentu, kiedy ukaże się jakiś oficjalny dokument. 

Tak. I tym oficjalnym dokumentem było powołanie ekspozytury Polskiego Radia w Białymstoku w 1952 roku. Natomiast część, dosyć duża twierdzi, ze istnienie Radia należy liczyć od tego, kiedy ono zaczęło grać. A zaczęło grać w 1944 roku. 

Były to co prawda tak zwane "toczki", czyli zawieszone na słupach głośniki. Ale jednak to nadawanie było.

Tak. Nie można powiedzieć, że to było Radio, które było słychać w eterze, bo to szło, że tak powiem, po drucie. Były to komunikaty frontowe.

Czytano gazetę i tym podobne rzeczy. 

Tak, były to informacje, ale jednak coś takiego jak Radio wtedy w Białymstoku zaistniało. Oczywiście te losy były różne. Wtedy willę, z której nadawało Radio pilnowali żołnierze sowieccy. I tak przez kilka lat to Radio się kształtowało, by właśnie w 1952 roku formalnie zaistnieć jako ekspozytura Polskiego Radia. I stąd, możemy uznać, że jest to święto ruchome. 

Święto ruchome, czyli w zależności od wyznawcy, świętujemy tę, lub drugą rocznicę. Chociaż muszę przyznać, że w jednym z pamiętników, jednego z naszych Żołnierzy Wyklętych, znalazłem taką informację właśnie z września 1944 roku, że ów człowiek został w Polskim Radiu, a właściwie Radiu Białystok, zatrudniony. Czyli musiała być pieczątka, musiał być jakis kierownik, szef, jakaś struktura i instytucja.

Tak, i to się potwierdza, że to był wrzesień 1944 roku. Ja chcę jeszcze dodać, że w tym naszym Radiu, jeszcze nie nazywanym Radiem Białystok wtedy, pojawili się ludzie z Wilna.

No właśnie, bo gdybyśmy sobie wzięli tę część historii, od 1952 roku, to pominęlibyśmy fantastyczny epizod, kiedy to przez Białystok, i przez Radio, i przez teatr i inne instytucje kulturalne przewinęła się masa ludzi z Wilna. Znakomitych późniejszych tuzów kultury.

Przeczytam kilka nazwisk, które wtedy pojawiły się tutaj w Radiu Białystok. To są Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska, Czesław Wołejko, Zygmunt Kęstowicz. To byli ludzie, których głosy było słychać w Białymstoku. To było Radio.

Można powiedzieć, że tu się zaczęło. Część z nich zaczynała jeszcze przed wojną, w Radiu Wilno, a później zmajoryzowali znakomicie polski eter, bo występowali w wielu słuchowiskach, w wielu programach. 

Tak. Niestety, przenieśli się do Warszawy. To jest ten problem. Trudno im się dziwić, bo rzeczywiście wtedy Białystok był raczej morzem ruin i artyści z Wilna szukali czegoś innego. Ale do dzisiaj możemy się nimi chwalić. 

W wielu wspomnieniach tychże ludzi są te epizody białostockie uwiecznione.

Tak jest, poczynając od Hanki Bielickiej. 

Nie dość, że łomżynianka, to zaczynała w Białymstoku. 

Tak. Także zawsze możemy odnosić się do tych nazwisk i mówić, że to oni pierwsi tworzyli Radio.

Dlatego Radio Białystok świętuje w tym roku 73. rocznicę, od momentu swego powstania. Zapraszamy dzisiaj (29.09) na braterstwo krwi, czyli pobieranie krwi od 9:00 do 14:00 w Radiu Białystok przy ul. Świerkowej 1.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Sylwia Rubin-Krukowska i Katarzyna Wodarska-Ogidel, fot. Monika Kalicka

Sylwia Rubin-Krukowska i Katarzyna Wodarska-Ogidel

z fundacji Kulturo i Teatru Wielkiego
19.01.2018

- Tango w Polsce zaczęło się w teatrze i mamy dużo pamiątek, które pokazujemy w Białymstoku - mówi kuratorka wystawy "Polska w rytmie tanga".

Wojciech Fortuna, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo
19.01.2018

- Tu jest moje miejsce i tutaj już zostanę na zawsze - mówi o Suwalszczyźnie Wojciech Fortuna.

Maciej Zajkowski, fot. Monika Kalicka

Maciej Zajkowski

z Politechniki Białostockiej
19.01.2018

- Na ubóstwo energetyczne województwa podlaskiego wpływa poziom naszych dochodów, nie stać nas, bo mniej zarabiamy, żeby rozwijać naszą infrastrukturę domową - mówi gość Radia Białystok.


Tomasz Goździkiewicz, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Goździkiewicz

dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy
18.01.2018

- Należy się liczyć z tym, że z końcem kwietnia może zostać znacznie ograniczony nasz potencjał szpitalny jeśli idzie o możliwość zapewniania opieki psychiatrycznej stacjonarnej - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy po tym, jak 30 lekarzy złożyło wypowiedzenie.

fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Matusiewicz

historyk
18.01.2018

Dlaczego lokalni bohaterzy walczący o niepodległość wciąż nie mogą doczekać się w Suwałkach upamiętnienia i nazwania miejskich ulic ich imieniem?

Joanna Tomalska-Więcek, fot. Wojciech Szubzda

Joanna Tomalska-Więcek

historyk sztuki, kustosz Muzeum Podlaskiego
18.01.2018

Spotkanie w Tykocinie to będzie przybliżenie naszej historii, historii naszych zabytków - mówi Joanna Tomalska-Więcek.


Grażyna Dworakowska, fot. Wojciech Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
18.01.2018

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis - to jeden z największych artystów przełomu XIX i XX w. - tak mówi Grażyna Dworakowska przed wernisażem wystawy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Katarzyna Turosieńska-Durlik, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Turosieńska-Durlik

dyrektor Białowieskiego Ośrodka Kultury
17.01.2018

- Przygotowaliśmy wiele warsztatów angażujących dzieci, to warsztaty jednodniowe, więc można w nich uczestniczyć, nawet jeśli wpadnie się do Białowieży na jeden dzień - zachęca dyrektor BOK.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
17.01.2018

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".


Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.


Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.


Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok