Radio Białystok | Gość | Tomasz Kleszczewski - dyrektor programowy Radia Białystok

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Radia Białystok

29.09.2017, 07:58, akt. 10:39

Święto Radia Białystok - rozpoczynamy w piątek (29.09) braterstwem krwi. W kolejne dni następne imprezy, a w poniedziałek (02.09) zapraszamy do siebie na Świerkową.

Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński
Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński

Z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski

O szczegółach naszego święta z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Zaczynamy od braterstwa krwi. 

Tomasz Kleszczewski: Tak. To nasze świętowanie będzie w tym roku bardzo nietypowe, bo po pierwsze będzie trwało aż 5 dni i będzie to Radio otwarte. To znaczy, chcemy zrobić coś pożytecznego.

Czyli zapraszamy do siebie, a sami też wychodzimy. 

Tak jest i zaczynamy dzisiaj rzeczywiście od braterstwa krwi, czyli zbiórki krwi, od 9:00 do 14:00, na dole, tutaj, u nas. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie to absolutnie profesjonalna obsługa naszego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, więc czekamy na krwiodawców. I sami też oddajemy krew. 

Żeby nie było, że tylko jesteśmy krwiopijcami. To dzisiaj - następne dni - pod znakiem sportu. 

Sportu też. Ale przede wszystkim jutro (30.09) nasi dziennikarze biorą udział w takiej akcji, która trwa już od pewnego czasu w białostockim schronisku dla psów, czyli "psacerze". Będą wyprowadzać biedne, bezdomne psy, które są na co dzień niestety cały czas zamknięte w kojcach, klatkach. Także - będziemy prowadzić psy.

I godnie tę pałeczkę przekażemy każdej kolejnej instytucji, żeby te psy mogły z tych klatek wychodzić.

Tak. Myślę, że to bardzo sympatyczna akcja. I to, że ona cieszy się dużym powodzeniem, że co tydzień przychodzi bardzo dużo ludzi do tego schroniska i daje psom chwile radości - myślę, że to bardzo udana akcja samego schroniska. My się w to włączamy, chcemy też pomóc i uradować te pieski. 

W niedzielę (01.09) biegamy.

W niedzielę biegamy. Jest Hero Run na stadionie. Ta nasza propozycja jest nie tylko dla biegaczy, ale też dla tych, którzy na co dzień nie uprawiają sportu, ale uprawiają go, powiedzmy, w bardzo ograniczony sposób. Otóż, na stadionie będzie nasz namiot - w namiocie będzie można zbadać krew, ciśnienie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Przez kilka godzin będziemy na stadionie z naszym namiotem i oczywiście profesjonalną obsługa medyczną. 

Tak jak lekarze proponują - zanim zabierzemy się do intensywnego wysiłku, a nawet umiarkowanego, żeby się jednak skontrolować, bo nigdy nie wiadomo. 

Tak, z tym sportem to trzeba uważać. 

Generalnie. A w poniedziałek (01.09) zapraszamy do Radia Białystok.

W poniedziałek mamy taki tradycyjny dzień otwarty. Takie zapisy grupowe, przede wszystkim szkół, już właściwie skończyliśmy. Mieszkańcy Białegostoku, czy w ogóle nasi słuchacze, mogą dołączyć do tych grup. Wszystkich na pewno przyjmiemy i oprowadzimy. Pokażemy to, czego nie widać, a w radiu nie widać wiele. 

Właśnie, nie widać wiele, ale słychać za to dużo. I wtorek, czyli ostatni dzień.  

A wtorek - to jest taka nasza akcja skierowana do dzieci, przede wszystkim do dzieci z domów dziecka, ze szkół, ze szpitali. Będziemy jeździć i rozdawać im nasze wydawnictwa dla dzieci, zrobione też przy udziale najmłodszych naszych słuchaczy. 

To pokłosie różnorodnych konkursów które mieliśmy. I plastycznych, i literackich.

To są bardzo ładne książeczki, naprawdę. 

Warto taką książeczkę mieć i dostać od Radia Białystok. 

Tak. Będziemy się starali być wszędzie tam, gdzie są dzieci, które potrzebują takiego małego prezentu, a może bardziej dobrego słowa. 

I pamięci. Najważniejsza rzecz to historia Radia Białystok, bo tu mamy obóz, tak jak w przypadku wyższości świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, również i w Radiu, i wśród historyków są podzielone opinie. Jedni skłaniają się ku 65. rocznicy, a inni, bardziej tradycyjni, skłaniają się do 73. rocznicy Radia Białystok. 

Z tym jest pewien problem, rzeczywiście, ponieważ są 2 obozy. Ten bardziej formalny mówi o tym, że należy istnienie Polskiego Radia Białystok liczyć od...

...momentu, kiedy ukaże się jakiś oficjalny dokument. 

Tak. I tym oficjalnym dokumentem było powołanie ekspozytury Polskiego Radia w Białymstoku w 1952 roku. Natomiast część, dosyć duża twierdzi, ze istnienie Radia należy liczyć od tego, kiedy ono zaczęło grać. A zaczęło grać w 1944 roku. 

Były to co prawda tak zwane "toczki", czyli zawieszone na słupach głośniki. Ale jednak to nadawanie było.

Tak. Nie można powiedzieć, że to było Radio, które było słychać w eterze, bo to szło, że tak powiem, po drucie. Były to komunikaty frontowe.

Czytano gazetę i tym podobne rzeczy. 

Tak, były to informacje, ale jednak coś takiego jak Radio wtedy w Białymstoku zaistniało. Oczywiście te losy były różne. Wtedy willę, z której nadawało Radio pilnowali żołnierze sowieccy. I tak przez kilka lat to Radio się kształtowało, by właśnie w 1952 roku formalnie zaistnieć jako ekspozytura Polskiego Radia. I stąd, możemy uznać, że jest to święto ruchome. 

Święto ruchome, czyli w zależności od wyznawcy, świętujemy tę, lub drugą rocznicę. Chociaż muszę przyznać, że w jednym z pamiętników, jednego z naszych Żołnierzy Wyklętych, znalazłem taką informację właśnie z września 1944 roku, że ów człowiek został w Polskim Radiu, a właściwie Radiu Białystok, zatrudniony. Czyli musiała być pieczątka, musiał być jakis kierownik, szef, jakaś struktura i instytucja.

Tak, i to się potwierdza, że to był wrzesień 1944 roku. Ja chcę jeszcze dodać, że w tym naszym Radiu, jeszcze nie nazywanym Radiem Białystok wtedy, pojawili się ludzie z Wilna.

No właśnie, bo gdybyśmy sobie wzięli tę część historii, od 1952 roku, to pominęlibyśmy fantastyczny epizod, kiedy to przez Białystok, i przez Radio, i przez teatr i inne instytucje kulturalne przewinęła się masa ludzi z Wilna. Znakomitych późniejszych tuzów kultury.

Przeczytam kilka nazwisk, które wtedy pojawiły się tutaj w Radiu Białystok. To są Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska, Czesław Wołejko, Zygmunt Kęstowicz. To byli ludzie, których głosy było słychać w Białymstoku. To było Radio.

Można powiedzieć, że tu się zaczęło. Część z nich zaczynała jeszcze przed wojną, w Radiu Wilno, a później zmajoryzowali znakomicie polski eter, bo występowali w wielu słuchowiskach, w wielu programach. 

Tak. Niestety, przenieśli się do Warszawy. To jest ten problem. Trudno im się dziwić, bo rzeczywiście wtedy Białystok był raczej morzem ruin i artyści z Wilna szukali czegoś innego. Ale do dzisiaj możemy się nimi chwalić. 

W wielu wspomnieniach tychże ludzi są te epizody białostockie uwiecznione.

Tak jest, poczynając od Hanki Bielickiej. 

Nie dość, że łomżynianka, to zaczynała w Białymstoku. 

Tak. Także zawsze możemy odnosić się do tych nazwisk i mówić, że to oni pierwsi tworzyli Radio.

Dlatego Radio Białystok świętuje w tym roku 73. rocznicę, od momentu swego powstania. Zapraszamy dzisiaj (29.09) na braterstwo krwi, czyli pobieranie krwi od 9:00 do 14:00 w Radiu Białystok przy ul. Świerkowej 1.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Cezary Mielko, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Mielko

perkusista grupy Bright Ophidia
18.11.2017

W niedzielę 19 listopada o 18:05 na scenie w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok zagra białostocka grupa Bright Ophidia

Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.


Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?


Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.

Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.


Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.

Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.


Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.

Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.

Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?


Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?

Ks. Grzegorz Boraczewski, fot. Sylwia Krassowska

Ks. Grzegorz Boraczewski

dyrektor Centrum Pomocy "Samarytanin"
9.11.2017

Czy chętnie pomagamy innym? Czy to są jednak jednorazowe porywy serca?
źródło: www.radio.bialystok.pl​