Radio Białystok | Gość | Tomasz Kleszczewski - dyrektor programowy Radia Białystok

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Radia Białystok

1.10.2017, 07:58, akt. 26.01.2018, 19:18

Święto Radia Białystok - rozpoczynamy w piątek (29.09) braterstwem krwi. W kolejne dni następne imprezy, a w poniedziałek (02.09) zapraszamy do siebie na Świerkową.

Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński
Tomasz Kleszczewski, fot. Marcin Gliński

Z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O szczegółach naszego święta z dyrektorem programowym Radia Białystok Tomaszem Kleszczewskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Zaczynamy od braterstwa krwi. 

Tomasz Kleszczewski: Tak. To nasze świętowanie będzie w tym roku bardzo nietypowe, bo po pierwsze będzie trwało aż 5 dni i będzie to Radio otwarte. To znaczy, chcemy zrobić coś pożytecznego.

Czyli zapraszamy do siebie, a sami też wychodzimy. 

Tak jest i zaczynamy dzisiaj rzeczywiście od braterstwa krwi, czyli zbiórki krwi, od 9:00 do 14:00, na dole, tutaj, u nas. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie to absolutnie profesjonalna obsługa naszego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, więc czekamy na krwiodawców. I sami też oddajemy krew. 

Żeby nie było, że tylko jesteśmy krwiopijcami. To dzisiaj - następne dni - pod znakiem sportu. 

Sportu też. Ale przede wszystkim jutro (30.09) nasi dziennikarze biorą udział w takiej akcji, która trwa już od pewnego czasu w białostockim schronisku dla psów, czyli "psacerze". Będą wyprowadzać biedne, bezdomne psy, które są na co dzień niestety cały czas zamknięte w kojcach, klatkach. Także - będziemy prowadzić psy.

I godnie tę pałeczkę przekażemy każdej kolejnej instytucji, żeby te psy mogły z tych klatek wychodzić.

Tak. Myślę, że to bardzo sympatyczna akcja. I to, że ona cieszy się dużym powodzeniem, że co tydzień przychodzi bardzo dużo ludzi do tego schroniska i daje psom chwile radości - myślę, że to bardzo udana akcja samego schroniska. My się w to włączamy, chcemy też pomóc i uradować te pieski. 

W niedzielę (01.09) biegamy.

W niedzielę biegamy. Jest Hero Run na stadionie. Ta nasza propozycja jest nie tylko dla biegaczy, ale też dla tych, którzy na co dzień nie uprawiają sportu, ale uprawiają go, powiedzmy, w bardzo ograniczony sposób. Otóż, na stadionie będzie nasz namiot - w namiocie będzie można zbadać krew, ciśnienie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Przez kilka godzin będziemy na stadionie z naszym namiotem i oczywiście profesjonalną obsługa medyczną. 

Tak jak lekarze proponują - zanim zabierzemy się do intensywnego wysiłku, a nawet umiarkowanego, żeby się jednak skontrolować, bo nigdy nie wiadomo. 

Tak, z tym sportem to trzeba uważać. 

Generalnie. A w poniedziałek (01.09) zapraszamy do Radia Białystok.

W poniedziałek mamy taki tradycyjny dzień otwarty. Takie zapisy grupowe, przede wszystkim szkół, już właściwie skończyliśmy. Mieszkańcy Białegostoku, czy w ogóle nasi słuchacze, mogą dołączyć do tych grup. Wszystkich na pewno przyjmiemy i oprowadzimy. Pokażemy to, czego nie widać, a w radiu nie widać wiele. 

Właśnie, nie widać wiele, ale słychać za to dużo. I wtorek, czyli ostatni dzień.  

A wtorek - to jest taka nasza akcja skierowana do dzieci, przede wszystkim do dzieci z domów dziecka, ze szkół, ze szpitali. Będziemy jeździć i rozdawać im nasze wydawnictwa dla dzieci, zrobione też przy udziale najmłodszych naszych słuchaczy. 

To pokłosie różnorodnych konkursów które mieliśmy. I plastycznych, i literackich.

To są bardzo ładne książeczki, naprawdę. 

Warto taką książeczkę mieć i dostać od Radia Białystok. 

Tak. Będziemy się starali być wszędzie tam, gdzie są dzieci, które potrzebują takiego małego prezentu, a może bardziej dobrego słowa. 

I pamięci. Najważniejsza rzecz to historia Radia Białystok, bo tu mamy obóz, tak jak w przypadku wyższości świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, również i w Radiu, i wśród historyków są podzielone opinie. Jedni skłaniają się ku 65. rocznicy, a inni, bardziej tradycyjni, skłaniają się do 73. rocznicy Radia Białystok. 

Z tym jest pewien problem, rzeczywiście, ponieważ są 2 obozy. Ten bardziej formalny mówi o tym, że należy istnienie Polskiego Radia Białystok liczyć od...

...momentu, kiedy ukaże się jakiś oficjalny dokument. 

Tak. I tym oficjalnym dokumentem było powołanie ekspozytury Polskiego Radia w Białymstoku w 1952 roku. Natomiast część, dosyć duża twierdzi, ze istnienie Radia należy liczyć od tego, kiedy ono zaczęło grać. A zaczęło grać w 1944 roku. 

Były to co prawda tak zwane "toczki", czyli zawieszone na słupach głośniki. Ale jednak to nadawanie było.

Tak. Nie można powiedzieć, że to było Radio, które było słychać w eterze, bo to szło, że tak powiem, po drucie. Były to komunikaty frontowe.

Czytano gazetę i tym podobne rzeczy. 

Tak, były to informacje, ale jednak coś takiego jak Radio wtedy w Białymstoku zaistniało. Oczywiście te losy były różne. Wtedy willę, z której nadawało Radio pilnowali żołnierze sowieccy. I tak przez kilka lat to Radio się kształtowało, by właśnie w 1952 roku formalnie zaistnieć jako ekspozytura Polskiego Radia. I stąd, możemy uznać, że jest to święto ruchome. 

Święto ruchome, czyli w zależności od wyznawcy, świętujemy tę, lub drugą rocznicę. Chociaż muszę przyznać, że w jednym z pamiętników, jednego z naszych Żołnierzy Wyklętych, znalazłem taką informację właśnie z września 1944 roku, że ów człowiek został w Polskim Radiu, a właściwie Radiu Białystok, zatrudniony. Czyli musiała być pieczątka, musiał być jakis kierownik, szef, jakaś struktura i instytucja.

Tak, i to się potwierdza, że to był wrzesień 1944 roku. Ja chcę jeszcze dodać, że w tym naszym Radiu, jeszcze nie nazywanym Radiem Białystok wtedy, pojawili się ludzie z Wilna.

No właśnie, bo gdybyśmy sobie wzięli tę część historii, od 1952 roku, to pominęlibyśmy fantastyczny epizod, kiedy to przez Białystok, i przez Radio, i przez teatr i inne instytucje kulturalne przewinęła się masa ludzi z Wilna. Znakomitych późniejszych tuzów kultury.

Przeczytam kilka nazwisk, które wtedy pojawiły się tutaj w Radiu Białystok. To są Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska, Czesław Wołejko, Zygmunt Kęstowicz. To byli ludzie, których głosy było słychać w Białymstoku. To było Radio.

Można powiedzieć, że tu się zaczęło. Część z nich zaczynała jeszcze przed wojną, w Radiu Wilno, a później zmajoryzowali znakomicie polski eter, bo występowali w wielu słuchowiskach, w wielu programach. 

Tak. Niestety, przenieśli się do Warszawy. To jest ten problem. Trudno im się dziwić, bo rzeczywiście wtedy Białystok był raczej morzem ruin i artyści z Wilna szukali czegoś innego. Ale do dzisiaj możemy się nimi chwalić. 

W wielu wspomnieniach tychże ludzi są te epizody białostockie uwiecznione.

Tak jest, poczynając od Hanki Bielickiej. 

Nie dość, że łomżynianka, to zaczynała w Białymstoku. 

Tak. Także zawsze możemy odnosić się do tych nazwisk i mówić, że to oni pierwsi tworzyli Radio.

Dlatego Radio Białystok świętuje w tym roku 73. rocznicę, od momentu swego powstania. Zapraszamy dzisiaj (29.09) na braterstwo krwi, czyli pobieranie krwi od 9:00 do 14:00 w Radiu Białystok przy ul. Świerkowej 1.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.


Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.

foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".


Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

szef klubu radnych PiS w Białymstoku
8.11.2018

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Joanna Szubzda

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
7.11.2018

Na zwolnieniach jest ok. 20-25 proc. policjantów z podlaskiego garnizonu. Są takie miejsca, gdzie na ulicy pracują ci policjanci, którzy prowadzą postępowania przygotowawcze czy pełnią służbę kryminalną.

Marcin Tomkiel, fot. Joanna Szubzda

Marcin Tomkiel

dziennikarz i publicysta
7.11.2018

Od wielu lat próbuję wyszukiwać historie nieznane a fascynujące, dotyczące ściśle naszego regionu. Taki też jest bohater mojej najnowszej książki - Stanisław Nilski-Łapiński - zaufany sztabowiec Piłsudskiego rodem z Łap.


Dariusz Kuć, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Kuć

kierownik Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
7.11.2018

Chcą zwrócić uwagę na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci i pokazać, jak łatwo jest pomagać - temu ma służyć listopadowa akcja Miesiąc Dobroczynności.

Andrzej Piaseczny, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Piaseczny

piosenkarz, autor tekstów
6.11.2018

"Dobrze, że zaczynałem wtedy, nie wiem czy chciałbym zaczynać dzisiaj. Los miałem szczęśliwy do tej pory. Z sentymentem wspominam te chwile, kiedy spotkałem zespół Mafia" - mówi Andrzej Piaseczny.

Jan Smyk, fot. Monika Kalicka

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
6.11.2018

"To nie ja zdobyłem nagrody, tylko programy Radia Białystok zostały uhonorowane, akurat trafiło tak, że tą pierwszą nagrodą zostały nagrodzone reportaże mojego autorstwa" - skromnie mówi Jan Smyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok