Radio Białystok | Gość | Bogusława Wencław - ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

Bogusława Wencław

ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

3.10.2017, 08:30, akt. 09:40

- Przede wszystkim chodzi nam o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, religijnego, patriotycznego - mówi laureatka nagrody "Inicjatywa Społeczna Roku".

Bogusława Wencław, fot. Monika Kalicka
Bogusława Wencław, fot. Monika Kalicka

Z Bogusławą Wencław rozmawia Jarosław Iwaniuk

2 października wręczono nagrody w organizowanym przez wojewodę podlaskiego konkursie "Inicjatywa Społeczna Roku". Uhonorowane zostały inicjatywy lokalne lub ponadlokalne, które mają wieloletnie tradycje, a także nowe podmioty, które dopiero rozpoczynają pracę na rzecz swoich społeczności, ale już zostały dostrzeżone, bo były ważne społecznie – podkreślał podczas uroczystego wręczenia nagród wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W tym roku nagrodzono kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją. Z Bogusławą Wencław z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku, którą uhonorowano za całokształt działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Nagrody w czterech kategoriach zostały przyznane za konkretne przedsięwzięcia, na przykład w dziedzinie edukacja i sport laureatami zostały Stowarzyszenie Historyczne imienia Bohaterów Ziemi Sokólskiej za inicjatywę Sztafeta Niepodległości na Podlasiu oraz Fundacja Instytut Rozwoju Technologii za wydarzenie Konferencja Programistok. Podobnie było też w innych kategoriach - kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej czy polityka społeczna. Z kolei Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz pani zostaliście uhonorowani, nagrodzeni za całokształt działalności. Cóż kryje się za takim stwierdzeniem?


Bogusława Wencław: Myślę, że to dobre pytanie i też mnie zastanawia, bo całokształt to bardzo pojemne określenie. Oczywiście bardzo dziękuję, jestem wdzięczna za to wyróżnienie, za dostrzeżenie, bo kiedy coś robimy, działamy to nie myślimy o nagrodach, wyróżnieniach, to zupełnie nie bierze się tego pod uwagę. Cóż robimy, gdzie działamy, jak działamy? Przede wszystkim chodzi nam o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, religijnego, patriotycznego. I tu współdziałamy z wieloma organizacjami i instytucjami, jak chociażby IPN, stowarzyszenia, także organizacje, stowarzyszenia prawosławne, które niejednokrotnie współdziałały z nami.


Proszę wymienić kilka takich konkretnych inicjatyw.


Z IPN - Przystanek Historia, koncerty Nergala - tu razem z organizacjami prawosławnymi, ze stowarzyszeniami, które też nie chciały, by szargano świętości - porozumiewaliśmy się. Przypominam między innymi świętej pamięci pana profesora Łapko, wspaniałego człowieka i inne osoby, które działały na tych samych falach co my. Integrujemy też środowiska czy też osoby indywidualne, które jednoczą się wokół wartości uniwersalnych - prawda, dobro, piękno. Sprawy związane z zachowaniem naszego dziedzictwa narodowego, sprawy patriotyczne - wymienił pan tutaj stowarzyszenie z Sokółki, z panem Krzysztofem Oszerem od kilku lat w tej dziedzinie też współdziałamy.


W pani przypadku nagroda została przyznana za całokształt działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Cóż to znaczy - rozwijać, budować społeczeństwo obywatelskie w warunkach takiego miasta jak Białystok?


To po prostu budowanie społeczności, budowanie relacji między ludźmi. Jeżeli podejmujemy konkretną inicjatywę, ona odnajduje zainteresowanie wśród tej społeczności, przekazujemy pewne ważne wartości, przekazujemy dalej tę pałeczkę, którą chcemy przekazać młodemu pokoleniu. Myślę, że odnajdujemy wspólne pole działania także. 

Warto może podkreślić, że dzięki takiej inicjatywie, jak Ogólnopolska Nagroda Literacka imienia Franciszka Karpińskiego, która ściąga do miasta takie postaci jak Ernest Bryll, osoby, które są już po tamtej stronie życia, jak ksiądz Jan Twardowski czy pani profesor Świderkówna, czy z naszego regionu pisarze, poeci, twórcy - kiedy spotykają się mieszkańcy, poznajemy twórczość tych postaci, to są te drobne takie kamyki, które składają się na jakąś większą całość.


Przez wielu Białystok jest postrzegany jednak mimo wszystko, jako takie miasto prowincjalne, a całe Podlasie to Polska B czy C. Jak w naszym regionie zachęcić ludzi do działalności na rzecz lokalnej społeczności?


Na pewno jest taka atomizacja społeczeństwa, takie zasklepianie się w swoim miejscu, w swoim tylko blokowisku, ale nie mniej jednak, jeżeli padają pewne propozycje, to istnieje zainteresowanie i sądzę, że jeżeli osoby mają swoje "zadanie", wiedzą co mają wykonać w danej inicjatywie, w podjętym działaniu, to chętnie się angażują. Szczególnie młode osoby muszą mieć pewien konkret.


Tych młodych osób dużo jest w Civitas Christiana?


Nie są to tłumy. Jesteśmy organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i były osoby, też prawosławne, młodzież ze szkół licealnych, ponadgimnazjalnych -  które uczestniczą w tym konkursie, a potem niejednokrotnie jako wolontariusze biorą udział w naszych przedsięwzięciach.


Teraz na podpis prezydenta czeka ustawa o Narodowym Instytucie Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pomysłodawcy, czyli rząd mówią, że podniesie to prestiż i społeczeństwa obywatelskiego, i organizacji pozarządowych. Z kolei przeciwnicy mówią, że jest to kaganiec na niezależne stowarzyszenia społeczne i oznacza faktycznie likwidację trzeciego sektora. Która interpretacja tej ustawy jest pani bliższa?


Myślę, że jeżeli taka ustawa pojawiła się, to jeżeli ona pomoże budować to społeczeństwo obywatelskie, to jest to dobre. Kogo ona będzie wspierała? Po owocach poznamy - będą się starały różne stowarzyszenia o te środki, mogą wszyscy startować, zobaczymy jak ona będzie funkcjonowała. Nie jestem przeciwna, że różne podmioty będą się ubiegać.


Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności czeka na podpis prezydenta. Proszę powiedzieć, czy nagroda, którą otrzymała pani za całokształt działalności pomoże w działalności Civitas Christiana?


Sądzę, że tak. Jestem tylko reprezentantem i to wręcz zmobilizuje i mnie, i nas - nasze środowisko - do tego żeby jeszcze bardziej, jeszcze więcej i jeszcze lepiej działać. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jan Smyk z nagrodą IPN, fot. Monika Kalicka

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
22.11.2017

- Reportaż jest to artystyczne spojrzenie na pewne wydarzenie, cały dowcip polega na tym, żeby przez ten artyzm nie skrzywić wydarzenia - opowiada Jan Smyk.

Małgorzata Kotarska-Ołdakowska i Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Kotarska-Ołdakowska i Tomasz Kleszczewski

z TVP3 Białystok i Radia Białystok
22.11.2017

- Poszukujemy wolontariuszy do akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", jest jeszcze czas, by zgłosić się do nas i wziąć udział w akcji w niedzielę 26 listopada - zachęca Małgorzata Kotarska-Ołdakowska.

Jolanta Sztachelska, fot. Monika Kalicka

prof. Jolanta Sztachelska

autorka kiążki "Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach"
22.11.2017

- Henryk Sienkiewicz miał obsesję podróżowania, policzono, że w najintensywniejszym okresie swego życia był w 70 krajach - opowiada o pisarzu autorka książki.


Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

dr Jarosław Krawczyk

rzecznik prasowy RDLP
22.11.2017

- Drzewa, które są martwe, które są osłabione, które stoją wzdłuż dróg, szlaków, wokół miejsc postoju, one są, były i będą usuwane - mówi rzecznik RDLP.

Marek Tyszkiewicz, fot. Wojciech Szubzda

Marek Tyszkiewicz

aktor
21.11.2017

Spektakl "Kwartet dla czterech aktorów" Bogusława Schaeffera o perypetiach artystów muzyków poszukujących ideału sztuki i formy, która zadowoliłaby ich wszystkich wystawi Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Premiera odbędzie się w piątek (24.11).

Barbara Halicka, fot. Wojciech Szubzda

Barbara Halicka

współorganizatorka akcji "List do Żołnierza" w Białymstoku
21.11.2017

"List do Żołnierza" to akcja, która ma wesprzeć naszych żołnierzy stacjonujących na misjach poza granicami kraju oraz naszych sojuszników - mówi Barbara Halicka.


Filip Chodkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Filip Chodkiewicz

przewodniczący rady miejskiej w Augustowie
21.11.2017

Nie przewiduję takiej sytuacji aby był naszym kandydatem w kolejnych wyborach. - Tak o burmistrz Augustowa Wojciechu Waluliku mówi przewodniczący rady miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz.

Jarosław Michalewicz i Mariusz Lisowski, fot. Marcin Gliński

Jarosław Michalewicz i Mariusz Lisowski

dawni piłkarze Jagiellonii Białystok
20.11.2017

W wieku 64 lat zmarł trener piłkarski Janusz Wójcik. W 1992 roku wywalczył z reprezentacją olimpijską wicemistrzostwo igrzysk w Barcelonie, a w latach 1997-99 prowadził kadrę narodową biało-czerwonych. Janusz Wójcik był też m.in. trenerem Jagiellonii Białystok.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
20.11.2017

- Kompozycje, które staramy się przedstawiać są na bardzo wysokim poziomie kompozytorskim, sa one absolutnie przepiękne - mówi Anna Moniuszko.


Jarosław Krawczyk, Marlena Połowianiuk, Agnieszka Kopacewicz, Joanna Pietras-Mięsak, Wojciech Kosikowski i Elżbieta Zaborowska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.11.2017

- Najważniejsze, żebyśmy mieli świadomość, że dochodzi do przemocy wobec dzieci. Jeśli widzimy bite, katowane dziecko - trzeba dzwonić po policję - radzą policjanci.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

przewodniczący PiS w Białymstoku
20.11.2017

- Kandydat na prezydenta miasta Białegostoku zostanie wybrany na przełomie maja i czerwca. To jest bardzo poważna decyzja, Białystok jest miastem wojewódzkim i tutaj ten kandydat musi być najlepszy - mówi nowy przewodniczący PiS w Białymstoku.

Maciej Rant, Ilona Karpiuk i Jędrzej Dondziło, fot. Monika Kalicka

Ilona Karpiuk, Maciej Rant i Jędrzej Dondziło

organizatorzy białostockich festiwali
19.11.2017

Dlaczego niektóre festiwale nie przyjęły się w Białymstoku i zniknęły po kilku edycjach? A inne mają się dobrze i mimo nieraz trudności finansowych, nadal się rozwijają?


Cezary Mielko, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Mielko

perkusista grupy Bright Ophidia
18.11.2017

W niedzielę 19 listopada o 18:05 na scenie w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok zagra białostocka grupa Bright Ophidia

Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.


Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?
źródło: www.radio.bialystok.pl​