Radio Białystok | Gość | Bogusława Wencław - ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

Bogusława Wencław

ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

3.10.2017, 08:30, akt. 09:40

- Przede wszystkim chodzi nam o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, religijnego, patriotycznego - mówi laureatka nagrody "Inicjatywa Społeczna Roku".

Bogusława Wencław, fot. Monika Kalicka
Bogusława Wencław, fot. Monika Kalicka

Z Bogusławą Wencław rozmawia Jarosław Iwaniuk

2 października wręczono nagrody w organizowanym przez wojewodę podlaskiego konkursie "Inicjatywa Społeczna Roku". Uhonorowane zostały inicjatywy lokalne lub ponadlokalne, które mają wieloletnie tradycje, a także nowe podmioty, które dopiero rozpoczynają pracę na rzecz swoich społeczności, ale już zostały dostrzeżone, bo były ważne społecznie – podkreślał podczas uroczystego wręczenia nagród wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W tym roku nagrodzono kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją. Z Bogusławą Wencław z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku, którą uhonorowano za całokształt działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Nagrody w czterech kategoriach zostały przyznane za konkretne przedsięwzięcia, na przykład w dziedzinie edukacja i sport laureatami zostały Stowarzyszenie Historyczne imienia Bohaterów Ziemi Sokólskiej za inicjatywę Sztafeta Niepodległości na Podlasiu oraz Fundacja Instytut Rozwoju Technologii za wydarzenie Konferencja Programistok. Podobnie było też w innych kategoriach - kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej czy polityka społeczna. Z kolei Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz pani zostaliście uhonorowani, nagrodzeni za całokształt działalności. Cóż kryje się za takim stwierdzeniem?


Bogusława Wencław: Myślę, że to dobre pytanie i też mnie zastanawia, bo całokształt to bardzo pojemne określenie. Oczywiście bardzo dziękuję, jestem wdzięczna za to wyróżnienie, za dostrzeżenie, bo kiedy coś robimy, działamy to nie myślimy o nagrodach, wyróżnieniach, to zupełnie nie bierze się tego pod uwagę. Cóż robimy, gdzie działamy, jak działamy? Przede wszystkim chodzi nam o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, religijnego, patriotycznego. I tu współdziałamy z wieloma organizacjami i instytucjami, jak chociażby IPN, stowarzyszenia, także organizacje, stowarzyszenia prawosławne, które niejednokrotnie współdziałały z nami.


Proszę wymienić kilka takich konkretnych inicjatyw.


Z IPN - Przystanek Historia, koncerty Nergala - tu razem z organizacjami prawosławnymi, ze stowarzyszeniami, które też nie chciały, by szargano świętości - porozumiewaliśmy się. Przypominam między innymi świętej pamięci pana profesora Łapko, wspaniałego człowieka i inne osoby, które działały na tych samych falach co my. Integrujemy też środowiska czy też osoby indywidualne, które jednoczą się wokół wartości uniwersalnych - prawda, dobro, piękno. Sprawy związane z zachowaniem naszego dziedzictwa narodowego, sprawy patriotyczne - wymienił pan tutaj stowarzyszenie z Sokółki, z panem Krzysztofem Oszerem od kilku lat w tej dziedzinie też współdziałamy.


W pani przypadku nagroda została przyznana za całokształt działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Cóż to znaczy - rozwijać, budować społeczeństwo obywatelskie w warunkach takiego miasta jak Białystok?


To po prostu budowanie społeczności, budowanie relacji między ludźmi. Jeżeli podejmujemy konkretną inicjatywę, ona odnajduje zainteresowanie wśród tej społeczności, przekazujemy pewne ważne wartości, przekazujemy dalej tę pałeczkę, którą chcemy przekazać młodemu pokoleniu. Myślę, że odnajdujemy wspólne pole działania także. 

Warto może podkreślić, że dzięki takiej inicjatywie, jak Ogólnopolska Nagroda Literacka imienia Franciszka Karpińskiego, która ściąga do miasta takie postaci jak Ernest Bryll, osoby, które są już po tamtej stronie życia, jak ksiądz Jan Twardowski czy pani profesor Świderkówna, czy z naszego regionu pisarze, poeci, twórcy - kiedy spotykają się mieszkańcy, poznajemy twórczość tych postaci, to są te drobne takie kamyki, które składają się na jakąś większą całość.


Przez wielu Białystok jest postrzegany jednak mimo wszystko, jako takie miasto prowincjalne, a całe Podlasie to Polska B czy C. Jak w naszym regionie zachęcić ludzi do działalności na rzecz lokalnej społeczności?


Na pewno jest taka atomizacja społeczeństwa, takie zasklepianie się w swoim miejscu, w swoim tylko blokowisku, ale nie mniej jednak, jeżeli padają pewne propozycje, to istnieje zainteresowanie i sądzę, że jeżeli osoby mają swoje "zadanie", wiedzą co mają wykonać w danej inicjatywie, w podjętym działaniu, to chętnie się angażują. Szczególnie młode osoby muszą mieć pewien konkret.


Tych młodych osób dużo jest w Civitas Christiana?


Nie są to tłumy. Jesteśmy organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i były osoby, też prawosławne, młodzież ze szkół licealnych, ponadgimnazjalnych -  które uczestniczą w tym konkursie, a potem niejednokrotnie jako wolontariusze biorą udział w naszych przedsięwzięciach.


Teraz na podpis prezydenta czeka ustawa o Narodowym Instytucie Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pomysłodawcy, czyli rząd mówią, że podniesie to prestiż i społeczeństwa obywatelskiego, i organizacji pozarządowych. Z kolei przeciwnicy mówią, że jest to kaganiec na niezależne stowarzyszenia społeczne i oznacza faktycznie likwidację trzeciego sektora. Która interpretacja tej ustawy jest pani bliższa?


Myślę, że jeżeli taka ustawa pojawiła się, to jeżeli ona pomoże budować to społeczeństwo obywatelskie, to jest to dobre. Kogo ona będzie wspierała? Po owocach poznamy - będą się starały różne stowarzyszenia o te środki, mogą wszyscy startować, zobaczymy jak ona będzie funkcjonowała. Nie jestem przeciwna, że różne podmioty będą się ubiegać.


Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności czeka na podpis prezydenta. Proszę powiedzieć, czy nagroda, którą otrzymała pani za całokształt działalności pomoże w działalności Civitas Christiana?


Sądzę, że tak. Jestem tylko reprezentantem i to wręcz zmobilizuje i mnie, i nas - nasze środowisko - do tego żeby jeszcze bardziej, jeszcze więcej i jeszcze lepiej działać. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.


Tomasz Kleszczewski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok
15.06.2018

"W tym roku mieliśmy olbrzymi problem muszę przyznać, ale nie ze względu na ilość projektów, tylko na ich poziom - był tak wysoki, że po prostu nie byliśmy w stanie ustalić 20 laureatów, stąd jest 21" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Lucy Lisowska, fot. Sylwia Krassowska

Lucy Lisowska

organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"
15.06.2018

"Jestem naprawdę szczęśliwa, że nie tylko białostoczanie przychodzą tłumnie, przyjeżdżają także ludzie z okolic, z innych miast nasz festiwal" - mówi Lucy Lisowska.

Wojciech Koronkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Koronkiewicz

kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD
15.06.2018

Takie jest moje hasło: "prezydent zwykłych spraw" - mówi Wojciech Koronkiewicz.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef SLD
14.06.2018

Wojciech Koronkiewicz będzie kandydował na stanowisko prezydenta Białegostoku z ramienia SLD. Ogłosił to w stolicy Podlasia szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Stefan Majewski

były reprezentant piłkarskiej reprezentacji Polski, medalista Mistrzostw Świata, trener
14.06.2018

Czy będą to bezpiecznie mistrzostwa, czy znane i podziwiane gwiazdy futbolu znów błysną na oczach świata, czy może pojawia się nowi bohaterowie murawy?

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Białołus

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.06.2018

"Mundial jest swego rodzaju świętem narodowym. Wspólnota narodowa to jest coś takiego, o czym tak naprawdę na co dzień nie myślimy, natomiast przy takich wydarzeniach jak mistrzostwa świata, jest to pewien pretekst do tego, żeby się spotkać, wspólnie kibicować, łatwiej jest nawiązywać ze sobą kontakty" - mówi dr Maciej Białołus.


Michał Snarski, Marcin Ozga, Ernest Sienkiewicz i Michał Gieniusz, fot. Sylwia Krassowska

Michał Snarski, Marcin Ozga, Ernest Sienkiewicz i Michał Gieniusz

białostocki zespół SIEDEM
14.06.2018

Białostocki zespół SIEDEM, to niezwykły projekt wokalny. Siedem męskich głosów i oryginalne interpretacje.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Gołębiewski

rzecznik prasowy spółki komunalnej Lech
14.06.2018

Zmienią się zasady segregowania śmieci w Białymstoku. Te zmiany obowiązywać będą od października, ale miejska spółka Lech odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami - już teraz rozpoczyna kampanię informacyjną.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok
13.06.2018

"Fajnie, że miałem taki bardzo dobry tydzień pod względem startów, ponieważ trzy najważniejsze w tym tygodniu starty wygrałem i udało mi się uzyskać dwie życiówki."


Krystyna Konecka, fot. Monika Kalicka

Krystyna Konecka

poetka, dziennikarka, autorka
13.06.2018

"Ja fotografuję i wracam w obrazie do tego, co chce pokazać w wierszu. Wiek XXI to epoka kultury obrazkowej i ludzie nie potrafią się bez tego obyć."

Piotr Kempisty, fot. Monika Kalicka

Piotr Kempisty

z Instytutu Działań Miejskich
13.06.2018

"Jeżeli chodzi o czystość Białegostoku, taką widzianą na co dzień - to miasto jest czyste".

Mirosław Mojsiuszko, fot. Monika Kalicka

Mirosław Mojsiuszko

były piłkarz, trener i prezes Jagiellonii Białystok
13.06.2018

Wyjście z grupy jest celem podstawowym, ale dalsza gra będzie opierała się na znajomości europejskiego i światowego futbolu.


Jerzy Plewa, ©FAO/©Giulio Napolitano

Jerzy Plewa

dyrektor generalny d/s Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej
12.06.2018

W rolnictwie próbujemy stworzyć specjalne zachęty dla młodych rolników, min. 2% dopłat będzie przeznaczonych na zwiększenie dopłat bezpośrednich tylko dla nich.

Maciej Kawecki, fot. Lech Pilarski

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
11.06.2018

Nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych wzbudza wiele kontrowersji i nieporozumień. Dochodzi do nadinterpretacji przepisów, co powoduje problemy w pracy i codziennym życiu.

Elżbieta Dallemura, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Dallemura

prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i Dzieciom "Szansa"
11.06.2018

Przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej możemy pomóc potrzebującym, a przy okazji zdobyć klubową koszulkę Roberta Lewandowskiego z autografem piłkarza.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok