Radio Białystok | Gość | Bogusława Wencław - ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

Bogusława Wencław

ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

3.10.2017, 08:30, akt. 09:40

- Przede wszystkim chodzi nam o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, religijnego, patriotycznego - mówi laureatka nagrody "Inicjatywa Społeczna Roku".

Bogusława Wencław, fot. Monika Kalicka
Bogusława Wencław, fot. Monika Kalicka

Z Bogusławą Wencław rozmawia Jarosław Iwaniuk

2 października wręczono nagrody w organizowanym przez wojewodę podlaskiego konkursie "Inicjatywa Społeczna Roku". Uhonorowane zostały inicjatywy lokalne lub ponadlokalne, które mają wieloletnie tradycje, a także nowe podmioty, które dopiero rozpoczynają pracę na rzecz swoich społeczności, ale już zostały dostrzeżone, bo były ważne społecznie – podkreślał podczas uroczystego wręczenia nagród wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W tym roku nagrodzono kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją. Z Bogusławą Wencław z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku, którą uhonorowano za całokształt działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Nagrody w czterech kategoriach zostały przyznane za konkretne przedsięwzięcia, na przykład w dziedzinie edukacja i sport laureatami zostały Stowarzyszenie Historyczne imienia Bohaterów Ziemi Sokólskiej za inicjatywę Sztafeta Niepodległości na Podlasiu oraz Fundacja Instytut Rozwoju Technologii za wydarzenie Konferencja Programistok. Podobnie było też w innych kategoriach - kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej czy polityka społeczna. Z kolei Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz pani zostaliście uhonorowani, nagrodzeni za całokształt działalności. Cóż kryje się za takim stwierdzeniem?


Bogusława Wencław: Myślę, że to dobre pytanie i też mnie zastanawia, bo całokształt to bardzo pojemne określenie. Oczywiście bardzo dziękuję, jestem wdzięczna za to wyróżnienie, za dostrzeżenie, bo kiedy coś robimy, działamy to nie myślimy o nagrodach, wyróżnieniach, to zupełnie nie bierze się tego pod uwagę. Cóż robimy, gdzie działamy, jak działamy? Przede wszystkim chodzi nam o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, religijnego, patriotycznego. I tu współdziałamy z wieloma organizacjami i instytucjami, jak chociażby IPN, stowarzyszenia, także organizacje, stowarzyszenia prawosławne, które niejednokrotnie współdziałały z nami.


Proszę wymienić kilka takich konkretnych inicjatyw.


Z IPN - Przystanek Historia, koncerty Nergala - tu razem z organizacjami prawosławnymi, ze stowarzyszeniami, które też nie chciały, by szargano świętości - porozumiewaliśmy się. Przypominam między innymi świętej pamięci pana profesora Łapko, wspaniałego człowieka i inne osoby, które działały na tych samych falach co my. Integrujemy też środowiska czy też osoby indywidualne, które jednoczą się wokół wartości uniwersalnych - prawda, dobro, piękno. Sprawy związane z zachowaniem naszego dziedzictwa narodowego, sprawy patriotyczne - wymienił pan tutaj stowarzyszenie z Sokółki, z panem Krzysztofem Oszerem od kilku lat w tej dziedzinie też współdziałamy.


W pani przypadku nagroda została przyznana za całokształt działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Cóż to znaczy - rozwijać, budować społeczeństwo obywatelskie w warunkach takiego miasta jak Białystok?


To po prostu budowanie społeczności, budowanie relacji między ludźmi. Jeżeli podejmujemy konkretną inicjatywę, ona odnajduje zainteresowanie wśród tej społeczności, przekazujemy pewne ważne wartości, przekazujemy dalej tę pałeczkę, którą chcemy przekazać młodemu pokoleniu. Myślę, że odnajdujemy wspólne pole działania także. 

Warto może podkreślić, że dzięki takiej inicjatywie, jak Ogólnopolska Nagroda Literacka imienia Franciszka Karpińskiego, która ściąga do miasta takie postaci jak Ernest Bryll, osoby, które są już po tamtej stronie życia, jak ksiądz Jan Twardowski czy pani profesor Świderkówna, czy z naszego regionu pisarze, poeci, twórcy - kiedy spotykają się mieszkańcy, poznajemy twórczość tych postaci, to są te drobne takie kamyki, które składają się na jakąś większą całość.


Przez wielu Białystok jest postrzegany jednak mimo wszystko, jako takie miasto prowincjalne, a całe Podlasie to Polska B czy C. Jak w naszym regionie zachęcić ludzi do działalności na rzecz lokalnej społeczności?


Na pewno jest taka atomizacja społeczeństwa, takie zasklepianie się w swoim miejscu, w swoim tylko blokowisku, ale nie mniej jednak, jeżeli padają pewne propozycje, to istnieje zainteresowanie i sądzę, że jeżeli osoby mają swoje "zadanie", wiedzą co mają wykonać w danej inicjatywie, w podjętym działaniu, to chętnie się angażują. Szczególnie młode osoby muszą mieć pewien konkret.


Tych młodych osób dużo jest w Civitas Christiana?


Nie są to tłumy. Jesteśmy organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i były osoby, też prawosławne, młodzież ze szkół licealnych, ponadgimnazjalnych -  które uczestniczą w tym konkursie, a potem niejednokrotnie jako wolontariusze biorą udział w naszych przedsięwzięciach.


Teraz na podpis prezydenta czeka ustawa o Narodowym Instytucie Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pomysłodawcy, czyli rząd mówią, że podniesie to prestiż i społeczeństwa obywatelskiego, i organizacji pozarządowych. Z kolei przeciwnicy mówią, że jest to kaganiec na niezależne stowarzyszenia społeczne i oznacza faktycznie likwidację trzeciego sektora. Która interpretacja tej ustawy jest pani bliższa?


Myślę, że jeżeli taka ustawa pojawiła się, to jeżeli ona pomoże budować to społeczeństwo obywatelskie, to jest to dobre. Kogo ona będzie wspierała? Po owocach poznamy - będą się starały różne stowarzyszenia o te środki, mogą wszyscy startować, zobaczymy jak ona będzie funkcjonowała. Nie jestem przeciwna, że różne podmioty będą się ubiegać.


Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności czeka na podpis prezydenta. Proszę powiedzieć, czy nagroda, którą otrzymała pani za całokształt działalności pomoże w działalności Civitas Christiana?


Sądzę, że tak. Jestem tylko reprezentantem i to wręcz zmobilizuje i mnie, i nas - nasze środowisko - do tego żeby jeszcze bardziej, jeszcze więcej i jeszcze lepiej działać. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

radny sejmiku województwa podlaskiego
25.09.2018

- Obecnemu zarządowi województwa podlaskiego, wywodzącemu się z koalicji PSL-PO, wystawiłby za czteroletnią działalność jedynkę z plusem - mówi Leszek Dec.

Agnieszka Przekupień i Rafał Drozd, fot. Joanna Subzda

Agnieszka Przekupień

wokalistka, aktorka scen muzycznych
25.09.2018

- Przyjechałam na casting, potem na pierwsze próby i od razu poczułam, że jest to moje miejsce. Czuję się tu wspaniale - mówi o Białymstoku Agnieszka Przekupień, Lara z musicalu "Doktor Żywago".

Prezes Towarzystwa Ukraińskiego dr Grzegorz Kuprianowicz. Fot.E. Ryżyk

dr Grzegorz Kuprianowicz

prezes Towarzystwa Ukraińskiego, historyk
25.09.2018

Prawdopodobnie na początku października zapadnie decyzja w sprawie autokefalii dla Cerkwi prawosławnej na Ukrainie. Co zrobi Moskwa?


Jarosław Gowin, fot. Marcin Gliński

Jarosław Gowin

wicepremier
24.09.2018

"Mam nadzieję, że w Białymstoku dojdzie do zmiany prezydenta, kandydatem PiS i Zjednoczonej Prawicy jest mój bliski współpracownik - poseł Jacek Żalek" - mówi wicepremier.

mł. insp. Paweł Maciejuk, st. sierż. Ewa Baranowska i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

24.09.2018

- Praca dzielnicowego to przede wszystkim pomoc innym i rozwiązywanie konfliktów - mówi st. sierż. Ewa Baranowska, dzielnicowa z Sokółki.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
24.09.2018

- Robimy wszystko, co możliwe, żeby rozwiązywać problemy służb mundurowych. Widzimy je, nie udajemy, że ich nie ma, ale chcemy partnerskiej rozmowy, dialogu, wspólnego poszukiwania rozwiązań ze związkami zawodowymi, a nie konfrontacji, bo ona nikomu i niczemu dobremu nie służy.


Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok