Radio Białystok | Gość | mł. insp. Piotr Walczak - wiceminister finansów, zastępca szefa KAS

mł. insp. Piotr Walczak

wiceminister finansów, zastępca szefa KAS

6.10.2017, 08:01, akt. 8.10.2017, 13:38

Pracownicy i funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej obchodzili swoje pierwsze wspólne święto. Z połączonych w tym roku Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej powstała jedna administracja – Krajowa Administracja Skarbowa.

mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski
mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski

Z Piotrem Walczakiem rozmawiał Lech Pilarski

Jakie są efekty działania KAS? O tym z wiceministrem finansów, zastępcą szefa KAS mł. insp. Piotrem Walczakiem rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Witam pana ministra.

Witam pana redaktora, witam szanownych słuchaczy.

Największe osiągniecie tego roku to zatkanie tzw. "lejka suwalskiego". Czy mógłby pan minister przybliżyć nam, w czym rzecz?

Województwo podlaskie jest bardzo ważne z punktu widzenia tego sukcesu, który osiągnęła Krajowa Administracja Skarbowa w uszczelnieniu systemu podatkowego, ponieważ, jak pan redaktor zauważył, na terenie Suwalszczyzny istnieje tzw. "lejek suwalski". Chodzi, krótko mówiąc, o przejście z Litwą. Ja zwracam uwagę, że jest to przejście schengenowskie, czyli przejście, na którym nie ma kontroli. Przez to niestety do Polski wlewała się duża ilość nielegalnego paliwa. Wykorzystywały to zorganizowane grupy przestępcze, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, bo podkreślam, że przestępczość vatowska jest przestępczością transgraniczną. Jest przestępczością zorganizowaną i przestępczością, w której niestety uczestniczą osoby z wielu krajów. 


Jest to przestępczość wielonarodowa. To paliwo wjeżdżało bez odprowadzenia danin publiczno-prawnych, przede wszystkim oczywiście podatku VAT. To powodowało m.in. lukę vatowską, która u nas powstała. Co my zrobiliśmy? Przede wszystkim zmiany oczywiście legislacyjne z jednej strony. Pakiet paliwowy, ustawa o monitorowaniu przewozów towarów wrażliwych, a więc tzw. SENT. Ale innym działaniem było działanie organizacyjne. Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej, skonsolidowanie Urzędu Kontroli Skarbowej, Służby Celnej i Wywiadu Skarbowego w Urząd Celno-Skarbowy, czyli coś w rodzaju polskiej Guardia di Finanza. I oczywiście zmianę zasad działania urzędów skarbowych pod nadzorem Izby Administracji Skarbowej tutaj ulokowanej w Białymstoku. To spowodowało, że powstała zupełnie nowa jakość. Z jednej strony powstała ta część KAS, która ma pomagać podatnikom, ma tak naprawdę im doradzać, jak działać, żeby legalnie odprowadzić daniny publiczno-prawne, ale jednocześnie nie powodować komplikacji dla działalności gospodarczej. Jest ta druga część w postaci Urzędu Celno-Skarbowego, która akurat na ternie Podlasia jest bardzo silna ze względu na granicę z Białorusią. Służba wyspecjalizowana w walce z przestępczością ekonomiczną. Czyli zarówno przede wszystkim z karuzelami vatowskimi, które dzisiaj z punktu widzenia przestępczości ekonomicznej są dla nas największym problemem, ale również z optymalizacją podatkową, z cenami transferowymi. Ja zwracam uwagę, że niewątpliwie następnym obszarem do uszczelnienia jest podatek CIT, który u nas niestety przez duże podmioty często był omijany. 


Następnie to jest kwestia bezpieczeństwa społecznego. Ja zwracam uwagę, że właśnie przez to, że województwo podlaskie ma tę specyfikę, że ma zarówno przejście shengenowskie, czyli przejście wewnątrzwspólnotowe, jak i przejścia zewnętrzne, przejścia z Białorusią, odpowiada za bezpieczeństwo społeczne. Podam przykład sprzed paru dni, tragicznych wydarzeń z Las Vegas. Tam została użyta broń palna. Tej broni do nas niestety dużo płynie. My właśnie dzięki temu, że granica jest szczelna, tę broń wyłapujemy. I to jest bardzo ważne zadanie także służby Celno-Skarbowej i KAS. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę, że z jednej strony KAS poprawia jakość działania gospodarczego, dlatego, że przedsiębiorcy nie mają niezdrowej konkurencji, nie mają towarów, które mają niższą cenę o ten 23 % chociażby podatek VAT, nie licząc innych danin. To powoduje, że jest normalna, zdrowa konkurencja biznesowa, nieoparta tak naprawdę na oszustwie, czy kradzieży. Z drugiej strony KAS odpowiada za budżet, te wzrosty. Tutaj na Podlasiu jest to wzrost 30 % wszystkich danin publiczno-prawnych. Rok do roku, a konkretnie za te miesiące 2016 do 2017 roku. I panie redaktorze, jest to nieprawdopodobny sukces. 30 % wzrost, absolutnie przeliczając to na wzrost gospodarczy, na inne wydarzenia, które się zdarzyły, nie można nie patrzeć przez pryzmat tych zmian, które zaszły, czyli połączenia tych 4 struktur, bo ja podkreślam, ja jeszcze dołączam do Kontroli Skarbowej, Administracji Podatkowej i Służby Celnej, jednak Wywiad Skarbowy, który był trochę odrębną instytucją. 


Dzisiaj powstała bardzo silna instytucja, która może operować na bazach danych, dotyczących szeroko rozumianych podatków. Jest w stanie zdecydowanie lepiej prowadzić analitykę. Ma nowoczesne narzędzie w postaci JPK, rozwija nowoczesne narzędzia uszczelnienia granicy, chociażby system skanowania tablic rejestracyjnych, tzw. OC, który dzisiaj będziemy mieli połączony z systemem państw nadbałtyckich. Rozwija nowoczesne skanery. Zresztą, sama Komisja Europejska od lat twierdzi, że nasza granica zewnętrzna, za którą odpowiada nasz kraj, jest jedną z najbezpieczniejszych w Europie. W dniu święta podlaskiej KAS, mogę tylko koleżankom i kolegom z KAS-u podziękować i pogratulować. Jest to naprawdę wielki sukces. 


Rodzi się pytanie, skoro jest tak wielka przestępczość wyłudzenia VAT-u, optymalizacji podatkowej, to może zmienić te podatki, żeby nie można było takiej kasy robić?

To byłoby optymalne, ale nie jesteśmy oderwaną wyspą. Działamy jako członek Unii Europejskiej. Większość danin, chociażby podatek od wartości dodanej, podatek VAT jest podatkiem stosowanym przez wszystkie kraje wspólnotowe. Podatek akcyzowy również. Wreszcie - podatki dochodowe. Oczywiście tutaj wchodzimy w bardzo wrażliwą kwestię swobody przepływu towarów i usług. 


Przede wszystkim tak naprawdę prawodawstwo wspólnotowe powoduje, że oczywiście nasze możliwości legislacyjne nie są wbrew pozorom takie duże. Ja i tak zwracam uwagę, że przez ostatnie miesiące zrobiliśmy bardzo dużo. Ta praca legislacyjna została naprawdę zrobiona bardzo duża. Ale my cały czas działamy. Zwracam uwagę chociażby na wstępny projekt, który właśnie jest procedowany. To jest kwestia uzupełnienia systemu SENT o geolokalizację, a więc o wykorzystanie geolokalizacji do monitorowania przewozu towarów wrażliwych. A więc te działania legislacyjne cały czas trwają. Mamy też następne plany, których, oczywiście, dopóki nie będzie przegłosowania w rządzie, to oczywiście nie chciałbym absolutnie ich ujawniać. 


Ale generalnie rzecz biorąc, cały czas pracujemy nad tym, żeby jeszcze tam, gdzie są te luki, je domknąć. W związku z tym te działania są wielowątkowe. Zwracam uwagę na takie działania jak split payment, jak STIR o czym media dużo piszą, ale oczywiście tych działań jest dużo. Tak naprawdę liczy się przede wszystkim działanie człowieka, tego pracownika, funkcjonariusza który jest na linii ognia, który tak naprawdę odpowiada za to, żeby wychwycić, czy to w postaci analitycznej, czy w postaci przyjmowania deklaracji, że istnieje tutaj potencjalne niebezpieczeństwo z punktu widzenia wyłudzenia podatkowego. Wreszcie, tych pracowników i funkcjonariuszy, którzy odpowiadają za dalsze prowadzenie postępowań, czy kontroli. 


Tak na zakończenie, gdyby było idealnie, to o ile bylibyśmy bogatsi?

Tak naprawdę, dotąd, świat naukowy, nie mówiąc o resortach finansów państw wspólnoty europejskiej, nie wypracował dobrej metodologii badania szarej strefy. A więc tutaj rzucanie liczbami byłoby bardzo trudne. Bo oczywiście możemy przyjąć tę, czy inną metodologię, ale ona będzie obarczona bardzo dużym błędem. Ja powiem w ten sposób: my jesteśmy przekonani, że jeszcze przed nami daleka droga do uszczelnienia systemu. Zwracam uwagę, że pewne zapisy prawa wspólnotowego utrudniają działania legislacyjne, w związku z tym niewątpliwie ta szara strefa, nawet przy dalszych działaniach jednak gdzieś tam będzie działała. Powiem brutalnie. 

Nikt na świecie nie zwalczył w 100 % szarej strefy. Ona w gospodarce istniała, istnieje i istnieć będzie. Nam zależy na jednym, żeby ta szara strefa była mniejsza niż w pozostałych krajach. I to będzie wielki sukces KAS. 

| red: mag




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS




Piotr Jankowski, fot. Wojciech Suzbzda

Piotr Jankowski

radny Białegostoku
16.10.2017

Prawo i Sprawiedliwość organizuje w Białymstoku cykl spotkań z mieszkańcami na temat budżetu miasta na 2018 rok.

Marcin Kozłowski, foto: Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

juror konkursu "Rockowania 2017"
16.10.2017

- Jury miało dość twardy orzech do zgryzienia, bo poziom był naprawdę niezły, a stylistycznie dość różnorodny - mówi Marcin Kozłowski.

Katarzyna Gromadzka, Agnieszka Kopacewicz, Wojciech Kosikowski i Dariusz Kosk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.10.2017

- Handel ludźmi dotyczy nie tylko dorosłych, ale też młodzieży i dzieci, które są szczególnie narażone na wykorzystywanie - ostrzegają policjanci.


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

minister rolnictwa
16.10.2017

- Od roku tam gdzie jest pełna bioasekuracja - nie występuje afrykański pomór świń w stadach - podkreśla minister rolnictwa.

Magdalena Borkowska, Regina Zalech i Mirosława Demska, fot. Marcin Gliński

Magdalena Borkowska, Regina Zalech i Mirosława Demska

dyrektor BCO, prezes Klubu Amazonek, ze Stowarzyszenia do Walki z Rakiem
13.10.2017

W sobotę (14.10) w Białymstoku odbędzie się XI Marsz Nadziei pod hasłem "Rak to nie wyrok". Organizowany jest przez Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, białostocki Klub Amazonek oraz Białostockie Centrum Onkologii.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Marcin Mazewski

Agnieszka Rzeszewska

szefowa nauczycielskiej "Solidarności" na Podlasiu
13.10.2017

"Pieniądze na oświatę muszą być coraz większe..."


Monika Kalicka, fot. Marcin Gliński

Monika Kalicka

z Polskiego Radia Białystok
12.10.2017

Monika Kalicka i Joanna Sikora znalazły się w prestiżowym gronie uczestników festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje.

Dorota Sokołowska i Anna Kienig, fot. Marcin Gliński

dr Dorota Sokołowska i dr Anna Kienig

rektor i dziekan Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku
12.10.2017

Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku inauguruje w czwartek (12.10) kolejny rok akademicki. Czy niewielkie uczelnie prywatne przetrwają niż demograficzny i utrzymają się na rynku?

Adam Poliński, fot. Sylwia Krassowska

Adam Poliński

zastępca prezydenta Białegostoku
11.10.2017

Od listopada będzie można przejechać ulicą Legionową - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.


prof. Lech Dzienis, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej
11.10.2017

W środę (11.10) inauguracja roku akademickiego na Politechnice Białostockiej.

Radosław Puśko i Piotr Kempisty, fot. Monika Kalicka

Radosław Puśko i Piotr Kempisty

członkowie zarządu Instytutu Działań Miejskich
10.10.2017

- Drzewa mają wiele walorów, które są nam nieznane - np. w miejscu, gdzie rośnie dużo drzew wzrastają ceny nieruchomości - mówi Piotr Kempisty.

Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Stawnicki

prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii
10.10.2017

- Budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować - mówi Krzysztof Stawnicki.


Marcin Klimczak, Joanna Rzepniewska, Wojciech Kosikowski i Adam Romanowicz

10:10 z dzielnicowym

9.10.2017

Rozmawiamy o pracy dzielnicowych w Grajewie, a także o negatywnym wpływie dopalaczy na nasze zdrowie i życie.

Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

burmistrz Wasilkowa
9.10.2017

- Wasilków jeszcze za kilka lat naprawdę mocno się zmieni - to będzie jeszcze bardziej rozwinięte, piękne miasto - obiecuje burmistrz.

Piotr Jać i Damian Dworakowski, fot. Marcin Gliński

Piotr Jać i Damian Dworakowski

ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, organizatorzy Lumo Bjalistoko
6.10.2017

Jednym ze znaków rozpoznawczych tego festiwalu są wieczorne pokazy multimediów oraz instalacje świetlne. W piątek (06.10) w Białymstoku rozpoczyna się Lumo Bjalistoko.


Janusz Strobel i Włodzimierz Nahorny, fot. Marcin Gliński

Janusz Strobel i Włodzimierz Nahorny

muzycy jazzowi
6.10.2017

W naszym studiu wybitni muzycy, bardzo ważne postacie polskiego jazzu i jak się okazuje - popu lat 70. i 80.

mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski

mł. insp. Piotr Walczak

wiceminister finansów, zastępca szefa KAS
6.10.2017

Pracownicy i funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej obchodzili swoje pierwsze wspólne święto. Z połączonych w tym roku Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej powstała jedna administracja – Krajowa Administracja Skarbowa.

Dariusz Kuć i Arnold Sobolewski, fot. Marcin Gliński

Dariusz Kuć i Arnold Sobolewski

z Fundacji "Pomóż Im"
5.10.2017

Zbliża się kolejna, "kwiatowa" akcja Fundacji "Pomóż Im". Po raz 8. odbędzie się kampania "Pola nadziei".




źródło: www.radio.bialystok.pl​