Radio Białystok | Gość | mł. insp. Piotr Walczak - wiceminister finansów, zastępca szefa KAS

mł. insp. Piotr Walczak

wiceminister finansów, zastępca szefa KAS

6.10.2017, 08:01, akt. 8.10.2017, 13:38

Pracownicy i funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej obchodzili swoje pierwsze wspólne święto. Z połączonych w tym roku Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej powstała jedna administracja – Krajowa Administracja Skarbowa.

mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski
mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski

Z Piotrem Walczakiem rozmawiał Lech Pilarski

Jakie są efekty działania KAS? O tym z wiceministrem finansów, zastępcą szefa KAS mł. insp. Piotrem Walczakiem rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Witam pana ministra.

Witam pana redaktora, witam szanownych słuchaczy.

Największe osiągniecie tego roku to zatkanie tzw. "lejka suwalskiego". Czy mógłby pan minister przybliżyć nam, w czym rzecz?

Województwo podlaskie jest bardzo ważne z punktu widzenia tego sukcesu, który osiągnęła Krajowa Administracja Skarbowa w uszczelnieniu systemu podatkowego, ponieważ, jak pan redaktor zauważył, na terenie Suwalszczyzny istnieje tzw. "lejek suwalski". Chodzi, krótko mówiąc, o przejście z Litwą. Ja zwracam uwagę, że jest to przejście schengenowskie, czyli przejście, na którym nie ma kontroli. Przez to niestety do Polski wlewała się duża ilość nielegalnego paliwa. Wykorzystywały to zorganizowane grupy przestępcze, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, bo podkreślam, że przestępczość vatowska jest przestępczością transgraniczną. Jest przestępczością zorganizowaną i przestępczością, w której niestety uczestniczą osoby z wielu krajów. 


Jest to przestępczość wielonarodowa. To paliwo wjeżdżało bez odprowadzenia danin publiczno-prawnych, przede wszystkim oczywiście podatku VAT. To powodowało m.in. lukę vatowską, która u nas powstała. Co my zrobiliśmy? Przede wszystkim zmiany oczywiście legislacyjne z jednej strony. Pakiet paliwowy, ustawa o monitorowaniu przewozów towarów wrażliwych, a więc tzw. SENT. Ale innym działaniem było działanie organizacyjne. Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej, skonsolidowanie Urzędu Kontroli Skarbowej, Służby Celnej i Wywiadu Skarbowego w Urząd Celno-Skarbowy, czyli coś w rodzaju polskiej Guardia di Finanza. I oczywiście zmianę zasad działania urzędów skarbowych pod nadzorem Izby Administracji Skarbowej tutaj ulokowanej w Białymstoku. To spowodowało, że powstała zupełnie nowa jakość. Z jednej strony powstała ta część KAS, która ma pomagać podatnikom, ma tak naprawdę im doradzać, jak działać, żeby legalnie odprowadzić daniny publiczno-prawne, ale jednocześnie nie powodować komplikacji dla działalności gospodarczej. Jest ta druga część w postaci Urzędu Celno-Skarbowego, która akurat na ternie Podlasia jest bardzo silna ze względu na granicę z Białorusią. Służba wyspecjalizowana w walce z przestępczością ekonomiczną. Czyli zarówno przede wszystkim z karuzelami vatowskimi, które dzisiaj z punktu widzenia przestępczości ekonomicznej są dla nas największym problemem, ale również z optymalizacją podatkową, z cenami transferowymi. Ja zwracam uwagę, że niewątpliwie następnym obszarem do uszczelnienia jest podatek CIT, który u nas niestety przez duże podmioty często był omijany. 


Następnie to jest kwestia bezpieczeństwa społecznego. Ja zwracam uwagę, że właśnie przez to, że województwo podlaskie ma tę specyfikę, że ma zarówno przejście shengenowskie, czyli przejście wewnątrzwspólnotowe, jak i przejścia zewnętrzne, przejścia z Białorusią, odpowiada za bezpieczeństwo społeczne. Podam przykład sprzed paru dni, tragicznych wydarzeń z Las Vegas. Tam została użyta broń palna. Tej broni do nas niestety dużo płynie. My właśnie dzięki temu, że granica jest szczelna, tę broń wyłapujemy. I to jest bardzo ważne zadanie także służby Celno-Skarbowej i KAS. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę, że z jednej strony KAS poprawia jakość działania gospodarczego, dlatego, że przedsiębiorcy nie mają niezdrowej konkurencji, nie mają towarów, które mają niższą cenę o ten 23 % chociażby podatek VAT, nie licząc innych danin. To powoduje, że jest normalna, zdrowa konkurencja biznesowa, nieoparta tak naprawdę na oszustwie, czy kradzieży. Z drugiej strony KAS odpowiada za budżet, te wzrosty. Tutaj na Podlasiu jest to wzrost 30 % wszystkich danin publiczno-prawnych. Rok do roku, a konkretnie za te miesiące 2016 do 2017 roku. I panie redaktorze, jest to nieprawdopodobny sukces. 30 % wzrost, absolutnie przeliczając to na wzrost gospodarczy, na inne wydarzenia, które się zdarzyły, nie można nie patrzeć przez pryzmat tych zmian, które zaszły, czyli połączenia tych 4 struktur, bo ja podkreślam, ja jeszcze dołączam do Kontroli Skarbowej, Administracji Podatkowej i Służby Celnej, jednak Wywiad Skarbowy, który był trochę odrębną instytucją. 


Dzisiaj powstała bardzo silna instytucja, która może operować na bazach danych, dotyczących szeroko rozumianych podatków. Jest w stanie zdecydowanie lepiej prowadzić analitykę. Ma nowoczesne narzędzie w postaci JPK, rozwija nowoczesne narzędzia uszczelnienia granicy, chociażby system skanowania tablic rejestracyjnych, tzw. OC, który dzisiaj będziemy mieli połączony z systemem państw nadbałtyckich. Rozwija nowoczesne skanery. Zresztą, sama Komisja Europejska od lat twierdzi, że nasza granica zewnętrzna, za którą odpowiada nasz kraj, jest jedną z najbezpieczniejszych w Europie. W dniu święta podlaskiej KAS, mogę tylko koleżankom i kolegom z KAS-u podziękować i pogratulować. Jest to naprawdę wielki sukces. 


Rodzi się pytanie, skoro jest tak wielka przestępczość wyłudzenia VAT-u, optymalizacji podatkowej, to może zmienić te podatki, żeby nie można było takiej kasy robić?

To byłoby optymalne, ale nie jesteśmy oderwaną wyspą. Działamy jako członek Unii Europejskiej. Większość danin, chociażby podatek od wartości dodanej, podatek VAT jest podatkiem stosowanym przez wszystkie kraje wspólnotowe. Podatek akcyzowy również. Wreszcie - podatki dochodowe. Oczywiście tutaj wchodzimy w bardzo wrażliwą kwestię swobody przepływu towarów i usług. 


Przede wszystkim tak naprawdę prawodawstwo wspólnotowe powoduje, że oczywiście nasze możliwości legislacyjne nie są wbrew pozorom takie duże. Ja i tak zwracam uwagę, że przez ostatnie miesiące zrobiliśmy bardzo dużo. Ta praca legislacyjna została naprawdę zrobiona bardzo duża. Ale my cały czas działamy. Zwracam uwagę chociażby na wstępny projekt, który właśnie jest procedowany. To jest kwestia uzupełnienia systemu SENT o geolokalizację, a więc o wykorzystanie geolokalizacji do monitorowania przewozu towarów wrażliwych. A więc te działania legislacyjne cały czas trwają. Mamy też następne plany, których, oczywiście, dopóki nie będzie przegłosowania w rządzie, to oczywiście nie chciałbym absolutnie ich ujawniać. 


Ale generalnie rzecz biorąc, cały czas pracujemy nad tym, żeby jeszcze tam, gdzie są te luki, je domknąć. W związku z tym te działania są wielowątkowe. Zwracam uwagę na takie działania jak split payment, jak STIR o czym media dużo piszą, ale oczywiście tych działań jest dużo. Tak naprawdę liczy się przede wszystkim działanie człowieka, tego pracownika, funkcjonariusza który jest na linii ognia, który tak naprawdę odpowiada za to, żeby wychwycić, czy to w postaci analitycznej, czy w postaci przyjmowania deklaracji, że istnieje tutaj potencjalne niebezpieczeństwo z punktu widzenia wyłudzenia podatkowego. Wreszcie, tych pracowników i funkcjonariuszy, którzy odpowiadają za dalsze prowadzenie postępowań, czy kontroli. 


Tak na zakończenie, gdyby było idealnie, to o ile bylibyśmy bogatsi?

Tak naprawdę, dotąd, świat naukowy, nie mówiąc o resortach finansów państw wspólnoty europejskiej, nie wypracował dobrej metodologii badania szarej strefy. A więc tutaj rzucanie liczbami byłoby bardzo trudne. Bo oczywiście możemy przyjąć tę, czy inną metodologię, ale ona będzie obarczona bardzo dużym błędem. Ja powiem w ten sposób: my jesteśmy przekonani, że jeszcze przed nami daleka droga do uszczelnienia systemu. Zwracam uwagę, że pewne zapisy prawa wspólnotowego utrudniają działania legislacyjne, w związku z tym niewątpliwie ta szara strefa, nawet przy dalszych działaniach jednak gdzieś tam będzie działała. Powiem brutalnie. 

Nikt na świecie nie zwalczył w 100 % szarej strefy. Ona w gospodarce istniała, istnieje i istnieć będzie. Nam zależy na jednym, żeby ta szara strefa była mniejsza niż w pozostałych krajach. I to będzie wielki sukces KAS. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Michał Heller, fot. Monika Kalicka

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europejskiego Centrum Sztuki
12.12.2017

- W trakcie powstawania kalendarza byłem pod wielkim wrażeniem absolutnego opanowania ze strony pana Tadeusza i tego, jak przygotował się do pracy - mówi Michał Heller.

Radosław Poniat, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Poniat

z Uniwersytetu w Białymstoku
12.12.2017

- Nie sądzę, żeby mu się chciało - ocenia szanse na objęcie stanowiska premiera przez Jarosława Kaczyńskiego dr Radosław Poniat.

Wojciech Kosikowski, Wioletta Kwaśniewska, Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

11.12.2017

Jak nie dać się oszukać podczas robienia przedświątecznych zakupów?


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Biełsatu
11.12.2017

Nadająca z Polski i finansowana głównie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych białoruskojęzyczna telewizja Biełsat istnieje już 10 lat.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, fot. Iza Kosakowska

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
8.12.2017

Od trzech lat w biednych i zadłużonych Sejnach trwa swoista wojna na górze radnych z burmistrzem. Konsekwencje tej wojny ponoszą mieszkańcy miasta.

Piotr Bagniuk, fot. Marcin Gliński

Piotr Bagniuk

z Automobilklubu Podlaskiego
8.12.2017

9 grudnia odbędzie się 32. Impreza Samochodowa Barbórka 2017.


Gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Warszawa, 04.12.2017, foto: Archiwum Fundacji Villa Sokrates

Leon Tarasewicz

artysta, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
8.12.2017

Artysta z Podlasia, Leon Tarasewicz, został laureatem prestiżowej nagrody dziennika "Rzeczpospolita".

Dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.12.2017

Dla jednych zaskoczenie dla innych logika politycznych wydarzeń. Beata Szydło przestanie być premierem, a zastąpi ją prawdopodobnie Mateusz Morawiecki.

Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PKP PLK
7.12.2017

Rozpoczęliśmy prace w bieżącym roku na odcinku Sadowne - Czyżew. Prace są dosyć mocno już zaawansowane. Ich zakończenie przewidujemy na jesień 2019 r. - tak o modernizacji trasy Rail Baltica mówi Krzysztof Pietras.


Hubert Gudalewski, fot. Wojciech Szubzda

Hubert Gudalewski

student Politechniki Białostockiej
7.12.2017

Jesteśmy na etapie budowie drugiego prototypu, który chcemy wprowadzić do sprzedaży - tak o projekcie HERMES, czyli hybrydowej przystawce do napędu wózka osoby niepełnosprawnej - mówi Hubert Gudalewski.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
7.12.2017

Pierwszy pomysł, żeby promować poprzez swoją twórczość Suwalszczyznę wypłynął z tego, że inny pisarz, w podobny sposób promuje Lubelszczyznę. Więc, ja uznałem, że suwalczanie nie gęsi i również swoją piękną ziemię mają - mówi Artur Urbanowicz.

Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Żemojda

Wojciech Tarasiuk

dyrektor podlaskiego oddziału Banku PKO BP
6.12.2017

Końcówka roku na podlaskim rynku mieszkaniowym zapowiada się bardzo spokojnie. Nie będzie wzlotów i upadków.


Angelika Kitlas, fot. Monika Kalicka

Angelika Kitlas

III wicemiss Polski
6.12.2017

- Tę chwilę będę pamiętała do końca życia, chciałam zajść jak najwyżej i jestem niesamowicie zadowolona z tytułu - mówi Angelika Kitlas.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
6.12.2017

- Pierwsze zarządzenia zastępcze dotyczące dekomunizacji ulic będą wydane w przyszłym tygodniu - deklaruje wojewoda.

Jarosław Ławski, fot. Monika Kalicka

prof. Jarosław Ławski

z Katedry Badań Filologicznych "Wschód – Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku
5.12.2017

- Zygmunt Gloger jest wartością regionalną i uniwersalną, ważną dla każdego Polaka, jako autor "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej", ale też postacią ważną dla Litwinów, Białorusinów i Ukraińców - podkreśla prof. Jarosław Ławski.


Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński

Jarosław Dworzański

były członek PO
5.12.2017

- Na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu - mówi Jarosław Dworzański.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
4.12.2017

Śnieg i śliskie ulice utrudniały w poniedziałek (04.12) jazdę po Białymstoku, kierowcy stali w długich korkach.

Urszula Mirończuk, fot. Monika Kalicka

Urszula Mirończuk

rzecznik prezydenta Białegostoku
4.12.2017

- Do dyspozycji w sezonie zimowym są 32 pługopiaskarki, wszystkie były dziś na ulicach Białegostoku, ponad 20 ciągników oczyszczało chodniki - mówi Urszula Mirończuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​