Radio Białystok | Gość | mł. insp. Piotr Walczak - wiceminister finansów, zastępca szefa KAS

mł. insp. Piotr Walczak

wiceminister finansów, zastępca szefa KAS

6.10.2017, 08:01, akt. 8.10.2017, 13:38

Pracownicy i funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej obchodzili swoje pierwsze wspólne święto. Z połączonych w tym roku Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej powstała jedna administracja – Krajowa Administracja Skarbowa.

mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski
mł. insp. Piotr Walczak, fot. Lech Pilarski

Z Piotrem Walczakiem rozmawiał Lech Pilarski

Jakie są efekty działania KAS? O tym z wiceministrem finansów, zastępcą szefa KAS mł. insp. Piotrem Walczakiem rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Witam pana ministra.

Witam pana redaktora, witam szanownych słuchaczy.

Największe osiągniecie tego roku to zatkanie tzw. "lejka suwalskiego". Czy mógłby pan minister przybliżyć nam, w czym rzecz?

Województwo podlaskie jest bardzo ważne z punktu widzenia tego sukcesu, który osiągnęła Krajowa Administracja Skarbowa w uszczelnieniu systemu podatkowego, ponieważ, jak pan redaktor zauważył, na terenie Suwalszczyzny istnieje tzw. "lejek suwalski". Chodzi, krótko mówiąc, o przejście z Litwą. Ja zwracam uwagę, że jest to przejście schengenowskie, czyli przejście, na którym nie ma kontroli. Przez to niestety do Polski wlewała się duża ilość nielegalnego paliwa. Wykorzystywały to zorganizowane grupy przestępcze, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, bo podkreślam, że przestępczość vatowska jest przestępczością transgraniczną. Jest przestępczością zorganizowaną i przestępczością, w której niestety uczestniczą osoby z wielu krajów. 


Jest to przestępczość wielonarodowa. To paliwo wjeżdżało bez odprowadzenia danin publiczno-prawnych, przede wszystkim oczywiście podatku VAT. To powodowało m.in. lukę vatowską, która u nas powstała. Co my zrobiliśmy? Przede wszystkim zmiany oczywiście legislacyjne z jednej strony. Pakiet paliwowy, ustawa o monitorowaniu przewozów towarów wrażliwych, a więc tzw. SENT. Ale innym działaniem było działanie organizacyjne. Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej, skonsolidowanie Urzędu Kontroli Skarbowej, Służby Celnej i Wywiadu Skarbowego w Urząd Celno-Skarbowy, czyli coś w rodzaju polskiej Guardia di Finanza. I oczywiście zmianę zasad działania urzędów skarbowych pod nadzorem Izby Administracji Skarbowej tutaj ulokowanej w Białymstoku. To spowodowało, że powstała zupełnie nowa jakość. Z jednej strony powstała ta część KAS, która ma pomagać podatnikom, ma tak naprawdę im doradzać, jak działać, żeby legalnie odprowadzić daniny publiczno-prawne, ale jednocześnie nie powodować komplikacji dla działalności gospodarczej. Jest ta druga część w postaci Urzędu Celno-Skarbowego, która akurat na ternie Podlasia jest bardzo silna ze względu na granicę z Białorusią. Służba wyspecjalizowana w walce z przestępczością ekonomiczną. Czyli zarówno przede wszystkim z karuzelami vatowskimi, które dzisiaj z punktu widzenia przestępczości ekonomicznej są dla nas największym problemem, ale również z optymalizacją podatkową, z cenami transferowymi. Ja zwracam uwagę, że niewątpliwie następnym obszarem do uszczelnienia jest podatek CIT, który u nas niestety przez duże podmioty często był omijany. 


Następnie to jest kwestia bezpieczeństwa społecznego. Ja zwracam uwagę, że właśnie przez to, że województwo podlaskie ma tę specyfikę, że ma zarówno przejście shengenowskie, czyli przejście wewnątrzwspólnotowe, jak i przejścia zewnętrzne, przejścia z Białorusią, odpowiada za bezpieczeństwo społeczne. Podam przykład sprzed paru dni, tragicznych wydarzeń z Las Vegas. Tam została użyta broń palna. Tej broni do nas niestety dużo płynie. My właśnie dzięki temu, że granica jest szczelna, tę broń wyłapujemy. I to jest bardzo ważne zadanie także służby Celno-Skarbowej i KAS. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę, że z jednej strony KAS poprawia jakość działania gospodarczego, dlatego, że przedsiębiorcy nie mają niezdrowej konkurencji, nie mają towarów, które mają niższą cenę o ten 23 % chociażby podatek VAT, nie licząc innych danin. To powoduje, że jest normalna, zdrowa konkurencja biznesowa, nieoparta tak naprawdę na oszustwie, czy kradzieży. Z drugiej strony KAS odpowiada za budżet, te wzrosty. Tutaj na Podlasiu jest to wzrost 30 % wszystkich danin publiczno-prawnych. Rok do roku, a konkretnie za te miesiące 2016 do 2017 roku. I panie redaktorze, jest to nieprawdopodobny sukces. 30 % wzrost, absolutnie przeliczając to na wzrost gospodarczy, na inne wydarzenia, które się zdarzyły, nie można nie patrzeć przez pryzmat tych zmian, które zaszły, czyli połączenia tych 4 struktur, bo ja podkreślam, ja jeszcze dołączam do Kontroli Skarbowej, Administracji Podatkowej i Służby Celnej, jednak Wywiad Skarbowy, który był trochę odrębną instytucją. 


Dzisiaj powstała bardzo silna instytucja, która może operować na bazach danych, dotyczących szeroko rozumianych podatków. Jest w stanie zdecydowanie lepiej prowadzić analitykę. Ma nowoczesne narzędzie w postaci JPK, rozwija nowoczesne narzędzia uszczelnienia granicy, chociażby system skanowania tablic rejestracyjnych, tzw. OC, który dzisiaj będziemy mieli połączony z systemem państw nadbałtyckich. Rozwija nowoczesne skanery. Zresztą, sama Komisja Europejska od lat twierdzi, że nasza granica zewnętrzna, za którą odpowiada nasz kraj, jest jedną z najbezpieczniejszych w Europie. W dniu święta podlaskiej KAS, mogę tylko koleżankom i kolegom z KAS-u podziękować i pogratulować. Jest to naprawdę wielki sukces. 


Rodzi się pytanie, skoro jest tak wielka przestępczość wyłudzenia VAT-u, optymalizacji podatkowej, to może zmienić te podatki, żeby nie można było takiej kasy robić?

To byłoby optymalne, ale nie jesteśmy oderwaną wyspą. Działamy jako członek Unii Europejskiej. Większość danin, chociażby podatek od wartości dodanej, podatek VAT jest podatkiem stosowanym przez wszystkie kraje wspólnotowe. Podatek akcyzowy również. Wreszcie - podatki dochodowe. Oczywiście tutaj wchodzimy w bardzo wrażliwą kwestię swobody przepływu towarów i usług. 


Przede wszystkim tak naprawdę prawodawstwo wspólnotowe powoduje, że oczywiście nasze możliwości legislacyjne nie są wbrew pozorom takie duże. Ja i tak zwracam uwagę, że przez ostatnie miesiące zrobiliśmy bardzo dużo. Ta praca legislacyjna została naprawdę zrobiona bardzo duża. Ale my cały czas działamy. Zwracam uwagę chociażby na wstępny projekt, który właśnie jest procedowany. To jest kwestia uzupełnienia systemu SENT o geolokalizację, a więc o wykorzystanie geolokalizacji do monitorowania przewozu towarów wrażliwych. A więc te działania legislacyjne cały czas trwają. Mamy też następne plany, których, oczywiście, dopóki nie będzie przegłosowania w rządzie, to oczywiście nie chciałbym absolutnie ich ujawniać. 


Ale generalnie rzecz biorąc, cały czas pracujemy nad tym, żeby jeszcze tam, gdzie są te luki, je domknąć. W związku z tym te działania są wielowątkowe. Zwracam uwagę na takie działania jak split payment, jak STIR o czym media dużo piszą, ale oczywiście tych działań jest dużo. Tak naprawdę liczy się przede wszystkim działanie człowieka, tego pracownika, funkcjonariusza który jest na linii ognia, który tak naprawdę odpowiada za to, żeby wychwycić, czy to w postaci analitycznej, czy w postaci przyjmowania deklaracji, że istnieje tutaj potencjalne niebezpieczeństwo z punktu widzenia wyłudzenia podatkowego. Wreszcie, tych pracowników i funkcjonariuszy, którzy odpowiadają za dalsze prowadzenie postępowań, czy kontroli. 


Tak na zakończenie, gdyby było idealnie, to o ile bylibyśmy bogatsi?

Tak naprawdę, dotąd, świat naukowy, nie mówiąc o resortach finansów państw wspólnoty europejskiej, nie wypracował dobrej metodologii badania szarej strefy. A więc tutaj rzucanie liczbami byłoby bardzo trudne. Bo oczywiście możemy przyjąć tę, czy inną metodologię, ale ona będzie obarczona bardzo dużym błędem. Ja powiem w ten sposób: my jesteśmy przekonani, że jeszcze przed nami daleka droga do uszczelnienia systemu. Zwracam uwagę, że pewne zapisy prawa wspólnotowego utrudniają działania legislacyjne, w związku z tym niewątpliwie ta szara strefa, nawet przy dalszych działaniach jednak gdzieś tam będzie działała. Powiem brutalnie. 

Nikt na świecie nie zwalczył w 100 % szarej strefy. Ona w gospodarce istniała, istnieje i istnieć będzie. Nam zależy na jednym, żeby ta szara strefa była mniejsza niż w pozostałych krajach. I to będzie wielki sukces KAS. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.


Tomasz Kleszczewski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok
15.06.2018

"W tym roku mieliśmy olbrzymi problem muszę przyznać, ale nie ze względu na ilość projektów, tylko na ich poziom - był tak wysoki, że po prostu nie byliśmy w stanie ustalić 20 laureatów, stąd jest 21" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Lucy Lisowska, fot. Sylwia Krassowska

Lucy Lisowska

organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"
15.06.2018

"Jestem naprawdę szczęśliwa, że nie tylko białostoczanie przychodzą tłumnie, przyjeżdżają także ludzie z okolic, z innych miast nasz festiwal" - mówi Lucy Lisowska.

Wojciech Koronkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Koronkiewicz

kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD
15.06.2018

Takie jest moje hasło: "prezydent zwykłych spraw" - mówi Wojciech Koronkiewicz.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef SLD
14.06.2018

Wojciech Koronkiewicz będzie kandydował na stanowisko prezydenta Białegostoku z ramienia SLD. Ogłosił to w stolicy Podlasia szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Stefan Majewski

były reprezentant piłkarskiej reprezentacji Polski, medalista Mistrzostw Świata, trener
14.06.2018

Czy będą to bezpiecznie mistrzostwa, czy znane i podziwiane gwiazdy futbolu znów błysną na oczach świata, czy może pojawia się nowi bohaterowie murawy?

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Białołus

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.06.2018

"Mundial jest swego rodzaju świętem narodowym. Wspólnota narodowa to jest coś takiego, o czym tak naprawdę na co dzień nie myślimy, natomiast przy takich wydarzeniach jak mistrzostwa świata, jest to pewien pretekst do tego, żeby się spotkać, wspólnie kibicować, łatwiej jest nawiązywać ze sobą kontakty" - mówi dr Maciej Białołus.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok