Radio Białystok | Gość | Mirosław Bielawski - burmistrz Wasilkowa

Mirosław Bielawski

burmistrz Wasilkowa

9.10.2017, 08:30, akt. 09:47

- Wasilków jeszcze za kilka lat naprawdę mocno się zmieni - to będzie jeszcze bardziej rozwinięte, piękne miasto - obiecuje burmistrz.

Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka
Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Bielawskim rozmawia Lech Pilarski

Ponad 100 instalacji solarnych zostanie zbudowanych w gminie Wasilków. Większość pieniędzy na tę inwestycję pochodzi z funduszy europejskich. O tym przedsięwzięciu z burmistrzem Wasilkowa Mirosławem Bielawskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak zaczynają się duże gminne czy miejskie inwestycje to wiadomo, że wybory są w zapasie. Podobnie z tymi solarami? 


Mirosław Bielawski: Przygotowania do montażu instalacji solarnych już się rozpoczęły na początku ubiegłego roku. Przygotowania polegały na tym, że najpierw stworzyliśmy regulamin naboru i przez 2016 rok zbieraliśmy wnioski od mieszkańców, którzy są chętni do założenia takich instalacji.


Dużo było chętnych, trzeba było wybierać?


Tak, było dużo chętnych, nawet jest stworzona lista rezerwowa kilkudziesięciu gospodarstw, które ewentualnie wejdą na miejsca tych, gdzie ktoś zrezygnuje.


A to jest duża inwestycja? Dużo trzeba mieć pieniędzy, żeby wejść w to przedsięwzięcie?


Kilka tysięcy. My zdobyliśmy około miliona złotych i to będzie przeznaczone właśnie na 101 instalacji solarnych. Kwota zależy od tego jak duży jest dom, jak duża jest instalacja. W tej chwili po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim, będziemy wyłaniać wykonawcę w programie "Zaprojektuj i wybuduj". 


Ta cena jeszcze do końca nie jest ustalona?


To wyniknie w przetargu.


Także jeszcze nie wiadomo, ale wiadomo, że kilka tysięcy a nie kilkanaście, bo tyle mniej więcej taka instalacja kosztuje.


Tak, i większość będzie pokryta z pieniędzy "unijnych", z Regionalnego Programu Operacyjnego. Myślę, że to tylko w takiej sytuacji ma sens, ponieważ gdyby mieszkaniec sam musiał zainwestować, ten zwrot byłby wieloletni, a tak jest to po prostu opłacalne, kiedy jest większa dopłata.


Sam korzystam z takiej instalacji, to błyskawicznie się zwróciło. No i fantastycznie jest, że jak człowiek odkręca kran i praktycznie rzecz biorąc - poza wodą, która kosztuje - cała reszta jest za darmo.


Ja właśnie rozmawiam z mieszkańcami Wasilkowa, którzy już wcześniej z innych programów skorzystali i założyli, też chwalą sobie. Dla miasta będzie to też miało duże znaczenie. Po pierwsze dla mieszkańców, bo zaoszczędzą pieniądze, ale korzyść nie będzie tylko dla tych którzy założą, ale dla ich sąsiadów. Bo dotychczas jeśli ktoś podgrzewa wodę ciepłą użytkową do kąpieli, do innych celów domowych i ma piec węglowy, to pali w nim i zimą, i latem - latem też woda ciepła potrzebna. I niestety jest smog - próbujemy z tym walczyć. 

Te solary to jeden z elementów. Przede wszystkim staramy się, żeby ulice były czyste, żeby było dużo kwiatów, ale też szczególnie zimą - ten dym bardzo przeszkadza, jeśli kopcący jest komin u sąsiada, czy u siebie w domu - no to powoduje, że niestety to się odczuwa. Będziemy też starali się wspierać ludzi, którzy będą chcieli zmieniać piece węglowe na bardziej ekologiczne, na zakładanie gazu - tu myślę, że wykorzystamy do tego program rewitalizacji, który wprowadzamy do Wasilkowa i naszej gminy. 


Ale może zainwestować jeszcze w ogniwa fotowoltaiczne, w takie bardziej odnawialne źródła energii? 


Jeśli będzie taka możliwość - będziemy wspierać mieszkańców. Mamy ograniczone możliwości, bo my te solary zakładamy w ramach Stowarzyszenia "Białostocki Obszar Funkcjonalny", bo tu pozyskaliśmy pieniądze i tu mieliśmy zarezerwowane na ten cel -  na instalacje solarne. Nie możemy korzystać z innych programów, bo mieliśmy zarezerwowane pieniądze w tej działce. Co prawda niektórzy wójtowie i burmistrzowie nam zazdroszczą, że mieliśmy zagwarantowane, mogliśmy wcześniej sobie założyć, że np. na drogi tyle, na niską emisję - tyle, a na odnawialne źródła energii - tyle przeznaczamy, wg polityki danej gminy. Natomiast ograniczenie jest takie, że nie możemy korzystać z innych programów, żeby inne gminy, niestowarzyszone w BOF mogły z tego skorzystać. 


Czy dużo trzeba byłoby pieniędzy mieć i ile, żeby zainwestować tak kompletnie w gminę?


Całe województwo będzie miało na ten cel aż 760 mln zł, myślę że na gminę Wasilków, gdybyśmy mieli 50 - może by dałoby się zrobić dla wszystkich gospodarstw.


Wtedy gmina Wasilków byłaby czysta pod względem powietrza?


I tak jest dosyć czysta, ale jest jeszcze nad czym pracować. Jest dużo instalacji, wiele gospodarstw domowych, które opalają węglem. Nie wspomnę, że tzw. "butami". 


To wszystko później czuć w powietrzu albo notują urządzenia, które rejestrują jakość  powietrza.


Na szczęście mieszkańcy wyczuwają to i widzę, że jest bardzo dużo wniosków do zakładu gazowniczego i mieszkańcy próbują przymierzyć się do zmiany ogrzewania na gazowe. 


Ale my dzisiaj przy okazji tej inwestycji ekologicznej w gminie Wasilków rozpoczynamy swego rodzaju akcję podsumowywania kadencji. Z racji tego, że to rok z niewielkim okładem i kolejne wybory samorządowe. Pierwsze doświadczenie -  kadencja za krótka, za mało pieniędzy? Jak by to scharakteryzować?


Jedna kadencja bardzo szybko upływa, sam tego doświadczam i wiem, że plany w tej chwili - oprócz realizacji - to plany już robię na kolejne lata w przedziale rok 2024, a nawet i do 10 lat. Myślę, że wtedy można rzeczywiście realizować. Nie wszystko da się zrealizować, ale jeśli - powtarzam ma się pomysłów z 50, no to 15-20 na pewno się uda.


Ale one muszą być odpowiednio wcześniej zaczęte, przygotowane?


Tak, teraz głównym problemem, szczególnie w budowie, w utwardzaniu dróg, jest to że przedsiębiorcy mają bardzo dużo pracy, mają bardzo dużo zamówień i ceny ogromnie rosną. Jeśli w tej chwili przymierzamy się do przebudowy głównej ulicy, kolejnego etapu  - już piąty przetarg ogłaszamy, ponieważ jak mamy 4 miliony zarezerwowane, a  wykonawcy chcą 5,5 do 6 milionów. No nie da się. Ale jest szansa, że jednak wyłonimy wykonawcę i będziemy mogli sprostać finansowo i po nowym roku zaczniemy kolejne dwa etapy. 


Czyli z jednej strony mamy kryzysik, to lepiej bo wtedy samorządy oszczędzają, ale jak już tego kryzysu nie ma - to trzeba szykować duże pieniądze.


Oczywiście. To nie tylko drogi, nie tylko ulice, nie tylko instalacje solarne czyli twarde jakieś projekty, ale też bardzo dużo robimy w gminie Wasilków, co do wspierania mieszkańców. Chociażby teraz przygotowujemy się do wprowadzenia funduszu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży naukowo, artystycznie, sportowo, dotujemy kluby sportowe w dosyć dużym stopniu i widzę, że się rozwijają, powstają nowe w Wasilkowie.


Wasilków się wyludnia czy zaludnia?


Wasilków chyba jest w województwie podlaskim gminą, która najbardziej się rozwija,  przybywa mieszkańców. Jeszcze 10 lat temu liczyliśmy około siedmiu tysięcy mieszkańców, w tej chwili prawie 16 tysięcy.


No to gratuluję wyników. Wiele gmin dałoby wiele, żeby właśnie takie wyniki zanotować, a zatem gmina się rozwija. Czy tylko korzysta z tego, że jest obok Białystok i wielu ludzi, którzy mają pieniądze po prostu przenoszą się poza miasto?


To przede wszystkim decyduje, że Białystok jest takim zapleczem, miejscem pracy. Przygotowujemy tereny inwestycyjne pod kolejne zabudowania mieszkaniowe, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. I tu też duży wysiłek gminy - przeznaczamy duże pieniądze na wszystkie sprawy planistyczne. Przygotowujemy jeden za drugim miejscowe plany, w tej chwili centrum chcemy ogarnąć, właśnie taką gospodarką planowaną przestrzenną, też i inne miejsca. Widzę to już w oczach swojej wyobraźni, że Wasilków jeszcze za kilka lat naprawdę mocno się zmieni - to będzie jeszcze bardziej rozwinięte, piękne miasto.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.


Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk

dyrektor Teatru Dramatycznego i reżyser przedstawienia
13.09.2018

W Teatrze Dramatycznym jest miejsce i na tego typu spektakl - mówi o premierze spektaklu „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” dyrektor teatru.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego
13.09.2018

Według prognozy przygotowanej przez GUS - w roku 2050 mieszkańców województwa podlaskiego będzie o ponad 200 000 mniej - mówi Dorota Wyszkowska.

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
12.09.2018

- Wydaje się, że w zamierzeniach planistów wojskowych Wschód jest wreszcie postrzegany jako pierwsza linia obrony przed ewentualną agresją.

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski, fot. Joanna Szubzda

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski

z Rugby Białystok
12.09.2018

- Rugby to sport dla każdego. Będziemy się starali w tym roku wprowadzać dzieci już od 7. roku życia. A najstarszy zawodnik ma 44 lata. Mniejszy, większy, grubszy, chudszy - każdy się nadaje.


dr Ewa Tokajuk, fot. Joanna Szubzda

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Uniwersytetu w Białymstoku
11.09.2018

- Z przykrością musimy stwierdzić, że nasze władze powinny się uczyć od władz innych regionów, które szybciej się rozwijają - mówi dr Ewa Tokajuk.

fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

doradca marszałka Senatu RP
11.09.2018

- W Suwałkach komuna tak naprawdę nigdy się nie skończyła, mówi Romuald Łanczkowski

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
11.09.2018

Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok