Radio Białystok | Gość | Mirosław Bielawski - burmistrz Wasilkowa

Mirosław Bielawski

burmistrz Wasilkowa

9.10.2017, 08:30, akt. 09:47

- Wasilków jeszcze za kilka lat naprawdę mocno się zmieni - to będzie jeszcze bardziej rozwinięte, piękne miasto - obiecuje burmistrz.

Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka
Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Z Mirosławem Bielawskim rozmawia Lech Pilarski

Ponad 100 instalacji solarnych zostanie zbudowanych w gminie Wasilków. Większość pieniędzy na tę inwestycję pochodzi z funduszy europejskich. O tym przedsięwzięciu z burmistrzem Wasilkowa Mirosławem Bielawskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak zaczynają się duże gminne czy miejskie inwestycje to wiadomo, że wybory są w zapasie. Podobnie z tymi solarami? 


Mirosław Bielawski: Przygotowania do montażu instalacji solarnych już się rozpoczęły na początku ubiegłego roku. Przygotowania polegały na tym, że najpierw stworzyliśmy regulamin naboru i przez 2016 rok zbieraliśmy wnioski od mieszkańców, którzy są chętni do założenia takich instalacji.


Dużo było chętnych, trzeba było wybierać?


Tak, było dużo chętnych, nawet jest stworzona lista rezerwowa kilkudziesięciu gospodarstw, które ewentualnie wejdą na miejsca tych, gdzie ktoś zrezygnuje.


A to jest duża inwestycja? Dużo trzeba mieć pieniędzy, żeby wejść w to przedsięwzięcie?


Kilka tysięcy. My zdobyliśmy około miliona złotych i to będzie przeznaczone właśnie na 101 instalacji solarnych. Kwota zależy od tego jak duży jest dom, jak duża jest instalacja. W tej chwili po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim, będziemy wyłaniać wykonawcę w programie "Zaprojektuj i wybuduj". 


Ta cena jeszcze do końca nie jest ustalona?


To wyniknie w przetargu.


Także jeszcze nie wiadomo, ale wiadomo, że kilka tysięcy a nie kilkanaście, bo tyle mniej więcej taka instalacja kosztuje.


Tak, i większość będzie pokryta z pieniędzy "unijnych", z Regionalnego Programu Operacyjnego. Myślę, że to tylko w takiej sytuacji ma sens, ponieważ gdyby mieszkaniec sam musiał zainwestować, ten zwrot byłby wieloletni, a tak jest to po prostu opłacalne, kiedy jest większa dopłata.


Sam korzystam z takiej instalacji, to błyskawicznie się zwróciło. No i fantastycznie jest, że jak człowiek odkręca kran i praktycznie rzecz biorąc - poza wodą, która kosztuje - cała reszta jest za darmo.


Ja właśnie rozmawiam z mieszkańcami Wasilkowa, którzy już wcześniej z innych programów skorzystali i założyli, też chwalą sobie. Dla miasta będzie to też miało duże znaczenie. Po pierwsze dla mieszkańców, bo zaoszczędzą pieniądze, ale korzyść nie będzie tylko dla tych którzy założą, ale dla ich sąsiadów. Bo dotychczas jeśli ktoś podgrzewa wodę ciepłą użytkową do kąpieli, do innych celów domowych i ma piec węglowy, to pali w nim i zimą, i latem - latem też woda ciepła potrzebna. I niestety jest smog - próbujemy z tym walczyć. 

Te solary to jeden z elementów. Przede wszystkim staramy się, żeby ulice były czyste, żeby było dużo kwiatów, ale też szczególnie zimą - ten dym bardzo przeszkadza, jeśli kopcący jest komin u sąsiada, czy u siebie w domu - no to powoduje, że niestety to się odczuwa. Będziemy też starali się wspierać ludzi, którzy będą chcieli zmieniać piece węglowe na bardziej ekologiczne, na zakładanie gazu - tu myślę, że wykorzystamy do tego program rewitalizacji, który wprowadzamy do Wasilkowa i naszej gminy. 


Ale może zainwestować jeszcze w ogniwa fotowoltaiczne, w takie bardziej odnawialne źródła energii? 


Jeśli będzie taka możliwość - będziemy wspierać mieszkańców. Mamy ograniczone możliwości, bo my te solary zakładamy w ramach Stowarzyszenia "Białostocki Obszar Funkcjonalny", bo tu pozyskaliśmy pieniądze i tu mieliśmy zarezerwowane na ten cel -  na instalacje solarne. Nie możemy korzystać z innych programów, bo mieliśmy zarezerwowane pieniądze w tej działce. Co prawda niektórzy wójtowie i burmistrzowie nam zazdroszczą, że mieliśmy zagwarantowane, mogliśmy wcześniej sobie założyć, że np. na drogi tyle, na niską emisję - tyle, a na odnawialne źródła energii - tyle przeznaczamy, wg polityki danej gminy. Natomiast ograniczenie jest takie, że nie możemy korzystać z innych programów, żeby inne gminy, niestowarzyszone w BOF mogły z tego skorzystać. 


Czy dużo trzeba byłoby pieniędzy mieć i ile, żeby zainwestować tak kompletnie w gminę?


Całe województwo będzie miało na ten cel aż 760 mln zł, myślę że na gminę Wasilków, gdybyśmy mieli 50 - może by dałoby się zrobić dla wszystkich gospodarstw.


Wtedy gmina Wasilków byłaby czysta pod względem powietrza?


I tak jest dosyć czysta, ale jest jeszcze nad czym pracować. Jest dużo instalacji, wiele gospodarstw domowych, które opalają węglem. Nie wspomnę, że tzw. "butami". 


To wszystko później czuć w powietrzu albo notują urządzenia, które rejestrują jakość  powietrza.


Na szczęście mieszkańcy wyczuwają to i widzę, że jest bardzo dużo wniosków do zakładu gazowniczego i mieszkańcy próbują przymierzyć się do zmiany ogrzewania na gazowe. 


Ale my dzisiaj przy okazji tej inwestycji ekologicznej w gminie Wasilków rozpoczynamy swego rodzaju akcję podsumowywania kadencji. Z racji tego, że to rok z niewielkim okładem i kolejne wybory samorządowe. Pierwsze doświadczenie -  kadencja za krótka, za mało pieniędzy? Jak by to scharakteryzować?


Jedna kadencja bardzo szybko upływa, sam tego doświadczam i wiem, że plany w tej chwili - oprócz realizacji - to plany już robię na kolejne lata w przedziale rok 2024, a nawet i do 10 lat. Myślę, że wtedy można rzeczywiście realizować. Nie wszystko da się zrealizować, ale jeśli - powtarzam ma się pomysłów z 50, no to 15-20 na pewno się uda.


Ale one muszą być odpowiednio wcześniej zaczęte, przygotowane?


Tak, teraz głównym problemem, szczególnie w budowie, w utwardzaniu dróg, jest to że przedsiębiorcy mają bardzo dużo pracy, mają bardzo dużo zamówień i ceny ogromnie rosną. Jeśli w tej chwili przymierzamy się do przebudowy głównej ulicy, kolejnego etapu  - już piąty przetarg ogłaszamy, ponieważ jak mamy 4 miliony zarezerwowane, a  wykonawcy chcą 5,5 do 6 milionów. No nie da się. Ale jest szansa, że jednak wyłonimy wykonawcę i będziemy mogli sprostać finansowo i po nowym roku zaczniemy kolejne dwa etapy. 


Czyli z jednej strony mamy kryzysik, to lepiej bo wtedy samorządy oszczędzają, ale jak już tego kryzysu nie ma - to trzeba szykować duże pieniądze.


Oczywiście. To nie tylko drogi, nie tylko ulice, nie tylko instalacje solarne czyli twarde jakieś projekty, ale też bardzo dużo robimy w gminie Wasilków, co do wspierania mieszkańców. Chociażby teraz przygotowujemy się do wprowadzenia funduszu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży naukowo, artystycznie, sportowo, dotujemy kluby sportowe w dosyć dużym stopniu i widzę, że się rozwijają, powstają nowe w Wasilkowie.


Wasilków się wyludnia czy zaludnia?


Wasilków chyba jest w województwie podlaskim gminą, która najbardziej się rozwija,  przybywa mieszkańców. Jeszcze 10 lat temu liczyliśmy około siedmiu tysięcy mieszkańców, w tej chwili prawie 16 tysięcy.


No to gratuluję wyników. Wiele gmin dałoby wiele, żeby właśnie takie wyniki zanotować, a zatem gmina się rozwija. Czy tylko korzysta z tego, że jest obok Białystok i wielu ludzi, którzy mają pieniądze po prostu przenoszą się poza miasto?


To przede wszystkim decyduje, że Białystok jest takim zapleczem, miejscem pracy. Przygotowujemy tereny inwestycyjne pod kolejne zabudowania mieszkaniowe, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. I tu też duży wysiłek gminy - przeznaczamy duże pieniądze na wszystkie sprawy planistyczne. Przygotowujemy jeden za drugim miejscowe plany, w tej chwili centrum chcemy ogarnąć, właśnie taką gospodarką planowaną przestrzenną, też i inne miejsca. Widzę to już w oczach swojej wyobraźni, że Wasilków jeszcze za kilka lat naprawdę mocno się zmieni - to będzie jeszcze bardziej rozwinięte, piękne miasto.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok