Radio Białystok | Gość | Krzysztof Stawnicki - prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

Krzysztof Stawnicki

prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

10.10.2017, 08:30, akt. 09:06

- Budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować - mówi Krzysztof Stawnicki.

Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka

Z Krzysztofem Stawnickim rozmawia Jarosław Iwaniuk

11 października w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Eko Forum „Kierunki rozwoju ekoenergetyki”, którą wspólnie z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku organizuje Fundacja Ośrodek Wspierania Ekologii.
Z organizatorem konferencji Krzysztofem Stawnickim – radnym Miasta Białystok, prezesem Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Może zanim określimy kierunki rozwoju ekoenergetyki w naszym regionie sprecyzujmy, czym ona jest? W powszechnej świadomości kojarzy się to przede wszystkim z takimi wiatrakami, które stoją gdzieś w polu, z farmami wiatrowymi.


Krzysztof Stawnicki: Do tej pory tak to funkcjonowało w świadomości społecznej, ale to się zmienia, między innymi dzięki takim konferencjom, jaka odbędzie się jutro. Ekoenergetyka to jest to dosyć szeroko pojęte sformułowanie, w tym się mieści nie tylko to, co pan redaktor powiedział, czyli właśnie farmy wiatrowe, ale to jest również biomasa czyli drewno energetyczne, czyli biogaz, ale i również budownictwo energetyczne, które jest coraz popularniejsze w naszym kraju, w Europie, ale także na świecie.


Nie jest to tania forma energii. Jak ludzi zachęcić do tego, żeby wykorzystywali ekoenergetykę?


Przede wszystkim dofinansowaniem. W Europie jest tak, że budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować. Są różne dotacje, między innymi z naszego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w ubiegłym tygodniu Bank Ochrony Środowiska również uruchomił specjalny program, jeżeli chodzi o budownictwo energetyczne, a mianowicie chodzi o budownictwo drewniane. Między innymi o tym będziemy rozmawiać jutro na konferencji, między innymi o tym też będzie w grudniowym wydaniu magazynu OZEON Biznes i Ekologia, który to nasza Fundacja wydaje.


Żeby przekonać jednak do tych rozwiązań ekologicznych, nawet w budownictwie, to trzeba dać jakiś przykład. Czy np. samorządy lokalne w naszym regionie mogą być takim prekursorem ekoenergetyki?


Tak, jak najbardziej. Parę lat temu między innymi Urząd Gminy Supraśl organizował taki wyjazd studyjny do Szwajcarii i tam właśnie oglądaliśmy to budownictwo ekoenergetyczne na żywo. Między innymi po tym wyjeździe nasze starostwo powiatowe zaczęło myśleć o budowie nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Białymstoku w formie budownictwa pasywnego, czyli o minimalnym zużyciu energii. 


I to się uda? To będzie taki przykład idący od samorządu?


Ja osobiście mam nadzieję, że to się uda, ale z tego co wiem to chyba ta budowa została troszeczkę przez obecne władze Starostwa Powiatowego odroczona w czasie i w tej kadencji raczej to się nie uda. 


Teraz jest wiele miast, również w naszym regionie, prowadzi tak zwane programy rewitalizacji i nie słyszałem, żeby którykolwiek z samorządów myślał o ekoenergetyce przy okazji tej rewitalizacji.


To się zmienia panie redaktorze, między innymi w Białymstoku mamy jakąś taką namiastkę Smart City i ekoenergetyki, między innymi za sprawą budżetu obywatelskiego, z którego to zostało postawionych parę ławek solarnych na terenie Białegostoku. Świadomość włodarzy miast naszych, gmin w regionie się zmienia i to dobrze, że to się zmienia. O tym trzeba myśleć, na to są środki, na to będą środki i będzie ich coraz więcej.


A mógłby pan podpowiedzieć takiemu przeciętnemu mieszkańcowi naszego regionu taką ścieżkę, która mógłby się on udać, chcąc wybudować dla siebie ekodom?


To wszystko zależy od tego co chce się wybudować. Trzeba zacząć od technologii.


Która jest najbardziej eko?


To trudno tak odpowiedzieć w audycji. Myślę, że uczestnicy i prelegenci, dyskutanci jutrzejszej konferencji będą mogli coś więcej na ten temat powiedzieć. Będzie można o to zapytać, bo będziemy mieli przedstawicieli instytucji finansujących, m.in. NFOŚ, BOŚ Banku i WSOŚiGW w Białymstoku, z którego zostali oddelegowani doradcy energetyczni, których będzie można o to zapytać.


OZE, czyli odnawialne źródła energii. Eko Forum ma przygotować konkretne propozycje dla nowej strategii energetycznej wschodniej Polski, a także wskazać kierunki rozwoju OZE w naszym regionie. Jakie pana zdaniem powinny to być kierunki?


O tym rozmawialiśmy podczas pierwszej edycji w ubiegłym roku, o OZE. W tym roku skupimy się bardziej na drewnie energetycznym i na biopaliwach. My troszeczkę przespaliśmy tę szansę, jako region, jako województwo, bo przez 8 lat tak naprawdę w strategii województwa skupiliśmy się głównie na rozwoju turystyki w naszym regionie. Nikt nie myślał tak naprawdę o odnawialnych źródłach energii, dopiero kilka lat temu Politechnika Białostocka zaczęła się mocno interesować tym tematem. Powstał specjalny wydział, są nowe kierunki kształcące specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii i to się zmienia. Ale ja mam wrażenie, że troszeczkę ten okres prosperity żeśmy jako region przespali.


To, że przespaliśmy, to chyba najlepiej widać w tych dniach, kiedy mówi się o smogu, o zadymieniu w naszym regionie i okazuje się, że te wskaźniki zadymienia u nas są znacznie wyższe niż w innych regionach naszego kraju. A cały czas się mówi o tym, że Podlasie to Zielone Płuca Polski.


Tutaj między innymi Rada Miasta Białystok przeznaczyła spore środki na wymianę pieców w naszym mieście w gospodarstwach domowych. Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do poprawy powietrza, szczególnie w tym okresie grzewczym. Na to trzeba bardzo dużo środków. Planujemy w przyszłorocznym budżecie jeszcze więcej pieniędzy na to przeznaczyć, ponieważ bez wymiany pieców to się nie uda i będziemy mieli zanieczyszczone powietrze w naszym mieście.


Podczas jutrzejszego Eko Forum zostaną także wręczone ekocertyfikaty - za co są one wręczane i kto otrzyma certyfikaty?


Ekocertyfikaty od ubiegłego roku postanowiliśmy wręczać partnerom, którzy wspierają różne działania fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii i współpracują z wydawnictwem OZEON Biznes i Ekologia, i te ekocertyfikaty wręczamy tylko i wyłącznie raz w roku podczas Eko Forum.


Podczas forum będą też goście z Białorusi, czy to jest kraj, z którym ta wymiana doświadczeń będzie odbywała się na szerszej płaszczyźnie?


Ta wymiana doświadczeń odbywa się już na szerszej płaszczyźnie, dlatego też zaprosiliśmy tych gości z Białorusi. Chcemy z nimi porozmawiać szczególnie o drewnie energetycznym. Będzie między innymi wiceminister zasobów naturalnej gospodarki leśnej Republiki Białoruś pan Leonid Demianiuk,  będzie też przedstawiciel firmy, która na wyłączność eksportuje drewno z Białorusi.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.


Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk

dyrektor Teatru Dramatycznego i reżyser przedstawienia
13.09.2018

W Teatrze Dramatycznym jest miejsce i na tego typu spektakl - mówi o premierze spektaklu „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” dyrektor teatru.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego
13.09.2018

Według prognozy przygotowanej przez GUS - w roku 2050 mieszkańców województwa podlaskiego będzie o ponad 200 000 mniej - mówi Dorota Wyszkowska.

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
12.09.2018

- Wydaje się, że w zamierzeniach planistów wojskowych Wschód jest wreszcie postrzegany jako pierwsza linia obrony przed ewentualną agresją.

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski, fot. Joanna Szubzda

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski

z Rugby Białystok
12.09.2018

- Rugby to sport dla każdego. Będziemy się starali w tym roku wprowadzać dzieci już od 7. roku życia. A najstarszy zawodnik ma 44 lata. Mniejszy, większy, grubszy, chudszy - każdy się nadaje.


dr Ewa Tokajuk, fot. Joanna Szubzda

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Uniwersytetu w Białymstoku
11.09.2018

- Z przykrością musimy stwierdzić, że nasze władze powinny się uczyć od władz innych regionów, które szybciej się rozwijają - mówi dr Ewa Tokajuk.

fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

doradca marszałka Senatu RP
11.09.2018

- W Suwałkach komuna tak naprawdę nigdy się nie skończyła, mówi Romuald Łanczkowski

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
11.09.2018

Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.


fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister MSWiA
10.09.2018

- Prezydent Suwałk popada w śmieszność - uważa Jarosław Zieliński.

mł. asp. Mariusz Pietruszkiewicz i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.09.2018

Jak wynajmować mieszkanie, by nie popaść w konflikt z prawem i lokatorami?

Dr Leon Popek, fot. Agnieszka Czarkowska

dr Leon Popek

z Instytutu Pamięci Narodowej
10.09.2018

- Odkryliśmy wiele miejsc, gdzie spoczywają żołnierze Armii Krajowej, a nawet żołnierze września 1939 r. Część spoczywa na cmentarzach, ale niestety część gdzieś na leśnych polanach, na polach, łąkach. Naszym obowiązkiem jest odnaleźć ich i po katolicku pochować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok