Radio Białystok | Gość | Krzysztof Stawnicki - prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

Krzysztof Stawnicki

prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

10.10.2017, 08:30, akt. 09:06

- Budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować - mówi Krzysztof Stawnicki.

Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka

Z Krzysztofem Stawnickim rozmawia Jarosław Iwaniuk

11 października w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Eko Forum „Kierunki rozwoju ekoenergetyki”, którą wspólnie z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku organizuje Fundacja Ośrodek Wspierania Ekologii.
Z organizatorem konferencji Krzysztofem Stawnickim – radnym Miasta Białystok, prezesem Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Może zanim określimy kierunki rozwoju ekoenergetyki w naszym regionie sprecyzujmy, czym ona jest? W powszechnej świadomości kojarzy się to przede wszystkim z takimi wiatrakami, które stoją gdzieś w polu, z farmami wiatrowymi.


Krzysztof Stawnicki: Do tej pory tak to funkcjonowało w świadomości społecznej, ale to się zmienia, między innymi dzięki takim konferencjom, jaka odbędzie się jutro. Ekoenergetyka to jest to dosyć szeroko pojęte sformułowanie, w tym się mieści nie tylko to, co pan redaktor powiedział, czyli właśnie farmy wiatrowe, ale to jest również biomasa czyli drewno energetyczne, czyli biogaz, ale i również budownictwo energetyczne, które jest coraz popularniejsze w naszym kraju, w Europie, ale także na świecie.


Nie jest to tania forma energii. Jak ludzi zachęcić do tego, żeby wykorzystywali ekoenergetykę?


Przede wszystkim dofinansowaniem. W Europie jest tak, że budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować. Są różne dotacje, między innymi z naszego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w ubiegłym tygodniu Bank Ochrony Środowiska również uruchomił specjalny program, jeżeli chodzi o budownictwo energetyczne, a mianowicie chodzi o budownictwo drewniane. Między innymi o tym będziemy rozmawiać jutro na konferencji, między innymi o tym też będzie w grudniowym wydaniu magazynu OZEON Biznes i Ekologia, który to nasza Fundacja wydaje.


Żeby przekonać jednak do tych rozwiązań ekologicznych, nawet w budownictwie, to trzeba dać jakiś przykład. Czy np. samorządy lokalne w naszym regionie mogą być takim prekursorem ekoenergetyki?


Tak, jak najbardziej. Parę lat temu między innymi Urząd Gminy Supraśl organizował taki wyjazd studyjny do Szwajcarii i tam właśnie oglądaliśmy to budownictwo ekoenergetyczne na żywo. Między innymi po tym wyjeździe nasze starostwo powiatowe zaczęło myśleć o budowie nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Białymstoku w formie budownictwa pasywnego, czyli o minimalnym zużyciu energii. 


I to się uda? To będzie taki przykład idący od samorządu?


Ja osobiście mam nadzieję, że to się uda, ale z tego co wiem to chyba ta budowa została troszeczkę przez obecne władze Starostwa Powiatowego odroczona w czasie i w tej kadencji raczej to się nie uda. 


Teraz jest wiele miast, również w naszym regionie, prowadzi tak zwane programy rewitalizacji i nie słyszałem, żeby którykolwiek z samorządów myślał o ekoenergetyce przy okazji tej rewitalizacji.


To się zmienia panie redaktorze, między innymi w Białymstoku mamy jakąś taką namiastkę Smart City i ekoenergetyki, między innymi za sprawą budżetu obywatelskiego, z którego to zostało postawionych parę ławek solarnych na terenie Białegostoku. Świadomość włodarzy miast naszych, gmin w regionie się zmienia i to dobrze, że to się zmienia. O tym trzeba myśleć, na to są środki, na to będą środki i będzie ich coraz więcej.


A mógłby pan podpowiedzieć takiemu przeciętnemu mieszkańcowi naszego regionu taką ścieżkę, która mógłby się on udać, chcąc wybudować dla siebie ekodom?


To wszystko zależy od tego co chce się wybudować. Trzeba zacząć od technologii.


Która jest najbardziej eko?


To trudno tak odpowiedzieć w audycji. Myślę, że uczestnicy i prelegenci, dyskutanci jutrzejszej konferencji będą mogli coś więcej na ten temat powiedzieć. Będzie można o to zapytać, bo będziemy mieli przedstawicieli instytucji finansujących, m.in. NFOŚ, BOŚ Banku i WSOŚiGW w Białymstoku, z którego zostali oddelegowani doradcy energetyczni, których będzie można o to zapytać.


OZE, czyli odnawialne źródła energii. Eko Forum ma przygotować konkretne propozycje dla nowej strategii energetycznej wschodniej Polski, a także wskazać kierunki rozwoju OZE w naszym regionie. Jakie pana zdaniem powinny to być kierunki?


O tym rozmawialiśmy podczas pierwszej edycji w ubiegłym roku, o OZE. W tym roku skupimy się bardziej na drewnie energetycznym i na biopaliwach. My troszeczkę przespaliśmy tę szansę, jako region, jako województwo, bo przez 8 lat tak naprawdę w strategii województwa skupiliśmy się głównie na rozwoju turystyki w naszym regionie. Nikt nie myślał tak naprawdę o odnawialnych źródłach energii, dopiero kilka lat temu Politechnika Białostocka zaczęła się mocno interesować tym tematem. Powstał specjalny wydział, są nowe kierunki kształcące specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii i to się zmienia. Ale ja mam wrażenie, że troszeczkę ten okres prosperity żeśmy jako region przespali.


To, że przespaliśmy, to chyba najlepiej widać w tych dniach, kiedy mówi się o smogu, o zadymieniu w naszym regionie i okazuje się, że te wskaźniki zadymienia u nas są znacznie wyższe niż w innych regionach naszego kraju. A cały czas się mówi o tym, że Podlasie to Zielone Płuca Polski.


Tutaj między innymi Rada Miasta Białystok przeznaczyła spore środki na wymianę pieców w naszym mieście w gospodarstwach domowych. Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do poprawy powietrza, szczególnie w tym okresie grzewczym. Na to trzeba bardzo dużo środków. Planujemy w przyszłorocznym budżecie jeszcze więcej pieniędzy na to przeznaczyć, ponieważ bez wymiany pieców to się nie uda i będziemy mieli zanieczyszczone powietrze w naszym mieście.


Podczas jutrzejszego Eko Forum zostaną także wręczone ekocertyfikaty - za co są one wręczane i kto otrzyma certyfikaty?


Ekocertyfikaty od ubiegłego roku postanowiliśmy wręczać partnerom, którzy wspierają różne działania fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii i współpracują z wydawnictwem OZEON Biznes i Ekologia, i te ekocertyfikaty wręczamy tylko i wyłącznie raz w roku podczas Eko Forum.


Podczas forum będą też goście z Białorusi, czy to jest kraj, z którym ta wymiana doświadczeń będzie odbywała się na szerszej płaszczyźnie?


Ta wymiana doświadczeń odbywa się już na szerszej płaszczyźnie, dlatego też zaprosiliśmy tych gości z Białorusi. Chcemy z nimi porozmawiać szczególnie o drewnie energetycznym. Będzie między innymi wiceminister zasobów naturalnej gospodarki leśnej Republiki Białoruś pan Leonid Demianiuk,  będzie też przedstawiciel firmy, która na wyłączność eksportuje drewno z Białorusi.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok