Radio Białystok | Gość | Krzysztof Stawnicki - prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

Krzysztof Stawnicki

prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii

10.10.2017, 08:30, akt. 09:06

- Budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować - mówi Krzysztof Stawnicki.

Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Stawnicki, fot. Monika Kalicka

Z Krzysztofem Stawnickim rozmawia Jarosław Iwaniuk

11 października w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Eko Forum „Kierunki rozwoju ekoenergetyki”, którą wspólnie z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku organizuje Fundacja Ośrodek Wspierania Ekologii.
Z organizatorem konferencji Krzysztofem Stawnickim – radnym Miasta Białystok, prezesem Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Może zanim określimy kierunki rozwoju ekoenergetyki w naszym regionie sprecyzujmy, czym ona jest? W powszechnej świadomości kojarzy się to przede wszystkim z takimi wiatrakami, które stoją gdzieś w polu, z farmami wiatrowymi.


Krzysztof Stawnicki: Do tej pory tak to funkcjonowało w świadomości społecznej, ale to się zmienia, między innymi dzięki takim konferencjom, jaka odbędzie się jutro. Ekoenergetyka to jest to dosyć szeroko pojęte sformułowanie, w tym się mieści nie tylko to, co pan redaktor powiedział, czyli właśnie farmy wiatrowe, ale to jest również biomasa czyli drewno energetyczne, czyli biogaz, ale i również budownictwo energetyczne, które jest coraz popularniejsze w naszym kraju, w Europie, ale także na świecie.


Nie jest to tania forma energii. Jak ludzi zachęcić do tego, żeby wykorzystywali ekoenergetykę?


Przede wszystkim dofinansowaniem. W Europie jest tak, że budownictwo energetyczne jest dofinansowane i ze środków Unii Europejskiej, i ze środków budżetów państw. U nas to również zaczyna funkcjonować. Są różne dotacje, między innymi z naszego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w ubiegłym tygodniu Bank Ochrony Środowiska również uruchomił specjalny program, jeżeli chodzi o budownictwo energetyczne, a mianowicie chodzi o budownictwo drewniane. Między innymi o tym będziemy rozmawiać jutro na konferencji, między innymi o tym też będzie w grudniowym wydaniu magazynu OZEON Biznes i Ekologia, który to nasza Fundacja wydaje.


Żeby przekonać jednak do tych rozwiązań ekologicznych, nawet w budownictwie, to trzeba dać jakiś przykład. Czy np. samorządy lokalne w naszym regionie mogą być takim prekursorem ekoenergetyki?


Tak, jak najbardziej. Parę lat temu między innymi Urząd Gminy Supraśl organizował taki wyjazd studyjny do Szwajcarii i tam właśnie oglądaliśmy to budownictwo ekoenergetyczne na żywo. Między innymi po tym wyjeździe nasze starostwo powiatowe zaczęło myśleć o budowie nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Białymstoku w formie budownictwa pasywnego, czyli o minimalnym zużyciu energii. 


I to się uda? To będzie taki przykład idący od samorządu?


Ja osobiście mam nadzieję, że to się uda, ale z tego co wiem to chyba ta budowa została troszeczkę przez obecne władze Starostwa Powiatowego odroczona w czasie i w tej kadencji raczej to się nie uda. 


Teraz jest wiele miast, również w naszym regionie, prowadzi tak zwane programy rewitalizacji i nie słyszałem, żeby którykolwiek z samorządów myślał o ekoenergetyce przy okazji tej rewitalizacji.


To się zmienia panie redaktorze, między innymi w Białymstoku mamy jakąś taką namiastkę Smart City i ekoenergetyki, między innymi za sprawą budżetu obywatelskiego, z którego to zostało postawionych parę ławek solarnych na terenie Białegostoku. Świadomość włodarzy miast naszych, gmin w regionie się zmienia i to dobrze, że to się zmienia. O tym trzeba myśleć, na to są środki, na to będą środki i będzie ich coraz więcej.


A mógłby pan podpowiedzieć takiemu przeciętnemu mieszkańcowi naszego regionu taką ścieżkę, która mógłby się on udać, chcąc wybudować dla siebie ekodom?


To wszystko zależy od tego co chce się wybudować. Trzeba zacząć od technologii.


Która jest najbardziej eko?


To trudno tak odpowiedzieć w audycji. Myślę, że uczestnicy i prelegenci, dyskutanci jutrzejszej konferencji będą mogli coś więcej na ten temat powiedzieć. Będzie można o to zapytać, bo będziemy mieli przedstawicieli instytucji finansujących, m.in. NFOŚ, BOŚ Banku i WSOŚiGW w Białymstoku, z którego zostali oddelegowani doradcy energetyczni, których będzie można o to zapytać.


OZE, czyli odnawialne źródła energii. Eko Forum ma przygotować konkretne propozycje dla nowej strategii energetycznej wschodniej Polski, a także wskazać kierunki rozwoju OZE w naszym regionie. Jakie pana zdaniem powinny to być kierunki?


O tym rozmawialiśmy podczas pierwszej edycji w ubiegłym roku, o OZE. W tym roku skupimy się bardziej na drewnie energetycznym i na biopaliwach. My troszeczkę przespaliśmy tę szansę, jako region, jako województwo, bo przez 8 lat tak naprawdę w strategii województwa skupiliśmy się głównie na rozwoju turystyki w naszym regionie. Nikt nie myślał tak naprawdę o odnawialnych źródłach energii, dopiero kilka lat temu Politechnika Białostocka zaczęła się mocno interesować tym tematem. Powstał specjalny wydział, są nowe kierunki kształcące specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii i to się zmienia. Ale ja mam wrażenie, że troszeczkę ten okres prosperity żeśmy jako region przespali.


To, że przespaliśmy, to chyba najlepiej widać w tych dniach, kiedy mówi się o smogu, o zadymieniu w naszym regionie i okazuje się, że te wskaźniki zadymienia u nas są znacznie wyższe niż w innych regionach naszego kraju. A cały czas się mówi o tym, że Podlasie to Zielone Płuca Polski.


Tutaj między innymi Rada Miasta Białystok przeznaczyła spore środki na wymianę pieców w naszym mieście w gospodarstwach domowych. Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do poprawy powietrza, szczególnie w tym okresie grzewczym. Na to trzeba bardzo dużo środków. Planujemy w przyszłorocznym budżecie jeszcze więcej pieniędzy na to przeznaczyć, ponieważ bez wymiany pieców to się nie uda i będziemy mieli zanieczyszczone powietrze w naszym mieście.


Podczas jutrzejszego Eko Forum zostaną także wręczone ekocertyfikaty - za co są one wręczane i kto otrzyma certyfikaty?


Ekocertyfikaty od ubiegłego roku postanowiliśmy wręczać partnerom, którzy wspierają różne działania fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii i współpracują z wydawnictwem OZEON Biznes i Ekologia, i te ekocertyfikaty wręczamy tylko i wyłącznie raz w roku podczas Eko Forum.


Podczas forum będą też goście z Białorusi, czy to jest kraj, z którym ta wymiana doświadczeń będzie odbywała się na szerszej płaszczyźnie?


Ta wymiana doświadczeń odbywa się już na szerszej płaszczyźnie, dlatego też zaprosiliśmy tych gości z Białorusi. Chcemy z nimi porozmawiać szczególnie o drewnie energetycznym. Będzie między innymi wiceminister zasobów naturalnej gospodarki leśnej Republiki Białoruś pan Leonid Demianiuk,  będzie też przedstawiciel firmy, która na wyłączność eksportuje drewno z Białorusi.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Michał Heller, fot. Monika Kalicka

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europejskiego Centrum Sztuki
12.12.2017

- W trakcie powstawania kalendarza byłem pod wielkim wrażeniem absolutnego opanowania ze strony pana Tadeusza i tego, jak przygotował się do pracy - mówi Michał Heller.

Radosław Poniat, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Poniat

z Uniwersytetu w Białymstoku
12.12.2017

- Nie sądzę, żeby mu się chciało - ocenia szanse na objęcie stanowiska premiera przez Jarosława Kaczyńskiego dr Radosław Poniat.

Wojciech Kosikowski, Wioletta Kwaśniewska, Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

11.12.2017

Jak nie dać się oszukać podczas robienia przedświątecznych zakupów?


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Biełsatu
11.12.2017

Nadająca z Polski i finansowana głównie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych białoruskojęzyczna telewizja Biełsat istnieje już 10 lat.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, fot. Iza Kosakowska

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
8.12.2017

Od trzech lat w biednych i zadłużonych Sejnach trwa swoista wojna na górze radnych z burmistrzem. Konsekwencje tej wojny ponoszą mieszkańcy miasta.

Piotr Bagniuk, fot. Marcin Gliński

Piotr Bagniuk

z Automobilklubu Podlaskiego
8.12.2017

9 grudnia odbędzie się 32. Impreza Samochodowa Barbórka 2017.


Gala wręczenia Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Warszawa, 04.12.2017, foto: Archiwum Fundacji Villa Sokrates

Leon Tarasewicz

artysta, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
8.12.2017

Artysta z Podlasia, Leon Tarasewicz, został laureatem prestiżowej nagrody dziennika "Rzeczpospolita".

Dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.12.2017

Dla jednych zaskoczenie dla innych logika politycznych wydarzeń. Beata Szydło przestanie być premierem, a zastąpi ją prawdopodobnie Mateusz Morawiecki.

Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Krzysztof Pietras

z PKP PLK
7.12.2017

Rozpoczęliśmy prace w bieżącym roku na odcinku Sadowne - Czyżew. Prace są dosyć mocno już zaawansowane. Ich zakończenie przewidujemy na jesień 2019 r. - tak o modernizacji trasy Rail Baltica mówi Krzysztof Pietras.


Hubert Gudalewski, fot. Wojciech Szubzda

Hubert Gudalewski

student Politechniki Białostockiej
7.12.2017

Jesteśmy na etapie budowie drugiego prototypu, który chcemy wprowadzić do sprzedaży - tak o projekcie HERMES, czyli hybrydowej przystawce do napędu wózka osoby niepełnosprawnej - mówi Hubert Gudalewski.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
7.12.2017

Pierwszy pomysł, żeby promować poprzez swoją twórczość Suwalszczyznę wypłynął z tego, że inny pisarz, w podobny sposób promuje Lubelszczyznę. Więc, ja uznałem, że suwalczanie nie gęsi i również swoją piękną ziemię mają - mówi Artur Urbanowicz.

Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Żemojda

Wojciech Tarasiuk

dyrektor podlaskiego oddziału Banku PKO BP
6.12.2017

Końcówka roku na podlaskim rynku mieszkaniowym zapowiada się bardzo spokojnie. Nie będzie wzlotów i upadków.


Angelika Kitlas, fot. Monika Kalicka

Angelika Kitlas

III wicemiss Polski
6.12.2017

- Tę chwilę będę pamiętała do końca życia, chciałam zajść jak najwyżej i jestem niesamowicie zadowolona z tytułu - mówi Angelika Kitlas.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
6.12.2017

- Pierwsze zarządzenia zastępcze dotyczące dekomunizacji ulic będą wydane w przyszłym tygodniu - deklaruje wojewoda.

Jarosław Ławski, fot. Monika Kalicka

prof. Jarosław Ławski

z Katedry Badań Filologicznych "Wschód – Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku
5.12.2017

- Zygmunt Gloger jest wartością regionalną i uniwersalną, ważną dla każdego Polaka, jako autor "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej", ale też postacią ważną dla Litwinów, Białorusinów i Ukraińców - podkreśla prof. Jarosław Ławski.


Jarosław Dworzański, fot. Marcin Gliński

Jarosław Dworzański

były członek PO
5.12.2017

- Na forach internetowych, na portalach społecznościowych, otrzymałem przynajmniej trzy propozycje zmiany szyldu - mówi Jarosław Dworzański.

Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
4.12.2017

Śnieg i śliskie ulice utrudniały w poniedziałek (04.12) jazdę po Białymstoku, kierowcy stali w długich korkach.

Urszula Mirończuk, fot. Monika Kalicka

Urszula Mirończuk

rzecznik prezydenta Białegostoku
4.12.2017

- Do dyspozycji w sezonie zimowym są 32 pługopiaskarki, wszystkie były dziś na ulicach Białegostoku, ponad 20 ciągników oczyszczało chodniki - mówi Urszula Mirończuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​