Radio Białystok | Gość | dr Dorota Sokołowska i dr Anna Kienig - rektor i dziekan Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku

dr Dorota Sokołowska i dr Anna Kienig

rektor i dziekan Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku

12.10.2017, 08:25, akt. 09:42

Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku inauguruje w czwartek (12.10) kolejny rok akademicki. Czy niewielkie uczelnie prywatne przetrwają niż demograficzny i utrzymają się na rynku?

Dorota Sokołowska i Anna Kienig, fot. Marcin Gliński
Dorota Sokołowska i Anna Kienig, fot. Marcin Gliński

Z Dorotą Sokołowską i Anną Kienig rozmawia Lech Pilarski

O tym z rektorem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku dr Dorotą Sokołowską i dziekanem tej szkoły dr Anną Kienig rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Zaczniemy od problemu wychowania fizycznego. To główna dziedzina, którą zajmuje się placówka, którą panie reprezentują. 30 procent licealistów ma zwolnienie z wf-u, nie chodzi na wf. Dlaczego tak wf-u nie lubimy? To są dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała tego rodzaju zajęcia. Około 17 procent uczniów w podstawówce nie lubi wf-u, około 22 procent w gimnazjum i to apogeum, 1/3 licealistów. 


Dorota Sokołowska: Młodzież ma prawo nie lubić wychowania fizycznego, tak jak nie lubi matematyki czy innych przedmiotów.


Ale ten odsetek jest zatrważający. Czy to nie wynika z pewnych wad wychowania fizycznego w szkołach?


Dorota Sokołowska: Może nie wad wychowania fizycznego w naszej uczelni...


Panie się przyglądają, przychodzą przecież młodzi ludzie i pewnie opowiadają o swoich doświadczeniach z lekcji wf-u. Nie przerażają one?


Dorota Sokołowska: Mam inne akurat spostrzeżenia, ponieważ do naszej uczelni przychodzą studenci, którzy są zafascynowani sportem. To są wybitni sportowcy, potem bardzo dobrzy nauczyciele wychowania fizycznego, czy też świetni instruktorzy, trenerzy, osoby które prowadzą kluby sportowe, czy w Białymstoku, czy na terenie kraju, więc ja mam inne spostrzeżenia w tym temacie, ale mam też dzieci. 


I przychodzą, opowiadają pewnie niestworzone rzeczy.


Dorota Sokołowska: Nie, moje dzieci też lubią wychowanie fizyczne, chociaż na różnym etapie ich rozwoju ta miłość do wychowania fizycznego była różna. Pewnie jak jesteśmy tu wszyscy we troje w studiu, tak każdy ma troszeczkę inne spostrzeżenia. Ja jako rektor chciałabym, żeby to wychowanie fizyczne przede wszystkim w szkołach było lubiane. Żeby jak najwięcej dzieci i młodzieży lubiło i rekreację, i ruch i sport.


Aktywne życie.


Dorota Sokołowska: Tak, dokładnie. Żeby potem te dzieci były zdrowe. Tak jak kiedyś mówiłam, że matematyka jest królową wszystkich nauk, tak teraz mówię, że oprócz matemtyki jest wychowanie fizyczne, które tak jakby uzbraja nas i w siłę i w mądrość. Jest podstawą zdrowego życia. I potem ta matematyka i inne przedmioty dobrze idą. 


Ale czasami tak bywa, że nauczyciele wf-u chcą być matematykami. I z tym jest problem. Pani dziekan, pani spostrzeżenie, co zrobić, żeby ten wf był ulubiony?


Anna Kienig: Ja może odniosę się do tych danych statystycznych o których pan powiedział przed chwilą. Pojęcie lubię nie lubię jest też pojęciem bardzo ogólnym. Myślę, że przyczyny są różne. Jedna z przyczyn to jest też taka kwestia braku prawidłowych postaw w otoczeniu dziecka, wobec rekreacji, wobec kultury fizycznej. Nie ukrywajmy, niezbyt wielu rodziców aktywnie ze swoimi dziećmi od najmłodszych lat podejmuje jakiekolwiek aktywności fizyczne. 


Wiadomo, że do szkoły przychodzą dzieci z różnych rodzin i szkoła me pewnymi takimi dobrymi postawami zarazić. Nie możemy mieć ciągle tylko pretensji do rodziców. Pytanie o szkołę. Dlaczego właśnie w tej szkole nie udaje się zarazić chęcią bycia aktywnym?


Anna Kienig: Jest to problem być może także prowadzenia zajęć w ramach wychowania fizycznego. Być może są to zajęcia zbyt mało zindywidualizowane.


Czy w pani opinii stawianie stopnia, oceny z wychowania fizycznego w ogóle ma sens?


Anna Kienig: Nie. Jestem od dawna wrogiem wystawiania ocen za osiągnięcia, które tylko w nie dużym stopniu zależą od dzieci. Bo to nie jest wysiłek tylko, ale pewne predyspozycje, uzdolnienia, sprawności motoryczne.


Jeden jest długodystansowcem, drugi jest znakomitym stumetrowcem, trzeci znakomicie skacze. Ale jedna ocena, która ich porównuje jest bez sensu. 


Anna Kienig: Dlatego wydaje mi się, że problem rzeczywiście tkwi w indywidualizacji zajęć z wychowania fizycznego. Wydaje mi się, że lepiej byłoby, gdyby nauczyciele wychowania fizycznego bardziej uważnie przyglądali się pojedynczym dzieciom, już od najmłodszych lat i dostosowywali jednak swoje wymagania i ofertę do możliwości rozwojowych dzieci, ale też do uzdolnień specyficznych. 


Czyli powinniśmy mniejsze grupy tworzyć.


Anna Kienig: To jest marzenie. 


Żeby było trochę więcej nauczycieli dostosowanych do osiągnięć indywidualnych każdego młodego człowieka. 


Anna Kienig: Tak, z tym się w pełni zgadzam. Ja może podkreślę zupełnie inną sprawę. Mianowicie żyjemy w takich czasach, które nazywamy czasami digital age, czyli cyfrowym wiekiem, gdzie coraz więcej dzieci siedzi przed komputerami, z tego powodu cierpi na otyłość, ma schorzenia kręgosłupa, w związku z tym, wydaje mi się, tym bardziej powinniśmy zabiegać o kształtowanie postaw pozytywnych. 


Czyli jednak zmieniać ten wf, żeby dzieciaki chciały chodzić na zajęcia, chciały się ruszać. 


Anna Kienig: Zmieniać, ale nie tylko w szkole, nie tylko przez nauczycieli, ale także w szerszym kontekście. 


Czy swoich studentów tego właśnie uczycie? Żeby indywidualizować podejście do młodych ludzi? Żeby ten wf był jednak lubiany?


Dorota Sokołowska: Jasne, że tak. Wprowadzamy nowe przedmioty albo nowe formy prowadzenia zajęć. Wiadomo, że dzieci nie chcą tylko kopać piłkę, czy biegać. Chcą mieć nowoczesne formy ruchu. Callanetics czy aerobik, jazdę na rolkach. Chcą, żeby również rodzice uczestniczyli w tych zajęciach. Także, to wszystko przed nami. 


Kadrę przygotowujecie, żeby te zmiany były. 


Dorota Sokołowska: Kadra już jest. 


Muszę powiedzieć, że jestem zafascynowany tym, czego dokonali Islandczycy. Taki mały kraj, wielkości Białegostoku, a będą występować na mistrzostwach świata w piłce nożnej. Przygotowali sobie cel - przygotowanie odpowiednich ludzi i to zrobili. Czy u nas też tak można robić?


Dorota Sokołowska: Jak się chce, można wszystko. Pytanie tylko, czy są do tego środki i są do tego ludzie, którzy chcą to zrobić. Chociaż patrząc na sportowców, którzy są u mnie na uczelni, bardzo małymi środkami osiągają ogromne sukcesy. 


Właśnie, czy my nie za mało pieniędzy przeznaczamy na sport?


Dorota Sokołowska: Po pierwsze, za małe są te pieniądze. Ja też widzę po Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki, że te pieniądze również z ministerstwa powinny płynąć do nas na rozwój tego sportu. Nie może być tak, że uczelnia prywatna, niepaństwowa, musi ograniczać inne wydatki, żeby na ten sport przeznaczać więcej pieniędzy, żeby po prostu wspierać naszych studentów w sporcie. 


Czy reformę Gowina przetrwają tego rodzaju uczelnie?


Anna Kienig: Akurat w przypadku reformy proponowanej przez ministra Gowina, uczelnie publiczne, może nie to, że mają lepszą sytuację, ale są w innej sytuacji. W uczelniach publicznych w tym roku nastąpiło obniżenie poziomu limitu przyjęć na studia. Zmieniły się zasady finansowania.


Ale pytanie zasadnicze. Uda wam się przetrwać? Mamy jeszcze połączenie z niżem demograficznym.


Anna Kienig: Druga sprawa o której chcę powiedzieć, to to, że do naszej uczelni przychodzą jednak osoby zdecydowane już na konkretne studia.


Czyli możemy wniosek wyciągnąć, że uczelnie, które przygotowują specjalistyczne kadry... 


Dorota Sokołowska: Wyspecjalizowane, tak. Sytuacja zawsze była u nas stabilna. Czy była moda, czy nie, u nas zawsze było stabilnie, a w tym roku nawet jest lepiej niż w poprzednich latach. Tu przychodzą osoby, które wiedzą, czego chcą. Wiedzą, co chcą studiować i co chcą w życiu robić. 


Bardziej elastycznie reagujecie na rzeczywistość.


Dorota Sokołowska: Bardziej, bo jest to uczelnia mniejsza. Mamy mniejszy łańcuch decyzyjności. Natomiast, tak jak mówiłam, uczelnia ma pozycję stabilną, z roku na rok coraz lepszą. Widać naszych studentów i w mieście, w regionie, w kraju i na świecie, bo mamy również mistrzów świata w swoich szeregach. Także nie widzę, żeby tu był problem dla uczelni niepaństwowych. Finansujemy się sami, także nie musimy czekać i wyciągać ręki.  

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok