Radio Białystok | Gość | Stanisław Derehajło - sekretarz generalny partii Porozumienie

Stanisław Derehajło

sekretarz generalny partii Porozumienie

7.11.2017, 08:20, akt. 10:41

Partia Porozumienie łączy wiele środowisk. Porozumiały się środowiska nawet i pokoleniowe. Są osoby starsze, w średnim wieku i młode, bo wspólnie tworzymy jeden wielki projekt dla Polski - partię Porozumienie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - Stanisław Derehajło.

Stanisław Derehajło, fot. Marcin Gliński
Stanisław Derehajło, fot. Marcin Gliński

Ze Stanisławem Derehajło rozmawia Jarosław Iwaniuk

Gościem Polskiego Radia Białystok jest były wójt gminy Boćki, obecnie - doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. samorządu terytorialnego, a także sekretarz generalny nowej partii politycznej Jarosław Gowina "Porozumienie" - Stanisław Derehajło.

O planach nowej partii na Podlasiu i nie tylko - ze Stanisławem Derehajło rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Deklaracji, że powstanie nowej partii nie wpłynie na los rządu, zarówno z Waszej strony, jak i ze strony Prawa i Sprawiedliwości było sporo. Ale czy powstanie tej partii będzie miało wpływ na rekonstrukcję rządu, o której się mówi od jakiegoś czasu?


Stanisław Derehajło: Trudno mi w tej chwili wypowiadać się. Myślę,że tutaj w tym temacie może prezes Jarosław Gowin mógłby się wypowiedzieć. 


Rozumiem. Nowa partia łączy środowiska wolnościowe, republikańskie, ale również samorządowe. Sporo samorządowców było na kongresie założycielskim.

Można zatem przewidywać, że również na Podlasiu w przyszłorocznych wyborach zechcecie Państwo odegrać znaczącą rolę. Tylko czy macie struktury, które będą pracować nad przygotowaniem do wyborów samorządowych w regionie?


No oczywiście - mamy struktury Polski Razem, która jest istotnym elementem nowej partii Porozumienie. Do tego jeszcze doszły nam i dochodzą nieustannie. Muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony odzewem mieszkańców Podlasia na temat naszego projektu, partii Porozumienie i coraz więcej osób zgłasza się, że chce z nami współtworzyć właśnie tę formację. 


A jaką ofertę partia Porozumienie ma dla mieszkańców właśnie naszego regionu?


Samą tę ofertę będą tworzyć sami mieszkańcy Podlasia. Na kongresie tez powołano trzy rady programowe. W skład tych rad programowych będzie wchodziło wielu mieszkańców województwa podlaskiego i oni będą tworzyć również swoją wizję i Polski, i Podlasia. Będą aktywnie pracować na rzecz tego, jak nasz kraj ma wyglądać i w którym kierunku zmierza. Właśnie działalność w naszej partii Porozumienie dają taką możliwość. 


Ale może trochę konkretów, z jakimi wyjdziecie do wyborów samorządowych? Z jaką ofertą, z jaką propozycją dla Podlasia? Premier Gowin podkreślał podczas kongresu założycielskiego np., że polityka rodzinna, demograficzna będzie jednym z najważniejszych składników Waszego programu.

To temat szczególnie ważny dla naszego regionu, który wyludnia się bardzo szybko, szczególnie jego wschodnia część. Może w tej kwestii mógłby się Pan podzielić z naszymi słuchaczami jakimiś konkretami?


Nasz program nie ma zastosowania tylko i wyłącznie do jakiegoś regionu. Jest to program ogólnokrajowy, tworzymy jeden wielki kraj - Polska. Więc wszystko to, co będziemy przygotowywali będzie odnosiło się do wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Natomiast jeżeli chodzi o politykę ekologiczną, to co minister Emilewicz na kongresie mówiła, to warto też o tym wspomnieć. To jest projekt ustawy smogowej, który jest w tej chwili przygotowywany i będziemy starali się wspierać rodzinne gospodarstwa i domowe, i rolne i mieszkańców - takich średniozamożnych rodzin wielodzietnych, które będą mogły sobie wymieniać kotły, zakładać elektrownie z dofinansowaniem państwa.


Jeżeli ekologia, to w naszym regionie na pewno nie możemy nie myśleć o Puszczy Białowieskiej. Teraz trwa sprzeczka nt. tego, w jaki sposób strzec Puszczę Białowieską. 


Ekologia to nie tylko Puszcza Białowieska. Ja bym zwrócił uwagę też przede wszystkim na kwestie rolnicze w naszym regionie.

Ekologia to też przede wszystkim rolnictwo, obszary wiejskie. Musimy nie zapominać o tym, żeby nie postępowała degradacja środowiska w życiu codziennym, w produkcji rolniczej, w produkcji przemysłowej. I tutaj trzeba rozpatrywać nie przez pryzmat Puszczy Białowieskiej. Tutaj są eksperci, naukowcy, są dyskusje na forum europejskim, natomiast Puszcza Białowieska jest tylko jednym, malutkim elementem naszego regionu - on jest dużo większy i trzeba patrzeć to przez pryzmat całego regionu. 


Wróćmy jeszcze do wyborów samorządowych. Czy partia ma już swoich kandydatów na prezydentów największych miast w województwie podlaskim?


W tej chwili trwają rozmowy, żeby tacy kandydaci się pojawili.


I jeszcze o żadnych konkretach też nie możemy mówić? Na kongresie pojawił się były prezydent Białegostoku Ryszard Tur. Mówi się o tym w Białymstoku, że może to on właśnie będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku?


Pan prezydent Tur ma wieloletnie doświadczenie. Jest osobą bardzo powszechnie szanowaną, więc bardzo sobie cenimy to, że akurat pojawił się na naszym kongresie i z nami będzie współpracował.

Partia Porozumienie łączy wiele środowisk. Porozumiały się środowiska nawet i pokoleniowe. Są osoby starsze, w średnim wieku i młode, bo wspólnie tworzymy jeden wielki projekt dla Polski - partię Porozumienie.


Czyli o konkretach, o konkretnych nazwiskach jeszcze nie możemy mówić?


To jeszcze za wcześnie oczywiście.


Czy takie stawianie na samorząd nie jest trochę próbą wejścia w buty - takiej wczesnej Platformy Obywatelskiej, która także w tym upatrywała możliwości sukcesu?


Nie stawiamy tylko na samorząd, przecież połączyły się z nami również środowiska republikańskie, część partii Wolność i wiele, wiele innych. Jeszcze w tej chwili wiele rozmów się toczy z wieloma środowiskami, więc to nie tylko samorządy.

Samorządy są istotą naszego kraju. Do samorządów przychodzą mieszkańcy załatwiać swoje najbliższe sprawy, więc nie możemy stać obok samorządu. Natomiast mamy wiele środowisk, które wspólnie pracują w radach programowych. 


Do nowej partii przyłączyły się osoby zarówno z Nowoczesnej, jak i z Kukiz'15, byli politycy Platformy Obywatelskiej. Kogo jeszcze połknie nowa partia?


Partia Porozumienie nie połyka, partia Porozumienie zaprasza do wspólnego porozumienia Panie redaktorze. Połykanie szkodzi bardzo zdrowiu, więc tutaj na pewno będą jeszcze istotne nazwiska, które będą się pojawiały, ale za wcześnie o tym mówić. 


Wcześniej mówił Pan o tym, że rolnictwo, pszczelarstwo jest Pana największą pasją, ale także był Pan strażakiem, samorządowcem. Czy polityka krajowa to będzie Pana kolejna pasja?


W polityce zawsze - od czasu, kiedy jeszcze nie byłem wójtem - to już działałem w Centrum Narodowym Młodych Rolników i zawsze się tym interesowałem. Po prostu nie można kształtować polityki regionalnej bez odniesień do polityki krajowej.

Tworzymy państwo jedne, więc tutaj musimy mieć wpływ na całość. Więc przy każdej mojej działalności zawsze patrzyłem przez pryzmat moich mieszkańców, sąsiadów, znajomych, przez prymat mieszkańców województwa podlaskiego, ale żeby robić to skutecznie i dobrze, to niestety, ale trzeba bawić się w politykę i to taką dość poważną.


Warto było zatem zamienić Boćki na Warszawę?


Boćki zawsze są wielką wartością. Natomiast bardziej mogę mieszkańcom Podlasia służyć z Warszawy, jak z Bociek.

| red: wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.


Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.


Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?


Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.


Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.


Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.

Agnieszka Mergner i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

10:10 z dzielnicowym
8.01.2018

Co należy zrobić, jeżeli denerwuje nas hałas dochodzący z sąsiedniego mieszkania?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok