Radio Białystok | Gość | Stanisław Derehajło - sekretarz generalny partii Porozumienie

Stanisław Derehajło

sekretarz generalny partii Porozumienie

7.11.2017, 08:20, akt. 10:41

Partia Porozumienie łączy wiele środowisk. Porozumiały się środowiska nawet i pokoleniowe. Są osoby starsze, w średnim wieku i młode, bo wspólnie tworzymy jeden wielki projekt dla Polski - partię Porozumienie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - Stanisław Derehajło.

Stanisław Derehajło, fot. Marcin Gliński
Stanisław Derehajło, fot. Marcin Gliński

Ze Stanisławem Derehajło rozmawia Jarosław Iwaniuk

Gościem Polskiego Radia Białystok jest były wójt gminy Boćki, obecnie - doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. samorządu terytorialnego, a także sekretarz generalny nowej partii politycznej Jarosław Gowina "Porozumienie" - Stanisław Derehajło.

O planach nowej partii na Podlasiu i nie tylko - ze Stanisławem Derehajło rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Deklaracji, że powstanie nowej partii nie wpłynie na los rządu, zarówno z Waszej strony, jak i ze strony Prawa i Sprawiedliwości było sporo. Ale czy powstanie tej partii będzie miało wpływ na rekonstrukcję rządu, o której się mówi od jakiegoś czasu?


Stanisław Derehajło: Trudno mi w tej chwili wypowiadać się. Myślę,że tutaj w tym temacie może prezes Jarosław Gowin mógłby się wypowiedzieć. 


Rozumiem. Nowa partia łączy środowiska wolnościowe, republikańskie, ale również samorządowe. Sporo samorządowców było na kongresie założycielskim.

Można zatem przewidywać, że również na Podlasiu w przyszłorocznych wyborach zechcecie Państwo odegrać znaczącą rolę. Tylko czy macie struktury, które będą pracować nad przygotowaniem do wyborów samorządowych w regionie?


No oczywiście - mamy struktury Polski Razem, która jest istotnym elementem nowej partii Porozumienie. Do tego jeszcze doszły nam i dochodzą nieustannie. Muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony odzewem mieszkańców Podlasia na temat naszego projektu, partii Porozumienie i coraz więcej osób zgłasza się, że chce z nami współtworzyć właśnie tę formację. 


A jaką ofertę partia Porozumienie ma dla mieszkańców właśnie naszego regionu?


Samą tę ofertę będą tworzyć sami mieszkańcy Podlasia. Na kongresie tez powołano trzy rady programowe. W skład tych rad programowych będzie wchodziło wielu mieszkańców województwa podlaskiego i oni będą tworzyć również swoją wizję i Polski, i Podlasia. Będą aktywnie pracować na rzecz tego, jak nasz kraj ma wyglądać i w którym kierunku zmierza. Właśnie działalność w naszej partii Porozumienie dają taką możliwość. 


Ale może trochę konkretów, z jakimi wyjdziecie do wyborów samorządowych? Z jaką ofertą, z jaką propozycją dla Podlasia? Premier Gowin podkreślał podczas kongresu założycielskiego np., że polityka rodzinna, demograficzna będzie jednym z najważniejszych składników Waszego programu.

To temat szczególnie ważny dla naszego regionu, który wyludnia się bardzo szybko, szczególnie jego wschodnia część. Może w tej kwestii mógłby się Pan podzielić z naszymi słuchaczami jakimiś konkretami?


Nasz program nie ma zastosowania tylko i wyłącznie do jakiegoś regionu. Jest to program ogólnokrajowy, tworzymy jeden wielki kraj - Polska. Więc wszystko to, co będziemy przygotowywali będzie odnosiło się do wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Natomiast jeżeli chodzi o politykę ekologiczną, to co minister Emilewicz na kongresie mówiła, to warto też o tym wspomnieć. To jest projekt ustawy smogowej, który jest w tej chwili przygotowywany i będziemy starali się wspierać rodzinne gospodarstwa i domowe, i rolne i mieszkańców - takich średniozamożnych rodzin wielodzietnych, które będą mogły sobie wymieniać kotły, zakładać elektrownie z dofinansowaniem państwa.


Jeżeli ekologia, to w naszym regionie na pewno nie możemy nie myśleć o Puszczy Białowieskiej. Teraz trwa sprzeczka nt. tego, w jaki sposób strzec Puszczę Białowieską. 


Ekologia to nie tylko Puszcza Białowieska. Ja bym zwrócił uwagę też przede wszystkim na kwestie rolnicze w naszym regionie.

Ekologia to też przede wszystkim rolnictwo, obszary wiejskie. Musimy nie zapominać o tym, żeby nie postępowała degradacja środowiska w życiu codziennym, w produkcji rolniczej, w produkcji przemysłowej. I tutaj trzeba rozpatrywać nie przez pryzmat Puszczy Białowieskiej. Tutaj są eksperci, naukowcy, są dyskusje na forum europejskim, natomiast Puszcza Białowieska jest tylko jednym, malutkim elementem naszego regionu - on jest dużo większy i trzeba patrzeć to przez pryzmat całego regionu. 


Wróćmy jeszcze do wyborów samorządowych. Czy partia ma już swoich kandydatów na prezydentów największych miast w województwie podlaskim?


W tej chwili trwają rozmowy, żeby tacy kandydaci się pojawili.


I jeszcze o żadnych konkretach też nie możemy mówić? Na kongresie pojawił się były prezydent Białegostoku Ryszard Tur. Mówi się o tym w Białymstoku, że może to on właśnie będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku?


Pan prezydent Tur ma wieloletnie doświadczenie. Jest osobą bardzo powszechnie szanowaną, więc bardzo sobie cenimy to, że akurat pojawił się na naszym kongresie i z nami będzie współpracował.

Partia Porozumienie łączy wiele środowisk. Porozumiały się środowiska nawet i pokoleniowe. Są osoby starsze, w średnim wieku i młode, bo wspólnie tworzymy jeden wielki projekt dla Polski - partię Porozumienie.


Czyli o konkretach, o konkretnych nazwiskach jeszcze nie możemy mówić?


To jeszcze za wcześnie oczywiście.


Czy takie stawianie na samorząd nie jest trochę próbą wejścia w buty - takiej wczesnej Platformy Obywatelskiej, która także w tym upatrywała możliwości sukcesu?


Nie stawiamy tylko na samorząd, przecież połączyły się z nami również środowiska republikańskie, część partii Wolność i wiele, wiele innych. Jeszcze w tej chwili wiele rozmów się toczy z wieloma środowiskami, więc to nie tylko samorządy.

Samorządy są istotą naszego kraju. Do samorządów przychodzą mieszkańcy załatwiać swoje najbliższe sprawy, więc nie możemy stać obok samorządu. Natomiast mamy wiele środowisk, które wspólnie pracują w radach programowych. 


Do nowej partii przyłączyły się osoby zarówno z Nowoczesnej, jak i z Kukiz'15, byli politycy Platformy Obywatelskiej. Kogo jeszcze połknie nowa partia?


Partia Porozumienie nie połyka, partia Porozumienie zaprasza do wspólnego porozumienia Panie redaktorze. Połykanie szkodzi bardzo zdrowiu, więc tutaj na pewno będą jeszcze istotne nazwiska, które będą się pojawiały, ale za wcześnie o tym mówić. 


Wcześniej mówił Pan o tym, że rolnictwo, pszczelarstwo jest Pana największą pasją, ale także był Pan strażakiem, samorządowcem. Czy polityka krajowa to będzie Pana kolejna pasja?


W polityce zawsze - od czasu, kiedy jeszcze nie byłem wójtem - to już działałem w Centrum Narodowym Młodych Rolników i zawsze się tym interesowałem. Po prostu nie można kształtować polityki regionalnej bez odniesień do polityki krajowej.

Tworzymy państwo jedne, więc tutaj musimy mieć wpływ na całość. Więc przy każdej mojej działalności zawsze patrzyłem przez pryzmat moich mieszkańców, sąsiadów, znajomych, przez prymat mieszkańców województwa podlaskiego, ale żeby robić to skutecznie i dobrze, to niestety, ale trzeba bawić się w politykę i to taką dość poważną.


Warto było zatem zamienić Boćki na Warszawę?


Boćki zawsze są wielką wartością. Natomiast bardziej mogę mieszkańcom Podlasia służyć z Warszawy, jak z Bociek.

| red: wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
20.07.2018

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Lidia Piekarska, fot. Sylwia Krassowska

Lidia Piekarska

z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów
19.07.2018

Dwa dni koncertów i dużo dobrej muzyki. Na polanie Boryk koło Gródka, już w piątek (20.07) rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza".

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska, fot. Katarzyna Cichoń

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska

psycholog
18.07.2018

Czy jesteśmy w stanie spędzać wakacje bez swoich telefonów, tabletów, czy komputerów...


Agnieszka Dworakowska i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.07.2018

Coraz młodsze dzieci, ze starszych klas podstawówki, używają środków odurzających. Najczęściej zdobywają te środki przez internet - ostrzegają policjanci.

Dariusz Bayer i Ivan Runje, fot. Monika Kalicka

Dariusz Bayer i Ivan Runje

komentarze po finale Mundialu
16.07.2018

"Mundial był historycznym sukcesem naszej drużyny, możemy być dumni z naszego zespołu"- mówi Ivan Runje.

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
12.07.2018

"Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego i oczywiście dobra zabawa. Tę gwarantować mają nie tylko przeloty balonów, ale też pokazy spadochronowe, paralotni i zabytkowych motocykli" – zachęcają organizatorzy.


Grzegorz Sandomierski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Sandomierski

bramkarz Jagiellonii Białystok
11.07.2018

- Faworyta nie wskażę. Zawsze powtarzam, że jestem za dobrą piłką i tego się trzymam. Ale będę kibicował Chorwacji - mówi piłkarz przed meczem Chorwacja - Anglia.

fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival
10.07.2018

Od lat jest najważniejszą osobą Suwałki Blues Festival.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł, kandydat na prezydenta Białegostoku
10.07.2018

- Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją, w której Białystok - zamiast być metropolią - jest największym prowincjonalnym powiatowym miastem w Polsce.


Ernest Konon, fot. Monika Kalicka

Ernest Konon

były piłkarz, trener
10.07.2018

"Uważam, że z tych dwóch drużyn jedna będzie mistrzem" - mówi Ernest Konon.

Tomasz Organek, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Organek

muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów
9.07.2018

W niedzielę dał świetny koncert na Suwałki Blues Festival. Jak mówi, bardzo chciał tu wystąpić.


fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
6.07.2018

W swoim dorobku ma już dwie bardzo dobrze przyjęte powieści grozy "Gałęziste" i "Grzesznika"

Hermes

były zawodnik Jagiellonii Białystok, trener
6.07.2018

Przez 2 dni odpoczywaliśmy od emocji związanych z piłkarskim Mundialem w Rosji, ale w piątek i sobotę (06-07.07) nie powinno ich zabraknąć.


fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
4.07.2018

- Jedna z gwiazd zażyczyła sobie ręczniki w kolorze czarnym - mówi Alicja Andrulewicz.

Bożena Olizarowicz, fot. Joanna Szubzda

Bożena Olizarowicz

aktorka i wokalistka
4.07.2018

Pochodząca z Suwałk wokalistka promuje swoją najnowszą płytę. To utwory z autorskiego spektaklu muzycznego "Matka Polka od wszystkiego".

Grzegorz Kuczyński, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
3.07.2018

Za niecałe 2 tygodnie w Szelmencie odbędzie się Hero Run, czyli bieg z przeszkodami - naturalnymi i sztucznymi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok