Radio Białystok | Gość | Stanisław Derehajło - sekretarz generalny partii Porozumienie

Stanisław Derehajło

sekretarz generalny partii Porozumienie

7.11.2017, 08:20, akt. 10:41

Partia Porozumienie łączy wiele środowisk. Porozumiały się środowiska nawet i pokoleniowe. Są osoby starsze, w średnim wieku i młode, bo wspólnie tworzymy jeden wielki projekt dla Polski - partię Porozumienie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - Stanisław Derehajło.

Stanisław Derehajło, fot. Marcin Gliński
Stanisław Derehajło, fot. Marcin Gliński

Ze Stanisławem Derehajło rozmawia Jarosław Iwaniuk

Gościem Polskiego Radia Białystok jest były wójt gminy Boćki, obecnie - doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. samorządu terytorialnego, a także sekretarz generalny nowej partii politycznej Jarosław Gowina "Porozumienie" - Stanisław Derehajło.

O planach nowej partii na Podlasiu i nie tylko - ze Stanisławem Derehajło rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Deklaracji, że powstanie nowej partii nie wpłynie na los rządu, zarówno z Waszej strony, jak i ze strony Prawa i Sprawiedliwości było sporo. Ale czy powstanie tej partii będzie miało wpływ na rekonstrukcję rządu, o której się mówi od jakiegoś czasu?


Stanisław Derehajło: Trudno mi w tej chwili wypowiadać się. Myślę,że tutaj w tym temacie może prezes Jarosław Gowin mógłby się wypowiedzieć. 


Rozumiem. Nowa partia łączy środowiska wolnościowe, republikańskie, ale również samorządowe. Sporo samorządowców było na kongresie założycielskim.

Można zatem przewidywać, że również na Podlasiu w przyszłorocznych wyborach zechcecie Państwo odegrać znaczącą rolę. Tylko czy macie struktury, które będą pracować nad przygotowaniem do wyborów samorządowych w regionie?


No oczywiście - mamy struktury Polski Razem, która jest istotnym elementem nowej partii Porozumienie. Do tego jeszcze doszły nam i dochodzą nieustannie. Muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony odzewem mieszkańców Podlasia na temat naszego projektu, partii Porozumienie i coraz więcej osób zgłasza się, że chce z nami współtworzyć właśnie tę formację. 


A jaką ofertę partia Porozumienie ma dla mieszkańców właśnie naszego regionu?


Samą tę ofertę będą tworzyć sami mieszkańcy Podlasia. Na kongresie tez powołano trzy rady programowe. W skład tych rad programowych będzie wchodziło wielu mieszkańców województwa podlaskiego i oni będą tworzyć również swoją wizję i Polski, i Podlasia. Będą aktywnie pracować na rzecz tego, jak nasz kraj ma wyglądać i w którym kierunku zmierza. Właśnie działalność w naszej partii Porozumienie dają taką możliwość. 


Ale może trochę konkretów, z jakimi wyjdziecie do wyborów samorządowych? Z jaką ofertą, z jaką propozycją dla Podlasia? Premier Gowin podkreślał podczas kongresu założycielskiego np., że polityka rodzinna, demograficzna będzie jednym z najważniejszych składników Waszego programu.

To temat szczególnie ważny dla naszego regionu, który wyludnia się bardzo szybko, szczególnie jego wschodnia część. Może w tej kwestii mógłby się Pan podzielić z naszymi słuchaczami jakimiś konkretami?


Nasz program nie ma zastosowania tylko i wyłącznie do jakiegoś regionu. Jest to program ogólnokrajowy, tworzymy jeden wielki kraj - Polska. Więc wszystko to, co będziemy przygotowywali będzie odnosiło się do wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Natomiast jeżeli chodzi o politykę ekologiczną, to co minister Emilewicz na kongresie mówiła, to warto też o tym wspomnieć. To jest projekt ustawy smogowej, który jest w tej chwili przygotowywany i będziemy starali się wspierać rodzinne gospodarstwa i domowe, i rolne i mieszkańców - takich średniozamożnych rodzin wielodzietnych, które będą mogły sobie wymieniać kotły, zakładać elektrownie z dofinansowaniem państwa.


Jeżeli ekologia, to w naszym regionie na pewno nie możemy nie myśleć o Puszczy Białowieskiej. Teraz trwa sprzeczka nt. tego, w jaki sposób strzec Puszczę Białowieską. 


Ekologia to nie tylko Puszcza Białowieska. Ja bym zwrócił uwagę też przede wszystkim na kwestie rolnicze w naszym regionie.

Ekologia to też przede wszystkim rolnictwo, obszary wiejskie. Musimy nie zapominać o tym, żeby nie postępowała degradacja środowiska w życiu codziennym, w produkcji rolniczej, w produkcji przemysłowej. I tutaj trzeba rozpatrywać nie przez pryzmat Puszczy Białowieskiej. Tutaj są eksperci, naukowcy, są dyskusje na forum europejskim, natomiast Puszcza Białowieska jest tylko jednym, malutkim elementem naszego regionu - on jest dużo większy i trzeba patrzeć to przez pryzmat całego regionu. 


Wróćmy jeszcze do wyborów samorządowych. Czy partia ma już swoich kandydatów na prezydentów największych miast w województwie podlaskim?


W tej chwili trwają rozmowy, żeby tacy kandydaci się pojawili.


I jeszcze o żadnych konkretach też nie możemy mówić? Na kongresie pojawił się były prezydent Białegostoku Ryszard Tur. Mówi się o tym w Białymstoku, że może to on właśnie będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku?


Pan prezydent Tur ma wieloletnie doświadczenie. Jest osobą bardzo powszechnie szanowaną, więc bardzo sobie cenimy to, że akurat pojawił się na naszym kongresie i z nami będzie współpracował.

Partia Porozumienie łączy wiele środowisk. Porozumiały się środowiska nawet i pokoleniowe. Są osoby starsze, w średnim wieku i młode, bo wspólnie tworzymy jeden wielki projekt dla Polski - partię Porozumienie.


Czyli o konkretach, o konkretnych nazwiskach jeszcze nie możemy mówić?


To jeszcze za wcześnie oczywiście.


Czy takie stawianie na samorząd nie jest trochę próbą wejścia w buty - takiej wczesnej Platformy Obywatelskiej, która także w tym upatrywała możliwości sukcesu?


Nie stawiamy tylko na samorząd, przecież połączyły się z nami również środowiska republikańskie, część partii Wolność i wiele, wiele innych. Jeszcze w tej chwili wiele rozmów się toczy z wieloma środowiskami, więc to nie tylko samorządy.

Samorządy są istotą naszego kraju. Do samorządów przychodzą mieszkańcy załatwiać swoje najbliższe sprawy, więc nie możemy stać obok samorządu. Natomiast mamy wiele środowisk, które wspólnie pracują w radach programowych. 


Do nowej partii przyłączyły się osoby zarówno z Nowoczesnej, jak i z Kukiz'15, byli politycy Platformy Obywatelskiej. Kogo jeszcze połknie nowa partia?


Partia Porozumienie nie połyka, partia Porozumienie zaprasza do wspólnego porozumienia Panie redaktorze. Połykanie szkodzi bardzo zdrowiu, więc tutaj na pewno będą jeszcze istotne nazwiska, które będą się pojawiały, ale za wcześnie o tym mówić. 


Wcześniej mówił Pan o tym, że rolnictwo, pszczelarstwo jest Pana największą pasją, ale także był Pan strażakiem, samorządowcem. Czy polityka krajowa to będzie Pana kolejna pasja?


W polityce zawsze - od czasu, kiedy jeszcze nie byłem wójtem - to już działałem w Centrum Narodowym Młodych Rolników i zawsze się tym interesowałem. Po prostu nie można kształtować polityki regionalnej bez odniesień do polityki krajowej.

Tworzymy państwo jedne, więc tutaj musimy mieć wpływ na całość. Więc przy każdej mojej działalności zawsze patrzyłem przez pryzmat moich mieszkańców, sąsiadów, znajomych, przez prymat mieszkańców województwa podlaskiego, ale żeby robić to skutecznie i dobrze, to niestety, ale trzeba bawić się w politykę i to taką dość poważną.


Warto było zatem zamienić Boćki na Warszawę?


Boćki zawsze są wielką wartością. Natomiast bardziej mogę mieszkańcom Podlasia służyć z Warszawy, jak z Bociek.

| red: wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska, fot. Joanna Szubzda

Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska

z biegowej Drużyny Radia Białystok
21.03.2018

Nasza drużyna powiększyła się o 20 zmotywowanych do biegania osób. Rozstrzygnęliśmy właśnie konkurs RadioBieganie, czyli Pospolite Ruszenie z Radiem Białystok.

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki

organizatorzy wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji
21.03.2018

W Białymstoku możemy zapłacić za kawę wierszem. Akcja ta to tylko jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Poezji.

dr Maciej Kłopotowski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
21.03.2018

Burzyć czy remontować? Taki dylemat będziemy mieli niedługo z powodu starzenia się bloków z wielkiej płyty.


Maria Lauryn, fot. Iza Kosakowska

Maria Lauryn

ambasadorka projektu "Seniorzy w Akcji"
20.03.2018

Seniorzy to nie tylko odbiorcy, ale pomysłodawcy i realizatorzy ciekawych działań. Pokazuje to projekt "Seniorzy w Akcji".

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
20.03.2018

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Według Centralnej Komisji Wyborczej zyskał on większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 76 proc.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.


Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.


Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.


Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".


Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok