Radio Białystok | Gość | Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży

8.11.2017, 08:30, akt. 09:02

- Jest duże zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach - mówi o programie "Mieszkanie Plus prezydent miasta.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Z Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski

W Łomży, w ramach programu Mieszkanie Plus, powstanie 115 lokali na wynajem o atrakcyjnym czynszu. Wczoraj podpisano list intencyjny dotyczący ich budowy. O tej inwestycji z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kiedy pierwsza łopata, kiedy rozpoczniecie budowę i kiedy te mieszkania zostaną przekazane użytkownikom czyli mieszkańcom?


Mariusz Chrzanowski: Wczoraj podpisałem listy intencyjne z ministrem infrastruktury, z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Pierwsze konkrety, których można oczekiwać w wyniku podpisania tego listu intencyjnego, to wiosna przyszłego roku. Wówczas planujemy, że pierwsza inwestycja, czyli budynek w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Rubinowej mógłby się rozpocząć, mogłaby być wbita tak zwana pierwsza łopata.

Jeżeli chodzi o nasz drugi pomysł, czyli budynek mieszkalny - też w ramach programu mieszkanie plus połączony z przedszkolem - przy ulicy Sikorskiego, to ta inwestycja mogłaby się rozpocząć pewnie w granicach kilku miesięcy później, dlatego że musimy jeszcze stworzyć projekt tej inwestycji.

Liczę na to, że pierwszy budynek mieszkalny, przy ulicy Rubinowej, mógłby być oddany pod koniec w 2019 roku, a jeżeli mówimy o budynku przy ulicy Sikorskiego, to rok 2020.

Oczywiście są to terminy przypuszczalne, bo wiemy jak przebiega proces inwestycyjny - czasami są problemy z wyłonieniem wykonawcy, ale jeżeli takich problemów nie będzie, to myślę że pierwsze mieszkania w ramach programu w Łomży pod koniec 2019 roku mogłyby być oddane i mówimy tutaj o mieszkaniach o dobrym standardzie. Widzę, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach.

Wczoraj podpisałem list intencyjny, w wyniku którego powstanie w Łomży 115 mieszkań, jednak chciałbym, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej, dlatego wspólnie z ministrem rozmawiam na temat kolejnych lokalizacji. Mam tu na myśli tereny PKP, gdzie mogłoby powstać jeszcze kilka budynków. Ale w pierwszej kolejności chcemy realizować te inwestycje na gruntach samorządowych i mam nadzieję, że ten program dobrze przyjmie się w naszym mieście.


Ile to będzie kosztowało, taki jeden budynek i czy macie już program, który pozwoli wyłonić lokatorów, jaki macie w sposób na zasiedlenie tych budynków?


Niedawno, dokładnie miesiąc temu, oddawaliśmy budynek socjalny przy ulicy Kamiennej, jest to obok miejsca, w którym ma powstać pierwszy budynek w ramach programu Mieszkanie Plus. Koszt tego budynku wyniósł prawie 7 milionów złotych, więc przewidujemy, że będzie to porównywalna kwota, jeżeli chodzi oczywiście o pierwszą inwestycję. Druga inwestycja jest to połączenie budynku mieszkalnego i przedszkola, więc musimy domniemywać, że ta kwota będzie wyższa. Musimy najpierw stworzyć projekt przy tej drugiej inwestycji i wówczas będziemy mogli mówić też o kwotach.

Jeżeli chodzi o kryteria kto będzie mógł skorzystać z tego programu - 11 września tego roku sejm przyjął ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która określa szczegółowo procedurę tego programu. My podpisując wczoraj list intencyjny zobowiązaliśmy się już do pewnych działań. 

To, o co pytają też mieszkańcy i co jest w tej chwili chyba też dla nich najistotniejsze - czy będą mogli z tego programu skorzystać, jakie będą kryteria. To o czym powiedział wczoraj pan minister - w chwili obecnej są dwa obligatoryjne kryteria, jeżeli chodzi o pierwszeństwo w ramach nabycia mieszkania tego niskoczynszowego, to po pierwsze będą miały pierwszeństwo osoby, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych i drugie, to te które zostały wywłaszczone, czyli na przykład była budowana droga i wyniku tego osoby musiały być wywłaszczone ze swojego domu, więc są to osoby, które mają pierwszeństwo. Jeżeli chodzi o pozostałe kryteria, to będą wspólnie ustalane z samorządem, Krajowym Zasobem Nieruchomości i ministerstwo. 

Tych możliwych kryteriów mamy 9 i nawet wczoraj już po podpisaniu listu miałem możliwość dłuższej rozmowy z panem ministrem i też wstępnie rozmawialiśmy na temat kryteriów. Pytają na przykład osoby spoza Łomży czy też będą mogły w Łomży zamieszkać, są zapytania z okolicznych miejscowości. Mamy w Łomży uczelnie wyższe, są tutaj młode osoby spoza Łomży, które też chętnie u nas by zamieszkały i to jest takie pytanie podstawowe, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, dlatego chcę ten program realizować w jak najszerszym zakresie, żeby sprostać oczekiwaniom społecznym, które są niezwykle duże. 

Myślę, że tych mieszkań będzie wystarczająco dużo, żeby wystarczyło też dla wszystkich. A będzie to możliwe w przypadku kiedy uda nam się wybudować tych kilka dodatkowych bloków na terenach PKP, co byłoby naprawdę ogromnym sukcesem, bo teren jest w centrum miasta, jest to teren, który wymaga rewitalizacji, jest on bardzo zniszczony. Jeżeli udałoby się tam postawić takie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus, to było naprawdę duże osiągnięcie dla miasta i wizytówka tego programu w skali całego kraju.


Jesteście pierwszym samorządem w kraju, który podpisał taki list intencyjny, na budowę mieszkań plus. Jak to się stało, że weszliście na to pudło?


Bardzo szybkie i skuteczne działania, częste wizyty w ministerstwie infrastruktury, częste spotkania z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości i jesteśmy pierwsi. Dzisiaj akurat pan minister jest w Małopolsce i podpisuje kolejne umowy, ale to bardzo dobrze, że Łomża jest tym pierwszym samorządem. Muszę się pochwalić, że jesteśmy też pierwszym samorządem, który podpisał list intencyjny w sprawie e-busów, czyli gdzieś ta Łomża jest cały czas bardzo wysoko, jeżeli chodzi o działania rządowe i z tego się należy cieszyć, że ten zrównoważony rozwój naszego kraju w Łomży jest realizowany.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.


Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".

Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.


Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".

Krzysztof Paliński, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Paliński

wiceprezes stowarzyszenia "Droga".
14.03.2018

Program stowarzyszenia Droga "Odzyskać dziecko" od nowego roku zmienił nieco formułę i nazwę.


prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka

I koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dyrygent i kierownik Chóru OiFP
14.03.2018

Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej mają w tym roku szansę na zdobycie trzech Fryderyków.

Agata Porowska, fot. Joanna Szubzda

Agata Porowska

psycholog, pedagog, terapeutka
14.03.2018

Wolontariusze Ośrodka Eleos stworzyli film dokumentalny "Twoja historia" i przygotowali wystawę fotograficzną "Portret mój". Bohaterami są białostoccy bezdomni.

Małgorzata Kijak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Kijak

dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, członkini Fundacji "Gra w Klasy"
14.03.2018

- Chcemy wyjść od naturalnych zachowań. Poobserwować to, w jaki sposób dzieci się uczą, co im najbardziej służy. Chodzi o dotarcie do prawdziwego sposobu uczenia się, jak to naturalnie wygląda u dzieci.


Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.03.2018

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?

Wojciech Walulik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Walulik

burmistrz Augustowa
13.03.2018

"Problemy w samorządzie nie są kluczowe dla mieszkańców, bo samorząd swoje działania kieruje dla dobra rozwoju lokalnej społeczności (...). Skupiam się głównie na pracy dla dobra Augustowa i mieszkańców, to jest mój główny cel, po to zostałem wybrany"

ks. Andrzej Proniewski, fot. Monika Kalicka

ks. dr Andrzej Proniewski

rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku
13.03.2018

W nauczaniu papieża Franciszka bardziej aniżeli potrzeba instytucjonalności Kościoła, wybrzmiewa potrzeba łaski, nauczania ewangelicznego i spotkania z osobą i dziełem Jezusa Chrystusa - ocenia rektor AWSD.


Dariusz Matynka, Marta Gierłachowska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

12.03.2018

O pracy dzielnicowej w gminie Białowieża, podsumowaniu zdarzeń z ostatniego weekendu, a także zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt rozmawia z policjantami Grzegorz Pilat.

Elżbieta Filipowicz, fot. Marcin Mazewski

Elżbieta Filipowicz

dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku
12.03.2018

Dodatkowe 15 mln euro na scalanie gruntów przyznał Podlaskiemu resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bożena Krasnodębska, fot. Marcin Mazewski

Bożena Krasnodębska

dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Bożena Krasnodębska
12.03.2018

O idei nocy szkoleń, a także o tym kto może w niej wziąć udział opowiada dyrektor CKU.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok