Radio Białystok | Gość | Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży

8.11.2017, 08:30, akt. 09:02

- Jest duże zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach - mówi o programie "Mieszkanie Plus prezydent miasta.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Z Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski

W Łomży, w ramach programu Mieszkanie Plus, powstanie 115 lokali na wynajem o atrakcyjnym czynszu. Wczoraj podpisano list intencyjny dotyczący ich budowy. O tej inwestycji z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kiedy pierwsza łopata, kiedy rozpoczniecie budowę i kiedy te mieszkania zostaną przekazane użytkownikom czyli mieszkańcom?


Mariusz Chrzanowski: Wczoraj podpisałem listy intencyjne z ministrem infrastruktury, z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Pierwsze konkrety, których można oczekiwać w wyniku podpisania tego listu intencyjnego, to wiosna przyszłego roku. Wówczas planujemy, że pierwsza inwestycja, czyli budynek w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Rubinowej mógłby się rozpocząć, mogłaby być wbita tak zwana pierwsza łopata.

Jeżeli chodzi o nasz drugi pomysł, czyli budynek mieszkalny - też w ramach programu mieszkanie plus połączony z przedszkolem - przy ulicy Sikorskiego, to ta inwestycja mogłaby się rozpocząć pewnie w granicach kilku miesięcy później, dlatego że musimy jeszcze stworzyć projekt tej inwestycji.

Liczę na to, że pierwszy budynek mieszkalny, przy ulicy Rubinowej, mógłby być oddany pod koniec w 2019 roku, a jeżeli mówimy o budynku przy ulicy Sikorskiego, to rok 2020.

Oczywiście są to terminy przypuszczalne, bo wiemy jak przebiega proces inwestycyjny - czasami są problemy z wyłonieniem wykonawcy, ale jeżeli takich problemów nie będzie, to myślę że pierwsze mieszkania w ramach programu w Łomży pod koniec 2019 roku mogłyby być oddane i mówimy tutaj o mieszkaniach o dobrym standardzie. Widzę, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach.

Wczoraj podpisałem list intencyjny, w wyniku którego powstanie w Łomży 115 mieszkań, jednak chciałbym, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej, dlatego wspólnie z ministrem rozmawiam na temat kolejnych lokalizacji. Mam tu na myśli tereny PKP, gdzie mogłoby powstać jeszcze kilka budynków. Ale w pierwszej kolejności chcemy realizować te inwestycje na gruntach samorządowych i mam nadzieję, że ten program dobrze przyjmie się w naszym mieście.


Ile to będzie kosztowało, taki jeden budynek i czy macie już program, który pozwoli wyłonić lokatorów, jaki macie w sposób na zasiedlenie tych budynków?


Niedawno, dokładnie miesiąc temu, oddawaliśmy budynek socjalny przy ulicy Kamiennej, jest to obok miejsca, w którym ma powstać pierwszy budynek w ramach programu Mieszkanie Plus. Koszt tego budynku wyniósł prawie 7 milionów złotych, więc przewidujemy, że będzie to porównywalna kwota, jeżeli chodzi oczywiście o pierwszą inwestycję. Druga inwestycja jest to połączenie budynku mieszkalnego i przedszkola, więc musimy domniemywać, że ta kwota będzie wyższa. Musimy najpierw stworzyć projekt przy tej drugiej inwestycji i wówczas będziemy mogli mówić też o kwotach.

Jeżeli chodzi o kryteria kto będzie mógł skorzystać z tego programu - 11 września tego roku sejm przyjął ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która określa szczegółowo procedurę tego programu. My podpisując wczoraj list intencyjny zobowiązaliśmy się już do pewnych działań. 

To, o co pytają też mieszkańcy i co jest w tej chwili chyba też dla nich najistotniejsze - czy będą mogli z tego programu skorzystać, jakie będą kryteria. To o czym powiedział wczoraj pan minister - w chwili obecnej są dwa obligatoryjne kryteria, jeżeli chodzi o pierwszeństwo w ramach nabycia mieszkania tego niskoczynszowego, to po pierwsze będą miały pierwszeństwo osoby, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych i drugie, to te które zostały wywłaszczone, czyli na przykład była budowana droga i wyniku tego osoby musiały być wywłaszczone ze swojego domu, więc są to osoby, które mają pierwszeństwo. Jeżeli chodzi o pozostałe kryteria, to będą wspólnie ustalane z samorządem, Krajowym Zasobem Nieruchomości i ministerstwo. 

Tych możliwych kryteriów mamy 9 i nawet wczoraj już po podpisaniu listu miałem możliwość dłuższej rozmowy z panem ministrem i też wstępnie rozmawialiśmy na temat kryteriów. Pytają na przykład osoby spoza Łomży czy też będą mogły w Łomży zamieszkać, są zapytania z okolicznych miejscowości. Mamy w Łomży uczelnie wyższe, są tutaj młode osoby spoza Łomży, które też chętnie u nas by zamieszkały i to jest takie pytanie podstawowe, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, dlatego chcę ten program realizować w jak najszerszym zakresie, żeby sprostać oczekiwaniom społecznym, które są niezwykle duże. 

Myślę, że tych mieszkań będzie wystarczająco dużo, żeby wystarczyło też dla wszystkich. A będzie to możliwe w przypadku kiedy uda nam się wybudować tych kilka dodatkowych bloków na terenach PKP, co byłoby naprawdę ogromnym sukcesem, bo teren jest w centrum miasta, jest to teren, który wymaga rewitalizacji, jest on bardzo zniszczony. Jeżeli udałoby się tam postawić takie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus, to było naprawdę duże osiągnięcie dla miasta i wizytówka tego programu w skali całego kraju.


Jesteście pierwszym samorządem w kraju, który podpisał taki list intencyjny, na budowę mieszkań plus. Jak to się stało, że weszliście na to pudło?


Bardzo szybkie i skuteczne działania, częste wizyty w ministerstwie infrastruktury, częste spotkania z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości i jesteśmy pierwsi. Dzisiaj akurat pan minister jest w Małopolsce i podpisuje kolejne umowy, ale to bardzo dobrze, że Łomża jest tym pierwszym samorządem. Muszę się pochwalić, że jesteśmy też pierwszym samorządem, który podpisał list intencyjny w sprawie e-busów, czyli gdzieś ta Łomża jest cały czas bardzo wysoko, jeżeli chodzi o działania rządowe i z tego się należy cieszyć, że ten zrównoważony rozwój naszego kraju w Łomży jest realizowany.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
20.07.2018

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Lidia Piekarska, fot. Sylwia Krassowska

Lidia Piekarska

z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów
19.07.2018

Dwa dni koncertów i dużo dobrej muzyki. Na polanie Boryk koło Gródka, już w piątek (20.07) rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza".

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska, fot. Katarzyna Cichoń

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska

psycholog
18.07.2018

Czy jesteśmy w stanie spędzać wakacje bez swoich telefonów, tabletów, czy komputerów...


Agnieszka Dworakowska i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.07.2018

Coraz młodsze dzieci, ze starszych klas podstawówki, używają środków odurzających. Najczęściej zdobywają te środki przez internet - ostrzegają policjanci.

Dariusz Bayer i Ivan Runje, fot. Monika Kalicka

Dariusz Bayer i Ivan Runje

komentarze po finale Mundialu
16.07.2018

"Mundial był historycznym sukcesem naszej drużyny, możemy być dumni z naszego zespołu"- mówi Ivan Runje.

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
12.07.2018

"Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego i oczywiście dobra zabawa. Tę gwarantować mają nie tylko przeloty balonów, ale też pokazy spadochronowe, paralotni i zabytkowych motocykli" – zachęcają organizatorzy.


Grzegorz Sandomierski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Sandomierski

bramkarz Jagiellonii Białystok
11.07.2018

- Faworyta nie wskażę. Zawsze powtarzam, że jestem za dobrą piłką i tego się trzymam. Ale będę kibicował Chorwacji - mówi piłkarz przed meczem Chorwacja - Anglia.

fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival
10.07.2018

Od lat jest najważniejszą osobą Suwałki Blues Festival.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł, kandydat na prezydenta Białegostoku
10.07.2018

- Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją, w której Białystok - zamiast być metropolią - jest największym prowincjonalnym powiatowym miastem w Polsce.


Ernest Konon, fot. Monika Kalicka

Ernest Konon

były piłkarz, trener
10.07.2018

"Uważam, że z tych dwóch drużyn jedna będzie mistrzem" - mówi Ernest Konon.

Tomasz Organek, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Organek

muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów
9.07.2018

W niedzielę dał świetny koncert na Suwałki Blues Festival. Jak mówi, bardzo chciał tu wystąpić.


fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
6.07.2018

W swoim dorobku ma już dwie bardzo dobrze przyjęte powieści grozy "Gałęziste" i "Grzesznika"

Hermes

były zawodnik Jagiellonii Białystok, trener
6.07.2018

Przez 2 dni odpoczywaliśmy od emocji związanych z piłkarskim Mundialem w Rosji, ale w piątek i sobotę (06-07.07) nie powinno ich zabraknąć.


fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
4.07.2018

- Jedna z gwiazd zażyczyła sobie ręczniki w kolorze czarnym - mówi Alicja Andrulewicz.

Bożena Olizarowicz, fot. Joanna Szubzda

Bożena Olizarowicz

aktorka i wokalistka
4.07.2018

Pochodząca z Suwałk wokalistka promuje swoją najnowszą płytę. To utwory z autorskiego spektaklu muzycznego "Matka Polka od wszystkiego".

Grzegorz Kuczyński, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
3.07.2018

Za niecałe 2 tygodnie w Szelmencie odbędzie się Hero Run, czyli bieg z przeszkodami - naturalnymi i sztucznymi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok