Radio Białystok | Gość | Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży

8.11.2017, 08:30, akt. 09:02

- Jest duże zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach - mówi o programie "Mieszkanie Plus prezydent miasta.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Z Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski

W Łomży, w ramach programu Mieszkanie Plus, powstanie 115 lokali na wynajem o atrakcyjnym czynszu. Wczoraj podpisano list intencyjny dotyczący ich budowy. O tej inwestycji z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kiedy pierwsza łopata, kiedy rozpoczniecie budowę i kiedy te mieszkania zostaną przekazane użytkownikom czyli mieszkańcom?


Mariusz Chrzanowski: Wczoraj podpisałem listy intencyjne z ministrem infrastruktury, z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Pierwsze konkrety, których można oczekiwać w wyniku podpisania tego listu intencyjnego, to wiosna przyszłego roku. Wówczas planujemy, że pierwsza inwestycja, czyli budynek w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Rubinowej mógłby się rozpocząć, mogłaby być wbita tak zwana pierwsza łopata.

Jeżeli chodzi o nasz drugi pomysł, czyli budynek mieszkalny - też w ramach programu mieszkanie plus połączony z przedszkolem - przy ulicy Sikorskiego, to ta inwestycja mogłaby się rozpocząć pewnie w granicach kilku miesięcy później, dlatego że musimy jeszcze stworzyć projekt tej inwestycji.

Liczę na to, że pierwszy budynek mieszkalny, przy ulicy Rubinowej, mógłby być oddany pod koniec w 2019 roku, a jeżeli mówimy o budynku przy ulicy Sikorskiego, to rok 2020.

Oczywiście są to terminy przypuszczalne, bo wiemy jak przebiega proces inwestycyjny - czasami są problemy z wyłonieniem wykonawcy, ale jeżeli takich problemów nie będzie, to myślę że pierwsze mieszkania w ramach programu w Łomży pod koniec 2019 roku mogłyby być oddane i mówimy tutaj o mieszkaniach o dobrym standardzie. Widzę, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach.

Wczoraj podpisałem list intencyjny, w wyniku którego powstanie w Łomży 115 mieszkań, jednak chciałbym, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej, dlatego wspólnie z ministrem rozmawiam na temat kolejnych lokalizacji. Mam tu na myśli tereny PKP, gdzie mogłoby powstać jeszcze kilka budynków. Ale w pierwszej kolejności chcemy realizować te inwestycje na gruntach samorządowych i mam nadzieję, że ten program dobrze przyjmie się w naszym mieście.


Ile to będzie kosztowało, taki jeden budynek i czy macie już program, który pozwoli wyłonić lokatorów, jaki macie w sposób na zasiedlenie tych budynków?


Niedawno, dokładnie miesiąc temu, oddawaliśmy budynek socjalny przy ulicy Kamiennej, jest to obok miejsca, w którym ma powstać pierwszy budynek w ramach programu Mieszkanie Plus. Koszt tego budynku wyniósł prawie 7 milionów złotych, więc przewidujemy, że będzie to porównywalna kwota, jeżeli chodzi oczywiście o pierwszą inwestycję. Druga inwestycja jest to połączenie budynku mieszkalnego i przedszkola, więc musimy domniemywać, że ta kwota będzie wyższa. Musimy najpierw stworzyć projekt przy tej drugiej inwestycji i wówczas będziemy mogli mówić też o kwotach.

Jeżeli chodzi o kryteria kto będzie mógł skorzystać z tego programu - 11 września tego roku sejm przyjął ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która określa szczegółowo procedurę tego programu. My podpisując wczoraj list intencyjny zobowiązaliśmy się już do pewnych działań. 

To, o co pytają też mieszkańcy i co jest w tej chwili chyba też dla nich najistotniejsze - czy będą mogli z tego programu skorzystać, jakie będą kryteria. To o czym powiedział wczoraj pan minister - w chwili obecnej są dwa obligatoryjne kryteria, jeżeli chodzi o pierwszeństwo w ramach nabycia mieszkania tego niskoczynszowego, to po pierwsze będą miały pierwszeństwo osoby, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych i drugie, to te które zostały wywłaszczone, czyli na przykład była budowana droga i wyniku tego osoby musiały być wywłaszczone ze swojego domu, więc są to osoby, które mają pierwszeństwo. Jeżeli chodzi o pozostałe kryteria, to będą wspólnie ustalane z samorządem, Krajowym Zasobem Nieruchomości i ministerstwo. 

Tych możliwych kryteriów mamy 9 i nawet wczoraj już po podpisaniu listu miałem możliwość dłuższej rozmowy z panem ministrem i też wstępnie rozmawialiśmy na temat kryteriów. Pytają na przykład osoby spoza Łomży czy też będą mogły w Łomży zamieszkać, są zapytania z okolicznych miejscowości. Mamy w Łomży uczelnie wyższe, są tutaj młode osoby spoza Łomży, które też chętnie u nas by zamieszkały i to jest takie pytanie podstawowe, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, dlatego chcę ten program realizować w jak najszerszym zakresie, żeby sprostać oczekiwaniom społecznym, które są niezwykle duże. 

Myślę, że tych mieszkań będzie wystarczająco dużo, żeby wystarczyło też dla wszystkich. A będzie to możliwe w przypadku kiedy uda nam się wybudować tych kilka dodatkowych bloków na terenach PKP, co byłoby naprawdę ogromnym sukcesem, bo teren jest w centrum miasta, jest to teren, który wymaga rewitalizacji, jest on bardzo zniszczony. Jeżeli udałoby się tam postawić takie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus, to było naprawdę duże osiągnięcie dla miasta i wizytówka tego programu w skali całego kraju.


Jesteście pierwszym samorządem w kraju, który podpisał taki list intencyjny, na budowę mieszkań plus. Jak to się stało, że weszliście na to pudło?


Bardzo szybkie i skuteczne działania, częste wizyty w ministerstwie infrastruktury, częste spotkania z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości i jesteśmy pierwsi. Dzisiaj akurat pan minister jest w Małopolsce i podpisuje kolejne umowy, ale to bardzo dobrze, że Łomża jest tym pierwszym samorządem. Muszę się pochwalić, że jesteśmy też pierwszym samorządem, który podpisał list intencyjny w sprawie e-busów, czyli gdzieś ta Łomża jest cały czas bardzo wysoko, jeżeli chodzi o działania rządowe i z tego się należy cieszyć, że ten zrównoważony rozwój naszego kraju w Łomży jest realizowany.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Cezary Mielko, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Mielko

perkusista grupy Bright Ophidia
18.11.2017

W niedzielę 19 listopada o 18:05 na scenie w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok zagra białostocka grupa Bright Ophidia

Marek Tombarkiewicz, źródło: mz.gov.pl

Marek Tombarkiewicz

wiceministrem zdrowia
17.11.2017

Więcej pieniędzy na leczenie, krótsze kolejki do specjalistów i wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Takie są plany rządu na najbliższych kilka lat.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
17.11.2017

- Mam wrażenie, że mamy małą świadomość tego co tu się działo i jak ważnym ośrodkiem był Białystok. Powinniśmy być dumni i czerpać z tego dziedzictwa - mówi Anna Moniuszko.


Piotr Lorens, fot. Marcin Gliński

Piotr Lorens

prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich
17.11.2017

- Nie można budować nowego miasta wszędzie, musimy mieć świadomość, że przyroda też ma swoje prawa - mówi Piotr Lorens.

Grzegorz Suszko, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
16.11.2017

Od nowego roku również i mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędów skarbowy tzw. Jednolite Pliki Kontrolne. Do tej pory musiały to robić tylko duże, małe i średnie firmy.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach
15.11.2017

Co dzieje się w suwalskim samorządzie? Czy suwalscy radni Prawa i Sprawiedliwości są marginalizowani?


Katarzyna Bielenia, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia

z fundacji Mam Marzenie
15.11.2017

- Każde dziecko potrzebuje pluszowego towarzysza, zwłaszcza kiedy jest chore. Najbardziej lubiane są misie - mówi Katarzyna Bielenia.

Małgorzata Zdrodowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Zdrodowska

ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych
15.11.2017

- Polski transport ma trudną sytuację dlatego, że weszło na rynek polski gros firm z kapitałem zagranicznym - ocenia Małgorzata Zdrodowska.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

współprzewodniczący Fundacji "Dom Białoruski"
14.11.2017

Od lat mówi się o małym ruchu granicznym między Polska a Białorusią, który mógłby zintensyfikować współpracę przygraniczną w równych sferach.


Jan Siebiesiuk i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.11.2017

- Wybierają numery, wybierają "stare" imiona, dzwonią do pokrzywdzonych, rozmawiają płaczącym głosem - wyjaśnia sposób działania oszustów policjant operacyjny.

Artur Modrzejewski, fot. Monika Kalicka

Artur Modrzejewski

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2017

To jest problem tej ustawy, że jest dosyć dużo rzeczy, które są z różnych historii pozbierane, wrzucone pod jeden tytuł, połączone, pomieszane - ocenia ustawę o zmianach w ordynacji wyborczej dr Artur Modrzejewski.

Elżbieta Cherezińska, źródło fot.: Audioteka S.A.

Elżbieta Cherezińska

pisarka
11.11.2017

- Mnie Piastowie fascynowali od zawsze. To jest nasza pierwsza dynastia królewska. Start Piastów w historię europejską był niezwykle dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia Białystok.


Andrzej Lechowski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

historyk
11.11.2017

W sobotę (11.11) obchodzimy Święto Niepodległości. Co roku uroczystości wyglądają podobnie: są oficjalne przemówienia, apele, czasem wystawy i koncerty.

Dr Maciej Korkuć, fot. Tomasz Danilecki - IPN Oddział w Białymstoku

Maciej Korkuć

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
10.11.2017

"Jeżeli państwo albo społeczeństwo nie kultywuje pamięci, to znaczy, że prowadzi politykę zapomnienia - mówi dr Maciej Korkuć.

Joanna Sikora i Źmicier Kościn, fot. Marcin Gliński

Joanna Sikora i Źmicier Kościn

reporterzy Polskiego Radia Białystok
10.11.2017

Nasi reporterzy całkiem niedawno odwiedzili Grodno. Dlaczego?


Andrzej Fiedoruk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Fiedoruk

pisarz
10.11.2017

W najnowszej książce Andrzeja Fiedoruka można przeczytać o białostockich karczmach i zajazdach.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
10.11.2017

Czy pochodzący z naszego regionu członkowie rządu przetrwają zapowiadaną rekonstrukcję?

Ks. Grzegorz Boraczewski, fot. Sylwia Krassowska

Ks. Grzegorz Boraczewski

dyrektor Centrum Pomocy "Samarytanin"
9.11.2017

Czy chętnie pomagamy innym? Czy to są jednak jednorazowe porywy serca?
źródło: www.radio.bialystok.pl​