Radio Białystok | Gość | Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży

8.11.2017, 08:30, akt. 09:02

- Jest duże zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach - mówi o programie "Mieszkanie Plus prezydent miasta.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Z Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Łomży, w ramach programu Mieszkanie Plus, powstanie 115 lokali na wynajem o atrakcyjnym czynszu. Wczoraj podpisano list intencyjny dotyczący ich budowy. O tej inwestycji z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kiedy pierwsza łopata, kiedy rozpoczniecie budowę i kiedy te mieszkania zostaną przekazane użytkownikom czyli mieszkańcom?


Mariusz Chrzanowski: Wczoraj podpisałem listy intencyjne z ministrem infrastruktury, z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Pierwsze konkrety, których można oczekiwać w wyniku podpisania tego listu intencyjnego, to wiosna przyszłego roku. Wówczas planujemy, że pierwsza inwestycja, czyli budynek w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Rubinowej mógłby się rozpocząć, mogłaby być wbita tak zwana pierwsza łopata.

Jeżeli chodzi o nasz drugi pomysł, czyli budynek mieszkalny - też w ramach programu mieszkanie plus połączony z przedszkolem - przy ulicy Sikorskiego, to ta inwestycja mogłaby się rozpocząć pewnie w granicach kilku miesięcy później, dlatego że musimy jeszcze stworzyć projekt tej inwestycji.

Liczę na to, że pierwszy budynek mieszkalny, przy ulicy Rubinowej, mógłby być oddany pod koniec w 2019 roku, a jeżeli mówimy o budynku przy ulicy Sikorskiego, to rok 2020.

Oczywiście są to terminy przypuszczalne, bo wiemy jak przebiega proces inwestycyjny - czasami są problemy z wyłonieniem wykonawcy, ale jeżeli takich problemów nie będzie, to myślę że pierwsze mieszkania w ramach programu w Łomży pod koniec 2019 roku mogłyby być oddane i mówimy tutaj o mieszkaniach o dobrym standardzie. Widzę, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach.

Wczoraj podpisałem list intencyjny, w wyniku którego powstanie w Łomży 115 mieszkań, jednak chciałbym, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej, dlatego wspólnie z ministrem rozmawiam na temat kolejnych lokalizacji. Mam tu na myśli tereny PKP, gdzie mogłoby powstać jeszcze kilka budynków. Ale w pierwszej kolejności chcemy realizować te inwestycje na gruntach samorządowych i mam nadzieję, że ten program dobrze przyjmie się w naszym mieście.


Ile to będzie kosztowało, taki jeden budynek i czy macie już program, który pozwoli wyłonić lokatorów, jaki macie w sposób na zasiedlenie tych budynków?


Niedawno, dokładnie miesiąc temu, oddawaliśmy budynek socjalny przy ulicy Kamiennej, jest to obok miejsca, w którym ma powstać pierwszy budynek w ramach programu Mieszkanie Plus. Koszt tego budynku wyniósł prawie 7 milionów złotych, więc przewidujemy, że będzie to porównywalna kwota, jeżeli chodzi oczywiście o pierwszą inwestycję. Druga inwestycja jest to połączenie budynku mieszkalnego i przedszkola, więc musimy domniemywać, że ta kwota będzie wyższa. Musimy najpierw stworzyć projekt przy tej drugiej inwestycji i wówczas będziemy mogli mówić też o kwotach.

Jeżeli chodzi o kryteria kto będzie mógł skorzystać z tego programu - 11 września tego roku sejm przyjął ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która określa szczegółowo procedurę tego programu. My podpisując wczoraj list intencyjny zobowiązaliśmy się już do pewnych działań. 

To, o co pytają też mieszkańcy i co jest w tej chwili chyba też dla nich najistotniejsze - czy będą mogli z tego programu skorzystać, jakie będą kryteria. To o czym powiedział wczoraj pan minister - w chwili obecnej są dwa obligatoryjne kryteria, jeżeli chodzi o pierwszeństwo w ramach nabycia mieszkania tego niskoczynszowego, to po pierwsze będą miały pierwszeństwo osoby, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych i drugie, to te które zostały wywłaszczone, czyli na przykład była budowana droga i wyniku tego osoby musiały być wywłaszczone ze swojego domu, więc są to osoby, które mają pierwszeństwo. Jeżeli chodzi o pozostałe kryteria, to będą wspólnie ustalane z samorządem, Krajowym Zasobem Nieruchomości i ministerstwo. 

Tych możliwych kryteriów mamy 9 i nawet wczoraj już po podpisaniu listu miałem możliwość dłuższej rozmowy z panem ministrem i też wstępnie rozmawialiśmy na temat kryteriów. Pytają na przykład osoby spoza Łomży czy też będą mogły w Łomży zamieszkać, są zapytania z okolicznych miejscowości. Mamy w Łomży uczelnie wyższe, są tutaj młode osoby spoza Łomży, które też chętnie u nas by zamieszkały i to jest takie pytanie podstawowe, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, dlatego chcę ten program realizować w jak najszerszym zakresie, żeby sprostać oczekiwaniom społecznym, które są niezwykle duże. 

Myślę, że tych mieszkań będzie wystarczająco dużo, żeby wystarczyło też dla wszystkich. A będzie to możliwe w przypadku kiedy uda nam się wybudować tych kilka dodatkowych bloków na terenach PKP, co byłoby naprawdę ogromnym sukcesem, bo teren jest w centrum miasta, jest to teren, który wymaga rewitalizacji, jest on bardzo zniszczony. Jeżeli udałoby się tam postawić takie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus, to było naprawdę duże osiągnięcie dla miasta i wizytówka tego programu w skali całego kraju.


Jesteście pierwszym samorządem w kraju, który podpisał taki list intencyjny, na budowę mieszkań plus. Jak to się stało, że weszliście na to pudło?


Bardzo szybkie i skuteczne działania, częste wizyty w ministerstwie infrastruktury, częste spotkania z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości i jesteśmy pierwsi. Dzisiaj akurat pan minister jest w Małopolsce i podpisuje kolejne umowy, ale to bardzo dobrze, że Łomża jest tym pierwszym samorządem. Muszę się pochwalić, że jesteśmy też pierwszym samorządem, który podpisał list intencyjny w sprawie e-busów, czyli gdzieś ta Łomża jest cały czas bardzo wysoko, jeżeli chodzi o działania rządowe i z tego się należy cieszyć, że ten zrównoważony rozwój naszego kraju w Łomży jest realizowany.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
19.10.2018

W najbliższą niedzielę (19.10) będziemy wybierać swoich kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.

Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.

prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.


dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?

Krystyna Kunicka, fot. Joanna Szubzda

Krystyna Kunicka

koordynatorka wystawy "ETNOdesign po podlasku"
16.10.2018

- Chcemy pokazać wzornictwo podlaskie, czyli wykorzystanie wzorów np. z tkaniny dwuosnowowej, z ręczników, z makatek. Wzornictwa tego można używać na torbach, saszetkach a nawet rowerach.

Piotr Duda

16.10.2018

- Jeżeli wiodąca działalność firmy związana jest z handlem, to nie może być tak, że sieci to wykorzystują i obchodzą przepisy i są w tym dniu instytucją, w której można odebrać przesyłki pocztowe. Polak potrafi, ale tak nie powinno się do tego podchodzić. Dlatego musimy to uszczelnić.


Piotr Półtorak, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego
15.10.2018

"Przedstawienie "Popiełuszko" okazało się ogromnym sukcesem, spotkało się z olbrzymim aplauzem, dobrym przyjęciem. Na spektaklu cisza, po - owacje na stojąco" - mówi dyrektor Teatru.

Łukasz Pogorzelski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Pogorzelski

z Fundacji Okno na Wschód
15.10.2018

"Jako województwo podlaskie jesteśmy społeczeństwem z bardzo niedużą liczbą organizacji pozarządowych w skali kraju, zajmujemy 3-4 miejsce od końca" - mówi Łukasz Pogorzelski.

Katarzyna Gromadzka i Kamil Michałowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.10.2018

"Po przeczytaniu atrakcyjnej oferty pracy, wydaje się nam, że to szansa na spełnienie marzeń. Sprawdźmy firmę, czy ona w ogóle istnieje" - ostrzega policja.


Katarzyna Polak

polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku
15.10.2018

"Nie każdą aktywność ucznia powinno się oceniać stopniem, gdyż jest to zwyczajnie niesprawiedliwe" - mówi nauczycielka - Katarzyna Polak.

Piotr Nesterowicz, fot. Joanna Szubzda

Piotr Nesterowicz

pisarz
14.10.2018

Jak zaczęła się praca nad powieścią "Jeremiasz"? O tym opowiada autor - Piotr Nesterowicz.

Marek Michalak, fot. Iza Serafin

Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka
12.10.2018

Jest lepiej niż kilka lat temu, ale dorośli wciąż mają problemy z respektowaniem praw najmłodszych. Tak mówi kończący kadencję Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, który uczestniczył w Białymstoku w otwarciu Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok