Radio Białystok | Gość | Krzysztof Pietras - z PKP PLK

Krzysztof Pietras

z PKP PLK

7.12.2017, 07:44, akt. 10:37

Rozpoczęliśmy prace w bieżącym roku na odcinku Sadowne - Czyżew. Prace są dosyć mocno już zaawansowane. Ich zakończenie przewidujemy na jesień 2019 r. - tak o modernizacji trasy Rail Baltica mówi Krzysztof Pietras.

Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski
Krzysztof Pietras, fot. Lech Pilarski

Z Krzysztofem Pietrasem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do końca roku powinniśmy przejechać samochodem z Białegostoku do Ostrowi Mazowieckiej drogą ekspresową. Już zmodernizowano szlak kolejowy z Warszawy do Sadownego nad Bugiem. Rozpoczęto prace na odcinku do Czyżewa.

O tych inwestycjach i nie tylko z Krzysztofem Pietrasem z Centrum Realizacji Inwestycji Polskich Linii Kolejowych rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: W tym roku rozpoczęliście już modernizację trasy z Sadownego do Czyżewa, czyli wkraczacie do województwa podlaskiego. Jak długo potrwają tu prace i kiedy rozpoczniecie modernizację pozostałego odcinka z Czyżewa do Białegostoku?


Krzysztof Pietras: Rozpoczęliśmy prace w bieżącym roku, w sierpniu na odcinku Sadowne - Czyżew. Prace są dosyć mocno już zaawansowane. Ich zakończenie przewidujemy na jesień 2019 r.

Jednocześnie prowadzimy prace projektowe na odcinku od Czyżewa do Białegostoku. Zakończenie prac projektowych przewidujemy na czerwiec 2018 r. i ogłosimy przetarg na realizację prac budowlanych i planujemy podpisać umowę z wyłonionym wykonawcą w przetargu pod koniec 2018 r. z czasem realizacji do 2020 r. 


Wracając na ten odcinek Sadowne - Czyżew. To ogromna inwestycja ze względu na to, że trzeba będzie zbudować kolejny most na Bugu, bo do tej pory tylko jeden funkcjonował.

Tam zawsze trzeba było czekać w pociągu, żeby ktoś z naprzeciwka przejechał. Potem ten duży węzeł, czyli Małkinia - też do przebudowy.


Tak. Jeżeli chodzi o most, to myślę, że wiosną przyszłego roku już będziecie mogli Państwo zaobserwować pierwsze elementy konstrukcji stalowej.

Natomiast stacja Małkinia oczywiście będzie przebudowywana sukcesywnie, tak żeby w 2019 r. zostały uruchomione lokalne centrum sterowania. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, blokada samoczynna dwukierunkowa pozwoli na zwiększenie przepustowości tego odcinka.


No i potem od Czyżewa do Białegostoku. Kwestia w samym Białymstoku: przebudowy tegoż węzła. No bo przypomnijmy, że są stare urządzenia sterujące. Czeka także nas budowa nowego dworca, po tym rozebranym w Białymstoku w Starosielcach.


Tak, w Białymstoku przebudujemy praktycznie od podstaw całą stację. Od podstaw będą budowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

W tej chwili jeszcze dyskutujemy nad rozwiązaniami projektowymi, ale już praktycznie koncepcja jest wypracowana. Projekty powstają, natomiast oczywiście na tym etapie jeszcze trzeba je udoskonalić.


Czy będą mieli lepiej ci, którzy mają lęk przestrzeni, tzn. będą schodzili do tunelu, czy nadal będziemy pokonywali tory w Białymstoku chodząc po tych dużych estakadach?


Myślę, że wkroczyliśmy w XXI wiek z pełnym impetem i przejścia w poziomie szyn to już jest przeszłość na takich stacjach jak Białystok i będą oczywiście bezkolizyjne przejścia, przejazdy wybudowane w ramach tej inwestycji.


A wracając do budowy nowego dworca. Jest planowana taka budowa, bowiem Rail Baltica nie będzie przejeżdżać przez Białystok Główny.


Mówimy o nowym przystanku osobowym w Białymstoku. Proponowana nazwa to Zielone Wzgórze. Oczywiście, jak najbardziej będzie ten przystanek wybudowany. Czy on się będzie nazywał Zielone Wzgórze czy inaczej to jest jeszcze kwestia otwarta. Tutaj pewnie samorząd zdecyduje, jak ten przystanek ma się nazywać. Natomiast generalnie to poprawi komunikację na tej linii kolejowej w kierunku do Olsztyna, jak i do Warszawy.


Ale to oznacza, że pociągi międzynarodowe do Białegostoku mogą nie wjeżdżać?


Tak Panie redaktorze, mogą nie wjeżdżać, ale to nie znaczy, że nie będą wjeżdżać. Jest to wszystko kwestia organizacji ruchu, oczekiwań przewoźników i tego, jak oni to wszystko zaplanują. My jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje i to co przewoźnik zdecyduje, my będziemy realizować.


Kiedy rozpocznie się modernizacja trasy od Białegostoku do Ełku?


Planujemy rozpoczęcie w 2020 roku.


Czyli zakończenie całej Rail Baltiki?


Musimy podzielić to na dwa etapy. Etap Warszawa - Białystok i Białystok - Ełk i dalej do granicy. Także ten pierwszy etap w mojej ocenie - efekty wymierne w rozkładzie jazdy powinny się uwidocznić w 2020-21. Natomiast reszta jest kwestią otwartą, bo tu jesteśmy na etapie przygotowań prac projektowych i pozyskiwania środków.


Czyli jeszcze nie wiadomo, kiedy się zakończy realizacja aż do Trakiszek, do granicy z Litwą?


Tzn. w tej chwili jesteśmy na etapie planowania. Ja nie chciałbym mówić, że to będzie np. 2025 r. czy może wcześniej, a może później. Bo to jeszcze wszystko przed nami. Zobaczymy co nam czas pokaże, jak pozyskamy środki na realizację tej inwestycji i na pewno będziemy ją realizować.


A na tym odcinku z Białegostoku do Ełku powstanie druga linia kolejowa?


Tak, jak najbardziej modernizacja ma to na celu, że chcemy zwiększyć przepustowość tego odcinka linii kolejowej, także budowa drugiego toru jest dla mnie czymś zupełnie normalnym i koniecznym do wykonania.


Jeszcze wracając do całego odcinka, a szczególnie z Białegostoku do Warszawy.

Ta modernizacja to nie tylko poprawa torowiska, ale także zbudowanie przejazdów kolejowych, różnych tuneli, wiaduktów no bo na tym odcinku sporo jest takich niebezpiecznych miejsc. 


Tak są miejsca niebezpieczne. Generalnie każde skrzyżowanie torów z drogą jest miejscem niebezpiecznym i tam gdzie ustalono, że będzie to wiadukt kolejowy czy wiadukt drogowy to będziemy je budować.

Tam, gdzie pozostawiamy przejazdy w poziomie szyn, będziemy budować urządzenia sterowania ruchem kolejowym, które będą ostrzegać potencjalnych użytkowników drogi o zbliżającym się pociągu. Tam, gdzie trzeba - będą dodatkowe rogatki. Będziemy montować w torze urządzenia, które będą informować maszynistę o tym, czy dany przejazd czy rogatka została zamknięta czy nie.

Jeżeli jest usterka w urządzeniach, to maszynista będzie miał informację, że musi ograniczyć prędkość do 20 km/h i przejechać przez ten odcinek bezpiecznie.


Sygnalizujecie, że podniesiona zostanie prędkość pociągów pasażerskich do 160 km/h. To przy odcinku kolejowym Białystok - Warszawa 184 km, dwie godziny to trochę dużo przy tej prędkości.


Tak Panie redaktorze, ten czas - w mojej ocenie będzie od 2 godz. do 1,5 godz. To wszystko zależy od tego, jak zostanie skonstruowany rozkład jazdy, jakie będzie oczekiwanie przewoźnika, ile będzie wymagał postojów dla tego pociągu i na jakich stacjach. I to będzie miało zasadniczy wpływ na czas przejazdu.


Kończąc, w 2021 będziemy jechali zmodernizowaną trasą z Warszawy do Białegostoku?


Jestem o tym przekonamy, że tak będzie.

| red: wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku
16.11.2018

Artur Kosicki ma zostać marszałkiem województwa podlaskiego - taka jest rekomendacja komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Chwiedź [wideo]

prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków
15.11.2018

"Sybiracy czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni, że wszyscy inni dostali odszkodowanie, a oni nie mogą otrzymać" - mówi Tadeusz Chwiedź.

Dominik Sołowiej, Bożena bednarek i Michał Ambrosiuk, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek, Dominik Sołowiej i Michał Androsiuk

Klub Czytelniczy Ex Libris
15.11.2018

"Michał Ambrosiuk to autor, który wpisuje mi się w pewien sposób myślenia literaturze regionalnej, która z tej regionalności czerpie niesamowitą energię i wyrasta na potężną literaturę centralną" - mówi Dominik Sołowiej.


Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.11.2018

"Udało nam się ściągnąć specjalistów z górnej półki - zaprosiliśmy do udziału w tym panelu kadrę dyrektorską wiodących polskich muzeów" - mówi nasz gość.

Włodek "Paprodziad" Dembowski, fot. Monika Kalicka

Włodek Dembowski "Paprodziad"

lider zespołów "Dziady Kazimierskie", Łąki Łan"
15.11.2018

"Będzie to wyjątkowy koncert, ponieważ będzie towarzyszyć nam sekcja dęta - Rury Wydechowe - skład zaprzyjaźnionych muzyków, którzy grają na instrumentach dętych" - mówi "Paprodziad".

Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.


Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.


foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

szef klubu radnych PiS w Białymstoku
8.11.2018

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok