Radio Białystok | Gość | Marta Zucker - autorka książek o Dolinie Krzemowej

Marta Zucker

autorka książek o Dolinie Krzemowej

20.12.2017, 08:30, akt. 08:59

Dolina Krzemowa ma bardzo specyficzny sposób prowadzenia biznesu, rozmawiania o biznesie. Rozmowy są bezpośrednie, zarówno o sukcesach, o porażkach, jak i pomysłach - mówi Marta Zucker.

Marta Zucker, fot. Monika Kalicka
Marta Zucker, fot. Monika Kalicka

Z Martą Zucker rozmawia Lech Pilarski

Polskie start-upy odnoszą sukcesy biznesowe na całym świecie. Także w słynnej Dolinie Krzemowej. Czy warto ją odwiedzać i czym się różni od innych kreatywnych miejsc na świecie? O tym z autorką książek o Dolinie Krzemowej i działających tam firmach - Martą Zucker rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Ile firm polskich jest w Krzemowej Dolinie?


Marta Zucker:  Jest naprawdę sporo. Jak przyjechałam do Doliny Krzemowej, po raz pierwszy 4 lata temu, to sama byłam zdziwiona, że tak dużo jest polskich firm, które odnoszą sukcesy i które są zarządzane przez bardzo młodych ludzi bardzo często, ludzi którzy mają zaledwie dwadzieścia parę lat. I naprawdę to są ludzie, którzy wiedzą jaki mają cel i co chcą zrobić ze swoim życiem, ze swoim biznesem.


10, 20, 100, 500?


To też dobre pytanie, bo teraz myślimy o tym, żeby te firmy zliczyć i rzeczywiście chciałabym być w stanie podać tę liczbę panu. Rzeczywiście nie wiem, nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, ale jest ich na pewno kilkadziesiąt.


Teraz próbuje pani stworzyć taką sieć łączącą polskie start-upy w Dolinie Krzemowej,. po to żeby stworzyć taką synergię, to z jednej strony, a po drugie żeby korzystać z doświadczeń.


Ja pracuję z polskimi start-upami w Dolinie Krzemowej, organizuję między innymi networking tych start-upów, spotkania, które nazywa się Plugin SF i jednocześnie w tej chwili będąc w Polsce, rzeczywiście nawiązuje kontakty i chcę żeby start-upowcy z Polski przyjeżdżali do Stanów, do Doliny Krzemowej i tam w Dolinie chcę im pomagać organizować się, poszukiwać inwestorów, poszukiwać klientów. 

Również chciałabym, żeby będąc w Dolinie, rozmawiali ze swoją konkurencją, uważam że to jest bardzo ważne i ludzie często mnie pytają - jak to konkurencja ze sobą rozmawia? Tak, w Stanach naprawdę konkurencja ze sobą rozmawia, start-upowcy z konkurencyjnych firm spotykają się i rozmawiają. Także chciałabym pomóc polskim start-upowcom tam w Dolinie, może nie tyle co osiąść, ale żeby rzeczywiście zrozumieć Dolinę, żeby odetchnąć tym Dolinowym powietrzem. 

A jakie potem podejmą decyzje i kroki, czy zostaną w Dolinie czy może część ich firm będzie w Polsce, część w Dolinie? Często tak się zdarza, że firmy są na dwóch kontynentach, część zespołu pracuje w Polsce, część w Dolinie, to już jest następny krok. Ale początkowe kroki chciałabym polskim firmom, start-upowcom pomagać stawiać w Dolinie.


Z konkurencją się rozmawia po to, żeby podejrzeć pomysły, rozpoznać przeciwnika?


Myślę, że po to się rozmawia z konkurencją, żeby stworzyć jeszcze lepszy produkt. Konkurencja jest zdrowa dla rynku, rynek jest silniejszy i lepiej się rozwija, jeśli konkurencja dobrze funkcjonuje. Myślę, że konkurencja jest przede wszystkim nie tyle, żeby coś ukraść, ale żeby rzeczywiście stworzyć jeszcze lepszy produkt.


A jak Polacy są oceniani w Krzemowej Dolinie?


Świetnie. Polacy to są przede wszystkim świetni informatycy, mamy bardzo dobre wykształcenie, mamy bardzo dobrych Inżynierów i polskie start-upy w Dolinie. Na przykład UXPin jest założony przez Marcina Tredera, czy Growbots Grega Pietruszyńskiego, czy Estimote Jakuba Krzycha z Krakowa - to są start-upy, które są rozpoznawane w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej. Gdy mówię, że jestem z Polski, że współpracuje z polskimi start-upami, to właściwie zawsze te 3 start-upy są wymieniane przez wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o start-upach.


Z Białegostoku czy z Podlasia - są jakieś start-upy w Krzemowej?


Jestem przekonana, że są, choć przyznaję się, że nie odrobiłam zadania domowego i nie sprawdziłam. Może w następnej książce napiszę o białostockich start-upach w Dolinie Krzemowej.


Żeby pojechać do Doliny Krzemowej co trzeba mieć w sobie i w swojej firmie?


Przede wszystkim trzeba mieć cel, wiedzieć po co chcemy do tej Doliny Krzemowej pojechać. Ja zawsze wszystkich namawiam, żeby jechali do Doliny i tak naprawdę wszystko jedno czy na dwa tygodnie czy na 2 miesiące, ale przed tym wyjazdem naprawdę trzeba mieć bardzo dokładną strategię, trzeba bardzo dokładnie przemyśleć nasz wyjazd, bardzo dokładnie go zaplanować. 

To jest kluczowe, żebyśmy nie znaleźli się w takiej sytuacji, że wysiadamy z samolotu i co teraz? Naprawdę, jak wysiadamy z samolotu to już musimy dokładnie wiedzieć, jaki jest nasz następny krok. Ja również chciałabym pomagać właśnie tym start-upowcom, młodym ludziom te pierwsze kroki w Dolinie stawiać. Jest to absolutnie kluczowe, żeby tam mieć dosłownie każdą godzinę rozplanowaną, żeby mieć jak najwięcej spotkań nagranych w ciągu jednego dnia. A dodatkowo Dolina Krzemowa jest naprawdę miejscem bardzo drogim, to też trzeba brać pod uwagę, że to kosztuje pieniądze, nie tylko nasz czas, ale naprawdę również pieniądze, więc warto bardzo dokładnie, strategicznie nasz pobyt zaplanować. Ale zawsze namawiam żeby jechać do Doliny, po naukę.


Czego można się nauczyć?


Dolina Krzemowa ma naprawdę bardzo specyficzny sposób prowadzenia biznesu, rozmawiania o biznesie. Wydaje mi się, że inny nie tylko od sposobu w jaki rozmawia się o biznesie w Polsce, ale również w Europie, czy nawet w reszcie Stanów Zjednoczonych. 

Dolina jest bardzo bezpośrednia, rozmowy są bezpośrednie i rozmawia się zarówno o sukcesach, jak i o porażkach. I to, co jest bardzo ważne - rozmawia się o swoich pomysłach. W Polsce zauważyłam, że młodzi ludzie często kryją się ze swoimi pomysłami, nie są pewni czy chcą o tych pomysłach mówić. Ja zawsze namawiam, żeby mówić o tych pomysłach, bo nieprawdą jest, że on zostanie nam ukradziony, o pomysłach należy mówić i w Dolinie rzeczywiście o tych pomysłach się mówi. I dzięki temu, że mówimy o naszym pomyśle, otrzymujemy też feedback, otrzymujemy opinie naszych potencjalnych klientów, czy może nawet naszej potencjalnej konkurencji. Ta bezpośredniość i otwarcie, zarówno na sukces, jak i na porażkę, jest na pewno taką główną chyba różnicą i taką definiującą różnicą Doliny Krzemowej.


To nad czym pracuje teraz Dolina Krzemowa?


Nad podbojem Marsa. Myślę, że następny ważny krok, to naprawdę może będzie podróż na Marsa, wielu już się ustawia w kolejce, więc chyba to następny krok.


Czyli takie kosmiczne pomysły?


Elon Musk tej chwili nad tym pracuje i uważam, że to jest naprawdę ciekawy pomysł. Nie wiem, czy ja w tej kolejce jestem gotowa, żeby się ustawiać, ale myślę że to się naprawdę niebawem wydarzy, że ludzkość na Marsie postawi swoją stopę. 


I to jest właśnie wymiar Doliny Krzemowej, że są to cele z pozoru wydawałoby się bardzo odległe, ale na tyle otwarci są ludzie, że są w stanie o tym myśleć.


Chociaż z drugiej strony prawda jest też taka, często o tym się mówi, że Dolina Krzemowa trochę żyje swoim wewnętrznym życiem, pod swoim kloszem i rzeczywiście, mówi się o samochodach, które za chwilę będą latać i mówi się o tym zupełnie poważnie, że te samochody będą latać, podczas gdy w innych częściach świata ludzie nie mają samochodów. 

Prawdą jest też to, że Dolina trochę żyje w swoim takim wewnętrznym świecie, ale jednak technologia tam powstaje i jest potencjał, żeby ta technologia powstawała. Uważam, że dobrze - niech powstaje, rozmawiajmy o tych latających samochodach, które staną się rzeczywistością, być może one na początku będą tylko w Dolinie Krzemowej. I fajnie, że jest taka Dolina Krzemowa, gdzie nie tylko o tym się marzy, ale również jest pozwolenie na te marzenia, a jednocześnie te marzenia się naprawdę spełniają. Spójrzmy, jak dużo już się w tej Dolinie Krzemowej dokonało.

Uważam, że naprawdę należy marzyć i te marzenia spełniać. Trzeba mierzyć wysoko i trzeba pukać do drzwi, które wydaje nam się, że są zamknięte i się nie otworzą, bo otworzą się. Wszystkich namawiam, żeby marzyli i gonili te marzenia i je spełniali, bo naprawdę warto.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.


Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.


Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?


Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.


Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.


Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.

Agnieszka Mergner i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

10:10 z dzielnicowym
8.01.2018

Co należy zrobić, jeżeli denerwuje nas hałas dochodzący z sąsiedniego mieszkania?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok