Radio Białystok | Gość | Marta Zucker - autorka książek o Dolinie Krzemowej

Marta Zucker

autorka książek o Dolinie Krzemowej

20.12.2017, 08:30, akt. 08:59

Dolina Krzemowa ma bardzo specyficzny sposób prowadzenia biznesu, rozmawiania o biznesie. Rozmowy są bezpośrednie, zarówno o sukcesach, o porażkach, jak i pomysłach - mówi Marta Zucker.

Marta Zucker, fot. Monika Kalicka
Marta Zucker, fot. Monika Kalicka

Z Martą Zucker rozmawia Lech Pilarski

Polskie start-upy odnoszą sukcesy biznesowe na całym świecie. Także w słynnej Dolinie Krzemowej. Czy warto ją odwiedzać i czym się różni od innych kreatywnych miejsc na świecie? O tym z autorką książek o Dolinie Krzemowej i działających tam firmach - Martą Zucker rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Ile firm polskich jest w Krzemowej Dolinie?


Marta Zucker:  Jest naprawdę sporo. Jak przyjechałam do Doliny Krzemowej, po raz pierwszy 4 lata temu, to sama byłam zdziwiona, że tak dużo jest polskich firm, które odnoszą sukcesy i które są zarządzane przez bardzo młodych ludzi bardzo często, ludzi którzy mają zaledwie dwadzieścia parę lat. I naprawdę to są ludzie, którzy wiedzą jaki mają cel i co chcą zrobić ze swoim życiem, ze swoim biznesem.


10, 20, 100, 500?


To też dobre pytanie, bo teraz myślimy o tym, żeby te firmy zliczyć i rzeczywiście chciałabym być w stanie podać tę liczbę panu. Rzeczywiście nie wiem, nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, ale jest ich na pewno kilkadziesiąt.


Teraz próbuje pani stworzyć taką sieć łączącą polskie start-upy w Dolinie Krzemowej,. po to żeby stworzyć taką synergię, to z jednej strony, a po drugie żeby korzystać z doświadczeń.


Ja pracuję z polskimi start-upami w Dolinie Krzemowej, organizuję między innymi networking tych start-upów, spotkania, które nazywa się Plugin SF i jednocześnie w tej chwili będąc w Polsce, rzeczywiście nawiązuje kontakty i chcę żeby start-upowcy z Polski przyjeżdżali do Stanów, do Doliny Krzemowej i tam w Dolinie chcę im pomagać organizować się, poszukiwać inwestorów, poszukiwać klientów. 

Również chciałabym, żeby będąc w Dolinie, rozmawiali ze swoją konkurencją, uważam że to jest bardzo ważne i ludzie często mnie pytają - jak to konkurencja ze sobą rozmawia? Tak, w Stanach naprawdę konkurencja ze sobą rozmawia, start-upowcy z konkurencyjnych firm spotykają się i rozmawiają. Także chciałabym pomóc polskim start-upowcom tam w Dolinie, może nie tyle co osiąść, ale żeby rzeczywiście zrozumieć Dolinę, żeby odetchnąć tym Dolinowym powietrzem. 

A jakie potem podejmą decyzje i kroki, czy zostaną w Dolinie czy może część ich firm będzie w Polsce, część w Dolinie? Często tak się zdarza, że firmy są na dwóch kontynentach, część zespołu pracuje w Polsce, część w Dolinie, to już jest następny krok. Ale początkowe kroki chciałabym polskim firmom, start-upowcom pomagać stawiać w Dolinie.


Z konkurencją się rozmawia po to, żeby podejrzeć pomysły, rozpoznać przeciwnika?


Myślę, że po to się rozmawia z konkurencją, żeby stworzyć jeszcze lepszy produkt. Konkurencja jest zdrowa dla rynku, rynek jest silniejszy i lepiej się rozwija, jeśli konkurencja dobrze funkcjonuje. Myślę, że konkurencja jest przede wszystkim nie tyle, żeby coś ukraść, ale żeby rzeczywiście stworzyć jeszcze lepszy produkt.


A jak Polacy są oceniani w Krzemowej Dolinie?


Świetnie. Polacy to są przede wszystkim świetni informatycy, mamy bardzo dobre wykształcenie, mamy bardzo dobrych Inżynierów i polskie start-upy w Dolinie. Na przykład UXPin jest założony przez Marcina Tredera, czy Growbots Grega Pietruszyńskiego, czy Estimote Jakuba Krzycha z Krakowa - to są start-upy, które są rozpoznawane w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej. Gdy mówię, że jestem z Polski, że współpracuje z polskimi start-upami, to właściwie zawsze te 3 start-upy są wymieniane przez wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o start-upach.


Z Białegostoku czy z Podlasia - są jakieś start-upy w Krzemowej?


Jestem przekonana, że są, choć przyznaję się, że nie odrobiłam zadania domowego i nie sprawdziłam. Może w następnej książce napiszę o białostockich start-upach w Dolinie Krzemowej.


Żeby pojechać do Doliny Krzemowej co trzeba mieć w sobie i w swojej firmie?


Przede wszystkim trzeba mieć cel, wiedzieć po co chcemy do tej Doliny Krzemowej pojechać. Ja zawsze wszystkich namawiam, żeby jechali do Doliny i tak naprawdę wszystko jedno czy na dwa tygodnie czy na 2 miesiące, ale przed tym wyjazdem naprawdę trzeba mieć bardzo dokładną strategię, trzeba bardzo dokładnie przemyśleć nasz wyjazd, bardzo dokładnie go zaplanować. 

To jest kluczowe, żebyśmy nie znaleźli się w takiej sytuacji, że wysiadamy z samolotu i co teraz? Naprawdę, jak wysiadamy z samolotu to już musimy dokładnie wiedzieć, jaki jest nasz następny krok. Ja również chciałabym pomagać właśnie tym start-upowcom, młodym ludziom te pierwsze kroki w Dolinie stawiać. Jest to absolutnie kluczowe, żeby tam mieć dosłownie każdą godzinę rozplanowaną, żeby mieć jak najwięcej spotkań nagranych w ciągu jednego dnia. A dodatkowo Dolina Krzemowa jest naprawdę miejscem bardzo drogim, to też trzeba brać pod uwagę, że to kosztuje pieniądze, nie tylko nasz czas, ale naprawdę również pieniądze, więc warto bardzo dokładnie, strategicznie nasz pobyt zaplanować. Ale zawsze namawiam żeby jechać do Doliny, po naukę.


Czego można się nauczyć?


Dolina Krzemowa ma naprawdę bardzo specyficzny sposób prowadzenia biznesu, rozmawiania o biznesie. Wydaje mi się, że inny nie tylko od sposobu w jaki rozmawia się o biznesie w Polsce, ale również w Europie, czy nawet w reszcie Stanów Zjednoczonych. 

Dolina jest bardzo bezpośrednia, rozmowy są bezpośrednie i rozmawia się zarówno o sukcesach, jak i o porażkach. I to, co jest bardzo ważne - rozmawia się o swoich pomysłach. W Polsce zauważyłam, że młodzi ludzie często kryją się ze swoimi pomysłami, nie są pewni czy chcą o tych pomysłach mówić. Ja zawsze namawiam, żeby mówić o tych pomysłach, bo nieprawdą jest, że on zostanie nam ukradziony, o pomysłach należy mówić i w Dolinie rzeczywiście o tych pomysłach się mówi. I dzięki temu, że mówimy o naszym pomyśle, otrzymujemy też feedback, otrzymujemy opinie naszych potencjalnych klientów, czy może nawet naszej potencjalnej konkurencji. Ta bezpośredniość i otwarcie, zarówno na sukces, jak i na porażkę, jest na pewno taką główną chyba różnicą i taką definiującą różnicą Doliny Krzemowej.


To nad czym pracuje teraz Dolina Krzemowa?


Nad podbojem Marsa. Myślę, że następny ważny krok, to naprawdę może będzie podróż na Marsa, wielu już się ustawia w kolejce, więc chyba to następny krok.


Czyli takie kosmiczne pomysły?


Elon Musk tej chwili nad tym pracuje i uważam, że to jest naprawdę ciekawy pomysł. Nie wiem, czy ja w tej kolejce jestem gotowa, żeby się ustawiać, ale myślę że to się naprawdę niebawem wydarzy, że ludzkość na Marsie postawi swoją stopę. 


I to jest właśnie wymiar Doliny Krzemowej, że są to cele z pozoru wydawałoby się bardzo odległe, ale na tyle otwarci są ludzie, że są w stanie o tym myśleć.


Chociaż z drugiej strony prawda jest też taka, często o tym się mówi, że Dolina Krzemowa trochę żyje swoim wewnętrznym życiem, pod swoim kloszem i rzeczywiście, mówi się o samochodach, które za chwilę będą latać i mówi się o tym zupełnie poważnie, że te samochody będą latać, podczas gdy w innych częściach świata ludzie nie mają samochodów. 

Prawdą jest też to, że Dolina trochę żyje w swoim takim wewnętrznym świecie, ale jednak technologia tam powstaje i jest potencjał, żeby ta technologia powstawała. Uważam, że dobrze - niech powstaje, rozmawiajmy o tych latających samochodach, które staną się rzeczywistością, być może one na początku będą tylko w Dolinie Krzemowej. I fajnie, że jest taka Dolina Krzemowa, gdzie nie tylko o tym się marzy, ale również jest pozwolenie na te marzenia, a jednocześnie te marzenia się naprawdę spełniają. Spójrzmy, jak dużo już się w tej Dolinie Krzemowej dokonało.

Uważam, że naprawdę należy marzyć i te marzenia spełniać. Trzeba mierzyć wysoko i trzeba pukać do drzwi, które wydaje nam się, że są zamknięte i się nie otworzą, bo otworzą się. Wszystkich namawiam, żeby marzyli i gonili te marzenia i je spełniali, bo naprawdę warto.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.


Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk

dyrektor Teatru Dramatycznego i reżyser przedstawienia
13.09.2018

W Teatrze Dramatycznym jest miejsce i na tego typu spektakl - mówi o premierze spektaklu „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” dyrektor teatru.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego
13.09.2018

Według prognozy przygotowanej przez GUS - w roku 2050 mieszkańców województwa podlaskiego będzie o ponad 200 000 mniej - mówi Dorota Wyszkowska.

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
12.09.2018

- Wydaje się, że w zamierzeniach planistów wojskowych Wschód jest wreszcie postrzegany jako pierwsza linia obrony przed ewentualną agresją.

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski, fot. Joanna Szubzda

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski

z Rugby Białystok
12.09.2018

- Rugby to sport dla każdego. Będziemy się starali w tym roku wprowadzać dzieci już od 7. roku życia. A najstarszy zawodnik ma 44 lata. Mniejszy, większy, grubszy, chudszy - każdy się nadaje.


dr Ewa Tokajuk, fot. Joanna Szubzda

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Uniwersytetu w Białymstoku
11.09.2018

- Z przykrością musimy stwierdzić, że nasze władze powinny się uczyć od władz innych regionów, które szybciej się rozwijają - mówi dr Ewa Tokajuk.

fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

doradca marszałka Senatu RP
11.09.2018

- W Suwałkach komuna tak naprawdę nigdy się nie skończyła, mówi Romuald Łanczkowski

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
11.09.2018

Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.


fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister MSWiA
10.09.2018

- Prezydent Suwałk popada w śmieszność - uważa Jarosław Zieliński.

mł. asp. Mariusz Pietruszkiewicz i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.09.2018

Jak wynajmować mieszkanie, by nie popaść w konflikt z prawem i lokatorami?

Dr Leon Popek, fot. Agnieszka Czarkowska

dr Leon Popek

z Instytutu Pamięci Narodowej
10.09.2018

- Odkryliśmy wiele miejsc, gdzie spoczywają żołnierze Armii Krajowej, a nawet żołnierze września 1939 r. Część spoczywa na cmentarzach, ale niestety część gdzieś na leśnych polanach, na polach, łąkach. Naszym obowiązkiem jest odnaleźć ich i po katolicku pochować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok