Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

prof. Piotr Gliński

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2017, 08:27, akt. 08:32

W ubiegłym tygodniu podpisano umowę na rozbudowę Szkoły Muzycznej I stopnia w Zambrowie.

Prof. Piotr Gliński, fot. Monika Kalicka
Prof. Piotr Gliński, fot. Monika Kalicka

Z Piotrem Glińskim rozmawia Lech Pilarski

Będzie to kosztować prawie 7 milionów złotych. W ten sposób miejscowość i cały powiat wzbogacą się m.in. o profesjonalną salę koncertową. Dlaczego rząd dofinansowuje takie inwestycje? 

O tym z Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesorem Piotrem Glińskim rozmawia Lech Pilarski.


Fragment rozmowy:


Lech Pilarski: Pieniądze i kultura trafiają do Zambrowa.


Piotr Gliński: Czasami pieniądze są potrzebne także w kulturze. Zresztą, na marginesie można powiedzieć, że kultura także przynosi bardzo wiele pieniędzy. To nie jest tak, że do kultury tylko dopłacamy. Kultura się odwdzięcza. Staje się mechanizmem rozwojowym w bardzo szerokim sensie tego słowa. I np. przyjechaliśmy do Zambrowa po to, żeby własnie przekazać społeczeństwu i opinii publicznej tę informację, że coś takiego jak sala koncertowa, nowa, w zasadzie jedyna taka profesjonalna sala koncertowa, która będzie wybudowana w małym miasteczku, jest bardzo potrzebna dla rozwoju społeczności lokalnej.

Te 6, 5 mln zł to jest sala koncertowa na, ja myślę, 200 osób mniej więcej. Plus sale prób, plus instrumenty. To są 3 nowe fortepiany, w tym fortepian klasy mistrzowskiej, 3 nowe pianina, zestaw instrumentów perkusyjnych. 

Myślę, że to będzie infrastruktura bardzo nowoczesna, która umożliwi młodzieży zambrowskiej, młodzieży ze społeczności lokalnych naprawdę profesjonalny, wspaniały rozwój artystyczny. I dzięki temu także rozwija się miasto, bo staje się bardziej atrakcyjne. Tutaj zwiększa się oferta kulturalna. Tu będą przyjeżdżali i zarówno widzowie na te koncerty, jak i artyści. Zambrów stanie się takim małym ośrodkiem kultury jeszcze lepiej funkcjonującym niż dotychczas, bo wiem, że są już osiągnięcia. I tak jak powiedział pan dyrektor szkoły, ta mała filharmonia zambrowska będzie promieniowała. 

My inwestujemy także w kulturę tu w okolicach. W Łomży inwestujemy bardzo duże pieniądze, w filharmonię łomżyńską wspaniałą, to samo w Białymstoku. Budujemy muzeum i wiele innych rzeczy wspieramy. 

Ale także uważamy, że w małych tego rodzaju ośrodkach, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, musi się rozwijać kultura i musimy budować takie instytucje, bo to jest po prostu ważne dla ludzi. 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
24.09.2018

- Robimy wszystko, co możliwe, żeby rozwiązywać problemy służb mundurowych. Widzimy je, nie udajemy, że ich nie ma, ale chcemy partnerskiej rozmowy, dialogu, wspólnego poszukiwania rozwiązań ze związkami zawodowymi, a nie konfrontacji, bo ona nikomu i niczemu dobremu nie służy.

mł. insp. Paweł Maciejuk, st. sierż. Ewa Baranowska i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

24.09.2018

- Praca dzielnicowego to przede wszystkim pomoc innym i rozwiązywanie konfliktów - mówi st. sierż. Ewa Baranowska, dzielnicowa z Sokółki.

Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.


Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.


ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.


Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.


Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok