Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK

3.01.2018, 08:30, akt. 09:38

- Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów - mówi Grzegorz Suszko.

Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka
Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka

Z Grzegorzem Suszką rozmawia Lech Pilarski

Nowy obowiązek dla ponad 1 mln 600 tysięcy mikroprzedsiębiorców. Dołączą do grona prowadzących elektroniczną ewidencję podatku VAT . Po co? O tym z ekspertem w zakresie JPK Grzegorzem Suszko z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: JPK - cóż to jest?


Grzegorz Suszko: Jest to jednolity plik kontrolny. Tych struktur JPK jest generalnie 7. Natomiast JPK VAT obowiązuje od 1 stycznia mikroprzedsiębiorców, wcześniej były okresy, gdy on wszedł i obowiązywał dużych przedsiębiorców, średnich i małych. To było odpowiednio 1.07.2016, 1.01.2017 i chwili obecnej wchodzi ta największa grupa mikroprzedsiębiorców, to jest od 1 stycznia 2018.

Jest to po to, żeby - w skrócie - uszczelnić system podatkowy i - z drugiej strony - by dać pewną pewność przedsiębiorcom, że kontrahent, któremu ja sprzedaję, bądź od którego ja kupuję, wykazuje sprzedaż, zakupy i odprowadza podatki. Informacje zwrotne odnośnie wszelkich nieprawidłowości, wszelkich rozbieżności w transakcjach między kontrahentami będą do przedsiębiorców wysyłane, czy to z poziomu centralnego - z ministerstwa, czy też z poziomu lokalnego - z urzędów skarbowych.


Dlaczego to jest takie istotne, żeby wiedzieć, czy ten człowiek po drugiej stronie jest uczciwy albo prawidłowo rozlicza?


Po pierwsze powinniśmy być patriotami i dbać o to, żeby każdy płacił podatki, ponieważ jest to nasze wspólne dobro i z tego skorzystamy wszyscy. Między innymi właśnie te pieniądze idą na służbę zdrowia. A z drugiej strony jest to po to, by nikt nie kwestionował prawa do odliczenia podatku VAT, że ktoś kupił towar, gdzie transakcja była fikcyjna, bądź kontrahent jest fikcyjny, po to żeby przedsiębiorca miał pewność, że wszystko gra, wszystko jest zgodne z przepisami i nie uczestniczy w żadnym oszustwie, żadnym przestępstwie skarbowym.


Jednolity plik kontrolny to na papierkach przywozimy do urzędu skarbowego?


Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełniamy danymi z rejestru sprzedaży i zakupów arkusz kalkulacyjny, przetwarzamy go w tej aplikacji do odpowiedniego formatu i wysyłamy podpisując bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź e-PUAP-em. 

Natomiast dodatkowo ministerstwo myśląc o mikroprzedsiębiorstwach udostępniło już w chwili obecnej taką aplikację e-mikrofirma, za pomocą której przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury i te dane z faktur mają być (bo jeszcze chwili obecnej nie ma tej możliwości, ale od lutego jest zapowiedź, że będzie taka możliwość) z automatu generowane do pliku JPK VAT i będzie też udostępniona z poziomu tej aplikacji wysyłka tego pliku. 

Tam wystawiamy faktury, natomiast jest też opcja, nawet chwili obecnej, wpisywania faktur zakupu, więc jeżeli my wystawiamy faktury w tej aplikacji, wpiszemy także nasze faktury zakupu, to ta aplikacja e-mikrofirma stworzył nam rejestr, podsumuje nam to, pokaże jak to wygląda oraz od lutego będzie możliwość wygenerowania pliku i wysłania poprzez tę aplikację. Ministerstwo na swojej stronie internetowej napisało, że od lutego, bo chwili obecnej też jeszcze nie ma tej możliwości, będzie także możliwość dopisywania kwot z raportów okresowych z kas fiskalnych, gdyż w tej chwili służy to tylko i wyłącznie do wystawiania faktur i tworzenia ewidencji.


Także będziemy mieli już pełną automatyzację, jeśli chodzi o przygotowywanie tego JPK VAT. Ale jeśli mikroprzedsiębiorca nie prowadzi takiej księgowość elektronicznej, nie działa w ten sposób, tylko tradycyjnie, to jak on ma spełnić te wszystkie obowiązki?


Niestety mikroprzedsiębiorca od 1 stycznia i nie tylko mikroprzedsiębiorca, ale każdy podatnik podatku VAT czynny, czyli ten kto jest zobligowany od 1 stycznia składać JPK VAT, ustawowo został jakby przymuszony do prowadzenia ewidencji VAT, czyli ewidencji sprzedaży i zakupów przy użyciu programów komputerowych, czyli tradycyjne książki rejestr zakupu i sprzedaży odchodzą do lamusa i tu ustawa po prostu nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu programów komputerowych. W związku z tym tworzenie tych plików JPK nie będzie niczym takim super dodatkowo skomplikowanym, bądź super dodatkowo wymagającym jakichś nakładów, bo i tak trzeba będzie prowadzić tę ewidencję przy pomocy komputera.


Czy jeśli ktoś się jeszcze nie obudził w nowym roku, to przypominamy że obowiązują zmiany przepisów, że jeśli ktoś nie ma komputera, to jednak będzie musiał ten komputer kupić i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.


Trzeba będzie pobrać aplikacje, minimalne wymagania ministerstwo podaje, że to jest co najmniej Windows 7. Od rozliczenia za miesiąc styczeń żadna deklaracja podatku VAT nie będzie mogła zostać złożona papierowo, wszystkie będą musiały być składane elektronicznie. Co prawda do składania deklaracji elektronicznej przez zwykłych przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorców, zwykłych ludzi, nie jest konieczne specjalne oprogramowanie, gdyż można to zrobić przez stronę ministerstwa www.e-deklaracje.mf.gov.pl, natomiast do wysłania JPK jest potrzebne dedykowane oprogramowanie, czyli ta aplikacja ze strony ministerstwa, bądź programy księgowe, które umożliwiają tworzenie, wygenerowanie i wysłanie takiego pliku.


Zachęcamy do skończenia z analogiem, jeśli chodzi o rozliczenie podatków, przechodzenia na cyfrę, digitalizowanie. Po pierwsze to będzie łatwiej, a po drugie po skorzystaniu z odpowiednich programów będzie to dodatkowo pewne, jak podatki.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.


Tomasz Kleszczewski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok
15.06.2018

"W tym roku mieliśmy olbrzymi problem muszę przyznać, ale nie ze względu na ilość projektów, tylko na ich poziom - był tak wysoki, że po prostu nie byliśmy w stanie ustalić 20 laureatów, stąd jest 21" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Lucy Lisowska, fot. Sylwia Krassowska

Lucy Lisowska

organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"
15.06.2018

"Jestem naprawdę szczęśliwa, że nie tylko białostoczanie przychodzą tłumnie, przyjeżdżają także ludzie z okolic, z innych miast nasz festiwal" - mówi Lucy Lisowska.

Wojciech Koronkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Koronkiewicz

kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD
15.06.2018

Takie jest moje hasło: "prezydent zwykłych spraw" - mówi Wojciech Koronkiewicz.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef SLD
14.06.2018

Wojciech Koronkiewicz będzie kandydował na stanowisko prezydenta Białegostoku z ramienia SLD. Ogłosił to w stolicy Podlasia szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Stefan Majewski

były reprezentant piłkarskiej reprezentacji Polski, medalista Mistrzostw Świata, trener
14.06.2018

Czy będą to bezpiecznie mistrzostwa, czy znane i podziwiane gwiazdy futbolu znów błysną na oczach świata, czy może pojawia się nowi bohaterowie murawy?

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Białołus

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.06.2018

"Mundial jest swego rodzaju świętem narodowym. Wspólnota narodowa to jest coś takiego, o czym tak naprawdę na co dzień nie myślimy, natomiast przy takich wydarzeniach jak mistrzostwa świata, jest to pewien pretekst do tego, żeby się spotkać, wspólnie kibicować, łatwiej jest nawiązywać ze sobą kontakty" - mówi dr Maciej Białołus.


Michał Snarski, Marcin Ozga, Ernest Sienkiewicz i Michał Gieniusz, fot. Sylwia Krassowska

Michał Snarski, Marcin Ozga, Ernest Sienkiewicz i Michał Gieniusz

białostocki zespół SIEDEM
14.06.2018

Białostocki zespół SIEDEM, to niezwykły projekt wokalny. Siedem męskich głosów i oryginalne interpretacje.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Gołębiewski

rzecznik prasowy spółki komunalnej Lech
14.06.2018

Zmienią się zasady segregowania śmieci w Białymstoku. Te zmiany obowiązywać będą od października, ale miejska spółka Lech odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami - już teraz rozpoczyna kampanię informacyjną.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok
13.06.2018

"Fajnie, że miałem taki bardzo dobry tydzień pod względem startów, ponieważ trzy najważniejsze w tym tygodniu starty wygrałem i udało mi się uzyskać dwie życiówki."


Krystyna Konecka, fot. Monika Kalicka

Krystyna Konecka

poetka, dziennikarka, autorka
13.06.2018

"Ja fotografuję i wracam w obrazie do tego, co chce pokazać w wierszu. Wiek XXI to epoka kultury obrazkowej i ludzie nie potrafią się bez tego obyć."

Piotr Kempisty, fot. Monika Kalicka

Piotr Kempisty

z Instytutu Działań Miejskich
13.06.2018

"Jeżeli chodzi o czystość Białegostoku, taką widzianą na co dzień - to miasto jest czyste".

Mirosław Mojsiuszko, fot. Monika Kalicka

Mirosław Mojsiuszko

były piłkarz, trener i prezes Jagiellonii Białystok
13.06.2018

Wyjście z grupy jest celem podstawowym, ale dalsza gra będzie opierała się na znajomości europejskiego i światowego futbolu.


Jerzy Plewa, ©FAO/©Giulio Napolitano

Jerzy Plewa

dyrektor generalny d/s Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej
12.06.2018

W rolnictwie próbujemy stworzyć specjalne zachęty dla młodych rolników, min. 2% dopłat będzie przeznaczonych na zwiększenie dopłat bezpośrednich tylko dla nich.

Maciej Kawecki, fot. Lech Pilarski

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
11.06.2018

Nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych wzbudza wiele kontrowersji i nieporozumień. Dochodzi do nadinterpretacji przepisów, co powoduje problemy w pracy i codziennym życiu.

Elżbieta Dallemura, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Dallemura

prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i Dzieciom "Szansa"
11.06.2018

Przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej możemy pomóc potrzebującym, a przy okazji zdobyć klubową koszulkę Roberta Lewandowskiego z autografem piłkarza.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok