Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK

3.01.2018, 08:30, akt. 09:38

- Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów - mówi Grzegorz Suszko.

Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka
Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka

Z Grzegorzem Suszką rozmawia Lech Pilarski

Nowy obowiązek dla ponad 1 mln 600 tysięcy mikroprzedsiębiorców. Dołączą do grona prowadzących elektroniczną ewidencję podatku VAT . Po co? O tym z ekspertem w zakresie JPK Grzegorzem Suszko z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: JPK - cóż to jest?


Grzegorz Suszko: Jest to jednolity plik kontrolny. Tych struktur JPK jest generalnie 7. Natomiast JPK VAT obowiązuje od 1 stycznia mikroprzedsiębiorców, wcześniej były okresy, gdy on wszedł i obowiązywał dużych przedsiębiorców, średnich i małych. To było odpowiednio 1.07.2016, 1.01.2017 i chwili obecnej wchodzi ta największa grupa mikroprzedsiębiorców, to jest od 1 stycznia 2018.

Jest to po to, żeby - w skrócie - uszczelnić system podatkowy i - z drugiej strony - by dać pewną pewność przedsiębiorcom, że kontrahent, któremu ja sprzedaję, bądź od którego ja kupuję, wykazuje sprzedaż, zakupy i odprowadza podatki. Informacje zwrotne odnośnie wszelkich nieprawidłowości, wszelkich rozbieżności w transakcjach między kontrahentami będą do przedsiębiorców wysyłane, czy to z poziomu centralnego - z ministerstwa, czy też z poziomu lokalnego - z urzędów skarbowych.


Dlaczego to jest takie istotne, żeby wiedzieć, czy ten człowiek po drugiej stronie jest uczciwy albo prawidłowo rozlicza?


Po pierwsze powinniśmy być patriotami i dbać o to, żeby każdy płacił podatki, ponieważ jest to nasze wspólne dobro i z tego skorzystamy wszyscy. Między innymi właśnie te pieniądze idą na służbę zdrowia. A z drugiej strony jest to po to, by nikt nie kwestionował prawa do odliczenia podatku VAT, że ktoś kupił towar, gdzie transakcja była fikcyjna, bądź kontrahent jest fikcyjny, po to żeby przedsiębiorca miał pewność, że wszystko gra, wszystko jest zgodne z przepisami i nie uczestniczy w żadnym oszustwie, żadnym przestępstwie skarbowym.


Jednolity plik kontrolny to na papierkach przywozimy do urzędu skarbowego?


Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełniamy danymi z rejestru sprzedaży i zakupów arkusz kalkulacyjny, przetwarzamy go w tej aplikacji do odpowiedniego formatu i wysyłamy podpisując bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź e-PUAP-em. 

Natomiast dodatkowo ministerstwo myśląc o mikroprzedsiębiorstwach udostępniło już w chwili obecnej taką aplikację e-mikrofirma, za pomocą której przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury i te dane z faktur mają być (bo jeszcze chwili obecnej nie ma tej możliwości, ale od lutego jest zapowiedź, że będzie taka możliwość) z automatu generowane do pliku JPK VAT i będzie też udostępniona z poziomu tej aplikacji wysyłka tego pliku. 

Tam wystawiamy faktury, natomiast jest też opcja, nawet chwili obecnej, wpisywania faktur zakupu, więc jeżeli my wystawiamy faktury w tej aplikacji, wpiszemy także nasze faktury zakupu, to ta aplikacja e-mikrofirma stworzył nam rejestr, podsumuje nam to, pokaże jak to wygląda oraz od lutego będzie możliwość wygenerowania pliku i wysłania poprzez tę aplikację. Ministerstwo na swojej stronie internetowej napisało, że od lutego, bo chwili obecnej też jeszcze nie ma tej możliwości, będzie także możliwość dopisywania kwot z raportów okresowych z kas fiskalnych, gdyż w tej chwili służy to tylko i wyłącznie do wystawiania faktur i tworzenia ewidencji.


Także będziemy mieli już pełną automatyzację, jeśli chodzi o przygotowywanie tego JPK VAT. Ale jeśli mikroprzedsiębiorca nie prowadzi takiej księgowość elektronicznej, nie działa w ten sposób, tylko tradycyjnie, to jak on ma spełnić te wszystkie obowiązki?


Niestety mikroprzedsiębiorca od 1 stycznia i nie tylko mikroprzedsiębiorca, ale każdy podatnik podatku VAT czynny, czyli ten kto jest zobligowany od 1 stycznia składać JPK VAT, ustawowo został jakby przymuszony do prowadzenia ewidencji VAT, czyli ewidencji sprzedaży i zakupów przy użyciu programów komputerowych, czyli tradycyjne książki rejestr zakupu i sprzedaży odchodzą do lamusa i tu ustawa po prostu nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu programów komputerowych. W związku z tym tworzenie tych plików JPK nie będzie niczym takim super dodatkowo skomplikowanym, bądź super dodatkowo wymagającym jakichś nakładów, bo i tak trzeba będzie prowadzić tę ewidencję przy pomocy komputera.


Czy jeśli ktoś się jeszcze nie obudził w nowym roku, to przypominamy że obowiązują zmiany przepisów, że jeśli ktoś nie ma komputera, to jednak będzie musiał ten komputer kupić i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.


Trzeba będzie pobrać aplikacje, minimalne wymagania ministerstwo podaje, że to jest co najmniej Windows 7. Od rozliczenia za miesiąc styczeń żadna deklaracja podatku VAT nie będzie mogła zostać złożona papierowo, wszystkie będą musiały być składane elektronicznie. Co prawda do składania deklaracji elektronicznej przez zwykłych przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorców, zwykłych ludzi, nie jest konieczne specjalne oprogramowanie, gdyż można to zrobić przez stronę ministerstwa www.e-deklaracje.mf.gov.pl, natomiast do wysłania JPK jest potrzebne dedykowane oprogramowanie, czyli ta aplikacja ze strony ministerstwa, bądź programy księgowe, które umożliwiają tworzenie, wygenerowanie i wysłanie takiego pliku.


Zachęcamy do skończenia z analogiem, jeśli chodzi o rozliczenie podatków, przechodzenia na cyfrę, digitalizowanie. Po pierwsze to będzie łatwiej, a po drugie po skorzystaniu z odpowiednich programów będzie to dodatkowo pewne, jak podatki.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.


Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk

dyrektor Teatru Dramatycznego i reżyser przedstawienia
13.09.2018

W Teatrze Dramatycznym jest miejsce i na tego typu spektakl - mówi o premierze spektaklu „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” dyrektor teatru.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego
13.09.2018

Według prognozy przygotowanej przez GUS - w roku 2050 mieszkańców województwa podlaskiego będzie o ponad 200 000 mniej - mówi Dorota Wyszkowska.

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
12.09.2018

- Wydaje się, że w zamierzeniach planistów wojskowych Wschód jest wreszcie postrzegany jako pierwsza linia obrony przed ewentualną agresją.

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski, fot. Joanna Szubzda

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski

z Rugby Białystok
12.09.2018

- Rugby to sport dla każdego. Będziemy się starali w tym roku wprowadzać dzieci już od 7. roku życia. A najstarszy zawodnik ma 44 lata. Mniejszy, większy, grubszy, chudszy - każdy się nadaje.


dr Ewa Tokajuk, fot. Joanna Szubzda

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Uniwersytetu w Białymstoku
11.09.2018

- Z przykrością musimy stwierdzić, że nasze władze powinny się uczyć od władz innych regionów, które szybciej się rozwijają - mówi dr Ewa Tokajuk.

fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

doradca marszałka Senatu RP
11.09.2018

- W Suwałkach komuna tak naprawdę nigdy się nie skończyła, mówi Romuald Łanczkowski

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
11.09.2018

Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.


fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister MSWiA
10.09.2018

- Prezydent Suwałk popada w śmieszność - uważa Jarosław Zieliński.

mł. asp. Mariusz Pietruszkiewicz i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.09.2018

Jak wynajmować mieszkanie, by nie popaść w konflikt z prawem i lokatorami?

Dr Leon Popek, fot. Agnieszka Czarkowska

dr Leon Popek

z Instytutu Pamięci Narodowej
10.09.2018

- Odkryliśmy wiele miejsc, gdzie spoczywają żołnierze Armii Krajowej, a nawet żołnierze września 1939 r. Część spoczywa na cmentarzach, ale niestety część gdzieś na leśnych polanach, na polach, łąkach. Naszym obowiązkiem jest odnaleźć ich i po katolicku pochować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok