Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK

3.01.2018, 08:30, akt. 09:38

- Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów - mówi Grzegorz Suszko.

Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka
Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka

Z Grzegorzem Suszką rozmawia Lech Pilarski

Nowy obowiązek dla ponad 1 mln 600 tysięcy mikroprzedsiębiorców. Dołączą do grona prowadzących elektroniczną ewidencję podatku VAT . Po co? O tym z ekspertem w zakresie JPK Grzegorzem Suszko z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: JPK - cóż to jest?


Grzegorz Suszko: Jest to jednolity plik kontrolny. Tych struktur JPK jest generalnie 7. Natomiast JPK VAT obowiązuje od 1 stycznia mikroprzedsiębiorców, wcześniej były okresy, gdy on wszedł i obowiązywał dużych przedsiębiorców, średnich i małych. To było odpowiednio 1.07.2016, 1.01.2017 i chwili obecnej wchodzi ta największa grupa mikroprzedsiębiorców, to jest od 1 stycznia 2018.

Jest to po to, żeby - w skrócie - uszczelnić system podatkowy i - z drugiej strony - by dać pewną pewność przedsiębiorcom, że kontrahent, któremu ja sprzedaję, bądź od którego ja kupuję, wykazuje sprzedaż, zakupy i odprowadza podatki. Informacje zwrotne odnośnie wszelkich nieprawidłowości, wszelkich rozbieżności w transakcjach między kontrahentami będą do przedsiębiorców wysyłane, czy to z poziomu centralnego - z ministerstwa, czy też z poziomu lokalnego - z urzędów skarbowych.


Dlaczego to jest takie istotne, żeby wiedzieć, czy ten człowiek po drugiej stronie jest uczciwy albo prawidłowo rozlicza?


Po pierwsze powinniśmy być patriotami i dbać o to, żeby każdy płacił podatki, ponieważ jest to nasze wspólne dobro i z tego skorzystamy wszyscy. Między innymi właśnie te pieniądze idą na służbę zdrowia. A z drugiej strony jest to po to, by nikt nie kwestionował prawa do odliczenia podatku VAT, że ktoś kupił towar, gdzie transakcja była fikcyjna, bądź kontrahent jest fikcyjny, po to żeby przedsiębiorca miał pewność, że wszystko gra, wszystko jest zgodne z przepisami i nie uczestniczy w żadnym oszustwie, żadnym przestępstwie skarbowym.


Jednolity plik kontrolny to na papierkach przywozimy do urzędu skarbowego?


Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełniamy danymi z rejestru sprzedaży i zakupów arkusz kalkulacyjny, przetwarzamy go w tej aplikacji do odpowiedniego formatu i wysyłamy podpisując bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź e-PUAP-em. 

Natomiast dodatkowo ministerstwo myśląc o mikroprzedsiębiorstwach udostępniło już w chwili obecnej taką aplikację e-mikrofirma, za pomocą której przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury i te dane z faktur mają być (bo jeszcze chwili obecnej nie ma tej możliwości, ale od lutego jest zapowiedź, że będzie taka możliwość) z automatu generowane do pliku JPK VAT i będzie też udostępniona z poziomu tej aplikacji wysyłka tego pliku. 

Tam wystawiamy faktury, natomiast jest też opcja, nawet chwili obecnej, wpisywania faktur zakupu, więc jeżeli my wystawiamy faktury w tej aplikacji, wpiszemy także nasze faktury zakupu, to ta aplikacja e-mikrofirma stworzył nam rejestr, podsumuje nam to, pokaże jak to wygląda oraz od lutego będzie możliwość wygenerowania pliku i wysłania poprzez tę aplikację. Ministerstwo na swojej stronie internetowej napisało, że od lutego, bo chwili obecnej też jeszcze nie ma tej możliwości, będzie także możliwość dopisywania kwot z raportów okresowych z kas fiskalnych, gdyż w tej chwili służy to tylko i wyłącznie do wystawiania faktur i tworzenia ewidencji.


Także będziemy mieli już pełną automatyzację, jeśli chodzi o przygotowywanie tego JPK VAT. Ale jeśli mikroprzedsiębiorca nie prowadzi takiej księgowość elektronicznej, nie działa w ten sposób, tylko tradycyjnie, to jak on ma spełnić te wszystkie obowiązki?


Niestety mikroprzedsiębiorca od 1 stycznia i nie tylko mikroprzedsiębiorca, ale każdy podatnik podatku VAT czynny, czyli ten kto jest zobligowany od 1 stycznia składać JPK VAT, ustawowo został jakby przymuszony do prowadzenia ewidencji VAT, czyli ewidencji sprzedaży i zakupów przy użyciu programów komputerowych, czyli tradycyjne książki rejestr zakupu i sprzedaży odchodzą do lamusa i tu ustawa po prostu nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu programów komputerowych. W związku z tym tworzenie tych plików JPK nie będzie niczym takim super dodatkowo skomplikowanym, bądź super dodatkowo wymagającym jakichś nakładów, bo i tak trzeba będzie prowadzić tę ewidencję przy pomocy komputera.


Czy jeśli ktoś się jeszcze nie obudził w nowym roku, to przypominamy że obowiązują zmiany przepisów, że jeśli ktoś nie ma komputera, to jednak będzie musiał ten komputer kupić i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.


Trzeba będzie pobrać aplikacje, minimalne wymagania ministerstwo podaje, że to jest co najmniej Windows 7. Od rozliczenia za miesiąc styczeń żadna deklaracja podatku VAT nie będzie mogła zostać złożona papierowo, wszystkie będą musiały być składane elektronicznie. Co prawda do składania deklaracji elektronicznej przez zwykłych przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorców, zwykłych ludzi, nie jest konieczne specjalne oprogramowanie, gdyż można to zrobić przez stronę ministerstwa www.e-deklaracje.mf.gov.pl, natomiast do wysłania JPK jest potrzebne dedykowane oprogramowanie, czyli ta aplikacja ze strony ministerstwa, bądź programy księgowe, które umożliwiają tworzenie, wygenerowanie i wysłanie takiego pliku.


Zachęcamy do skończenia z analogiem, jeśli chodzi o rozliczenie podatków, przechodzenia na cyfrę, digitalizowanie. Po pierwsze to będzie łatwiej, a po drugie po skorzystaniu z odpowiednich programów będzie to dodatkowo pewne, jak podatki.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.


Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".

Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.


Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".

Krzysztof Paliński, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Paliński

wiceprezes stowarzyszenia "Droga".
14.03.2018

Program stowarzyszenia Droga "Odzyskać dziecko" od nowego roku zmienił nieco formułę i nazwę.


prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka

I koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dyrygent i kierownik Chóru OiFP
14.03.2018

Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej mają w tym roku szansę na zdobycie trzech Fryderyków.

Agata Porowska, fot. Joanna Szubzda

Agata Porowska

psycholog, pedagog, terapeutka
14.03.2018

Wolontariusze Ośrodka Eleos stworzyli film dokumentalny "Twoja historia" i przygotowali wystawę fotograficzną "Portret mój". Bohaterami są białostoccy bezdomni.

Małgorzata Kijak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Kijak

dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, członkini Fundacji "Gra w Klasy"
14.03.2018

- Chcemy wyjść od naturalnych zachowań. Poobserwować to, w jaki sposób dzieci się uczą, co im najbardziej służy. Chodzi o dotarcie do prawdziwego sposobu uczenia się, jak to naturalnie wygląda u dzieci.


Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.03.2018

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?

Wojciech Walulik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Walulik

burmistrz Augustowa
13.03.2018

"Problemy w samorządzie nie są kluczowe dla mieszkańców, bo samorząd swoje działania kieruje dla dobra rozwoju lokalnej społeczności (...). Skupiam się głównie na pracy dla dobra Augustowa i mieszkańców, to jest mój główny cel, po to zostałem wybrany"

ks. Andrzej Proniewski, fot. Monika Kalicka

ks. dr Andrzej Proniewski

rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku
13.03.2018

W nauczaniu papieża Franciszka bardziej aniżeli potrzeba instytucjonalności Kościoła, wybrzmiewa potrzeba łaski, nauczania ewangelicznego i spotkania z osobą i dziełem Jezusa Chrystusa - ocenia rektor AWSD.


Dariusz Matynka, Marta Gierłachowska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

12.03.2018

O pracy dzielnicowej w gminie Białowieża, podsumowaniu zdarzeń z ostatniego weekendu, a także zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt rozmawia z policjantami Grzegorz Pilat.

Elżbieta Filipowicz, fot. Marcin Mazewski

Elżbieta Filipowicz

dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku
12.03.2018

Dodatkowe 15 mln euro na scalanie gruntów przyznał Podlaskiemu resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bożena Krasnodębska, fot. Marcin Mazewski

Bożena Krasnodębska

dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Bożena Krasnodębska
12.03.2018

O idei nocy szkoleń, a także o tym kto może w niej wziąć udział opowiada dyrektor CKU.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok