Radio Białystok | Gość | Grzegorz Suszko - ekspert w zakresie JPK

Grzegorz Suszko

ekspert w zakresie JPK

3.01.2018, 08:30, akt. 09:38

- Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów - mówi Grzegorz Suszko.

Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka
Grzegorz Suszko, fot. Monika Kalicka

Z Grzegorzem Suszką rozmawia Lech Pilarski

Nowy obowiązek dla ponad 1 mln 600 tysięcy mikroprzedsiębiorców. Dołączą do grona prowadzących elektroniczną ewidencję podatku VAT . Po co? O tym z ekspertem w zakresie JPK Grzegorzem Suszko z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: JPK - cóż to jest?


Grzegorz Suszko: Jest to jednolity plik kontrolny. Tych struktur JPK jest generalnie 7. Natomiast JPK VAT obowiązuje od 1 stycznia mikroprzedsiębiorców, wcześniej były okresy, gdy on wszedł i obowiązywał dużych przedsiębiorców, średnich i małych. To było odpowiednio 1.07.2016, 1.01.2017 i chwili obecnej wchodzi ta największa grupa mikroprzedsiębiorców, to jest od 1 stycznia 2018.

Jest to po to, żeby - w skrócie - uszczelnić system podatkowy i - z drugiej strony - by dać pewną pewność przedsiębiorcom, że kontrahent, któremu ja sprzedaję, bądź od którego ja kupuję, wykazuje sprzedaż, zakupy i odprowadza podatki. Informacje zwrotne odnośnie wszelkich nieprawidłowości, wszelkich rozbieżności w transakcjach między kontrahentami będą do przedsiębiorców wysyłane, czy to z poziomu centralnego - z ministerstwa, czy też z poziomu lokalnego - z urzędów skarbowych.


Dlaczego to jest takie istotne, żeby wiedzieć, czy ten człowiek po drugiej stronie jest uczciwy albo prawidłowo rozlicza?


Po pierwsze powinniśmy być patriotami i dbać o to, żeby każdy płacił podatki, ponieważ jest to nasze wspólne dobro i z tego skorzystamy wszyscy. Między innymi właśnie te pieniądze idą na służbę zdrowia. A z drugiej strony jest to po to, by nikt nie kwestionował prawa do odliczenia podatku VAT, że ktoś kupił towar, gdzie transakcja była fikcyjna, bądź kontrahent jest fikcyjny, po to żeby przedsiębiorca miał pewność, że wszystko gra, wszystko jest zgodne z przepisami i nie uczestniczy w żadnym oszustwie, żadnym przestępstwie skarbowym.


Jednolity plik kontrolny to na papierkach przywozimy do urzędu skarbowego?


Jednolity plik kontrolny VAT wysyła się w formie wyłącznie elektronicznej poprzez albo programy księgowe, bądź dedykowane aplikacje, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełniamy danymi z rejestru sprzedaży i zakupów arkusz kalkulacyjny, przetwarzamy go w tej aplikacji do odpowiedniego formatu i wysyłamy podpisując bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź e-PUAP-em. 

Natomiast dodatkowo ministerstwo myśląc o mikroprzedsiębiorstwach udostępniło już w chwili obecnej taką aplikację e-mikrofirma, za pomocą której przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury i te dane z faktur mają być (bo jeszcze chwili obecnej nie ma tej możliwości, ale od lutego jest zapowiedź, że będzie taka możliwość) z automatu generowane do pliku JPK VAT i będzie też udostępniona z poziomu tej aplikacji wysyłka tego pliku. 

Tam wystawiamy faktury, natomiast jest też opcja, nawet chwili obecnej, wpisywania faktur zakupu, więc jeżeli my wystawiamy faktury w tej aplikacji, wpiszemy także nasze faktury zakupu, to ta aplikacja e-mikrofirma stworzył nam rejestr, podsumuje nam to, pokaże jak to wygląda oraz od lutego będzie możliwość wygenerowania pliku i wysłania poprzez tę aplikację. Ministerstwo na swojej stronie internetowej napisało, że od lutego, bo chwili obecnej też jeszcze nie ma tej możliwości, będzie także możliwość dopisywania kwot z raportów okresowych z kas fiskalnych, gdyż w tej chwili służy to tylko i wyłącznie do wystawiania faktur i tworzenia ewidencji.


Także będziemy mieli już pełną automatyzację, jeśli chodzi o przygotowywanie tego JPK VAT. Ale jeśli mikroprzedsiębiorca nie prowadzi takiej księgowość elektronicznej, nie działa w ten sposób, tylko tradycyjnie, to jak on ma spełnić te wszystkie obowiązki?


Niestety mikroprzedsiębiorca od 1 stycznia i nie tylko mikroprzedsiębiorca, ale każdy podatnik podatku VAT czynny, czyli ten kto jest zobligowany od 1 stycznia składać JPK VAT, ustawowo został jakby przymuszony do prowadzenia ewidencji VAT, czyli ewidencji sprzedaży i zakupów przy użyciu programów komputerowych, czyli tradycyjne książki rejestr zakupu i sprzedaży odchodzą do lamusa i tu ustawa po prostu nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu programów komputerowych. W związku z tym tworzenie tych plików JPK nie będzie niczym takim super dodatkowo skomplikowanym, bądź super dodatkowo wymagającym jakichś nakładów, bo i tak trzeba będzie prowadzić tę ewidencję przy pomocy komputera.


Czy jeśli ktoś się jeszcze nie obudził w nowym roku, to przypominamy że obowiązują zmiany przepisów, że jeśli ktoś nie ma komputera, to jednak będzie musiał ten komputer kupić i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.


Trzeba będzie pobrać aplikacje, minimalne wymagania ministerstwo podaje, że to jest co najmniej Windows 7. Od rozliczenia za miesiąc styczeń żadna deklaracja podatku VAT nie będzie mogła zostać złożona papierowo, wszystkie będą musiały być składane elektronicznie. Co prawda do składania deklaracji elektronicznej przez zwykłych przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorców, zwykłych ludzi, nie jest konieczne specjalne oprogramowanie, gdyż można to zrobić przez stronę ministerstwa www.e-deklaracje.mf.gov.pl, natomiast do wysłania JPK jest potrzebne dedykowane oprogramowanie, czyli ta aplikacja ze strony ministerstwa, bądź programy księgowe, które umożliwiają tworzenie, wygenerowanie i wysłanie takiego pliku.


Zachęcamy do skończenia z analogiem, jeśli chodzi o rozliczenie podatków, przechodzenia na cyfrę, digitalizowanie. Po pierwsze to będzie łatwiej, a po drugie po skorzystaniu z odpowiednich programów będzie to dodatkowo pewne, jak podatki.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.

Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.


Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.

płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.


Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?


Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.

Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.


Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.

prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.


Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.

Agnieszka Mergner i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

10:10 z dzielnicowym
8.01.2018

Co należy zrobić, jeżeli denerwuje nas hałas dochodzący z sąsiedniego mieszkania?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok