Radio Białystok | Gość | Grzegorz Górny - dziennikarz, autor filmów i książek

Grzegorz Górny

dziennikarz, autor filmów i książek

6.01.2018, 15:00, akt. 14:11

Tajemnic Bożego Narodzenia jest wiele, a co o przyjściu Jezusa na świat wiemy na pewno?


Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 2

Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 1

M.in. o tym w rozmowie z dziennikarzem, publicystą, autorem filmów i książek Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska.

Fragment rozmowy:

Dominika Dębska: Bezpośrednim pretekstem do naszej rozmowy jest pańska książka pod tytułem "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia". I właśnie - tajemnice, sekrety, a co o Bożym Narodzeniu wiemy na pewno?


Grzegorz Górny: Możemy powiedzieć na pewno, że się wydarzyło, bo jest wiele świadectw historycznych na ten temat, łącznie z czterema ewangeliami. Ale wiele też innych dokumentów historycznych. I na przykład w czasach komunistycznych twierdzono, że Jezus w ogóle nie istniał, że był postacią mityczną. Ale w świetle dokumentów historycznych tego nie da się obronić. 

Więc wiemy na pewno, że to się wydarzyło. I teraz pojawiają się pytania, jakie okoliczności temu towarzyszyły? 


No właśnie, jakie?


Tutaj jest wiele różnych okoliczności. Ponieważ dzisiaj mamy święto zwane potocznie świętem Trzech Króli, to można zadać sobie pytanie, czy ci królowie rzeczywiście istnieli. I czy byli rzeczywiście królami, ponieważ z ewangelii wcale to nie wynika. Dlatego, że Ewangelia św. Mateusza mówi o nich "mędrcy ze Wschodu". Konkretnie pojawia się grecki wyraz "magos" i on w całej Biblii pojawia się zaledwie 5 razy. I z jednej strony oznacza mędrca, znawcę nauk tajemnych, a z drugiej strony może oznaczać też czarownika, oszusta, uwodziciela, astrologa, tłumacza snów. 

Więc ten wyraz "magos" ma wiele znaczeń w całej Biblii. No i na pewno nie oznacza króla. Raczej mędrca. I z całego kontekstu widać, że byli to mędrcy, którzy się specjalizowali w obserwowaniu mapy nieba. Dlatego, że ludy starożytne wierzyły, że w gwiazdach jest zapisany nasz los. I obserwując poszczególne zjawiska astronomiczne, jesteśmy w stanie przewidzieć różne wydarzenia, jakie mają się zdarzyć na Ziemi.

Wiadomo, że oni pochodzili ze Wschodu. I najstarsze wyobrażenia, z pierwszych wieków przedstawiające tych trzech mędrców, ukazują ich w szatach perskich. I to jest bardzo ważny trop, dlatego, że w Persji szkoły astronomiczne stały na bardzo wysokim poziomie. Właściwie były znane w całym ówczesnym antycznym świecie. I nawet odnaleziono, w najsłynniejszej szkole astronomicznej w Persji, taką tabliczkę z pismem klinowym, która zawierała obserwacje mapy nieba, które potwierdzały dokładnie położenie gwiazd, planet w momencie, kiedy miał się rodzić Chrystus. 

I można sobie zadać pytanie, co ci mędrcy zobaczyli na niebie, że przywiodło ich to do Ziemi Świętej. I tutaj, jako pierwszy na to pytanie odpowiedział w sumie pozytywnie jeden z największych astronomów w dziejach, żyjący na przełomie XVI i XVII w. Johanes Kepler. W 1603 roku zobaczył pewne zjawisko astronomiczne na niebie. Mianowicie, była to koniunkcja Jowisza i Saturna w Konstelacji Ryb. I to jest dosyć ciekawe, ponieważ raz na 800 lat takie zjawisko zdarza się 3 razy w roku. I dlaczego to było takie ważne? 

Po pierwsze, musimy wyjaśnić, co to znaczy koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że tak, jakbyśmy patrzyli w kierunku nieba, to Jowisz i Saturn ustawiają się po prostu jakby na jednej linii, że tworzą jeden punkt. I to taki dosyć jasny punkt, dlatego, że wiemy, że Jowisz i Saturn to największe planety Układu Słonecznego. I kiedy one razem się tak schodzą, to wyglądają jak wielka, nowa gwiazda, która nagle się pojawia na nieboskłonie. I potem znika. 

To zjawisko jest obserwowane raz na 800 lat, więc to musiało wzbudzić zainteresowanie mędrców. Tym bardziej, że każda planeta, każdy gwiazdozbiór miał swoje określone miejsce w ówczesnej kosmogonii. I tak ryby były uznawane za początek nowej ery. Z kolei Jowisz był uznawany za planetę Bogów. A Saturn był uważany za taką planetę patrona narodu izraelskiego. 

Więc jak się weźmie, zestawi te trzy znaczenia symboliczne, to się okazuje, że ma się pojawić Bóg w narodzie żydowskim, który ma rozpocząć nową erę. Jeżeli taki sygnał jest 3 razy w ciągu roku z niebios przekazany na Ziemię, to oni to interpretują, jakby rzeczywiście w Izraelu miał się pojawić nowy Bóg. Miała się zacząć nowa era. 


| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.


Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.


płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.


Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.


Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.


prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok