Radio Białystok | Gość | Grzegorz Górny - dziennikarz, autor filmów i książek

Grzegorz Górny

dziennikarz, autor filmów i książek

6.01.2018, 15:00, akt. 14:11

Tajemnic Bożego Narodzenia jest wiele, a co o przyjściu Jezusa na świat wiemy na pewno?


Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 2

Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 1

M.in. o tym w rozmowie z dziennikarzem, publicystą, autorem filmów i książek Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska.

Fragment rozmowy:

Dominika Dębska: Bezpośrednim pretekstem do naszej rozmowy jest pańska książka pod tytułem "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia". I właśnie - tajemnice, sekrety, a co o Bożym Narodzeniu wiemy na pewno?


Grzegorz Górny: Możemy powiedzieć na pewno, że się wydarzyło, bo jest wiele świadectw historycznych na ten temat, łącznie z czterema ewangeliami. Ale wiele też innych dokumentów historycznych. I na przykład w czasach komunistycznych twierdzono, że Jezus w ogóle nie istniał, że był postacią mityczną. Ale w świetle dokumentów historycznych tego nie da się obronić. 

Więc wiemy na pewno, że to się wydarzyło. I teraz pojawiają się pytania, jakie okoliczności temu towarzyszyły? 


No właśnie, jakie?


Tutaj jest wiele różnych okoliczności. Ponieważ dzisiaj mamy święto zwane potocznie świętem Trzech Króli, to można zadać sobie pytanie, czy ci królowie rzeczywiście istnieli. I czy byli rzeczywiście królami, ponieważ z ewangelii wcale to nie wynika. Dlatego, że Ewangelia św. Mateusza mówi o nich "mędrcy ze Wschodu". Konkretnie pojawia się grecki wyraz "magos" i on w całej Biblii pojawia się zaledwie 5 razy. I z jednej strony oznacza mędrca, znawcę nauk tajemnych, a z drugiej strony może oznaczać też czarownika, oszusta, uwodziciela, astrologa, tłumacza snów. 

Więc ten wyraz "magos" ma wiele znaczeń w całej Biblii. No i na pewno nie oznacza króla. Raczej mędrca. I z całego kontekstu widać, że byli to mędrcy, którzy się specjalizowali w obserwowaniu mapy nieba. Dlatego, że ludy starożytne wierzyły, że w gwiazdach jest zapisany nasz los. I obserwując poszczególne zjawiska astronomiczne, jesteśmy w stanie przewidzieć różne wydarzenia, jakie mają się zdarzyć na Ziemi.

Wiadomo, że oni pochodzili ze Wschodu. I najstarsze wyobrażenia, z pierwszych wieków przedstawiające tych trzech mędrców, ukazują ich w szatach perskich. I to jest bardzo ważny trop, dlatego, że w Persji szkoły astronomiczne stały na bardzo wysokim poziomie. Właściwie były znane w całym ówczesnym antycznym świecie. I nawet odnaleziono, w najsłynniejszej szkole astronomicznej w Persji, taką tabliczkę z pismem klinowym, która zawierała obserwacje mapy nieba, które potwierdzały dokładnie położenie gwiazd, planet w momencie, kiedy miał się rodzić Chrystus. 

I można sobie zadać pytanie, co ci mędrcy zobaczyli na niebie, że przywiodło ich to do Ziemi Świętej. I tutaj, jako pierwszy na to pytanie odpowiedział w sumie pozytywnie jeden z największych astronomów w dziejach, żyjący na przełomie XVI i XVII w. Johanes Kepler. W 1603 roku zobaczył pewne zjawisko astronomiczne na niebie. Mianowicie, była to koniunkcja Jowisza i Saturna w Konstelacji Ryb. I to jest dosyć ciekawe, ponieważ raz na 800 lat takie zjawisko zdarza się 3 razy w roku. I dlaczego to było takie ważne? 

Po pierwsze, musimy wyjaśnić, co to znaczy koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że tak, jakbyśmy patrzyli w kierunku nieba, to Jowisz i Saturn ustawiają się po prostu jakby na jednej linii, że tworzą jeden punkt. I to taki dosyć jasny punkt, dlatego, że wiemy, że Jowisz i Saturn to największe planety Układu Słonecznego. I kiedy one razem się tak schodzą, to wyglądają jak wielka, nowa gwiazda, która nagle się pojawia na nieboskłonie. I potem znika. 

To zjawisko jest obserwowane raz na 800 lat, więc to musiało wzbudzić zainteresowanie mędrców. Tym bardziej, że każda planeta, każdy gwiazdozbiór miał swoje określone miejsce w ówczesnej kosmogonii. I tak ryby były uznawane za początek nowej ery. Z kolei Jowisz był uznawany za planetę Bogów. A Saturn był uważany za taką planetę patrona narodu izraelskiego. 

Więc jak się weźmie, zestawi te trzy znaczenia symboliczne, to się okazuje, że ma się pojawić Bóg w narodzie żydowskim, który ma rozpocząć nową erę. Jeżeli taki sygnał jest 3 razy w ciągu roku z niebios przekazany na Ziemię, to oni to interpretują, jakby rzeczywiście w Izraelu miał się pojawić nowy Bóg. Miała się zacząć nowa era. 


| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok