Radio Białystok | Gość | Grzegorz Górny - dziennikarz, autor filmów i książek

Grzegorz Górny

dziennikarz, autor filmów i książek

6.01.2018, 15:00, akt. 14:11

Tajemnic Bożego Narodzenia jest wiele, a co o przyjściu Jezusa na świat wiemy na pewno?


Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 2

Z Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska, cz. 1

M.in. o tym w rozmowie z dziennikarzem, publicystą, autorem filmów i książek Grzegorzem Górnym rozmawia Dominika Dębska.

Fragment rozmowy:

Dominika Dębska: Bezpośrednim pretekstem do naszej rozmowy jest pańska książka pod tytułem "Trzej Królowie. Dziesięć tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia". I właśnie - tajemnice, sekrety, a co o Bożym Narodzeniu wiemy na pewno?


Grzegorz Górny: Możemy powiedzieć na pewno, że się wydarzyło, bo jest wiele świadectw historycznych na ten temat, łącznie z czterema ewangeliami. Ale wiele też innych dokumentów historycznych. I na przykład w czasach komunistycznych twierdzono, że Jezus w ogóle nie istniał, że był postacią mityczną. Ale w świetle dokumentów historycznych tego nie da się obronić. 

Więc wiemy na pewno, że to się wydarzyło. I teraz pojawiają się pytania, jakie okoliczności temu towarzyszyły? 


No właśnie, jakie?


Tutaj jest wiele różnych okoliczności. Ponieważ dzisiaj mamy święto zwane potocznie świętem Trzech Króli, to można zadać sobie pytanie, czy ci królowie rzeczywiście istnieli. I czy byli rzeczywiście królami, ponieważ z ewangelii wcale to nie wynika. Dlatego, że Ewangelia św. Mateusza mówi o nich "mędrcy ze Wschodu". Konkretnie pojawia się grecki wyraz "magos" i on w całej Biblii pojawia się zaledwie 5 razy. I z jednej strony oznacza mędrca, znawcę nauk tajemnych, a z drugiej strony może oznaczać też czarownika, oszusta, uwodziciela, astrologa, tłumacza snów. 

Więc ten wyraz "magos" ma wiele znaczeń w całej Biblii. No i na pewno nie oznacza króla. Raczej mędrca. I z całego kontekstu widać, że byli to mędrcy, którzy się specjalizowali w obserwowaniu mapy nieba. Dlatego, że ludy starożytne wierzyły, że w gwiazdach jest zapisany nasz los. I obserwując poszczególne zjawiska astronomiczne, jesteśmy w stanie przewidzieć różne wydarzenia, jakie mają się zdarzyć na Ziemi.

Wiadomo, że oni pochodzili ze Wschodu. I najstarsze wyobrażenia, z pierwszych wieków przedstawiające tych trzech mędrców, ukazują ich w szatach perskich. I to jest bardzo ważny trop, dlatego, że w Persji szkoły astronomiczne stały na bardzo wysokim poziomie. Właściwie były znane w całym ówczesnym antycznym świecie. I nawet odnaleziono, w najsłynniejszej szkole astronomicznej w Persji, taką tabliczkę z pismem klinowym, która zawierała obserwacje mapy nieba, które potwierdzały dokładnie położenie gwiazd, planet w momencie, kiedy miał się rodzić Chrystus. 

I można sobie zadać pytanie, co ci mędrcy zobaczyli na niebie, że przywiodło ich to do Ziemi Świętej. I tutaj, jako pierwszy na to pytanie odpowiedział w sumie pozytywnie jeden z największych astronomów w dziejach, żyjący na przełomie XVI i XVII w. Johanes Kepler. W 1603 roku zobaczył pewne zjawisko astronomiczne na niebie. Mianowicie, była to koniunkcja Jowisza i Saturna w Konstelacji Ryb. I to jest dosyć ciekawe, ponieważ raz na 800 lat takie zjawisko zdarza się 3 razy w roku. I dlaczego to było takie ważne? 

Po pierwsze, musimy wyjaśnić, co to znaczy koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że tak, jakbyśmy patrzyli w kierunku nieba, to Jowisz i Saturn ustawiają się po prostu jakby na jednej linii, że tworzą jeden punkt. I to taki dosyć jasny punkt, dlatego, że wiemy, że Jowisz i Saturn to największe planety Układu Słonecznego. I kiedy one razem się tak schodzą, to wyglądają jak wielka, nowa gwiazda, która nagle się pojawia na nieboskłonie. I potem znika. 

To zjawisko jest obserwowane raz na 800 lat, więc to musiało wzbudzić zainteresowanie mędrców. Tym bardziej, że każda planeta, każdy gwiazdozbiór miał swoje określone miejsce w ówczesnej kosmogonii. I tak ryby były uznawane za początek nowej ery. Z kolei Jowisz był uznawany za planetę Bogów. A Saturn był uważany za taką planetę patrona narodu izraelskiego. 

Więc jak się weźmie, zestawi te trzy znaczenia symboliczne, to się okazuje, że ma się pojawić Bóg w narodzie żydowskim, który ma rozpocząć nową erę. Jeżeli taki sygnał jest 3 razy w ciągu roku z niebios przekazany na Ziemię, to oni to interpretują, jakby rzeczywiście w Izraelu miał się pojawić nowy Bóg. Miała się zacząć nowa era. 


| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.


Tomasz Kleszczewski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski

dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok
15.06.2018

"W tym roku mieliśmy olbrzymi problem muszę przyznać, ale nie ze względu na ilość projektów, tylko na ich poziom - był tak wysoki, że po prostu nie byliśmy w stanie ustalić 20 laureatów, stąd jest 21" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Lucy Lisowska, fot. Sylwia Krassowska

Lucy Lisowska

organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"
15.06.2018

"Jestem naprawdę szczęśliwa, że nie tylko białostoczanie przychodzą tłumnie, przyjeżdżają także ludzie z okolic, z innych miast nasz festiwal" - mówi Lucy Lisowska.

Wojciech Koronkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Koronkiewicz

kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD
15.06.2018

Takie jest moje hasło: "prezydent zwykłych spraw" - mówi Wojciech Koronkiewicz.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef SLD
14.06.2018

Wojciech Koronkiewicz będzie kandydował na stanowisko prezydenta Białegostoku z ramienia SLD. Ogłosił to w stolicy Podlasia szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Stefan Majewski

były reprezentant piłkarskiej reprezentacji Polski, medalista Mistrzostw Świata, trener
14.06.2018

Czy będą to bezpiecznie mistrzostwa, czy znane i podziwiane gwiazdy futbolu znów błysną na oczach świata, czy może pojawia się nowi bohaterowie murawy?

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Białołus

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.06.2018

"Mundial jest swego rodzaju świętem narodowym. Wspólnota narodowa to jest coś takiego, o czym tak naprawdę na co dzień nie myślimy, natomiast przy takich wydarzeniach jak mistrzostwa świata, jest to pewien pretekst do tego, żeby się spotkać, wspólnie kibicować, łatwiej jest nawiązywać ze sobą kontakty" - mówi dr Maciej Białołus.


Michał Snarski, Marcin Ozga, Ernest Sienkiewicz i Michał Gieniusz, fot. Sylwia Krassowska

Michał Snarski, Marcin Ozga, Ernest Sienkiewicz i Michał Gieniusz

białostocki zespół SIEDEM
14.06.2018

Białostocki zespół SIEDEM, to niezwykły projekt wokalny. Siedem męskich głosów i oryginalne interpretacje.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Gołębiewski

rzecznik prasowy spółki komunalnej Lech
14.06.2018

Zmienią się zasady segregowania śmieci w Białymstoku. Te zmiany obowiązywać będą od października, ale miejska spółka Lech odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami - już teraz rozpoczyna kampanię informacyjną.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok
13.06.2018

"Fajnie, że miałem taki bardzo dobry tydzień pod względem startów, ponieważ trzy najważniejsze w tym tygodniu starty wygrałem i udało mi się uzyskać dwie życiówki."


Krystyna Konecka, fot. Monika Kalicka

Krystyna Konecka

poetka, dziennikarka, autorka
13.06.2018

"Ja fotografuję i wracam w obrazie do tego, co chce pokazać w wierszu. Wiek XXI to epoka kultury obrazkowej i ludzie nie potrafią się bez tego obyć."

Piotr Kempisty, fot. Monika Kalicka

Piotr Kempisty

z Instytutu Działań Miejskich
13.06.2018

"Jeżeli chodzi o czystość Białegostoku, taką widzianą na co dzień - to miasto jest czyste".

Mirosław Mojsiuszko, fot. Monika Kalicka

Mirosław Mojsiuszko

były piłkarz, trener i prezes Jagiellonii Białystok
13.06.2018

Wyjście z grupy jest celem podstawowym, ale dalsza gra będzie opierała się na znajomości europejskiego i światowego futbolu.


Jerzy Plewa, ©FAO/©Giulio Napolitano

Jerzy Plewa

dyrektor generalny d/s Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej
12.06.2018

W rolnictwie próbujemy stworzyć specjalne zachęty dla młodych rolników, min. 2% dopłat będzie przeznaczonych na zwiększenie dopłat bezpośrednich tylko dla nich.

Maciej Kawecki, fot. Lech Pilarski

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
11.06.2018

Nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych wzbudza wiele kontrowersji i nieporozumień. Dochodzi do nadinterpretacji przepisów, co powoduje problemy w pracy i codziennym życiu.

Elżbieta Dallemura, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Dallemura

prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i Dzieciom "Szansa"
11.06.2018

Przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej możemy pomóc potrzebującym, a przy okazji zdobyć klubową koszulkę Roberta Lewandowskiego z autografem piłkarza.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok