Radio Białystok | Gość | Radosław Doroszko - z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW

10.01.2018, 08:45, akt. 10:03

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka
Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Doroszką rozmawia Lech Pilarski

Od nowego roku wprowadzono kilka zmian w sprawie zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Wprowadzono m.in. nowe zezwolenie typu "S" pozwalające legalnie pracować w naszym kraju przez 9 miesięcy. O nowych przepisach dotyczących zatrudniania obcokrajowców z Radosławem Doroszką z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Ilu cudzoziemców legalnie pracuje w województwie podlaskim? 


Radosław Doroszko: Odpowiedź jest bardzo trudna, wynika to moim zdaniem z dwóch powodów. Po pierwsze liczba dokumentów, które są rejestrowane w celu legalizacji pracy cudzoziemców nie pokrywa się do końca z liczbą osób, które podejmują pracę. Jest też duża kategoria cudzoziemców, którzy nie podlegają obowiązkowi uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń z mocy ustawy i też jest to liczna grupa, o której my nie wiemy.


A szacując?


Mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że na podlaskim rynku pracy pracuje od kilkunastu do 20 kilku tysięcy cudzoziemców, co jest liczbą i tak niewielką w stosunku do innych województw.


Premier albo ministrowie mówią - około miliona Ukraińców jest na rynku polskim, to skoro u nas to kilkanaście tysięcy, to rzeczywiście jesteśmy niewielkim rynkiem.


Z tym, że to może z każdym miesiącem czy półroczem narastać, bo pewne tendencje dochodzą do naszego województwa z opóźnieniem.


A jakie to są tendencje?


Właśnie gwałtowny wzrost, aktywność agencji pośrednictwa pracy, brak zupełny pracowników praktycznie już w każdym zawodzie. Akurat jeszcze w województwie podlaskim w niektórych zawodach nie ma takiego spustoszenia wywołanego emigracją Polaków do krajów zachodnich.


Jakie to zawody głównie?


Od wielu lat nasi pracodawcy usilnie poszukiwali i nadal poszukują kierowców ciężarówek, szczególnie w transporcie międzynarodowym, czyli kierowca ciągnika siodłowego, zawody budowlane wszelkiego rodzaju - cieśla, zbrojarz, murarz, dekarz, ślusarze, spawacze. Z tym, że akurat w naszym województwie tych zezwoleń na ślusarzy i spawaczy, szczególnie spawaczy o wysokich kategoriach, nie ma tak wielu. Też usługi osobiste czyli pomoc domowa, opiekunka domowa, na przykład osób starszych.


Jacy cudzoziemcy dominują na naszym rynku, jeśli chodzi o zatrudnienie?


Wszystko niemalże dotyczy obywateli Republiki Ukrainy, to jest ponad 50% cudzoziemców w naszym województwie, natomiast obywateli Republiki Białoruś mamy około dwudziestu kilku do 30%. To jest ewenement, gdyż w skali kraju Białorusinów jest zaledwie około 5%.


Zarysujmy te zmiany, które obowiązują od 1 stycznia.


Zmiany dotyczą szczególnie funkcji realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, w  mniejszym zakresie funkcji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego czyli wojewody. W powiatowych urzędach pracy do tej pory były oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom w bardzo prostej formie. W tym roku wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i też monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca. 


Czyli taka pewna deliberalizacja tego sposobu zatrudnienia. Z czego to wynika?


Wystąpiło wiele negatywnych zjawisk związanych z oświadczeniami o zamiarze powierzenia pracy często, były to właściwie dokumenty pozorne. Zupełną nowością z kolei w kompetencji starostów czyli powiatowych urzędów pracy jest wprowadzenie zezwoleń na prace sezonową. Jest to zezwolenie typu S, jako szóste zezwolenie w Polsce, natomiast dotyczy to głównie prac sezonowych w rolnictwie, typu prace polowe, chów i hodowla zwierząt, uprawa roślin. To będzie dotyczyło nie tak dużej liczby pracodawców, czyli praktycznie osób tylko prowadzących działalność rolniczą, nie będą mogli skorzystać z innych form, dyrektywa unijna narzuciła konieczność wprowadzenia zezwolenia na pracę sezonową również w naszym kraju.

Nie powiedziałem tego jeszcze na wstępie - dwie czy trzy podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców, które obowiązują w naszym kraju to są takie aby cudzoziemcy nie byli w żaden sposób dyskryminowani, ani płacowo, ani też jeżeli chodzi o warunki pracy, wynagrodzenie powinno być porównywalne z wynagrodzeniem innych osób wykonujących pracę.


Od 1 stycznia 13,70 zł minimalna cena za godzinę pracy.


Przy umowach cywilno-prawnych, zlecenia lub o świadczeniu usług, przy umowie o pracę oczywiście brutto wynagrodzenie miesięczne 2100 zł, czyli nie mniej. I to obowiązuje jak jak najbardziej, ponadto cudzoziemcy powinni być zatrudniani tylko wtedy, kiedy jest brak  miejscowych pracowników - zasada komplementarności zatrudnienia. Każdy kraj dbający o własną politykę rynku pracy daje pierwszeństwo miejscowym obywatelom, jeżeli występują. Dlatego pracodawca, zanim będzie się ubiegał o zezwolenie na pracę czy też cudzoziemiec o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, bo też jest taki rodzaj zezwolenia, pracodawca musi przedłożyć dokument, że w Powiatowym Urzędzie Pracy, po pewnym procesie przy próbie procesu doboru kandydatów nie znaleziono żadnego odpowiedniego kandydata. Mało tego - pracodawca w tym roku będzie zobowiązany, jeżeli poda jakieś wysokie wymagania, udowodnić to w procedurze zezwolenia na pracę cudzoziemca. To jest pewną nowością.


Jak sam pan wie wielu ludzi nie chce pracować, bo za nisko płacą, szczególnie na Podlasiu.


Racja pracodawców jest taka, że praktycznie nie ma zupełnie już w żadnym zawodzie i rzeczywiście jeżeli chodzi o fachowców, to ponieważ polskie płace nie są konkurencyjne w stosunku do płac w krajach zachodnich, naprawdę straciliśmy wielu fachowców, równiez zapaść szkolnictwa zawodowego się nałożyła na to, przez wiele lat też się złożyła na braki w konkretnych zawodach. Natomiast racja obywateli polskich, mieszkańców jest taka, że pracodawcy powinni lepiej płacić, bo oni uważają, że cudzoziemcy są zatrudniani dlatego, że są to niższe koszty pracy, niższe wynagrodzenia, co jest częściowo prawdą.


Cudzoziemcy też widzą, co się dzieje na polskim rynku pracy i pewnie będą żądać też wyższych płac.


Fachowcy na pewno, natomiast my troszkę ubolewamy, jeżeli przy pracach w miarę prostych zatrudnianie cudzoziemca odbywa się kosztem obywateli polskich. To jest tylko i wyłącznie kwestia braku porozumienia pracodawcy z Polakiem, jeżeli chodzi o płacę.


I takie są później efekty i trzeba zatrudniać cudzoziemców.


W celu uzyskania głębszej i bardziej szczegółowej informacji serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej czyli strony Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce cudzoziemcy, również kontakt osobisty w jakich jednostkowych, problemowych sprawach.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Janowski

rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP
16.01.2018

- Często zdarza się, że ten przykład najbliższy, czyli pożar u sąsiadów, w rodzinie, powoduje że kupujemy czujnik dymu- mówi strażak.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
16.01.2018

- Zdecydowana większość systemów grzewczych w naszym mieście, ponad 80% w domach jednorodzinnych, to są tradycyjne piece węglowe - mówi Jarosław Borowski.


Jakub Laskowski i Damian Anikiej, fot. Monika Kalicka

Jakub Laskowski i Damian Anikiej

pomysłodawcy akcji "Skrzynia czasu"
15.01.2018

- To wiadomość, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom - mówią pomysłodawcy akcji.

Krzysztof Ciszyński, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.01.2018

- Kiedy nasz spokój zakłóca przez wiele godzin ujadający pies sąsiadów - warto to zgłosić na policję, jednak nie na numer 112, a na 997 - radzą policjanci.

Artur Urbanowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
15.01.2018

- Tworzenie było dla mnie naturalną koleją rzeczy, miałem smykałkę do wymyślania różnych historii już w liceum - mówi pisarz.


płk Rafał Lisek, fot. Monika Kalicka

Płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
15.01.2018

- Przede wszystkim musimy się we właściwy sposób przygotować do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego dla Pułku, jakim będzie ćwiczenie Anakonda 18 - mówi nowy dowódca 18. BPR.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
12.01.2018

- Zamierzam wrócić do dawnych czasów, nie wiem czy uda się wrócić do tak dobrych tradycji jak 12. miejsce, niemniej jednak cały mój wysiłek skupi się na tym - mówi dyrektor I LO w Suwałkach Dorota Jabłońska.

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, fot. Marcin Gliński

Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer, Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk

zespół wokalny Ensemble QuattroVoce
12.01.2018

W sobotę (12.01) o 15:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbędzie się koncert kolęd polskich DOMINUS NATUS EST.


Zbigniew Gołębiewski, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Gołębiewski

z komunalnej spółki Lech
12.01.2018

W sobotę (13.01) po raz kolejny będzie można odwiedzić białostocką spalarnię śmieci. Po co ją wzniesiono? Czy rzeczywiście śmieci dają ciepło i prąd?

Cezary Mielko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Mielko

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.01.2018

- Chodzi o to, by rzeczywiście ocalić coś od zapomnienia, czyli ten cały dorobek WOAK-u, który został zebrany przez te 60 lat działania instytucji - mówi Cezary Mielko.

Dariusz Bossowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Bossowski

dyrektor II LO w Białymstoku
11.01.2018

- W szkole najważniejszy jest uczeń i o tym powinniśmy wszyscy pamiętać. Musimy im stworzyć najlepsze warunki do pracy i do rozwijania zainteresowań - mówi dyrektor II LO w Białymstoku Dariusz Bossowski.


Violetta Bielecka, fot. Monika Kalicka

prof. Violetta Bielecka

dyrygent i kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
10.01.2018

- To jest muzyka bardzo mistyczna, tak zwana muzyka sacrum, która jest blisko Boga - mówi o nowej płycie prof. Violetta Bielecka.

Radosław Doroszko, fot. Monika Kalicka

Radosław Doroszko

z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW
10.01.2018

Wprowadzono opłatę, konieczność złożenia pewnych dokumentów i monitorowanie przebiegu całego procesu - od rejestracji aż do przybycia cudzoziemca - mówi Radosław Doroszko.

Gabriel Murawski, fot. Tomasz Kubaszewski

Gabriel Murawski

miłośnik astronomii
9.01.2018

Na swoim koncie ma już wiele odkryć, w tym planetę pozasłoneczną oraz gwiazdy zmienne.


prof. Jan Poleszczuk, fot. Marcin Gliński

prof. Jan Poleszczuk

z uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2018

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek (9.01) nowych członków Rady Ministrów.

Mariusz Perkowski, fot. Monika Kalicka

Mariusz Perkowski

prezes Zarządu Fundacja Pro Anima
9.01.2018

- Podstawą muzyki zachodniego kręgu kulturowego jest chorał gregoriański i na tym koncercie będzie kilka fragmentów chorałowych - mówi Mariusz Perkowski.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem
9.01.2018

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok