Radio Białystok | Gość | Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

Jan Miłosz Zarzycki

dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

9.02.2018, 08:33, akt. 09:49

- Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą kameralną filharmonią - mówi dyrektor ŁFK.

Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski
Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski

Z Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś w Łomży ma być podpisana umowa między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a władzami miasta o współfinansowaniu Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. To istniejąca od 40 lat instytucja zajmująca się upowszechnianiem kultury muzycznej. O jej działalności z dyrektorem Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: To wielki dzień dzisiaj w historii w Harmonii Kameralnej w Łomży.


Jan Miłosz Zarzycki: Na pewno bardzo ważny z uwagi na umowę, która ma być podpisana pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydentem miasta Łomża.


Łomży już nie było stać na utrzymanie filharmonii?


Nie, to nie jest tak. Po prostu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejmuje niektóre instytucje kulturalne w Polsce w tak zwane współprowadzenie, czyli taką formę współfinansowania. To nie wiąże się z jakimś brakiem środków na utrzymanie takiej instytucji przez lokalny samorząd, raczej jest to kwestia pewnej dobrej woli ministra, który w ten sposób pomaga wybranym przez siebie placówkom. 


Taki wyraz polityki kulturalnej państwa?


Zapewne tak.


Na co te pieniądze wydacie teraz?


Na naszą statutową działalność. 


Co robi Filharmonia Kameralna w Łomży? Mieszkańcy Białegostoku widzą bardziej Operę i Filharmonię Podlaską bardziej niż na przykład taką instytucję jak pana w Łomży.


Tak, aczkolwiek z dużą przyjemnością chciałbym powiedzieć, że od czasu do czasu gościmy w Białymstoku. Na przykład rok temu występowaliśmy w Operze i Filharmonii Podlaskiej, wykonywaliśmy jeden z koncertów karnawałowych, chyba 2 lata temu również występowaliśmy w głównej siedzibie Opery i w tym roku też mamy w planie koncert w Białymstoku, ale tym razem będzie to koncert w jednym z kościołów i to będzie już na wiosnę. 

Nasza placówka przede wszystkim szerzy kulturę muzyczną poprzez organizowanie koncertów, audycji muzycznych, poprzez nagrywanie płyt, udział w festiwalach krajowych, międzynarodowych - to jest nasza działalność, typowa działalność każdej tego typu instytucji artystycznej.


Dużo jest melomanów w Łomży?


To zależy, jak rozumiemy to słowo. Jest spora grupa melomanów zainteresowanych muzyką tak zwaną lekką, łatwą i przyjemną, także nasze karnawałowe, sylwestrowe i wszelkie inne pogodne, wesołe i lekkie koncerty nie narzekają na brak publiczności. Oczywiście nieco trudniej jest w wypadku muzyki typowo klasycznej, muzyki trudniejszej, która w każdym ośrodku ma nieco mniejszy krąg odbiorców, jest bardziej elitarna i tak samo jest również w Łomży.


Czy Filharmonia Kameralna w Łomży ma swoją siedzibę, ma gdzie koncertować?


W tej chwili siedziba naszej instytucji jest w generalnym remoncie połączonym z przebudową obiektu, przy czym właściwie nie cały budynek jest remoncie, tylko jego znaczna większość. Jest też taki segment, który już został wyremontowany w 2014 roku i w tej chwili tam mieszczą się nasze biura i sala prób oraz garderoby. Więc tam normalnie funkcjonujemy, pracujemy, natomiast nasze koncerty odbywają się w innych miejscach. Zazwyczaj to jest Sala Centrum Kultury należąca do Zespołu Szkół Katolickich w Łomży, ale bywają też inne sale - sala szkoły muzycznej, foyer urzędu miejskiego, kościoły, także tak nasza działalność koncertowa będzie wyglądała jeszcze przez rok.


I co będzie w tej nowej siedzibie, jak przebudujecie tę swoją salę koncertową, bo to chyba jest najważniejsze serce każdej filharmonii.


Gwoli ścisłości chciałbym tutaj zaznaczyć, że to nie my prowadzimy te inwestycje, tylko Urząd Miejski w Łomży. Mam nadzieję, że sala koncertowa, która powstanie, można użyć tego słowa, ponieważ po starej sali koncertowej właściwie już prawie nic nie zostało, było wyburzone prawie wszystko, zostały chyba takie resztki ścian, natomiast cała reszta została wymieniona od podłogi, która będzie w tej chwili obniżona o 2 metry w stosunku do stanu poprzedniego, aż po dach, który był zupełnie zdjęty, będzie wykonany z innych zupełnie materiałów i właściwie wszystko będzie w tej chwili inaczej. 

Jeszcze trwają pewne prace projektowe, to znaczy jeszcze są cały czas wprowadzane korekty w projekcie. Myślę, że będzie to piękna sala i że miasto Łomża będzie dumne z tej sali, a my będziemy mieli wielką radość w występowaniu właśnie tam. Zobaczymy, co w efekcie powstanie, takie czynniki, jak na przykład akustyka - trudno jest przewidzieć, jaki będzie ten ostateczny efekt. Są w Polsce sale koncertowe, które były budowane z ogromnym rozmachem za ogromne środki i robią drastyczne wrażenie, a potem okazuje się, że akustyka nie zawsze spełnia oczekiwania. 


Czego przykładem jest Opera i Filharmonia w Białymstoku, a po drugiej stronie Polski mamy wspaniały obiekt, czyli budynek Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w którym akustyka jest doskonała. Taka rozpiętość.


Jest co najmniej kilka takich nowych budynków w Polsce, gdzie na akustykę się narzeka. Mam nadzieję, że tego problemu nie będzie w naszym przypadku, ale naprawdę nie jest to tak łatwo przewidzieć. Możemy na razie tylko trzymać kciuki.


Kiedy oddanie nowej siedziby filharmonii po modernizacji?


Nie jestem osobą kompetentną do udzielania takich informacji. Spodziewać się, że za ok. 


To wtedy będzie wielkie wydarzenie muzyczne w Łomży?


W optymistycznej wersji będzie to końcówka roku bieżącego, w nieco bardziej pesymistycznej będzie to początek przyszłego roku. W przypadku tak dużych prac trudno jest precyzyjnie określić ten termin, to różne rzeczy mogą się jeszcze wydarzyć, także trzymamy kciuki, żeby wszystko skończyło się dobrze i o czasie.


Dzisiaj to ważne wydarzenie, państwo zaczyna się angażować w prowadzenie instytucji w taki niedużej miejscowości. Z pana punktu widzenia czy utrzymywanie tego rodzaju instytucji w mieście 60-70 tysięcznym, to da się czy nie?


Na pewno się da, najlepszy dowód jest taki, że ta instytucja istnieje już 40 lat i właśnie teraz obchodzimy okrągły jubileusz. Istnieje, jak sądzę z pewnym sukcesem, ponieważ to są ogromne ilości koncertów - dobrze ponad 1000 koncertów w tym czasie, jest to 11 nagranych płyt, z czego 5 nominowanych do Fryderyka, jedna całkiem niedawno, dwa miesiące temu, nominowana do International Classical Music Awards, to są koncerty, gdzie gościmy wspaniałych solistów, słynnych dyrygentów, to jest nasz udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, gościnne koncerty za granicą, we Francji, w Norwegii, w innych krajach, także da się, na pewno. 

Czy jest sens? No cóż oczywiście, że z punktu widzenia nas artystów, którzy pracujemy krzewiąc kulturę muzyczną, na pewno taki sens jest. Oczywiście prawdopodobnie, gdyby porozmawiać z obywatelami Łomży, pewnie opinie były różne, bo jest pewien krąg osób zainteresowanych muzyką czy w ogóle kulturą wysoką, a są też osoby, które nie są zainteresowane i pewnie są przeciwne utrzymywaniu takich instytucji kultury. Na pewno zdania byłyby różne, moim zdaniem jest sens jak najbardziej.


W każdym razie nobilituje to miasto z pewnością. 


Ponad wszelką wątpliwość. Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą Kameralną Filharmonią.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny" -

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
19.10.2018

W najbliższą niedzielę (19.10) będziemy wybierać swoich kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.

Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.

prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.


dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?

Krystyna Kunicka, fot. Joanna Szubzda

Krystyna Kunicka

koordynatorka wystawy "ETNOdesign po podlasku"
16.10.2018

- Chcemy pokazać wzornictwo podlaskie, czyli wykorzystanie wzorów np. z tkaniny dwuosnowowej, z ręczników, z makatek. Wzornictwa tego można używać na torbach, saszetkach a nawet rowerach.

Piotr Duda

16.10.2018

- Jeżeli wiodąca działalność firmy związana jest z handlem, to nie może być tak, że sieci to wykorzystują i obchodzą przepisy i są w tym dniu instytucją, w której można odebrać przesyłki pocztowe. Polak potrafi, ale tak nie powinno się do tego podchodzić. Dlatego musimy to uszczelnić.


Piotr Półtorak, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego
15.10.2018

"Przedstawienie "Popiełuszko" okazało się ogromnym sukcesem, spotkało się z olbrzymim aplauzem, dobrym przyjęciem. Na spektaklu cisza, po - owacje na stojąco" - mówi dyrektor Teatru.

Łukasz Pogorzelski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Pogorzelski

z Fundacji Okno na Wschód
15.10.2018

"Jako województwo podlaskie jesteśmy społeczeństwem z bardzo niedużą liczbą organizacji pozarządowych w skali kraju, zajmujemy 3-4 miejsce od końca" - mówi Łukasz Pogorzelski.

Katarzyna Gromadzka i Kamil Michałowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.10.2018

"Po przeczytaniu atrakcyjnej oferty pracy, wydaje się nam, że to szansa na spełnienie marzeń. Sprawdźmy firmę, czy ona w ogóle istnieje" - ostrzega policja.


Katarzyna Polak

polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku
15.10.2018

"Nie każdą aktywność ucznia powinno się oceniać stopniem, gdyż jest to zwyczajnie niesprawiedliwe" - mówi nauczycielka - Katarzyna Polak.

Piotr Nesterowicz, fot. Joanna Szubzda

Piotr Nesterowicz

pisarz
14.10.2018

Jak zaczęła się praca nad powieścią "Jeremiasz"? O tym opowiada autor - Piotr Nesterowicz.

Marek Michalak, fot. Iza Serafin

Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka
12.10.2018

Jest lepiej niż kilka lat temu, ale dorośli wciąż mają problemy z respektowaniem praw najmłodszych. Tak mówi kończący kadencję Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, który uczestniczył w Białymstoku w otwarciu Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok