Radio Białystok | Gość | Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

Jan Miłosz Zarzycki

dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

9.02.2018, 08:33, akt. 09:49

- Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą kameralną filharmonią - mówi dyrektor ŁFK.

Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski
Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski

Z Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawia Lech Pilarski

Dziś w Łomży ma być podpisana umowa między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a władzami miasta o współfinansowaniu Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. To istniejąca od 40 lat instytucja zajmująca się upowszechnianiem kultury muzycznej. O jej działalności z dyrektorem Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: To wielki dzień dzisiaj w historii w Harmonii Kameralnej w Łomży.


Jan Miłosz Zarzycki: Na pewno bardzo ważny z uwagi na umowę, która ma być podpisana pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydentem miasta Łomża.


Łomży już nie było stać na utrzymanie filharmonii?


Nie, to nie jest tak. Po prostu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejmuje niektóre instytucje kulturalne w Polsce w tak zwane współprowadzenie, czyli taką formę współfinansowania. To nie wiąże się z jakimś brakiem środków na utrzymanie takiej instytucji przez lokalny samorząd, raczej jest to kwestia pewnej dobrej woli ministra, który w ten sposób pomaga wybranym przez siebie placówkom. 


Taki wyraz polityki kulturalnej państwa?


Zapewne tak.


Na co te pieniądze wydacie teraz?


Na naszą statutową działalność. 


Co robi Filharmonia Kameralna w Łomży? Mieszkańcy Białegostoku widzą bardziej Operę i Filharmonię Podlaską bardziej niż na przykład taką instytucję jak pana w Łomży.


Tak, aczkolwiek z dużą przyjemnością chciałbym powiedzieć, że od czasu do czasu gościmy w Białymstoku. Na przykład rok temu występowaliśmy w Operze i Filharmonii Podlaskiej, wykonywaliśmy jeden z koncertów karnawałowych, chyba 2 lata temu również występowaliśmy w głównej siedzibie Opery i w tym roku też mamy w planie koncert w Białymstoku, ale tym razem będzie to koncert w jednym z kościołów i to będzie już na wiosnę. 

Nasza placówka przede wszystkim szerzy kulturę muzyczną poprzez organizowanie koncertów, audycji muzycznych, poprzez nagrywanie płyt, udział w festiwalach krajowych, międzynarodowych - to jest nasza działalność, typowa działalność każdej tego typu instytucji artystycznej.


Dużo jest melomanów w Łomży?


To zależy, jak rozumiemy to słowo. Jest spora grupa melomanów zainteresowanych muzyką tak zwaną lekką, łatwą i przyjemną, także nasze karnawałowe, sylwestrowe i wszelkie inne pogodne, wesołe i lekkie koncerty nie narzekają na brak publiczności. Oczywiście nieco trudniej jest w wypadku muzyki typowo klasycznej, muzyki trudniejszej, która w każdym ośrodku ma nieco mniejszy krąg odbiorców, jest bardziej elitarna i tak samo jest również w Łomży.


Czy Filharmonia Kameralna w Łomży ma swoją siedzibę, ma gdzie koncertować?


W tej chwili siedziba naszej instytucji jest w generalnym remoncie połączonym z przebudową obiektu, przy czym właściwie nie cały budynek jest remoncie, tylko jego znaczna większość. Jest też taki segment, który już został wyremontowany w 2014 roku i w tej chwili tam mieszczą się nasze biura i sala prób oraz garderoby. Więc tam normalnie funkcjonujemy, pracujemy, natomiast nasze koncerty odbywają się w innych miejscach. Zazwyczaj to jest Sala Centrum Kultury należąca do Zespołu Szkół Katolickich w Łomży, ale bywają też inne sale - sala szkoły muzycznej, foyer urzędu miejskiego, kościoły, także tak nasza działalność koncertowa będzie wyglądała jeszcze przez rok.


I co będzie w tej nowej siedzibie, jak przebudujecie tę swoją salę koncertową, bo to chyba jest najważniejsze serce każdej filharmonii.


Gwoli ścisłości chciałbym tutaj zaznaczyć, że to nie my prowadzimy te inwestycje, tylko Urząd Miejski w Łomży. Mam nadzieję, że sala koncertowa, która powstanie, można użyć tego słowa, ponieważ po starej sali koncertowej właściwie już prawie nic nie zostało, było wyburzone prawie wszystko, zostały chyba takie resztki ścian, natomiast cała reszta została wymieniona od podłogi, która będzie w tej chwili obniżona o 2 metry w stosunku do stanu poprzedniego, aż po dach, który był zupełnie zdjęty, będzie wykonany z innych zupełnie materiałów i właściwie wszystko będzie w tej chwili inaczej. 

Jeszcze trwają pewne prace projektowe, to znaczy jeszcze są cały czas wprowadzane korekty w projekcie. Myślę, że będzie to piękna sala i że miasto Łomża będzie dumne z tej sali, a my będziemy mieli wielką radość w występowaniu właśnie tam. Zobaczymy, co w efekcie powstanie, takie czynniki, jak na przykład akustyka - trudno jest przewidzieć, jaki będzie ten ostateczny efekt. Są w Polsce sale koncertowe, które były budowane z ogromnym rozmachem za ogromne środki i robią drastyczne wrażenie, a potem okazuje się, że akustyka nie zawsze spełnia oczekiwania. 


Czego przykładem jest Opera i Filharmonia w Białymstoku, a po drugiej stronie Polski mamy wspaniały obiekt, czyli budynek Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w którym akustyka jest doskonała. Taka rozpiętość.


Jest co najmniej kilka takich nowych budynków w Polsce, gdzie na akustykę się narzeka. Mam nadzieję, że tego problemu nie będzie w naszym przypadku, ale naprawdę nie jest to tak łatwo przewidzieć. Możemy na razie tylko trzymać kciuki.


Kiedy oddanie nowej siedziby filharmonii po modernizacji?


Nie jestem osobą kompetentną do udzielania takich informacji. Spodziewać się, że za ok. 


To wtedy będzie wielkie wydarzenie muzyczne w Łomży?


W optymistycznej wersji będzie to końcówka roku bieżącego, w nieco bardziej pesymistycznej będzie to początek przyszłego roku. W przypadku tak dużych prac trudno jest precyzyjnie określić ten termin, to różne rzeczy mogą się jeszcze wydarzyć, także trzymamy kciuki, żeby wszystko skończyło się dobrze i o czasie.


Dzisiaj to ważne wydarzenie, państwo zaczyna się angażować w prowadzenie instytucji w taki niedużej miejscowości. Z pana punktu widzenia czy utrzymywanie tego rodzaju instytucji w mieście 60-70 tysięcznym, to da się czy nie?


Na pewno się da, najlepszy dowód jest taki, że ta instytucja istnieje już 40 lat i właśnie teraz obchodzimy okrągły jubileusz. Istnieje, jak sądzę z pewnym sukcesem, ponieważ to są ogromne ilości koncertów - dobrze ponad 1000 koncertów w tym czasie, jest to 11 nagranych płyt, z czego 5 nominowanych do Fryderyka, jedna całkiem niedawno, dwa miesiące temu, nominowana do International Classical Music Awards, to są koncerty, gdzie gościmy wspaniałych solistów, słynnych dyrygentów, to jest nasz udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, gościnne koncerty za granicą, we Francji, w Norwegii, w innych krajach, także da się, na pewno. 

Czy jest sens? No cóż oczywiście, że z punktu widzenia nas artystów, którzy pracujemy krzewiąc kulturę muzyczną, na pewno taki sens jest. Oczywiście prawdopodobnie, gdyby porozmawiać z obywatelami Łomży, pewnie opinie były różne, bo jest pewien krąg osób zainteresowanych muzyką czy w ogóle kulturą wysoką, a są też osoby, które nie są zainteresowane i pewnie są przeciwne utrzymywaniu takich instytucji kultury. Na pewno zdania byłyby różne, moim zdaniem jest sens jak najbardziej.


W każdym razie nobilituje to miasto z pewnością. 


Ponad wszelką wątpliwość. Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą Kameralną Filharmonią.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok