Radio Białystok | Gość | Lech Magrel - dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM

Lech Magrel

dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM

13.02.2018, 08:35, akt. 09:42

- W województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 tys. ton wyrobów azbestowych, z tego pozostało do unieszkodliwienia 90% - mówi Lech Magrel.

Lech Magrel, fot. Monika Kalicka
Lech Magrel, fot. Monika Kalicka

Z Lechem Magrelem rozmawia Jarosław Iwaniuk

Polska do 2032 roku powinna być wolna od azbestu. Urząd Miejski w Białymstoku planuje złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dotację na jego usuwanie. Teraz urzędnicy chcą pozyskać informacje, jak dużo wyrobów zawierających azbest znajduje się jeszcze w mieście. Dopiero później będzie wiadomo, kto i na jakie wsparcie finansowe może liczyć. My na problem usuwania azbestu spróbujemy spojrzeć szerzej. O tym jak dużo tej szkodliwej substancji pozostało w naszym regionie z Lechem Magrelem – dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Azbest zaliczany jest do odpadów szczególnie niebezpiecznych, powoduje szereg chorób układu oddechowego, w tym nowotwory, które mogą się ujawnić po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach. Zawartość już 1/10 tego składnika w wyrobie oznacza, że musi on być usunięty z naszego otoczenia. Wiemy, że powszechnie płyty azbestowo-betonowe były wykorzystywane do krycia dachów, nie tylko w naszym regionie, w całej Polsce, ale czym mamy świadomość, że azbest może znajdować się również w wielu innych wyrobach?


Lech Magrel: Jak najbardziej. Azbest jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska, dla zdrowia, dla życia ludzkiego. W Polsce jest zakazane stosowanie azbestu od 1997 roku, azbest w 95% znajduje się w płytach azbestowych, falistych, płaskich, którymi były pokrywane i dachy, i budynki budynki gospodarcze. Natomiast te 4-5% to są w innych wyrobach, takich jak wszelkiego rodzaju uszczelniacze, ochraniacze, nawet sznury, płyty, rury i tak dalej, czyli w różnych wyrobach też spotykamy azbest.


Koniec roku 2032 to jest taka data graniczna, do tego momentu musi być wszystko usunięte z naszego otoczenia, co zawiera azbest. Dużo tego jeszcze zostało w naszym regionie?


Według bazy danych azbestowej w województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 000 ton wyrobów azbestowych, przeszło 90% to są płyty. Z tego pozostało do unieszkodliwienia 385 000, czyli to dopiero 10% tego co wiemy, że się znajduje w naszym województwie zostało unieszkodliwione.


Podlasie, to szczególny region, gdzie tego azbestu jest więcej, mniej? Jak to wygląda na tle kraju?


Województwo podlaskie jest na piątym miejscu w kraju pod względem ilości wyrobów z azbestu koniecznych do unieszkodliwienia.


Czyli mamy tego dużo. Zdążymy?


Jeżeli w takim tempie będziemy usuwać to na pewno nie zdążymy, a czas płynie nieubłaganie i zostało praktycznie 14 lat do całkowitej likwidacji azbestu.


Co to znaczy usunąć azbest z naszego otoczenia? Sami raczej nie powinniśmy się chyba tym zajmować, są jakieś specjalistyczne firmy?


Wyroby azbestowe powinny być unieszkodliwione przez specjalistyczne firmy, to głównie polega na tym, że należy zdjąć ten wyrób, odpowiednio zabezpieczyć i odpowiednio unieszkodliwić. Na razie jedyną metodą unieszkodliwiania wyrobów azbestowych jest ich składowanie. Mamy dwie takie kwatery w województwie podlaskim na składowanie wyrobów niebezpiecznych, azbestowych - w Czartorii gmina Miastkowo i w Czerwonym Borze gmina Zambrów.


Wcześniej mówiło się o tym, że są dzikie, nielegalne składowiska azbestu, teraz z czymś takim się już nie spotykamy?


Od tego jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który bada, sprawdza, kontroluje tego typu składowiska. Oczywiście, jak taki sygnał tam trafimy, to one powinny zostać zlikwidowane. Ja mówię o tych oficjalnych, legalnych i odpowiednio przystosowanych składowiskach.


A co jeżeli nie usuniemy to 2032 roku całego azbestu z naszego otoczenia? Będą kary?


Oczywiście będą kary, bo ten okres to był wynegocjowany przy naszym wejściu do Unii Europejskiej, sami się zgodziliśmy na tę datę graniczną 2032 rok, ale patrząc jak do końca 2015 roku mieliśmy uzyskać dobry stan jakości wód powierzchniowych, też wynegocjowany, okresu też tego nie otrzymaliśmy, uzyskaliśmy prolongatę, czyli przedłużenie tego terminu, to myślę, że tak będzie ze sprawami azbestowymi, ale oczywiście powinniśmy wszystko zrobić, aby ten azbest usunąć.


Na pewno usługi takich specjalistycznych firm nie są tanie.


One są wybierane w drodze przetargu i trudno mi w tej chwili powiedzieć, jak ceny w 2018 roku się będą kształtować,


Zmierzam do tego, że Białystok, jako miasto zamierza pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansową pomoc dla tych mieszkańców, którzy zechcą usunąć azbest ze swojego otoczenia. Jakie możliwości ma taki średnio statystyczny mieszkaniec Podlasia, aby otrzymać dofinansowanie na pozbycie się pokrycia dachowego azbestowego?


Białystok i inne gminy już od wielu lat mogą się starać o dofinansowanie na zdjęcie i utylizację wyrobów azbestowych. Wcześniej to robił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z montażem finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To w różnych latach się różnie kształtowało - 2 mln zł rocznie, 4 mln zł rocznie. Oprócz tego źródła finansowania także został ogłoszony w lutym termin zbierania wniosków konkurs osi 6, 6.1 - efektywny system gospodarki odpadami z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego i na to zostało przeznaczonych 10 mln zł.


Do tego programu mogą aplikować gminy, samorządy?


Przede wszystkim gminy, które później wspomagają swoich mieszkańców.


Jest duże zainteresowanie?


Dopiero w marcu będą zbierane wnioski,  myślę że będzie duże zainteresowanie, bo jak rozmawiam z wójtami, burmistrzami gmin, problem jest bardzo bardzo duży i rzeczywiście mieszkańcy mają tę świadomość, że chcąc mieć nowy dach, to muszą ten stary zdjąć i zutylizować.


Mam takie wrażenie, że im dalej na północ czy wschód tego azbestu jest więcej.


Tak jest, najwięcej azbestu z powiatów mamy w Wysokim Mazowieckiem, a w przypadku gmin, to gmina Jeleniewo przoduje.


Te gminy powinny się na pewno zainteresować środkami, aby wspomóc swoich mieszkańców.


Jak najbardziej.


To może jednak zdążymy do 2032 roku?


Ja bym chciał być takim optymistą, jak pan pan redaktor. Jak się postaramy wszyscy, zewrzemy szeregi i uzyskamy dofinansowanie, to na pewno tak.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską rozmawia Lech Pilarski

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

24.05.2018

Społeczniczka i socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska będzie kandydować na prezydenta Białegostoku. Chce postawić m.in. na solidarność międzyludzką, współpracę i lokalną gospodarkę.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.05.2018

Zbliża się kolejna przysięga żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ilu żołnierzy już liczy? Na jakim etapie jest jej organizacja.

Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
23.05.2018

Na tegoroczny Konkurs Literacki im. Anny Markowej napłynęły 43 prace - opowiadania i zestawy wierszy. Jury doceniło uczniów i studentów, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.


Kriss Sheridan w Polskim Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Kriss Sheridan

piosenkarz, autor tekstów
22.05.2018

Kariera muzyczna Krissa Sheridana nabiera rozpędu - jego piosenka "I Don't Wanna Say Goodbye" już po 3 tygodniach od premiery uzyskała status Złotej Płyty.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
22.05.2018

"Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie, występ Chóru Czarownic, spektakl plenerowy Teatr KTO - w Białymstoku rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji
22.05.2018

- Trzeba zrobić wszystko, żeby niebezpieczne, zakazane przedmioty nigdy nie znalazły się w przestrzeni stadionowej. Tego muszą dopilnować organizatorzy imprez sportowych, policja będzie ich wspierać - stwierdza wiceminister.


Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk

z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
21.05.2018

V Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anny German to szansa dla młodych ludzi, zafascynowanych dobrą piosenką z wartościowym tekstem.

St. sierż. Justyna Bzymek, kom. Joanna Rzepniewska, mł. asp. Wojciech Kosikowski, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

21.05.2018

Czym jest porwanie rodzicielskie i w jaki sposób różni się od zaginięcia?

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
21.05.2018

"Jeżeli ta współpraca będzie tak jak do tej pory dobrze wyglądała, Jagiellonia w kolejnych latach ma szansę na kolejne medale, a być może będzie to złoto" - mówi Mirosław Dymek.


Andrzej Ambrożej i Marek Gąsiorowski, fot. Agata Nieciecka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Dariusz Jurczak i Jerzy Kułakowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Jurczak

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2018

Jak wygląda atmosfera w szatni Jagiellonii Białystok? - Widać u nich było wielką wolę walki - mówi drugi trener Jagiellonii Białystok.

Agnieszka Syczewska i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Syczewska

wiceprezes Jagiellonii Białystok
20.05.2018

"Mamy już pewne wicemistrzostwo. Gramy o więcej, gramy o marzenia" - mówi Agnieszka Syczewska.


Sławomir Kopczewski i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Sebastian Kochaniec, fot. Joanna Szubzda

dr Sebastian Kochaniec

kulturoznawca, krytyk sztuki
20.05.2018

W ciągu Nocy Muzeów odwiedza je 4 proc. wszystkich odwiedzających placówki kultury.

Krzysztof Ratajczak

szef redakcji sportowej Radia Poznań
18.05.2018

- Trener Lecha Poznań mówi, że wszyscy piłkarze są gotowi do boju z Legią Warszawa - przede wszystkim dla siebie, dla własnych kibiców, by w ich oczach odzyskać zaufanie. A że przy okazji pomogliby Jagiellonii? To inna sprawa - relacjonuje poznański dziennikarz.


Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
18.05.2018

- Gramy o marzenia - mówi szkoleniowiec białostockiej drużyny. Piłkarze Jagiellonii zagrają w niedzielę o pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski.

Paweł Janas

były trener reprezentacji
18.05.2018

- Kibicuję Jagiellonii z tego względu, że trenerem jest Polak. Trenerzy zagraniczni w polskiej lidze - trochę mnie to już irytuje - stwierdza były selekcjoner polskiej kadry.

Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Martia Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
18.05.2018

Współczesną wersję bajki o Czerwonym Kapturku napisała Marta Guśniowska - pisarka współpracująca z większością teatrów lalek w Polsce, a także w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok