Radio Białystok | Gość | Lech Magrel - dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM

Lech Magrel

dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM

13.02.2018, 08:35, akt. 09:42

- W województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 tys. ton wyrobów azbestowych, z tego pozostało do unieszkodliwienia 90% - mówi Lech Magrel.

Lech Magrel, fot. Monika Kalicka
Lech Magrel, fot. Monika Kalicka

Z Lechem Magrelem rozmawia Jarosław Iwaniuk

Polska do 2032 roku powinna być wolna od azbestu. Urząd Miejski w Białymstoku planuje złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dotację na jego usuwanie. Teraz urzędnicy chcą pozyskać informacje, jak dużo wyrobów zawierających azbest znajduje się jeszcze w mieście. Dopiero później będzie wiadomo, kto i na jakie wsparcie finansowe może liczyć. My na problem usuwania azbestu spróbujemy spojrzeć szerzej. O tym jak dużo tej szkodliwej substancji pozostało w naszym regionie z Lechem Magrelem – dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Azbest zaliczany jest do odpadów szczególnie niebezpiecznych, powoduje szereg chorób układu oddechowego, w tym nowotwory, które mogą się ujawnić po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach. Zawartość już 1/10 tego składnika w wyrobie oznacza, że musi on być usunięty z naszego otoczenia. Wiemy, że powszechnie płyty azbestowo-betonowe były wykorzystywane do krycia dachów, nie tylko w naszym regionie, w całej Polsce, ale czym mamy świadomość, że azbest może znajdować się również w wielu innych wyrobach?


Lech Magrel: Jak najbardziej. Azbest jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska, dla zdrowia, dla życia ludzkiego. W Polsce jest zakazane stosowanie azbestu od 1997 roku, azbest w 95% znajduje się w płytach azbestowych, falistych, płaskich, którymi były pokrywane i dachy, i budynki budynki gospodarcze. Natomiast te 4-5% to są w innych wyrobach, takich jak wszelkiego rodzaju uszczelniacze, ochraniacze, nawet sznury, płyty, rury i tak dalej, czyli w różnych wyrobach też spotykamy azbest.


Koniec roku 2032 to jest taka data graniczna, do tego momentu musi być wszystko usunięte z naszego otoczenia, co zawiera azbest. Dużo tego jeszcze zostało w naszym regionie?


Według bazy danych azbestowej w województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 000 ton wyrobów azbestowych, przeszło 90% to są płyty. Z tego pozostało do unieszkodliwienia 385 000, czyli to dopiero 10% tego co wiemy, że się znajduje w naszym województwie zostało unieszkodliwione.


Podlasie, to szczególny region, gdzie tego azbestu jest więcej, mniej? Jak to wygląda na tle kraju?


Województwo podlaskie jest na piątym miejscu w kraju pod względem ilości wyrobów z azbestu koniecznych do unieszkodliwienia.


Czyli mamy tego dużo. Zdążymy?


Jeżeli w takim tempie będziemy usuwać to na pewno nie zdążymy, a czas płynie nieubłaganie i zostało praktycznie 14 lat do całkowitej likwidacji azbestu.


Co to znaczy usunąć azbest z naszego otoczenia? Sami raczej nie powinniśmy się chyba tym zajmować, są jakieś specjalistyczne firmy?


Wyroby azbestowe powinny być unieszkodliwione przez specjalistyczne firmy, to głównie polega na tym, że należy zdjąć ten wyrób, odpowiednio zabezpieczyć i odpowiednio unieszkodliwić. Na razie jedyną metodą unieszkodliwiania wyrobów azbestowych jest ich składowanie. Mamy dwie takie kwatery w województwie podlaskim na składowanie wyrobów niebezpiecznych, azbestowych - w Czartorii gmina Miastkowo i w Czerwonym Borze gmina Zambrów.


Wcześniej mówiło się o tym, że są dzikie, nielegalne składowiska azbestu, teraz z czymś takim się już nie spotykamy?


Od tego jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który bada, sprawdza, kontroluje tego typu składowiska. Oczywiście, jak taki sygnał tam trafimy, to one powinny zostać zlikwidowane. Ja mówię o tych oficjalnych, legalnych i odpowiednio przystosowanych składowiskach.


A co jeżeli nie usuniemy to 2032 roku całego azbestu z naszego otoczenia? Będą kary?


Oczywiście będą kary, bo ten okres to był wynegocjowany przy naszym wejściu do Unii Europejskiej, sami się zgodziliśmy na tę datę graniczną 2032 rok, ale patrząc jak do końca 2015 roku mieliśmy uzyskać dobry stan jakości wód powierzchniowych, też wynegocjowany, okresu też tego nie otrzymaliśmy, uzyskaliśmy prolongatę, czyli przedłużenie tego terminu, to myślę, że tak będzie ze sprawami azbestowymi, ale oczywiście powinniśmy wszystko zrobić, aby ten azbest usunąć.


Na pewno usługi takich specjalistycznych firm nie są tanie.


One są wybierane w drodze przetargu i trudno mi w tej chwili powiedzieć, jak ceny w 2018 roku się będą kształtować,


Zmierzam do tego, że Białystok, jako miasto zamierza pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansową pomoc dla tych mieszkańców, którzy zechcą usunąć azbest ze swojego otoczenia. Jakie możliwości ma taki średnio statystyczny mieszkaniec Podlasia, aby otrzymać dofinansowanie na pozbycie się pokrycia dachowego azbestowego?


Białystok i inne gminy już od wielu lat mogą się starać o dofinansowanie na zdjęcie i utylizację wyrobów azbestowych. Wcześniej to robił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z montażem finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To w różnych latach się różnie kształtowało - 2 mln zł rocznie, 4 mln zł rocznie. Oprócz tego źródła finansowania także został ogłoszony w lutym termin zbierania wniosków konkurs osi 6, 6.1 - efektywny system gospodarki odpadami z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego i na to zostało przeznaczonych 10 mln zł.


Do tego programu mogą aplikować gminy, samorządy?


Przede wszystkim gminy, które później wspomagają swoich mieszkańców.


Jest duże zainteresowanie?


Dopiero w marcu będą zbierane wnioski,  myślę że będzie duże zainteresowanie, bo jak rozmawiam z wójtami, burmistrzami gmin, problem jest bardzo bardzo duży i rzeczywiście mieszkańcy mają tę świadomość, że chcąc mieć nowy dach, to muszą ten stary zdjąć i zutylizować.


Mam takie wrażenie, że im dalej na północ czy wschód tego azbestu jest więcej.


Tak jest, najwięcej azbestu z powiatów mamy w Wysokim Mazowieckiem, a w przypadku gmin, to gmina Jeleniewo przoduje.


Te gminy powinny się na pewno zainteresować środkami, aby wspomóc swoich mieszkańców.


Jak najbardziej.


To może jednak zdążymy do 2032 roku?


Ja bym chciał być takim optymistą, jak pan pan redaktor. Jak się postaramy wszyscy, zewrzemy szeregi i uzyskamy dofinansowanie, to na pewno tak.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok