Radio Białystok | Gość | Lech Magrel - dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM

Lech Magrel

dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PUM

13.02.2018, 08:35, akt. 09:42

- W województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 tys. ton wyrobów azbestowych, z tego pozostało do unieszkodliwienia 90% - mówi Lech Magrel.

Lech Magrel, fot. Monika Kalicka
Lech Magrel, fot. Monika Kalicka

Z Lechem Magrelem rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polska do 2032 roku powinna być wolna od azbestu. Urząd Miejski w Białymstoku planuje złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dotację na jego usuwanie. Teraz urzędnicy chcą pozyskać informacje, jak dużo wyrobów zawierających azbest znajduje się jeszcze w mieście. Dopiero później będzie wiadomo, kto i na jakie wsparcie finansowe może liczyć. My na problem usuwania azbestu spróbujemy spojrzeć szerzej. O tym jak dużo tej szkodliwej substancji pozostało w naszym regionie z Lechem Magrelem – dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Azbest zaliczany jest do odpadów szczególnie niebezpiecznych, powoduje szereg chorób układu oddechowego, w tym nowotwory, które mogą się ujawnić po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach. Zawartość już 1/10 tego składnika w wyrobie oznacza, że musi on być usunięty z naszego otoczenia. Wiemy, że powszechnie płyty azbestowo-betonowe były wykorzystywane do krycia dachów, nie tylko w naszym regionie, w całej Polsce, ale czym mamy świadomość, że azbest może znajdować się również w wielu innych wyrobach?


Lech Magrel: Jak najbardziej. Azbest jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska, dla zdrowia, dla życia ludzkiego. W Polsce jest zakazane stosowanie azbestu od 1997 roku, azbest w 95% znajduje się w płytach azbestowych, falistych, płaskich, którymi były pokrywane i dachy, i budynki budynki gospodarcze. Natomiast te 4-5% to są w innych wyrobach, takich jak wszelkiego rodzaju uszczelniacze, ochraniacze, nawet sznury, płyty, rury i tak dalej, czyli w różnych wyrobach też spotykamy azbest.


Koniec roku 2032 to jest taka data graniczna, do tego momentu musi być wszystko usunięte z naszego otoczenia, co zawiera azbest. Dużo tego jeszcze zostało w naszym regionie?


Według bazy danych azbestowej w województwie podlaskim zinwentaryzowano przeszło 420 000 ton wyrobów azbestowych, przeszło 90% to są płyty. Z tego pozostało do unieszkodliwienia 385 000, czyli to dopiero 10% tego co wiemy, że się znajduje w naszym województwie zostało unieszkodliwione.


Podlasie, to szczególny region, gdzie tego azbestu jest więcej, mniej? Jak to wygląda na tle kraju?


Województwo podlaskie jest na piątym miejscu w kraju pod względem ilości wyrobów z azbestu koniecznych do unieszkodliwienia.


Czyli mamy tego dużo. Zdążymy?


Jeżeli w takim tempie będziemy usuwać to na pewno nie zdążymy, a czas płynie nieubłaganie i zostało praktycznie 14 lat do całkowitej likwidacji azbestu.


Co to znaczy usunąć azbest z naszego otoczenia? Sami raczej nie powinniśmy się chyba tym zajmować, są jakieś specjalistyczne firmy?


Wyroby azbestowe powinny być unieszkodliwione przez specjalistyczne firmy, to głównie polega na tym, że należy zdjąć ten wyrób, odpowiednio zabezpieczyć i odpowiednio unieszkodliwić. Na razie jedyną metodą unieszkodliwiania wyrobów azbestowych jest ich składowanie. Mamy dwie takie kwatery w województwie podlaskim na składowanie wyrobów niebezpiecznych, azbestowych - w Czartorii gmina Miastkowo i w Czerwonym Borze gmina Zambrów.


Wcześniej mówiło się o tym, że są dzikie, nielegalne składowiska azbestu, teraz z czymś takim się już nie spotykamy?


Od tego jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który bada, sprawdza, kontroluje tego typu składowiska. Oczywiście, jak taki sygnał tam trafimy, to one powinny zostać zlikwidowane. Ja mówię o tych oficjalnych, legalnych i odpowiednio przystosowanych składowiskach.


A co jeżeli nie usuniemy to 2032 roku całego azbestu z naszego otoczenia? Będą kary?


Oczywiście będą kary, bo ten okres to był wynegocjowany przy naszym wejściu do Unii Europejskiej, sami się zgodziliśmy na tę datę graniczną 2032 rok, ale patrząc jak do końca 2015 roku mieliśmy uzyskać dobry stan jakości wód powierzchniowych, też wynegocjowany, okresu też tego nie otrzymaliśmy, uzyskaliśmy prolongatę, czyli przedłużenie tego terminu, to myślę, że tak będzie ze sprawami azbestowymi, ale oczywiście powinniśmy wszystko zrobić, aby ten azbest usunąć.


Na pewno usługi takich specjalistycznych firm nie są tanie.


One są wybierane w drodze przetargu i trudno mi w tej chwili powiedzieć, jak ceny w 2018 roku się będą kształtować,


Zmierzam do tego, że Białystok, jako miasto zamierza pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansową pomoc dla tych mieszkańców, którzy zechcą usunąć azbest ze swojego otoczenia. Jakie możliwości ma taki średnio statystyczny mieszkaniec Podlasia, aby otrzymać dofinansowanie na pozbycie się pokrycia dachowego azbestowego?


Białystok i inne gminy już od wielu lat mogą się starać o dofinansowanie na zdjęcie i utylizację wyrobów azbestowych. Wcześniej to robił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z montażem finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To w różnych latach się różnie kształtowało - 2 mln zł rocznie, 4 mln zł rocznie. Oprócz tego źródła finansowania także został ogłoszony w lutym termin zbierania wniosków konkurs osi 6, 6.1 - efektywny system gospodarki odpadami z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego i na to zostało przeznaczonych 10 mln zł.


Do tego programu mogą aplikować gminy, samorządy?


Przede wszystkim gminy, które później wspomagają swoich mieszkańców.


Jest duże zainteresowanie?


Dopiero w marcu będą zbierane wnioski,  myślę że będzie duże zainteresowanie, bo jak rozmawiam z wójtami, burmistrzami gmin, problem jest bardzo bardzo duży i rzeczywiście mieszkańcy mają tę świadomość, że chcąc mieć nowy dach, to muszą ten stary zdjąć i zutylizować.


Mam takie wrażenie, że im dalej na północ czy wschód tego azbestu jest więcej.


Tak jest, najwięcej azbestu z powiatów mamy w Wysokim Mazowieckiem, a w przypadku gmin, to gmina Jeleniewo przoduje.


Te gminy powinny się na pewno zainteresować środkami, aby wspomóc swoich mieszkańców.


Jak najbardziej.


To może jednak zdążymy do 2032 roku?


Ja bym chciał być takim optymistą, jak pan pan redaktor. Jak się postaramy wszyscy, zewrzemy szeregi i uzyskamy dofinansowanie, to na pewno tak.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

16.11.2018

Jan Perkowski starostą, Roman Czepe wicestarostą i Zdzisław Łukaszewicz członkiem Zarządu - tak ma wyglądać nowy zarząd powiatu białostockiego.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku
16.11.2018

- Centrala, rekomendując osoby (do zarządu województwa - przyp. red.), brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne (...). Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej.

Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Chwiedź [wideo]

prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków
15.11.2018

"Sybiracy czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni, że wszyscy inni dostali odszkodowanie, a oni nie mogą otrzymać" - mówi Tadeusz Chwiedź.


Dominik Sołowiej, Bożena bednarek i Michał Ambrosiuk, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek, Dominik Sołowiej i Michał Androsiuk

Klub Czytelniczy Ex Libris
15.11.2018

"Michał Ambrosiuk to autor, który wpisuje mi się w pewien sposób myślenia literaturze regionalnej, która z tej regionalności czerpie niesamowitą energię i wyrasta na potężną literaturę centralną" - mówi Dominik Sołowiej.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.11.2018

"Udało nam się ściągnąć specjalistów z górnej półki - zaprosiliśmy do udziału w tym panelu kadrę dyrektorską wiodących polskich muzeów" - mówi nasz gość.

Włodek "Paprodziad" Dembowski, fot. Monika Kalicka

Włodek Dembowski "Paprodziad"

lider zespołów "Dziady Kazimierskie", Łąki Łan"
15.11.2018

"Będzie to wyjątkowy koncert, ponieważ będzie towarzyszyć nam sekcja dęta - Rury Wydechowe - skład zaprzyjaźnionych muzyków, którzy grają na instrumentach dętych" - mówi "Paprodziad".


Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.


Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.

foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok