Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk

z Politechniki Białostockiej

16.02.2018, 08:15, akt. 12:44

- Ubóstwo energetyczne jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - jest to sytuacja, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Jeden zakład wytwarzający energię elektryczną, kilkanaście ciepłowni, słaba sieć gazowa i energetyczna. Podlaskie jest najuboższe energetycznie w Polsce. Czy nasze województwo potrzebuje strategii rozwoju energetyki?

O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej, przewodniczącym grupy roboczej ds. efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Obraz energetyczny województwa podlaskiego jest marny.

prof. Piotr Banaszuk: Nie jest najlepszy. Rzeczywiście mamy z tym pewien kłopot. Energii wytwarzamy bardzo mało. Z drugiej strony musimy kupować ogromne ilości różnych form.


Wytwarzamy tylko ok. 100 MW energii elektrycznej.


Gdybyśmy dołożyli wszystkie wiatraki, które pracują na północy, byłoby tego znaczenie więcej. Obraz nie jest aż taki zły, ale rzeczywiście najlepszy nie jest. Ważne jest jednak, że musimy kupować każdego roku mnóstwo energii, za co płacimy.


Nie chodzi tylko o prąd.


Naturalnie. Musimy kupić różne nośniki energii - węgiel, paliwa płynne. Samo rolnictwo wydaje na napęd kilkaset milionów rocznie. Są to ogromne kwoty. Jak energię wykorzystywać efektywnie? Bo od efektywności energetycznej zawsze trzeba zacząć. Jak zwiększyć możliwość produkcji własnej energii? Jak wykorzystywać tę energię w sposób przyjaźniejszy środowisku? A to jest niezmiernie istotne. Przecież jakość powietrza mamy bardzo różną.


Wróciłem niedawno ze Śląska, to można powiedzieć, że mamy kryształowe powietrze.


Natomiast są dni, kiedy jest słabo i ludzie zaczynają mówić o smogu, w końcu. Tzn. zaczynają się troszczyć o jakość powietrza. Zatem jak wykorzystać nośniki energii w taki sposób, żeby było to korzystniejsze dla środowiska?


Kolejna sprawa to infrastruktura.


A to już jest właśnie największy problem, z którym sobie chyba tak szybko nie poradzimy. Chociażby z tego względu, że większość urządzeń, o których mówimy, które są w słabym stanie, nie należą niestety do województwa. Jeśli mówimy o elektroenergetyce, to jest to PGE i to jest nasz główny dostawca energii.

Generalnie rzecz biorąc, nie mamy specjalnie wpływu na to, kiedy będą remontowane sieci, kiedy będą ciągnięte nowe nitki, jak będzie wyglądało dołożenie nowego transformatora, żeby żyło się lepiej. Podobnie jest z siecią gazową.


Ale leżymy obok dwóch największych gazociągów w Polsce - Jamał, Gaz-System - a Białystok dusi się z braku gazu.


Ale to wszystko przesył, a nie dystrybucja. To są zupełnie inne historie. W każdym razie sytuacja jest trudna, bo nawet jeżeli zwiększymy produkcję energii, to potem będziemy mieli kłopot jak ją - mówiąc kolokwialnie - rozprowadzić do końcowych odbiorców.

Nawet jeśli wymyślimy sobie sposób na produkcję energii na własne potrzeby, czyli pomyślimy o jakichś drobnych instalacjach fotowoltaicznych, to może okazać się, że w miejscowości, w której zrobi się 5, 7, 10 takich drobiazgów nadachowych, nie ma możliwości technicznych, żeby wpiąć to wszystko w sieć elektroenergetyczną. W związku z tym jest poważny kłopot.

A jeszcze nie powiedzieliśmy o tzw. ubóstwie energetycznym, które jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - tzn. o sytuacji, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię - ogrzać się zimą, oświecić, gdy jest ciemno. Kiedy te koszty zaczynają być duże, mówimy wtedy o ubóstwie energetycznym. Może to jest czasami sformułowanie trochę na wyrost, tym niemniej problem jest.

Mamy problem w województwie - mniej lub bardziej uświadamiany - i bez wątpienia trzeba będzie go rozwiązać.


Będzie potrzebna strategia?


Myślę, że tak. Na razie jesteśmy na początku drogi.


Namawianie tylko ludzi, by inwestowali, oszczędzali, ocieplali... Koszty są wysokie, a społeczeństwo jest ubogie w porównaniu do innych regionów Polski i mieszkańców nie stać na modernizację. Będą potrzebne działania wspólne - ludzi i władz województwa.


Działania skoordynowane. Oczywiście nie łudźmy się, że za pomocą strategii rozwiąże się wszystko. Chwała za to, że władze samorządowe wpadły na taki pomysł, że należałoby jakiś dokument opracować. Nie wiadomo jeszcze, kto to będzie robił, nie wiadomo, kiedy to powstanie, ale cieszę się, że taka inicjatywa w ogóle się pojawiła.

Koordynacja wydawanych środków to ogromnie ważna rzecz. Nie mamy ich aż tyle, żeby pomóc wszystkim. Nie będzie możliwe wsparcie wszystkich chętnych na wymianę starych pieców, nie będzie możliwe wspieranie każdego przedsiębiorcy. To jest jasne. Tym bardziej, że środki unijne, które będą się pojawiały, będą chyba mniejsze. Najważniejsze jest, by te pieniądze, które się pojawiają, wydać zasadnie, z głową.

Problem jest też w tym, że takie strategie mogą być dobre regionalnie, ale mamy jeszcze nad sobą państwo polskie, które dokłada wszelkich starań, by energetykę rozwijać, ale nie zawsze taką, o jakiej myśli np. władza regionalna. I czasami pojawia się pewien konflikt.

Wspomnę  jeszcze o konieczności opłacenia VAT-u od dotacji, co wstrzymało kompletnie podpisywanie umów w województwie na dotowanie samorządów, które chciałyby w imieniu obywateli rozwijać fotowoltaikę czy cokolwiek innego. Okazuje się, że świetny plan, kilkadziesiąt samorządów, kilka tysięcy instalacji, które mogłyby już powolutku powstawać i pokazywać, że Białystok i okolice zaczynają świecić w słońcu fotowoltaicznie, nagle okazuje się, że to wszystko stoi i nie wiadomo, kiedy ruszy. To tylko jeden z przykładów.

W pierwszej kolejności musimy zmniejszyć konsumpcję - po prostu. Najpiękniejsza energia to ta, której nie musimy zużywać, nie musimy jej importować ani kupować. To jest ideał.

Zawsze za tymi szlachetnymi planami stoi ekonomia. Mimo najszczerszych chęci i znakomitych pomysłów, jeżeli obywatelowi czy przedsiębiorcy nie będzie opłacało się wdrażać takie czy inne kroki, niestety postęp w tej dziedzinie będzie bardzo powolny. Pieniądze odgrywają tutaj rolę kluczową.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok