Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk

z Politechniki Białostockiej

16.02.2018, 08:15, akt. 12:44

- Ubóstwo energetyczne jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - jest to sytuacja, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Jeden zakład wytwarzający energię elektryczną, kilkanaście ciepłowni, słaba sieć gazowa i energetyczna. Podlaskie jest najuboższe energetycznie w Polsce. Czy nasze województwo potrzebuje strategii rozwoju energetyki?

O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej, przewodniczącym grupy roboczej ds. efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Obraz energetyczny województwa podlaskiego jest marny.

prof. Piotr Banaszuk: Nie jest najlepszy. Rzeczywiście mamy z tym pewien kłopot. Energii wytwarzamy bardzo mało. Z drugiej strony musimy kupować ogromne ilości różnych form.


Wytwarzamy tylko ok. 100 MW energii elektrycznej.


Gdybyśmy dołożyli wszystkie wiatraki, które pracują na północy, byłoby tego znaczenie więcej. Obraz nie jest aż taki zły, ale rzeczywiście najlepszy nie jest. Ważne jest jednak, że musimy kupować każdego roku mnóstwo energii, za co płacimy.


Nie chodzi tylko o prąd.


Naturalnie. Musimy kupić różne nośniki energii - węgiel, paliwa płynne. Samo rolnictwo wydaje na napęd kilkaset milionów rocznie. Są to ogromne kwoty. Jak energię wykorzystywać efektywnie? Bo od efektywności energetycznej zawsze trzeba zacząć. Jak zwiększyć możliwość produkcji własnej energii? Jak wykorzystywać tę energię w sposób przyjaźniejszy środowisku? A to jest niezmiernie istotne. Przecież jakość powietrza mamy bardzo różną.


Wróciłem niedawno ze Śląska, to można powiedzieć, że mamy kryształowe powietrze.


Natomiast są dni, kiedy jest słabo i ludzie zaczynają mówić o smogu, w końcu. Tzn. zaczynają się troszczyć o jakość powietrza. Zatem jak wykorzystać nośniki energii w taki sposób, żeby było to korzystniejsze dla środowiska?


Kolejna sprawa to infrastruktura.


A to już jest właśnie największy problem, z którym sobie chyba tak szybko nie poradzimy. Chociażby z tego względu, że większość urządzeń, o których mówimy, które są w słabym stanie, nie należą niestety do województwa. Jeśli mówimy o elektroenergetyce, to jest to PGE i to jest nasz główny dostawca energii.

Generalnie rzecz biorąc, nie mamy specjalnie wpływu na to, kiedy będą remontowane sieci, kiedy będą ciągnięte nowe nitki, jak będzie wyglądało dołożenie nowego transformatora, żeby żyło się lepiej. Podobnie jest z siecią gazową.


Ale leżymy obok dwóch największych gazociągów w Polsce - Jamał, Gaz-System - a Białystok dusi się z braku gazu.


Ale to wszystko przesył, a nie dystrybucja. To są zupełnie inne historie. W każdym razie sytuacja jest trudna, bo nawet jeżeli zwiększymy produkcję energii, to potem będziemy mieli kłopot jak ją - mówiąc kolokwialnie - rozprowadzić do końcowych odbiorców.

Nawet jeśli wymyślimy sobie sposób na produkcję energii na własne potrzeby, czyli pomyślimy o jakichś drobnych instalacjach fotowoltaicznych, to może okazać się, że w miejscowości, w której zrobi się 5, 7, 10 takich drobiazgów nadachowych, nie ma możliwości technicznych, żeby wpiąć to wszystko w sieć elektroenergetyczną. W związku z tym jest poważny kłopot.

A jeszcze nie powiedzieliśmy o tzw. ubóstwie energetycznym, które jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - tzn. o sytuacji, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię - ogrzać się zimą, oświecić, gdy jest ciemno. Kiedy te koszty zaczynają być duże, mówimy wtedy o ubóstwie energetycznym. Może to jest czasami sformułowanie trochę na wyrost, tym niemniej problem jest.

Mamy problem w województwie - mniej lub bardziej uświadamiany - i bez wątpienia trzeba będzie go rozwiązać.


Będzie potrzebna strategia?


Myślę, że tak. Na razie jesteśmy na początku drogi.


Namawianie tylko ludzi, by inwestowali, oszczędzali, ocieplali... Koszty są wysokie, a społeczeństwo jest ubogie w porównaniu do innych regionów Polski i mieszkańców nie stać na modernizację. Będą potrzebne działania wspólne - ludzi i władz województwa.


Działania skoordynowane. Oczywiście nie łudźmy się, że za pomocą strategii rozwiąże się wszystko. Chwała za to, że władze samorządowe wpadły na taki pomysł, że należałoby jakiś dokument opracować. Nie wiadomo jeszcze, kto to będzie robił, nie wiadomo, kiedy to powstanie, ale cieszę się, że taka inicjatywa w ogóle się pojawiła.

Koordynacja wydawanych środków to ogromnie ważna rzecz. Nie mamy ich aż tyle, żeby pomóc wszystkim. Nie będzie możliwe wsparcie wszystkich chętnych na wymianę starych pieców, nie będzie możliwe wspieranie każdego przedsiębiorcy. To jest jasne. Tym bardziej, że środki unijne, które będą się pojawiały, będą chyba mniejsze. Najważniejsze jest, by te pieniądze, które się pojawiają, wydać zasadnie, z głową.

Problem jest też w tym, że takie strategie mogą być dobre regionalnie, ale mamy jeszcze nad sobą państwo polskie, które dokłada wszelkich starań, by energetykę rozwijać, ale nie zawsze taką, o jakiej myśli np. władza regionalna. I czasami pojawia się pewien konflikt.

Wspomnę  jeszcze o konieczności opłacenia VAT-u od dotacji, co wstrzymało kompletnie podpisywanie umów w województwie na dotowanie samorządów, które chciałyby w imieniu obywateli rozwijać fotowoltaikę czy cokolwiek innego. Okazuje się, że świetny plan, kilkadziesiąt samorządów, kilka tysięcy instalacji, które mogłyby już powolutku powstawać i pokazywać, że Białystok i okolice zaczynają świecić w słońcu fotowoltaicznie, nagle okazuje się, że to wszystko stoi i nie wiadomo, kiedy ruszy. To tylko jeden z przykładów.

W pierwszej kolejności musimy zmniejszyć konsumpcję - po prostu. Najpiękniejsza energia to ta, której nie musimy zużywać, nie musimy jej importować ani kupować. To jest ideał.

Zawsze za tymi szlachetnymi planami stoi ekonomia. Mimo najszczerszych chęci i znakomitych pomysłów, jeżeli obywatelowi czy przedsiębiorcy nie będzie opłacało się wdrażać takie czy inne kroki, niestety postęp w tej dziedzinie będzie bardzo powolny. Pieniądze odgrywają tutaj rolę kluczową.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.

Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.


Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.

Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.


Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.

Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".


Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".

Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".

Krzysztof Paliński, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Paliński

wiceprezes stowarzyszenia "Droga".
14.03.2018

Program stowarzyszenia Droga "Odzyskać dziecko" od nowego roku zmienił nieco formułę i nazwę.

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka

I koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dyrygent i kierownik Chóru OiFP
14.03.2018

Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej mają w tym roku szansę na zdobycie trzech Fryderyków.


Agata Porowska, fot. Joanna Szubzda

Agata Porowska

psycholog, pedagog, terapeutka
14.03.2018

Wolontariusze Ośrodka Eleos stworzyli film dokumentalny "Twoja historia" i przygotowali wystawę fotograficzną "Portret mój". Bohaterami są białostoccy bezdomni.

Małgorzata Kijak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Kijak

dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, członkini Fundacji "Gra w Klasy"
14.03.2018

- Chcemy wyjść od naturalnych zachowań. Poobserwować to, w jaki sposób dzieci się uczą, co im najbardziej służy. Chodzi o dotarcie do prawdziwego sposobu uczenia się, jak to naturalnie wygląda u dzieci.

Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.03.2018

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok