Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Banaszuk - z Politechniki Białostockiej

prof. Piotr Banaszuk

z Politechniki Białostockiej

16.02.2018, 08:15, akt. 12:44

- Ubóstwo energetyczne jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - jest to sytuacja, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię.

prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda
prof. Piotr Banaszuk, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Piotrem Banaszukiem rozmawia Lech Pilarski

Jeden zakład wytwarzający energię elektryczną, kilkanaście ciepłowni, słaba sieć gazowa i energetyczna. Podlaskie jest najuboższe energetycznie w Polsce. Czy nasze województwo potrzebuje strategii rozwoju energetyki?

O tym z profesorem Piotrem Banaszukiem z Politechniki Białostockiej, przewodniczącym grupy roboczej ds. efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Obraz energetyczny województwa podlaskiego jest marny.

prof. Piotr Banaszuk: Nie jest najlepszy. Rzeczywiście mamy z tym pewien kłopot. Energii wytwarzamy bardzo mało. Z drugiej strony musimy kupować ogromne ilości różnych form.


Wytwarzamy tylko ok. 100 MW energii elektrycznej.


Gdybyśmy dołożyli wszystkie wiatraki, które pracują na północy, byłoby tego znaczenie więcej. Obraz nie jest aż taki zły, ale rzeczywiście najlepszy nie jest. Ważne jest jednak, że musimy kupować każdego roku mnóstwo energii, za co płacimy.


Nie chodzi tylko o prąd.


Naturalnie. Musimy kupić różne nośniki energii - węgiel, paliwa płynne. Samo rolnictwo wydaje na napęd kilkaset milionów rocznie. Są to ogromne kwoty. Jak energię wykorzystywać efektywnie? Bo od efektywności energetycznej zawsze trzeba zacząć. Jak zwiększyć możliwość produkcji własnej energii? Jak wykorzystywać tę energię w sposób przyjaźniejszy środowisku? A to jest niezmiernie istotne. Przecież jakość powietrza mamy bardzo różną.


Wróciłem niedawno ze Śląska, to można powiedzieć, że mamy kryształowe powietrze.


Natomiast są dni, kiedy jest słabo i ludzie zaczynają mówić o smogu, w końcu. Tzn. zaczynają się troszczyć o jakość powietrza. Zatem jak wykorzystać nośniki energii w taki sposób, żeby było to korzystniejsze dla środowiska?


Kolejna sprawa to infrastruktura.


A to już jest właśnie największy problem, z którym sobie chyba tak szybko nie poradzimy. Chociażby z tego względu, że większość urządzeń, o których mówimy, które są w słabym stanie, nie należą niestety do województwa. Jeśli mówimy o elektroenergetyce, to jest to PGE i to jest nasz główny dostawca energii.

Generalnie rzecz biorąc, nie mamy specjalnie wpływu na to, kiedy będą remontowane sieci, kiedy będą ciągnięte nowe nitki, jak będzie wyglądało dołożenie nowego transformatora, żeby żyło się lepiej. Podobnie jest z siecią gazową.


Ale leżymy obok dwóch największych gazociągów w Polsce - Jamał, Gaz-System - a Białystok dusi się z braku gazu.


Ale to wszystko przesył, a nie dystrybucja. To są zupełnie inne historie. W każdym razie sytuacja jest trudna, bo nawet jeżeli zwiększymy produkcję energii, to potem będziemy mieli kłopot jak ją - mówiąc kolokwialnie - rozprowadzić do końcowych odbiorców.

Nawet jeśli wymyślimy sobie sposób na produkcję energii na własne potrzeby, czyli pomyślimy o jakichś drobnych instalacjach fotowoltaicznych, to może okazać się, że w miejscowości, w której zrobi się 5, 7, 10 takich drobiazgów nadachowych, nie ma możliwości technicznych, żeby wpiąć to wszystko w sieć elektroenergetyczną. W związku z tym jest poważny kłopot.

A jeszcze nie powiedzieliśmy o tzw. ubóstwie energetycznym, które jest faktem i w Polsce, i w naszym regionie - tzn. o sytuacji, w której obywatele wydają bardzo dużo własnego budżetu, więcej niż 10 proc., na to, żeby zaopatrzyć się w energię - ogrzać się zimą, oświecić, gdy jest ciemno. Kiedy te koszty zaczynają być duże, mówimy wtedy o ubóstwie energetycznym. Może to jest czasami sformułowanie trochę na wyrost, tym niemniej problem jest.

Mamy problem w województwie - mniej lub bardziej uświadamiany - i bez wątpienia trzeba będzie go rozwiązać.


Będzie potrzebna strategia?


Myślę, że tak. Na razie jesteśmy na początku drogi.


Namawianie tylko ludzi, by inwestowali, oszczędzali, ocieplali... Koszty są wysokie, a społeczeństwo jest ubogie w porównaniu do innych regionów Polski i mieszkańców nie stać na modernizację. Będą potrzebne działania wspólne - ludzi i władz województwa.


Działania skoordynowane. Oczywiście nie łudźmy się, że za pomocą strategii rozwiąże się wszystko. Chwała za to, że władze samorządowe wpadły na taki pomysł, że należałoby jakiś dokument opracować. Nie wiadomo jeszcze, kto to będzie robił, nie wiadomo, kiedy to powstanie, ale cieszę się, że taka inicjatywa w ogóle się pojawiła.

Koordynacja wydawanych środków to ogromnie ważna rzecz. Nie mamy ich aż tyle, żeby pomóc wszystkim. Nie będzie możliwe wsparcie wszystkich chętnych na wymianę starych pieców, nie będzie możliwe wspieranie każdego przedsiębiorcy. To jest jasne. Tym bardziej, że środki unijne, które będą się pojawiały, będą chyba mniejsze. Najważniejsze jest, by te pieniądze, które się pojawiają, wydać zasadnie, z głową.

Problem jest też w tym, że takie strategie mogą być dobre regionalnie, ale mamy jeszcze nad sobą państwo polskie, które dokłada wszelkich starań, by energetykę rozwijać, ale nie zawsze taką, o jakiej myśli np. władza regionalna. I czasami pojawia się pewien konflikt.

Wspomnę  jeszcze o konieczności opłacenia VAT-u od dotacji, co wstrzymało kompletnie podpisywanie umów w województwie na dotowanie samorządów, które chciałyby w imieniu obywateli rozwijać fotowoltaikę czy cokolwiek innego. Okazuje się, że świetny plan, kilkadziesiąt samorządów, kilka tysięcy instalacji, które mogłyby już powolutku powstawać i pokazywać, że Białystok i okolice zaczynają świecić w słońcu fotowoltaicznie, nagle okazuje się, że to wszystko stoi i nie wiadomo, kiedy ruszy. To tylko jeden z przykładów.

W pierwszej kolejności musimy zmniejszyć konsumpcję - po prostu. Najpiękniejsza energia to ta, której nie musimy zużywać, nie musimy jej importować ani kupować. To jest ideał.

Zawsze za tymi szlachetnymi planami stoi ekonomia. Mimo najszczerszych chęci i znakomitych pomysłów, jeżeli obywatelowi czy przedsiębiorcy nie będzie opłacało się wdrażać takie czy inne kroki, niestety postęp w tej dziedzinie będzie bardzo powolny. Pieniądze odgrywają tutaj rolę kluczową.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.


Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak i Mikołaj Mikołajczyk

dyrektor Teatru Dramatycznego i reżyser przedstawienia
13.09.2018

W Teatrze Dramatycznym jest miejsce i na tego typu spektakl - mówi o premierze spektaklu „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” dyrektor teatru.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego
13.09.2018

Według prognozy przygotowanej przez GUS - w roku 2050 mieszkańców województwa podlaskiego będzie o ponad 200 000 mniej - mówi Dorota Wyszkowska.

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
12.09.2018

- Wydaje się, że w zamierzeniach planistów wojskowych Wschód jest wreszcie postrzegany jako pierwsza linia obrony przed ewentualną agresją.

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski, fot. Joanna Szubzda

Artur Sulima i Łukasz Bardłowski

z Rugby Białystok
12.09.2018

- Rugby to sport dla każdego. Będziemy się starali w tym roku wprowadzać dzieci już od 7. roku życia. A najstarszy zawodnik ma 44 lata. Mniejszy, większy, grubszy, chudszy - każdy się nadaje.


dr Ewa Tokajuk, fot. Joanna Szubzda

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Uniwersytetu w Białymstoku
11.09.2018

- Z przykrością musimy stwierdzić, że nasze władze powinny się uczyć od władz innych regionów, które szybciej się rozwijają - mówi dr Ewa Tokajuk.

fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

doradca marszałka Senatu RP
11.09.2018

- W Suwałkach komuna tak naprawdę nigdy się nie skończyła, mówi Romuald Łanczkowski

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Kosel i Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
11.09.2018

Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok