Radio Białystok | Gość | Aleś Zarembiuk - z Fundacji Dom Białoruski w Warszawie

Aleś Zarembiuk

z Fundacji Dom Białoruski w Warszawie

21.02.2018, 08:30, akt. 08:44

"Nieważne na Białorusi, jak ludzie głosują, tylko ważne kto i jak liczy" - mówi Aleś Zarembiuk.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk
Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk


0:00
0:00
Z Alesiem Zarembiukiem rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na Białorusi odbyły się wybory do władz lokalnych, które zdaniem obserwatorów trudno nazwać samorządowymi. Nasi sąsiedzi wybierali ponad 18 tysięcy deputowanych do 1309 rad lokalnych różnych szczebli. Opozycja, która w tych wyborach zgłosiła niewielu kandydatów, krytykuje władze za fałszerstwa. Centralna Komisja Wyborcza uważa, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
Gościem Polskiego Radia Białystok jest Aleś Zarembiuk – dziś współprzewodniczący Fundacji Dom Białoruski w Warszawie, a w latach 2003-2007 deputowany do rady rejonowej w miejscowości Mosty na Grodzieńszczyźnie. Rozmawia z nim Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: W zasadzie - i to głównie z przyczyn fałszerstw wyborczych i nie uznawania wyników głosowania przez organizacje międzynarodowe - na pierwsze strony gazet trafiają wybory prezydenckie i parlamentarne, a o wyborach samorządowych nie pisze się niemal wcale. Na ile te wybory odgrywają jakiekolwiek znaczenie na politycznej scenie Białorusi?


Aleś Zarembiuk: Jeżeli porównywać wybory lokalne i ważność wyborów lokalnych do wyborów lokalnych - powiedzmy w Polsce - to jest bardzo duża różnica. Na Białorusi od roku 1996 rady miejskie, rady wojewódzkie, czyli obwodowe, albo rady rejonowe nie mają większego znaczenia, ponieważ nie mają władzy i były pozbawione takiej władzy normalnej, którą miały od początku lat dziewięćdziesiątych do 96 roku. Wtedy mieliśmy wybranych przez rady miejskie, rejonowe - prezydentów, burmistrzów miast na Białorusi i wtedy była rzeczywiście taka demokracja na lokalnym poziomie, ale w roku 1996 to wszystko przestało istnieć, ponieważ Aleksander Łukaszenka zadecydował, że to jest jednym z zagrożeń jego absolutnej władzy na Białorusi. 


To kogo tak naprawdę wybierali w niedzielę Białorusini?


Białorusini wybierali przedstawicieli takich struktur, które prawie na nic nie mają wpływu, a tylko są taką dekoracją, że całe społeczeństwo jest reprezentowane na poziomie lokalnym, w każdym mieście, w każdej wsi. 

Tak naprawdę nie można w ogóle porównywać tej władzy, która była wybierana, czy była wybierana to też duże i wielkie pytanie, ponieważ jak ja obserwuję tutaj przez ostatnich 8 lat pracę rad miejskich, rad lokalnych, wojewódzkich w Polsce i to na co one mają wpływ, to rzeczywiście wybory lokalne w Polsce są bardzo ważne. A na Białorusi w ogóle i ludzie też to rozumieją, dlatego ta frekwencja podana tak naprawdę nie odzwierciedla realnych nastrojów społeczeństwa białoruskiego.

Centralna Komisja Wyborcza na Białorusi podała, że w wyborach zagłosowało 70,5% obywateli Białorusi uprawnionych do głosowania.


Białoruskiej opozycji, mam wrażenie, też nie bardzo zależało na udziale w tych wyborach samorządowych, bo zgłosiła zaledwie 220 kandydatów, jeszcze mniej zostało zarejestrowanych, bo zaledwie 170 na ponad 22 000 wszystkich kandydatów w tych wyborach.


Opozycja zgłosiła w ciągu dwudziestu paru lat rządów Aleksandra Łukaszenki najmniejszą ilość kandydatów. Nie powiem, że opozycji nie bardzo zależało, partie polityczne bardzo się starały, tylko problem polega na tym, że przez te latach rządzenia Aleksandra Łukaszenki, przez te kilka już fali represji przeciwko opozycji, przez brak finansowania, przez to że opozycja nie jest zjednoczona i wciąż jest kilka grup, mamy takie wyniki, jakie mamy, niestety. 

Ale pozytywnym jest fakt, że na tym tle pojawiają się takie lokalne, nieduże grupy miejskie, można to porównać z ruchami miejskimi w Polsce, albo z ruchami miejskimi na Litwie, które próbowały swoich sił w tych wyborach, ale też niestety nie udało się nikomu dostać się do rad lokalnych, ponieważ nieważne na Białorusi, jak ludzie głosują, tylko ważne kto i jak liczy. Ale sam fakt, że pojawiają się takie grupy, przede wszystkim młodych ludzi, mówi o tym, że jest jakaś nadzieja, że to jest nowa krew - być może nowej opozycji.


W białoruskim parlamencie są dziś dwie reprezentantki środowisk opozycyjnych, można byłoby się zatem spodziewać, że podobnie będzie w przypadku tych wyborów lokalnych, tymczasem nikt z opozycjonistów do tych władz lokalnych nie wszedł. 


Wszyscy ostatnio spekulowali na ten temat, że jednak władza pozwoli, że będzie na Białorusi kilkudziesięciu przedstawicieli opozycji w radach miejskich, obwodowych, ale niestety tylko chyba jedna czy dwie osoby dostały się i to właśnie do rad wiejskich. W taki sposób władza pokazała, że całkiem kontroluje te wybory. Na tle kryzysu gospodarczego, który wciąż ma miejsce na Białorusi, a niedługo, w roku 2020 mamy na Białorusi wybory parlamentarne i wybory prezydenckie, też niektórzy eksperci mówią, że władza w taki sposób sprawdziła swój system wyborczy, na ile on jest sprawny, na ile on może dawać wyniki. 

Również spekuluje się i mówi się o tym, że oficjalny Mińsk przygotowuje się na przeprowadzenie kolejnego referendum konstytucyjnego, podczas którego będą podejmowane bardzo ważne decyzje dla życia społeczeństwa białoruskiego i państwa białoruskiego.

To, że opozycja nie weszła, znaczy że po prostu władza sobie tego nie życzy i władza absolutnie nie robi nic konkretnego, czego by wymagali od niej najbardziej aktywni obywatele, a również partnerzy zachodni. Wszyscy teraz przyjeżdżają do Mińska, współpracują z Białorusią i Aleksander Łukaszenka, jeżeli była taka potrzeba wprowadzić tych dwóch deputowanych w roku 2016 do parlamentu, to teraz postanowił, że pokaże niby realne poparcie opozycji, chociaż jeżeli by wybory były demokratyczne, dużo wśród tych kandydatów, którzy startowali z opozycji, byłoby deputowanymi do rad miejskich czy obwodowych.


Kontrolowanie jawności tych wyborów było rzeczywiście bardzo trudne, w sytuacji kiedy opozycję w komisjach wyborczych reprezentowało zaledwie 26 osób, tymczasem polskie samorządy lokalne, można powiedzieć, gremialnie współpracują z lokalnymi władzami na Białorusi, a sama Unia Europejska dość szczodrze obdziela wsparciem finansowym takie wspólne projekty. Czy zatem z białoruskim władzami lokalnymi warto nadal współpracować?


Ci ludzie, którzy byli wybrani teraz do rad lokalnych, oni tak naprawdę nie są realną władzą na miejscu. Realną władzą na miejscu jest burmistrz, który jest mianowany przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, który jest później zatwierdzany w głosowaniu jawnym na sesji rady tego miasta, gdzie on jest mianowany. I właśnie z tymi burmistrzami i z władzą wykonawczą współpracują samorządy w Polsce. 

Oczywiście Unia Europejska przede wszystkim wydaje bardzo duże środki na taką współpracę transgraniczną, na współpracę na tym pograniczu wschodnim w Polsce, czyli pograniczu województwa podlaskiego z Obwodem Grodzieńskim i pogranicza województwa lubelskiego z Obwodem Brzeskim. Z jednej strony jest dobrze, że odbywa się taka współpraca, że polscy samorządowcy próbują wciągać do tych europejskich spraw swoich kolegów ze strony białoruskiej, tylko tak naprawdę nic ona nie daje, ponieważ Białoruś nie jest państwem otwartym, nie ma takiej - w zachodnim rozumieniu - ewaluacji tych projektów, które się odbywają i uważam, że warto poszerzać tę współpracę między społeczeństwami, a niestety te programy, również programy Unii Europejskiej, nie przewidują funduszy czy prawie nie przewidują funduszy dla rozwoju współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, pomiędzy instytucjami kultury. 

Jeżeli ta instytucja jest państwowa, to być może bo ma poparcie władz lokalnych, ale tak naprawdę fajne z tego tylko jest to, że za pomocą tych środków Unii Europejskiej, tej współpracy z polską stroną odbudowują się jakieś infrastrukturalne rzeczy na Białorusi. Powstają projekty na temat segregacji śmieci, na temat czystości wody i takie inne ekologiczne inicjatywy, ale tak naprawdę bardzo brakuje takich programów między społeczeństwami i ja uważam, że i białoruska, i polska strona potrzebuje takiego wsparcia rzeczywiście, które by płynęło na zasadach jawnych, transparentnych do obu społeczeństw na naszym pograniczu.


Miejmy nadzieję, że ktoś przysłucha się do tych głosów, bo nie są one odosobnione ze strony białoruskich środowisk opozycyjnych.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.


Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok