Radio Białystok | Gość | Jarosław Borejszo - dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

Jarosław Borejszo

dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

2.03.2018, 08:25, akt. 09:35

Jak zmieni się Wigierski Park Narodowy? Czy pojawią się kolejne atrakcje turystyczne? Od kilku miesięcy instytucja ta ma nowego dyrektora.

Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski
Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski

Z nowym dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Był taki czas, że bez zgody dyrektora Parku ludziom jednej sztachety w płocie nie można było wymienić. Stali mieszkańcy wsi leżących na terenie Wigierskiego Parku Narodowego bardzo narzekali na swój los. Dochodziło niemal do regularnych wojen z dyrekcją. Czy to się teraz zmieni?


Jarosław Borejszo: W  tym, co pan powiedział przed chwilą, jest dużo przesady, bo nigdy nie było w Parku czegoś takiego, żeby bez zgody dyrektora nie można było wymienić sztachety w płocie.

Mam wrażenie, że narosło troszkę mitów wokół WPN, co nie zmienia faktu, że przed wielu laty konflikty te rzeczywiście były. Może nie nazwałbym tego wojnami, ale rzeczywiście różne zadrażnienia były. Natomiast odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że już od wielu lat konflikty są łagodzone i jest ich generalnie mniej.


To stałym mieszkańców wolno teraz więcej, na przykład jeśli chodzi o inwestycje? Czy niekoniecznie?


Przepisy dotyczące budownictwa na terenie Parku nie zmieniły się. Są to przepisy ustawowe i dyrektor Parku ma prawo i obowiązek współdecydować o różnych nowych inwestycjach na terenie WPN. I to cały czas funkcjonuje, prawo nie zmieniło się.


Ale przychodzą do pana ludzie i narzekają na swój los?


Tak, niestety to się zdarza. Tak to jest, że parki narodowe, nie tylko Wigierski Park Narodowy, są takimi miejscami, gdzie generalnie jest konflikt między ochroną przyrody a potrzebami ludzi, którzy mieszkają w parku bądź chcą mieszkać. Dyrektor stoi przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia dwóch bardzo często sprzecznych kwestii - ochrony przyrody z potrzebami ludzi.

Moim staraniem będzie to, by tam, gdzie jest to możliwe, szukać rozwiązań kompromisowych i starać się podejmować takie decyzje, żeby tych konfliktów było jak najmniej.


Stali mieszkańcy narzekali na swój ciężki los wynikający między innymi z tego, o czym pan mówi, czyli na różnego rodzaju rygory związane z ochroną przyrody. Natomiast jednocześnie w Parku w poprzednich latach powstawały jakieś duże, gigantyczne budowle. Można by odnieść wrażenie, że prawo nie jest tam równe dla wszystkich.


Właśnie o to chodzi, że prawo jest dość ślepe i nie uwzględnia często takich kwestii zróżnicowania między lokalnym mieszkańcem a kimś, kto chce się do parku przeprowadzić gdzieś z daleka. I tutaj rzeczywiście to, co pan mówi, często wynika z tego, że osoba, która skądś przybyła i miała na tyle dużo pieniędzy, że na przykład kupiła tyle ziemi, że na tym dużym areale z punktu widzenia prawa mogła postawić nowe gospodarstwo rolne. A nie ma takich przepisów, które by określały maksymalne gabaryty tych budynków. Także to często wynika właśnie z przepisów prawa, które nie uwzględniają różnych niuansów społecznych.


Stali mieszkańcy, stałymi mieszkańcami a są jeszcze turyści. Park - tak można wywnioskować z tego, co ostatnio wyczytałem - będzie się chyba bardziej otwierał na turystów?


Tutaj też troszkę inaczej bym to powiedział, bo w mojej opinii Park dla turystów jest otwarty od bardzo dawna i od bardzo dawna jest to dla nas bardzo ważne zadanie. Uważamy, że udostępnienie turystyczne, otwarcie dla turystów Parku jest rzeczą równie ważną, jak ochrona przyrody. Także jest to dla nas bardzo istotne i od bardzo wielu lat konsekwentnie przygotowujemy, utrzymujemy infrastrukturę turystyczną, która Park ma udostępnić, pokazać ciekawe, piękne miejsca.


Ale będą nowe atrakcje.


Zanim powiem o nowych atrakcjach, to chcę powiedzieć, że w mojej opinii, i też w opinii wielu osób, Park już jest nasycony bardzo rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, która przede wszystkim służy turystom aktywnym, tym, którzy chcą Park podziwiać, idąc, jadąc na rowerze, na nartach, płynąc kajakiem bądź jachtem. Nasze główne zadanie polega na tym, żeby tę infrastrukturę utrzymać w dobrym stanie, zmodernizować, zastosować technologie bardziej przyjazne środowisku.

Oczywiście też myślimy o nowych rozwiązaniach, o nowych atrakcjach, nowych ciekawych miejscach. Na przykład takim nowym miejscem, które chcemy przygotować dla turystów, jest punkt widokowy na Półwyspie Wigierskim - na końcu półwyspu niedaleko naszego klasztoru nowe, piękne miejsce, które zostało odsłonięte. Chcemy tam zrobić platformę widokową. To miejsce już cieszy się zainteresowaniem turystów, ale chcemy, żeby to ucywilizować, by było czysto i przyjemnie.


Po Wigrach będzie pływał drugi statek?


Pracujemy nad tym, żeby stworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby w przyszłości mogła pływać mniejsza jednostka w porównaniu ze statkiem dużym, który pływa po Wigrach. Chodzi o stosunkowo niedużą łódź, która mogłaby pływać wahadłowo między Starym Folwarkiem, czyli między Muzeum Wigier, a klasztorem wigierskim. Rzeczywiście taki pomysł jest. Natomiast kiedy to zostanie zrealizowane, jeszcze nie potrafię powiedzieć.


Wędkarze narzekają, że nie ma ryb w Wigrach albo że jest ich przynajmniej mniej niż dawniej. A skoro akwen znajduje się od lat pod ochroną, to chyba powinno być odwrotnie?


Informacje na temat stanu zarybienia jeziora Wigry są dość sprzeczne, bo ja z kolei spotykam się z wieloma informacjami i opiniami takimi, że Wigry są jednym z najbardziej rybnych jezior na Suwalszczyźnie. Jeżeli jechać na ryby, to właśnie nad jezioro Wigry.

Mogę się zgodzić z tym, że generalnie stan zarybienia wszystkich jezior - może nie tylko na Suwalszczyźnie, ale w Polsce - może jest mniejszy niż mogło to być 50 czy 100 lat temu. Natomiast generalnie Wigry uchodzą za jezioro rybne i oczywiście mamy z tym problemy - na przykład są kormorany, bardzo żarłoczne.

Natomiast to, co robimy na Wigrach -  zarybienia, miliony sztuk narybku, które co roku są wpuszczane do jeziora Wigry - dają efekt. Widzimy to po liczbie sprzedawanych licencji, po zainteresowaniu wędkarzy - moje odczucie jest takie, że wędkarze bardzo chętnie przyjeżdżają na Wigry. Co oznacza, że jednak coś tam można złowić.


| red: zmj




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS




Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie, fot. Marcin Gliński

Dariusz i Grażyna Hankiewiczowie

autorzy wystawy "Wstęga Nadziei"
16.03.2018

- Fotografujemy z żoną od wielu lat, podróżujemy po różnych krajach i krzyż zawsze znajdował się jako ważny element w tych podróżach - mówi nasz gość.


Tomasz Strahl, fot. Monika Kalicka

prof. Tomasz Strahl

15.03.2018

"Zacząłem grać na skrzypcach, ale coś mi nie szło. Na wiolonczeli początkowo też nie wychodziło".

Jacek Boniecki, fot. Monika Kalicka

Jacek Boniecki

dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
15.03.2018

"Zaproszenie mnie do pracy w Mazowszu spadło na mnie nagle, ale wydawało mi się to piękną przygodą mojego życia".

Marlena Strzemińska, Angelika Dorf, Anna Łuniewska, fot. Monika Kalicka

Anna Łuniewska, Angelika Dorf, Marlena Strzemińska

z projektu "Nowa Ty w 90 dni"
15.03.2018

"W ciągu miesiąca dziewczyny zgubiły od 7 do 10 kg, trenują 2 razy w tygodniu, mają też dietę" - mówi pomysłodawczyni projektu.


Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz, fot. Monika Kalicka

Cecylia Lola-Gołembiewska i Mariusz Gajlewicz

z radiowej drużyny biegowej
15.03.2018

"Wyłonimy 20 osób, z którymi będziemy wspólnie biegać. Wyniki ogłosimy 21 marca".

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
15.03.2018

"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".

Krzysztof Paliński, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Paliński

wiceprezes stowarzyszenia "Droga".
14.03.2018

Program stowarzyszenia Droga "Odzyskać dziecko" od nowego roku zmienił nieco formułę i nazwę.


prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Stanisław Kuk i prof. Violetta Bielecka

I koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dyrygent i kierownik Chóru OiFP
14.03.2018

Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej mają w tym roku szansę na zdobycie trzech Fryderyków.

Agata Porowska, fot. Joanna Szubzda

Agata Porowska

psycholog, pedagog, terapeutka
14.03.2018

Wolontariusze Ośrodka Eleos stworzyli film dokumentalny "Twoja historia" i przygotowali wystawę fotograficzną "Portret mój". Bohaterami są białostoccy bezdomni.

Małgorzata Kijak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Kijak

dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika, członkini Fundacji "Gra w Klasy"
14.03.2018

- Chcemy wyjść od naturalnych zachowań. Poobserwować to, w jaki sposób dzieci się uczą, co im najbardziej służy. Chodzi o dotarcie do prawdziwego sposobu uczenia się, jak to naturalnie wygląda u dzieci.


Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
14.03.2018

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?

Wojciech Walulik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Walulik

burmistrz Augustowa
13.03.2018

"Problemy w samorządzie nie są kluczowe dla mieszkańców, bo samorząd swoje działania kieruje dla dobra rozwoju lokalnej społeczności (...). Skupiam się głównie na pracy dla dobra Augustowa i mieszkańców, to jest mój główny cel, po to zostałem wybrany"

ks. Andrzej Proniewski, fot. Monika Kalicka

ks. dr Andrzej Proniewski

rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku
13.03.2018

W nauczaniu papieża Franciszka bardziej aniżeli potrzeba instytucjonalności Kościoła, wybrzmiewa potrzeba łaski, nauczania ewangelicznego i spotkania z osobą i dziełem Jezusa Chrystusa - ocenia rektor AWSD.


Dariusz Matynka, Marta Gierłachowska, Wojciech Kosikowski i Tomasz Krupa, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

12.03.2018

O pracy dzielnicowej w gminie Białowieża, podsumowaniu zdarzeń z ostatniego weekendu, a także zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt rozmawia z policjantami Grzegorz Pilat.

Elżbieta Filipowicz, fot. Marcin Mazewski

Elżbieta Filipowicz

dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku
12.03.2018

Dodatkowe 15 mln euro na scalanie gruntów przyznał Podlaskiemu resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bożena Krasnodębska, fot. Marcin Mazewski

Bożena Krasnodębska

dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Bożena Krasnodębska
12.03.2018

O idei nocy szkoleń, a także o tym kto może w niej wziąć udział opowiada dyrektor CKU.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok