Radio Białystok | Gość | Jarosław Borejszo - dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

Jarosław Borejszo

dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

2.03.2018, 08:25, akt. 09:35

Jak zmieni się Wigierski Park Narodowy? Czy pojawią się kolejne atrakcje turystyczne? Od kilku miesięcy instytucja ta ma nowego dyrektora.

Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski
Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski

Z nowym dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Był taki czas, że bez zgody dyrektora Parku ludziom jednej sztachety w płocie nie można było wymienić. Stali mieszkańcy wsi leżących na terenie Wigierskiego Parku Narodowego bardzo narzekali na swój los. Dochodziło niemal do regularnych wojen z dyrekcją. Czy to się teraz zmieni?


Jarosław Borejszo: W  tym, co pan powiedział przed chwilą, jest dużo przesady, bo nigdy nie było w Parku czegoś takiego, żeby bez zgody dyrektora nie można było wymienić sztachety w płocie.

Mam wrażenie, że narosło troszkę mitów wokół WPN, co nie zmienia faktu, że przed wielu laty konflikty te rzeczywiście były. Może nie nazwałbym tego wojnami, ale rzeczywiście różne zadrażnienia były. Natomiast odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że już od wielu lat konflikty są łagodzone i jest ich generalnie mniej.


To stałym mieszkańców wolno teraz więcej, na przykład jeśli chodzi o inwestycje? Czy niekoniecznie?


Przepisy dotyczące budownictwa na terenie Parku nie zmieniły się. Są to przepisy ustawowe i dyrektor Parku ma prawo i obowiązek współdecydować o różnych nowych inwestycjach na terenie WPN. I to cały czas funkcjonuje, prawo nie zmieniło się.


Ale przychodzą do pana ludzie i narzekają na swój los?


Tak, niestety to się zdarza. Tak to jest, że parki narodowe, nie tylko Wigierski Park Narodowy, są takimi miejscami, gdzie generalnie jest konflikt między ochroną przyrody a potrzebami ludzi, którzy mieszkają w parku bądź chcą mieszkać. Dyrektor stoi przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia dwóch bardzo często sprzecznych kwestii - ochrony przyrody z potrzebami ludzi.

Moim staraniem będzie to, by tam, gdzie jest to możliwe, szukać rozwiązań kompromisowych i starać się podejmować takie decyzje, żeby tych konfliktów było jak najmniej.


Stali mieszkańcy narzekali na swój ciężki los wynikający między innymi z tego, o czym pan mówi, czyli na różnego rodzaju rygory związane z ochroną przyrody. Natomiast jednocześnie w Parku w poprzednich latach powstawały jakieś duże, gigantyczne budowle. Można by odnieść wrażenie, że prawo nie jest tam równe dla wszystkich.


Właśnie o to chodzi, że prawo jest dość ślepe i nie uwzględnia często takich kwestii zróżnicowania między lokalnym mieszkańcem a kimś, kto chce się do parku przeprowadzić gdzieś z daleka. I tutaj rzeczywiście to, co pan mówi, często wynika z tego, że osoba, która skądś przybyła i miała na tyle dużo pieniędzy, że na przykład kupiła tyle ziemi, że na tym dużym areale z punktu widzenia prawa mogła postawić nowe gospodarstwo rolne. A nie ma takich przepisów, które by określały maksymalne gabaryty tych budynków. Także to często wynika właśnie z przepisów prawa, które nie uwzględniają różnych niuansów społecznych.


Stali mieszkańcy, stałymi mieszkańcami a są jeszcze turyści. Park - tak można wywnioskować z tego, co ostatnio wyczytałem - będzie się chyba bardziej otwierał na turystów?


Tutaj też troszkę inaczej bym to powiedział, bo w mojej opinii Park dla turystów jest otwarty od bardzo dawna i od bardzo dawna jest to dla nas bardzo ważne zadanie. Uważamy, że udostępnienie turystyczne, otwarcie dla turystów Parku jest rzeczą równie ważną, jak ochrona przyrody. Także jest to dla nas bardzo istotne i od bardzo wielu lat konsekwentnie przygotowujemy, utrzymujemy infrastrukturę turystyczną, która Park ma udostępnić, pokazać ciekawe, piękne miejsca.


Ale będą nowe atrakcje.


Zanim powiem o nowych atrakcjach, to chcę powiedzieć, że w mojej opinii, i też w opinii wielu osób, Park już jest nasycony bardzo rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, która przede wszystkim służy turystom aktywnym, tym, którzy chcą Park podziwiać, idąc, jadąc na rowerze, na nartach, płynąc kajakiem bądź jachtem. Nasze główne zadanie polega na tym, żeby tę infrastrukturę utrzymać w dobrym stanie, zmodernizować, zastosować technologie bardziej przyjazne środowisku.

Oczywiście też myślimy o nowych rozwiązaniach, o nowych atrakcjach, nowych ciekawych miejscach. Na przykład takim nowym miejscem, które chcemy przygotować dla turystów, jest punkt widokowy na Półwyspie Wigierskim - na końcu półwyspu niedaleko naszego klasztoru nowe, piękne miejsce, które zostało odsłonięte. Chcemy tam zrobić platformę widokową. To miejsce już cieszy się zainteresowaniem turystów, ale chcemy, żeby to ucywilizować, by było czysto i przyjemnie.


Po Wigrach będzie pływał drugi statek?


Pracujemy nad tym, żeby stworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby w przyszłości mogła pływać mniejsza jednostka w porównaniu ze statkiem dużym, który pływa po Wigrach. Chodzi o stosunkowo niedużą łódź, która mogłaby pływać wahadłowo między Starym Folwarkiem, czyli między Muzeum Wigier, a klasztorem wigierskim. Rzeczywiście taki pomysł jest. Natomiast kiedy to zostanie zrealizowane, jeszcze nie potrafię powiedzieć.


Wędkarze narzekają, że nie ma ryb w Wigrach albo że jest ich przynajmniej mniej niż dawniej. A skoro akwen znajduje się od lat pod ochroną, to chyba powinno być odwrotnie?


Informacje na temat stanu zarybienia jeziora Wigry są dość sprzeczne, bo ja z kolei spotykam się z wieloma informacjami i opiniami takimi, że Wigry są jednym z najbardziej rybnych jezior na Suwalszczyźnie. Jeżeli jechać na ryby, to właśnie nad jezioro Wigry.

Mogę się zgodzić z tym, że generalnie stan zarybienia wszystkich jezior - może nie tylko na Suwalszczyźnie, ale w Polsce - może jest mniejszy niż mogło to być 50 czy 100 lat temu. Natomiast generalnie Wigry uchodzą za jezioro rybne i oczywiście mamy z tym problemy - na przykład są kormorany, bardzo żarłoczne.

Natomiast to, co robimy na Wigrach -  zarybienia, miliony sztuk narybku, które co roku są wpuszczane do jeziora Wigry - dają efekt. Widzimy to po liczbie sprzedawanych licencji, po zainteresowaniu wędkarzy - moje odczucie jest takie, że wędkarze bardzo chętnie przyjeżdżają na Wigry. Co oznacza, że jednak coś tam można złowić.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok