Radio Białystok | Gość | Jarosław Borejszo - dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

Jarosław Borejszo

dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

2.03.2018, 08:25, akt. 09:35

Jak zmieni się Wigierski Park Narodowy? Czy pojawią się kolejne atrakcje turystyczne? Od kilku miesięcy instytucja ta ma nowego dyrektora.

Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski
Jarosław Borejszo, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski

Z nowym dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego Jarosławem Borejszą rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Był taki czas, że bez zgody dyrektora Parku ludziom jednej sztachety w płocie nie można było wymienić. Stali mieszkańcy wsi leżących na terenie Wigierskiego Parku Narodowego bardzo narzekali na swój los. Dochodziło niemal do regularnych wojen z dyrekcją. Czy to się teraz zmieni?


Jarosław Borejszo: W  tym, co pan powiedział przed chwilą, jest dużo przesady, bo nigdy nie było w Parku czegoś takiego, żeby bez zgody dyrektora nie można było wymienić sztachety w płocie.

Mam wrażenie, że narosło troszkę mitów wokół WPN, co nie zmienia faktu, że przed wielu laty konflikty te rzeczywiście były. Może nie nazwałbym tego wojnami, ale rzeczywiście różne zadrażnienia były. Natomiast odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że już od wielu lat konflikty są łagodzone i jest ich generalnie mniej.


To stałym mieszkańców wolno teraz więcej, na przykład jeśli chodzi o inwestycje? Czy niekoniecznie?


Przepisy dotyczące budownictwa na terenie Parku nie zmieniły się. Są to przepisy ustawowe i dyrektor Parku ma prawo i obowiązek współdecydować o różnych nowych inwestycjach na terenie WPN. I to cały czas funkcjonuje, prawo nie zmieniło się.


Ale przychodzą do pana ludzie i narzekają na swój los?


Tak, niestety to się zdarza. Tak to jest, że parki narodowe, nie tylko Wigierski Park Narodowy, są takimi miejscami, gdzie generalnie jest konflikt między ochroną przyrody a potrzebami ludzi, którzy mieszkają w parku bądź chcą mieszkać. Dyrektor stoi przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia dwóch bardzo często sprzecznych kwestii - ochrony przyrody z potrzebami ludzi.

Moim staraniem będzie to, by tam, gdzie jest to możliwe, szukać rozwiązań kompromisowych i starać się podejmować takie decyzje, żeby tych konfliktów było jak najmniej.


Stali mieszkańcy narzekali na swój ciężki los wynikający między innymi z tego, o czym pan mówi, czyli na różnego rodzaju rygory związane z ochroną przyrody. Natomiast jednocześnie w Parku w poprzednich latach powstawały jakieś duże, gigantyczne budowle. Można by odnieść wrażenie, że prawo nie jest tam równe dla wszystkich.


Właśnie o to chodzi, że prawo jest dość ślepe i nie uwzględnia często takich kwestii zróżnicowania między lokalnym mieszkańcem a kimś, kto chce się do parku przeprowadzić gdzieś z daleka. I tutaj rzeczywiście to, co pan mówi, często wynika z tego, że osoba, która skądś przybyła i miała na tyle dużo pieniędzy, że na przykład kupiła tyle ziemi, że na tym dużym areale z punktu widzenia prawa mogła postawić nowe gospodarstwo rolne. A nie ma takich przepisów, które by określały maksymalne gabaryty tych budynków. Także to często wynika właśnie z przepisów prawa, które nie uwzględniają różnych niuansów społecznych.


Stali mieszkańcy, stałymi mieszkańcami a są jeszcze turyści. Park - tak można wywnioskować z tego, co ostatnio wyczytałem - będzie się chyba bardziej otwierał na turystów?


Tutaj też troszkę inaczej bym to powiedział, bo w mojej opinii Park dla turystów jest otwarty od bardzo dawna i od bardzo dawna jest to dla nas bardzo ważne zadanie. Uważamy, że udostępnienie turystyczne, otwarcie dla turystów Parku jest rzeczą równie ważną, jak ochrona przyrody. Także jest to dla nas bardzo istotne i od bardzo wielu lat konsekwentnie przygotowujemy, utrzymujemy infrastrukturę turystyczną, która Park ma udostępnić, pokazać ciekawe, piękne miejsca.


Ale będą nowe atrakcje.


Zanim powiem o nowych atrakcjach, to chcę powiedzieć, że w mojej opinii, i też w opinii wielu osób, Park już jest nasycony bardzo rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, która przede wszystkim służy turystom aktywnym, tym, którzy chcą Park podziwiać, idąc, jadąc na rowerze, na nartach, płynąc kajakiem bądź jachtem. Nasze główne zadanie polega na tym, żeby tę infrastrukturę utrzymać w dobrym stanie, zmodernizować, zastosować technologie bardziej przyjazne środowisku.

Oczywiście też myślimy o nowych rozwiązaniach, o nowych atrakcjach, nowych ciekawych miejscach. Na przykład takim nowym miejscem, które chcemy przygotować dla turystów, jest punkt widokowy na Półwyspie Wigierskim - na końcu półwyspu niedaleko naszego klasztoru nowe, piękne miejsce, które zostało odsłonięte. Chcemy tam zrobić platformę widokową. To miejsce już cieszy się zainteresowaniem turystów, ale chcemy, żeby to ucywilizować, by było czysto i przyjemnie.


Po Wigrach będzie pływał drugi statek?


Pracujemy nad tym, żeby stworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby w przyszłości mogła pływać mniejsza jednostka w porównaniu ze statkiem dużym, który pływa po Wigrach. Chodzi o stosunkowo niedużą łódź, która mogłaby pływać wahadłowo między Starym Folwarkiem, czyli między Muzeum Wigier, a klasztorem wigierskim. Rzeczywiście taki pomysł jest. Natomiast kiedy to zostanie zrealizowane, jeszcze nie potrafię powiedzieć.


Wędkarze narzekają, że nie ma ryb w Wigrach albo że jest ich przynajmniej mniej niż dawniej. A skoro akwen znajduje się od lat pod ochroną, to chyba powinno być odwrotnie?


Informacje na temat stanu zarybienia jeziora Wigry są dość sprzeczne, bo ja z kolei spotykam się z wieloma informacjami i opiniami takimi, że Wigry są jednym z najbardziej rybnych jezior na Suwalszczyźnie. Jeżeli jechać na ryby, to właśnie nad jezioro Wigry.

Mogę się zgodzić z tym, że generalnie stan zarybienia wszystkich jezior - może nie tylko na Suwalszczyźnie, ale w Polsce - może jest mniejszy niż mogło to być 50 czy 100 lat temu. Natomiast generalnie Wigry uchodzą za jezioro rybne i oczywiście mamy z tym problemy - na przykład są kormorany, bardzo żarłoczne.

Natomiast to, co robimy na Wigrach -  zarybienia, miliony sztuk narybku, które co roku są wpuszczane do jeziora Wigry - dają efekt. Widzimy to po liczbie sprzedawanych licencji, po zainteresowaniu wędkarzy - moje odczucie jest takie, że wędkarze bardzo chętnie przyjeżdżają na Wigry. Co oznacza, że jednak coś tam można złowić.


| red: zmj




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS




Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok