Radio Białystok | Gość | Piotr Kempisty - z Instytutu Działań Miejskich

Piotr Kempisty

z Instytutu Działań Miejskich

6.03.2018, 08:36, akt. 11:52

Budowa ulic i nowych osiedli i związana z tym wycinka drzew - czy Białystok przestaje być zielonym miastem?

Piotr Kempisty, fot. Joanna Szubzda
Piotr Kempisty, fot. Joanna Szubzda

Z Piotrem Kempistym rozmawia Jarosław Iwaniuk

Usuwane drzewa nie są uzupełniane nasadzeniami zastępczymi.
Z tego powodu koalicja organizacji pozarządowych i ruchów miejskich zwróciła się z petycją do prezydenta Białegostoku. Radni pod koniec ubiegłego roku uchwalili co prawda Program Ochrony Środowiska, ale zdaniem sygnatariuszy petycji jest to jedynie zbiór "mało ambitnych i niezobowiązujących ogólników".

Sposobem, aby w pewien sposób nadgonić zaniedbania miasta w tworzeniu nowych parków i terenów zielonych może być zaplanowany w tym roku po raz pierwszy "zielony budżet obywatelski”, na który Białystok zamierza przeznaczyć milion złotych.

Z przedstawicielem sygnatariuszy petycji Piotrem Kempistym z Instytutu Działań Miejskich rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Dlaczego państwa zdaniem Białystok przestaje być zielonym miastem?


Piotr Kempisty: Białystok jest zielonym miastem, ale niedługo przestanie nim być, jeżeli tereny zielone będą traktowane tak lekką ręką przy realizacji inwestycji, zwłaszcza inwestycji drogowych, jeżeli nadal tak masowo będą wycinane drzewa.

Kilka liczb - 201 drzew wycięto w ramach przebudowy ulicy Wiosennej, 30 hektarów Lasu Solnickiego może zostać wyciętych z tytułu rozbudowy pasa startowego na Krywlanach. Wszystko to składa się na to, że spośród 18 największych miast wojewódzkich Polski Białystok jest na 16. miejscu, jeżeli chodzi o liczbę powierzchni terenów zielonych, które przypadają na jednego mieszkańca. Chcemy ten stan rzeczy odwrócić.


Ale z drugiej strony każde miasto powinno się rozwijać i takie rzeczy jak budowa nowych osiedli mieszkaniowych, rozwój infrastruktury drogowej czy wreszcie budowa pasa startowego to rzecz normalna.


Oczywiście, że tak. Rozwój miast jest konieczny, także Białegostoku. Tym bardziej należy rekompensować straty w przyrodzie, stosując nasadzenia zastępcze, ale także tworząc nowe tereny zielone w miastach. Co jest zresztą obowiązkiem każdej gminy, obowiązkiem ustawowym. Takie zobowiązanie przyjął na siebie także Białystok, zapisując rozwój zieleni, tworzenie nowych terenów w strategii rozwoju miasta. Niestety w ostatnich latach żaden nowy teren zielony nie powstał.


A jest u nas miejsce na nowe tereny zielone?


Jeżeli nie mamy obecnie miejsca na jeden duży park, który możemy już zacząć realizować, albo dwa, można rozważyć stworzenie szeregu mniejszych parków kieszonkowy.


Co to są parki kieszonkowe, bo między innymi o tym piszecie w swojej petycji?


Park kieszonkowy to jest mały teren zielony, zlokalizowany na osiedlu, który nie ma wielkiego obszaru, jest w zasięgu kilkunastu minut spacerem. Takich parków kieszonkowych można stworzyć kilkanaście albo ambitniej - jeden park kieszonkowy na każdym osiedlu. Z prośbą o wskazanie takich miejsc można zwrócić się do mieszkańców. Na pewno pomogą.


W swojej petycji, która podpisana została przez szereg organizacji i stowarzyszeń działających w Białymstoku, pokazujecie przykłady innych miast, gdzie - nazwijmy to - zielona polityka prowadzona jest z większą konsekwencją i przynosi bardziej zadowalające  efekty. Jakie to są przykłady? Jak można taką zieloną politykę prowadzić, by terenów zielonych było więcej?


W Gdyni obowiązuje osobna zielona strategia zarządzania przyrodą w mieście. W Krakowie dobiegają końca prace nad takim dokumentem. We Wrocławiu obowiązuje zasada zieleni bez granic, gdzie zieleń jest traktowana jako kluczowy element rozwoju miasta. W Lublinie stosuje się zielony budżet obywatelski - na projekty zielone mieszkańcy mają do dyspozycji 2 mln zł. Tyle jeżeli chodzi o różne dokumenty i strategie.

W Krakowie w ostatnich dwóch latach miasto przekazało z własnego budżetu 44 mln zł na zakup 47 ha pod 9 nowych parków. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy kilkakrotnie mniejszym miastem od Krakowa, to niech chociaż tych milionów złotych będzie kilkakrotnie mniej, ale zacznijmy tworzyć nowe tereny zielone w Białymstoku.


Taki dokument jest również w Białymstoku. Jest to Program Ochrony Środowiska, który został uchwalony w listopadzie 2017 roku przez radnych. Ale państwo nazywacie ten dokument "zbiorem mało ambitnych, niezobowiązujących ogólników".


Pomimo wyraźniej delegacji ustawowej obowiązku tworzenia nowych terenów zielonych przez gminę, który jest określony w ustawie o ochronie przyrody, miasto nie zawarło w tym w programie zobowiązania do tworzenia nowych parków, nowych terenów zieleni w naszym mieście.

Apelowaliśmy o to na posiedzeniu komisji zagospodarowania przestrzennego ochrony  środowiska. Zwróciliśmy się z pytaniem, dlaczego nie zapisaliśmy takiego obowiązku. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi od urzędników, nie wypowiedzieli się na ten temat radni. Stąd też pomysł, żeby zebrać nasze argumenty, systemowe postulaty zmiany w zarządzaniu zielenią w naszym mieście i wystąpić ze szczegółową petycją do prezydenta.


Wspomniał pan o zielonym budżecie w Lublinie, ale taki budżet przewidziany jest również w Białymstoku. Czy to może coś poprawić, coś zmienić?


Tak. Zielony budżet obywatelski po raz pierwszy będzie w tym roku w naszym mieście. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 1 mln zł na zielone inicjatywy. Jest to jakiś sposób na to, żeby nadgonić wieloletnie zaniedbania miasta, jeżeli chodzi o tworzenie nowy teren i parków dostępnych dla mieszkańców.

Mieszkańcy często potrafią lepiej od urzędników zidentyfikować swoje potrzeby i wymyślić taki teren zielony, żeby poza wartością przyrodniczą służył on do rekreacji, wypoczynku. Bo zieleń to nie tylko estetyka, ale też bardzo duży, pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców w mieście.


W petycji domagacie się też szerszych konsultacji społecznych. Jak w waszej opinii miałyby one wyglądać? Bo przy okazji przebudowy ulicy Wiosennej, o której między innymi również piszecie w tej petycji, konsultacje były prowadzone a i tak nie obeszło się bez protestu mieszkańców już w trakcie realizacji inwestycji.


Projekt przebudowy ulicy Wiosennej - mówiąc kolokwialnie - wisiał w Biuletynie Informacji Publicznej od kilku lat. Był czas na zgłaszanie uwag. My jeszcze wtedy nie działaliśmy i uwag nie zgłosiliśmy. Nie słyszeliśmy też, żeby uwagi zgłosili mieszkańcy. Projekty przebudowy, projekty inwestycyjne są dość skomplikowane. Trzeba poświęcić wiele czasu, wiele energii na to, żeby się w to wczytać, żeby zidentyfikować różne potrzeby i uwagi, które należałoby zgłosić do takiego projektu.

Natomiast fakt jest taki, że wielu mieszkańców protestuje już w momencie, kiedy buldożery wjeżdżają na plac budowy. Można te protesty uprzedzić, pytając się ich o zdanie wcześniej.


Jaki skutek ma przynieść wasza petycja?


Przede wszystkim merytoryczną wymianę zdań, dyskusję z prezydentem na argumenty.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maciej Macejewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Maciejewski

synoptyk
23.03.2018

Jak meteorolodzy przewidują pogodę? Czy na święta będzie już ciepło? W Światowym Dniu Meteorologii pytamy o to synoptyka z białostockiego biura prognoz.

Damian Dąbrowski i Jerzy Tokajuk, fot. Joanna Szubzda

Damian Dąbrowski i Jerzy Tokajuk

muzycy
23.03.2018

Chcą stworzyć męski zespół i podbić Polskę. Białostoccy muzycy pragną założyć taki zespół, jakiego jeszcze nie było.

Alina Wawrzeniuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Alina Wawrzeniuk

nauczycielka języka białoruskiego
23.03.2018

W niedzielę przypada 100. rocznica ogłoszenia niepodległości Białorusi. Przez wiele lat pamięć o tych wydarzeniach zachowywana była wyłącznie poza granicami tego kraju.


Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Korotkich

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2018

"Jeżeli ktoś pisze, to powinien podzielić się kawałkiem piękna, które tworzy".

Krzysztof Koniczek, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Koniczek

artysta plastyk
22.03.2018

"Naprawdę warto obejrzeć wystawę "Tajemnica", bo spotka się człowiek z różnymi światami, artyści patrzą inaczej"

Wojciech Jarmołowicz, fot. Joanna Wyrwas

Wojciech Jarmołowicz

prezes zarządu Fundacji Unitalent
22.03.2018

"Fundacja Unitalent po to powstała, żeby mówić prawdziwie o przedsiębiorczości".


Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska, fot. Joanna Szubzda

Paweł Głowacki, Paulina Doliwa i Cecylia Lola-Gołembiewska

z biegowej Drużyny Radia Białystok
21.03.2018

Nasza drużyna powiększyła się o 20 zmotywowanych do biegania osób. Rozstrzygnęliśmy właśnie konkurs RadioBieganie, czyli Pospolite Ruszenie z Radiem Białystok.

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Szczepański i Lucjan Sawicki

organizatorzy wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji
21.03.2018

W Białymstoku możemy zapłacić za kawę wierszem. Akcja ta to tylko jeden z elementów obchodów Światowego Dnia Poezji.

dr Maciej Kłopotowski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
21.03.2018

Burzyć czy remontować? Taki dylemat będziemy mieli niedługo z powodu starzenia się bloków z wielkiej płyty.


Maria Lauryn, fot. Iza Kosakowska

Maria Lauryn

ambasadorka projektu "Seniorzy w Akcji"
20.03.2018

Seniorzy to nie tylko odbiorcy, ale pomysłodawcy i realizatorzy ciekawych działań. Pokazuje to projekt "Seniorzy w Akcji".

dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

dr Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
20.03.2018

Wybory prezydenckie w Rosji wygrał dotychczasowy prezydent Władimir Putin. Według Centralnej Komisji Wyborczej zyskał on większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 76 proc.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

z Fundacji "Pro Anima"
19.03.2018

25 marca w Pałacu Branickich w Auli Magna zabrzmi "Pasja według św. Jana" Johanna Sebastiana Bacha.


Mł. asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska, asp. sztab. Janusz Milewski i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

19.03.2018

Zbliża się pierwszy dzień wiosny, czyli dzień wagarowicza. Policjanci apelują o rozsądek.

Maria Cholewińska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Cholewińska

przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS
19.03.2018

"Sporo bardzo dobrych inżynierów czy ekspertów w danych dziedzinach często wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego, ponieważ w Polsce jako młodzi ludzie nie wynoszą odpowiednich umiejętności praktycznych z uczelni" - mówi nasz gość.

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Czerniawaski, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
18.03.2018

"Chcemy kontynuować to dzieło rozpoczęte 40 lat temu. Białystok nie bez kozery został balonową stolicą Polski - chcemy dbać o to" - mówi Andrzej Ćwikła.


Jerzy Zelnik, fot. Monika Kalicka

Jerzy Zelnik

aktor, reżyser
18.03.2018

"Reżyseria to jest moja dużo większa pasja niż aktorstwo" - mówi nasz gość.

Włodzimierz Dembowski, fot. Joanna Szubzda

Włodzimierz Dembowski

z zespołu Łąki Łan
16.03.2018

- Jesteśmy ciągle prawdziwi, nieokiełznani troszeczkę. Robimy to co nam serduszko gra i może to przekonuje ludzi do nas - mówi nasz gość.

Krzysztof Teodoruk, fot. Wojciech Szubzda

Krzysztof Teodoruk

dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku
16.03.2018

- Zależy nam przede wszystkim na usprawnieniu białostoczan - tak o bezpłatnej rehabilitacji mówi dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku Krzysztof Teodoruk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok