Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska - z Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska

z Polskiej Izby Mleka

9.04.2018, 08:14, akt. 11:39

- Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski

Rekordowe ceny skupu mleka rolnicy notowali w końcówce 2017 roku. W ostatnich miesiącach zaczęły jednak spadać, co niepokoi bardzo producentów mleka, szczególnie tych, którzy zainwestowali w rozwój swoich gospodarstw.

O sytuacji na rynku mleczarskim w Podlaskiem, w Polsce i w Europie z Agnieszką Maliszewską z Polskiej Izby Mleka rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Konsumenci się cieszą, bo ceny spadają i za masło, i za mleko, i za inne przetwory mleczne. Natomiast producenci zaczynają narzekać. Czy takie odgłosy dochodzą także do Izby Mleka?


Takie odgłosy narzekań dochodzą tak naprawdę i do Izby Mleka, i do Komisji Europejskiej, także do strony rządowej. Rzeczywiście po dobrym okresie bardzo wysokich cen płaconych rolnikom za mleko teraz - właściwie od ostatnich notowań, które się pojawiły - opublikowane ceny rzeczywiście trochę spadają.

Ceny spadają relatywnie dość powoli - można by tak powiedzieć - w stosunku do wysokich cen, jakie były w 2017 r. Niemniej jednak cały czas tendencja dość dobrych relacji między ceną a produkcją cały czas jest utrzymywana.

Nadmienię tylko, że patrząc rok do roku, to cena nadal rośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast oczywiście z punktu widzenia producentów mleka ta cena cały czas powinna być na tyle wysoka, żeby zaspokoić potrzeby związane z całą produkcją.


Ile średnio kosztował litr mleka w grudniu a ile teraz?


Aktualnie publikowane są ceny styczniowe - to było ponad 132 zł za 100 litrów mleka, czyli 1 zł 32 gr za litra. I to była cena wyższa niż w 2017 r. w tym samym okresie. W grudniu ta cena była jeszcze wyższa - 142 zł za 100 litrów.

Natomiast chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że ceny, które płacone są polskim rolnikom, są drastycznie niższa niż te ceny, które są płacone rolnikom w innych krajach Unii Europejskiej.


Ale oni mają wyższe dopłaty, itd., stąd konkurencja może być nie do pokonania. Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy przeciwdziałania temu spadkowi cen? Bo najgorsza jest tendencja - jak zaczyna spadać raz, to później jest trudno ten spadek zahamować.


Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.


Ale my konsumenci chcemy, żeby ceny nie były tak wysokie.


Ale proszę zauważyć, że teraz ceny na rynku są rzeczywiście niższe. Znowu muszę odwołać się do tendencji światowej, ponieważ to nie my tutaj w Polsce, a nawet nie my w Europie dyktujemy ceny. Jesteśmy po prostu na globalnym rynku i to, co dzieje się na światowych rynkach, ma odzwierciedlanie także w cenach, jakie są płacone za produkt, a potem dalej za mleko.


Skąd jest ta tendencja spadkowa?


Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze zaczęły bardzo mocno spadać bardzo wysokie ceny masła, które utrzymywały się od połowy 2017 roku. Tendencja ta rzeczywiście została bardzo mocno zauważona przez analityków. A także oczywiście przez rynek. Ceny masła zaczęło spadać na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Oczywiście do sytuacji tej też przyczynił się fakt, że mamy bardzo wysoką produkcję, historycznie ogromną. Ale nie tylko w Polsce mamy dzisiaj tak dużą nadprodukcję. Cała Europa po uwolnieniu kwoty zaczęła dość dużo produkować. Ale my jako Europa też otwieramy nowe rynki, ponieważ konsumpcja światowa powinna być na tyle wysoka, żeby można było europejską nadprodukcję sprzedać w krajach trzecich.

Cały czas największym odbiorcą dla nas są kraje UE - Niemcy, Wielka Brytania, Holandia. Ale z punktu widzenia naszych potrzeb wyprowadzenia poza rynek unijny to są Algieria, Chiny, Białoruś i kraje afrykańskie.

Powinniśmy myśleć o tym, żeby nasze produkty pojawiały się jeszcze na wielu innych rynkach, które są dla nas cały czas jeszcze mało znanymi - na przykład Ameryka. Chociaż konkurencja będzie niezwykle trudna. Nasz europejski produkt cały czas jest produktem bardzo wysokiej jakości, bardzo interesującym, a co z tym związane dość drogim.


Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy, które spowodują ustabilizowanie się ceny - przede wszystkim zatrzymanie tendencji spadkowej?


Myślę, że to jest w gestii Komisji Europejskiej.


Ale mamy magazyny zapchane masłem, mlekiem w proszku. Gdzie to upychać?


Mamy ogromny problem z mlekiem w proszku po zakupach interwencyjnych Komisji Europejskiej, która powoli to sprzedaje. Natomiast apel strony polskiej i innych krajów Unii Europejskiej jest taki, żeby przeznaczyć to na paszę dla zwierząt, a nie wprowadzać na rynek jako produkt.


Czy wrócimy do kwotowania mleka?


Nie sądzę. Sygnał ze strony Komisji jest taki, aby państwa i rolnicy myśleli o tym, żeby jednak wprowadzać pewnego rodzaju samoograniczenia. Natomiast z punktu widzenia rolnika, jeżeli inwestuje w stada, to oczekuje też stopy zwrotu. Pieniądze mu się zwrócą, kiedy będzie produkował więcej mleka.

Wchodzimy w fazę lekkiego kryzysu, ale to nie jest sytuacja dotycząca Podlasia ani Polski. Mówimy tutaj o problemie europejskim.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ireneusz Mamrot, fot. Joanna Żemojda

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
20.07.2018

"My chcemy, jako drużyna, zrobić krok do przodu, to jest dla nas najważniejsze i na tym się skupiliśmy podczas pracy".

Lidia Piekarska, fot. Sylwia Krassowska

Lidia Piekarska

z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów
19.07.2018

Dwa dni koncertów i dużo dobrej muzyki. Na polanie Boryk koło Gródka, już w piątek (20.07) rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza".

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska, fot. Katarzyna Cichoń

Joanna Nitkiewicz-Powichrowska

psycholog
18.07.2018

Czy jesteśmy w stanie spędzać wakacje bez swoich telefonów, tabletów, czy komputerów...


Agnieszka Dworakowska i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

16.07.2018

Coraz młodsze dzieci, ze starszych klas podstawówki, używają środków odurzających. Najczęściej zdobywają te środki przez internet - ostrzegają policjanci.

Dariusz Bayer i Ivan Runje, fot. Monika Kalicka

Dariusz Bayer i Ivan Runje

komentarze po finale Mundialu
16.07.2018

"Mundial był historycznym sukcesem naszej drużyny, możemy być dumni z naszego zespołu"- mówi Ivan Runje.

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ćwikła, Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy
12.07.2018

"Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego i oczywiście dobra zabawa. Tę gwarantować mają nie tylko przeloty balonów, ale też pokazy spadochronowe, paralotni i zabytkowych motocykli" – zachęcają organizatorzy.


Grzegorz Sandomierski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Sandomierski

bramkarz Jagiellonii Białystok
11.07.2018

- Faworyta nie wskażę. Zawsze powtarzam, że jestem za dobrą piłką i tego się trzymam. Ale będę kibicował Chorwacji - mówi piłkarz przed meczem Chorwacja - Anglia.

fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival
10.07.2018

Od lat jest najważniejszą osobą Suwałki Blues Festival.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł, kandydat na prezydenta Białegostoku
10.07.2018

- Nie jestem w stanie pogodzić się z sytuacją, w której Białystok - zamiast być metropolią - jest największym prowincjonalnym powiatowym miastem w Polsce.


Ernest Konon, fot. Monika Kalicka

Ernest Konon

były piłkarz, trener
10.07.2018

"Uważam, że z tych dwóch drużyn jedna będzie mistrzem" - mówi Ernest Konon.

Tomasz Organek, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Organek

muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów
9.07.2018

W niedzielę dał świetny koncert na Suwałki Blues Festival. Jak mówi, bardzo chciał tu wystąpić.


fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
6.07.2018

W swoim dorobku ma już dwie bardzo dobrze przyjęte powieści grozy "Gałęziste" i "Grzesznika"

Hermes

były zawodnik Jagiellonii Białystok, trener
6.07.2018

Przez 2 dni odpoczywaliśmy od emocji związanych z piłkarskim Mundialem w Rosji, ale w piątek i sobotę (06-07.07) nie powinno ich zabraknąć.


fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
4.07.2018

- Jedna z gwiazd zażyczyła sobie ręczniki w kolorze czarnym - mówi Alicja Andrulewicz.

Bożena Olizarowicz, fot. Joanna Szubzda

Bożena Olizarowicz

aktorka i wokalistka
4.07.2018

Pochodząca z Suwałk wokalistka promuje swoją najnowszą płytę. To utwory z autorskiego spektaklu muzycznego "Matka Polka od wszystkiego".

Grzegorz Kuczyński, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
3.07.2018

Za niecałe 2 tygodnie w Szelmencie odbędzie się Hero Run, czyli bieg z przeszkodami - naturalnymi i sztucznymi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok