Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska - z Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska

z Polskiej Izby Mleka

9.04.2018, 08:14, akt. 11:39

- Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski

Rekordowe ceny skupu mleka rolnicy notowali w końcówce 2017 roku. W ostatnich miesiącach zaczęły jednak spadać, co niepokoi bardzo producentów mleka, szczególnie tych, którzy zainwestowali w rozwój swoich gospodarstw.

O sytuacji na rynku mleczarskim w Podlaskiem, w Polsce i w Europie z Agnieszką Maliszewską z Polskiej Izby Mleka rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Konsumenci się cieszą, bo ceny spadają i za masło, i za mleko, i za inne przetwory mleczne. Natomiast producenci zaczynają narzekać. Czy takie odgłosy dochodzą także do Izby Mleka?


Takie odgłosy narzekań dochodzą tak naprawdę i do Izby Mleka, i do Komisji Europejskiej, także do strony rządowej. Rzeczywiście po dobrym okresie bardzo wysokich cen płaconych rolnikom za mleko teraz - właściwie od ostatnich notowań, które się pojawiły - opublikowane ceny rzeczywiście trochę spadają.

Ceny spadają relatywnie dość powoli - można by tak powiedzieć - w stosunku do wysokich cen, jakie były w 2017 r. Niemniej jednak cały czas tendencja dość dobrych relacji między ceną a produkcją cały czas jest utrzymywana.

Nadmienię tylko, że patrząc rok do roku, to cena nadal rośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast oczywiście z punktu widzenia producentów mleka ta cena cały czas powinna być na tyle wysoka, żeby zaspokoić potrzeby związane z całą produkcją.


Ile średnio kosztował litr mleka w grudniu a ile teraz?


Aktualnie publikowane są ceny styczniowe - to było ponad 132 zł za 100 litrów mleka, czyli 1 zł 32 gr za litra. I to była cena wyższa niż w 2017 r. w tym samym okresie. W grudniu ta cena była jeszcze wyższa - 142 zł za 100 litrów.

Natomiast chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że ceny, które płacone są polskim rolnikom, są drastycznie niższa niż te ceny, które są płacone rolnikom w innych krajach Unii Europejskiej.


Ale oni mają wyższe dopłaty, itd., stąd konkurencja może być nie do pokonania. Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy przeciwdziałania temu spadkowi cen? Bo najgorsza jest tendencja - jak zaczyna spadać raz, to później jest trudno ten spadek zahamować.


Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.


Ale my konsumenci chcemy, żeby ceny nie były tak wysokie.


Ale proszę zauważyć, że teraz ceny na rynku są rzeczywiście niższe. Znowu muszę odwołać się do tendencji światowej, ponieważ to nie my tutaj w Polsce, a nawet nie my w Europie dyktujemy ceny. Jesteśmy po prostu na globalnym rynku i to, co dzieje się na światowych rynkach, ma odzwierciedlanie także w cenach, jakie są płacone za produkt, a potem dalej za mleko.


Skąd jest ta tendencja spadkowa?


Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze zaczęły bardzo mocno spadać bardzo wysokie ceny masła, które utrzymywały się od połowy 2017 roku. Tendencja ta rzeczywiście została bardzo mocno zauważona przez analityków. A także oczywiście przez rynek. Ceny masła zaczęło spadać na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Oczywiście do sytuacji tej też przyczynił się fakt, że mamy bardzo wysoką produkcję, historycznie ogromną. Ale nie tylko w Polsce mamy dzisiaj tak dużą nadprodukcję. Cała Europa po uwolnieniu kwoty zaczęła dość dużo produkować. Ale my jako Europa też otwieramy nowe rynki, ponieważ konsumpcja światowa powinna być na tyle wysoka, żeby można było europejską nadprodukcję sprzedać w krajach trzecich.

Cały czas największym odbiorcą dla nas są kraje UE - Niemcy, Wielka Brytania, Holandia. Ale z punktu widzenia naszych potrzeb wyprowadzenia poza rynek unijny to są Algieria, Chiny, Białoruś i kraje afrykańskie.

Powinniśmy myśleć o tym, żeby nasze produkty pojawiały się jeszcze na wielu innych rynkach, które są dla nas cały czas jeszcze mało znanymi - na przykład Ameryka. Chociaż konkurencja będzie niezwykle trudna. Nasz europejski produkt cały czas jest produktem bardzo wysokiej jakości, bardzo interesującym, a co z tym związane dość drogim.


Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy, które spowodują ustabilizowanie się ceny - przede wszystkim zatrzymanie tendencji spadkowej?


Myślę, że to jest w gestii Komisji Europejskiej.


Ale mamy magazyny zapchane masłem, mlekiem w proszku. Gdzie to upychać?


Mamy ogromny problem z mlekiem w proszku po zakupach interwencyjnych Komisji Europejskiej, która powoli to sprzedaje. Natomiast apel strony polskiej i innych krajów Unii Europejskiej jest taki, żeby przeznaczyć to na paszę dla zwierząt, a nie wprowadzać na rynek jako produkt.


Czy wrócimy do kwotowania mleka?


Nie sądzę. Sygnał ze strony Komisji jest taki, aby państwa i rolnicy myśleli o tym, żeby jednak wprowadzać pewnego rodzaju samoograniczenia. Natomiast z punktu widzenia rolnika, jeżeli inwestuje w stada, to oczekuje też stopy zwrotu. Pieniądze mu się zwrócą, kiedy będzie produkował więcej mleka.

Wchodzimy w fazę lekkiego kryzysu, ale to nie jest sytuacja dotycząca Podlasia ani Polski. Mówimy tutaj o problemie europejskim.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok