Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska - z Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska

z Polskiej Izby Mleka

9.04.2018, 08:14, akt. 11:39

- Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rekordowe ceny skupu mleka rolnicy notowali w końcówce 2017 roku. W ostatnich miesiącach zaczęły jednak spadać, co niepokoi bardzo producentów mleka, szczególnie tych, którzy zainwestowali w rozwój swoich gospodarstw.

O sytuacji na rynku mleczarskim w Podlaskiem, w Polsce i w Europie z Agnieszką Maliszewską z Polskiej Izby Mleka rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Konsumenci się cieszą, bo ceny spadają i za masło, i za mleko, i za inne przetwory mleczne. Natomiast producenci zaczynają narzekać. Czy takie odgłosy dochodzą także do Izby Mleka?


Takie odgłosy narzekań dochodzą tak naprawdę i do Izby Mleka, i do Komisji Europejskiej, także do strony rządowej. Rzeczywiście po dobrym okresie bardzo wysokich cen płaconych rolnikom za mleko teraz - właściwie od ostatnich notowań, które się pojawiły - opublikowane ceny rzeczywiście trochę spadają.

Ceny spadają relatywnie dość powoli - można by tak powiedzieć - w stosunku do wysokich cen, jakie były w 2017 r. Niemniej jednak cały czas tendencja dość dobrych relacji między ceną a produkcją cały czas jest utrzymywana.

Nadmienię tylko, że patrząc rok do roku, to cena nadal rośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast oczywiście z punktu widzenia producentów mleka ta cena cały czas powinna być na tyle wysoka, żeby zaspokoić potrzeby związane z całą produkcją.


Ile średnio kosztował litr mleka w grudniu a ile teraz?


Aktualnie publikowane są ceny styczniowe - to było ponad 132 zł za 100 litrów mleka, czyli 1 zł 32 gr za litra. I to była cena wyższa niż w 2017 r. w tym samym okresie. W grudniu ta cena była jeszcze wyższa - 142 zł za 100 litrów.

Natomiast chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że ceny, które płacone są polskim rolnikom, są drastycznie niższa niż te ceny, które są płacone rolnikom w innych krajach Unii Europejskiej.


Ale oni mają wyższe dopłaty, itd., stąd konkurencja może być nie do pokonania. Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy przeciwdziałania temu spadkowi cen? Bo najgorsza jest tendencja - jak zaczyna spadać raz, to później jest trudno ten spadek zahamować.


Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.


Ale my konsumenci chcemy, żeby ceny nie były tak wysokie.


Ale proszę zauważyć, że teraz ceny na rynku są rzeczywiście niższe. Znowu muszę odwołać się do tendencji światowej, ponieważ to nie my tutaj w Polsce, a nawet nie my w Europie dyktujemy ceny. Jesteśmy po prostu na globalnym rynku i to, co dzieje się na światowych rynkach, ma odzwierciedlanie także w cenach, jakie są płacone za produkt, a potem dalej za mleko.


Skąd jest ta tendencja spadkowa?


Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze zaczęły bardzo mocno spadać bardzo wysokie ceny masła, które utrzymywały się od połowy 2017 roku. Tendencja ta rzeczywiście została bardzo mocno zauważona przez analityków. A także oczywiście przez rynek. Ceny masła zaczęło spadać na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Oczywiście do sytuacji tej też przyczynił się fakt, że mamy bardzo wysoką produkcję, historycznie ogromną. Ale nie tylko w Polsce mamy dzisiaj tak dużą nadprodukcję. Cała Europa po uwolnieniu kwoty zaczęła dość dużo produkować. Ale my jako Europa też otwieramy nowe rynki, ponieważ konsumpcja światowa powinna być na tyle wysoka, żeby można było europejską nadprodukcję sprzedać w krajach trzecich.

Cały czas największym odbiorcą dla nas są kraje UE - Niemcy, Wielka Brytania, Holandia. Ale z punktu widzenia naszych potrzeb wyprowadzenia poza rynek unijny to są Algieria, Chiny, Białoruś i kraje afrykańskie.

Powinniśmy myśleć o tym, żeby nasze produkty pojawiały się jeszcze na wielu innych rynkach, które są dla nas cały czas jeszcze mało znanymi - na przykład Ameryka. Chociaż konkurencja będzie niezwykle trudna. Nasz europejski produkt cały czas jest produktem bardzo wysokiej jakości, bardzo interesującym, a co z tym związane dość drogim.


Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy, które spowodują ustabilizowanie się ceny - przede wszystkim zatrzymanie tendencji spadkowej?


Myślę, że to jest w gestii Komisji Europejskiej.


Ale mamy magazyny zapchane masłem, mlekiem w proszku. Gdzie to upychać?


Mamy ogromny problem z mlekiem w proszku po zakupach interwencyjnych Komisji Europejskiej, która powoli to sprzedaje. Natomiast apel strony polskiej i innych krajów Unii Europejskiej jest taki, żeby przeznaczyć to na paszę dla zwierząt, a nie wprowadzać na rynek jako produkt.


Czy wrócimy do kwotowania mleka?


Nie sądzę. Sygnał ze strony Komisji jest taki, aby państwa i rolnicy myśleli o tym, żeby jednak wprowadzać pewnego rodzaju samoograniczenia. Natomiast z punktu widzenia rolnika, jeżeli inwestuje w stada, to oczekuje też stopy zwrotu. Pieniądze mu się zwrócą, kiedy będzie produkował więcej mleka.

Wchodzimy w fazę lekkiego kryzysu, ale to nie jest sytuacja dotycząca Podlasia ani Polski. Mówimy tutaj o problemie europejskim.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

16.11.2018

Jan Perkowski starostą, Roman Czepe wicestarostą i Zdzisław Łukaszewicz członkiem Zarządu - tak ma wyglądać nowy zarząd powiatu białostockiego.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku
16.11.2018

- Centrala, rekomendując osoby (do zarządu województwa - przyp. red.), brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne (...). Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej.

Tadeusz Chwiedź, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Chwiedź [wideo]

prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków
15.11.2018

"Sybiracy czują się upokorzeni, czują się pokrzywdzeni, że wszyscy inni dostali odszkodowanie, a oni nie mogą otrzymać" - mówi Tadeusz Chwiedź.


Dominik Sołowiej, Bożena bednarek i Michał Ambrosiuk, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek, Dominik Sołowiej i Michał Androsiuk

Klub Czytelniczy Ex Libris
15.11.2018

"Michał Ambrosiuk to autor, który wpisuje mi się w pewien sposób myślenia literaturze regionalnej, która z tej regionalności czerpie niesamowitą energię i wyrasta na potężną literaturę centralną" - mówi Dominik Sołowiej.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.11.2018

"Udało nam się ściągnąć specjalistów z górnej półki - zaprosiliśmy do udziału w tym panelu kadrę dyrektorską wiodących polskich muzeów" - mówi nasz gość.

Włodek "Paprodziad" Dembowski, fot. Monika Kalicka

Włodek Dembowski "Paprodziad"

lider zespołów "Dziady Kazimierskie", Łąki Łan"
15.11.2018

"Będzie to wyjątkowy koncert, ponieważ będzie towarzyszyć nam sekcja dęta - Rury Wydechowe - skład zaprzyjaźnionych muzyków, którzy grają na instrumentach dętych" - mówi "Paprodziad".


Inga Januszko-Manaches, fot. Monika Kalicka

Inga Januszko-Manaches

z Fundacji "Pomóż im"
14.11.2018

Podczas charytatywnego balu andrzejkowego będzie można wylicytować różne, na przykład kolację z Pawłem Małaszyńskim czy obrazy Krzysztofa Koniczka.

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.


Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.

foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok