Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska - z Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska

z Polskiej Izby Mleka

9.04.2018, 08:14, akt. 11:39

- Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Lech Pilarski

Rekordowe ceny skupu mleka rolnicy notowali w końcówce 2017 roku. W ostatnich miesiącach zaczęły jednak spadać, co niepokoi bardzo producentów mleka, szczególnie tych, którzy zainwestowali w rozwój swoich gospodarstw.

O sytuacji na rynku mleczarskim w Podlaskiem, w Polsce i w Europie z Agnieszką Maliszewską z Polskiej Izby Mleka rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Konsumenci się cieszą, bo ceny spadają i za masło, i za mleko, i za inne przetwory mleczne. Natomiast producenci zaczynają narzekać. Czy takie odgłosy dochodzą także do Izby Mleka?


Takie odgłosy narzekań dochodzą tak naprawdę i do Izby Mleka, i do Komisji Europejskiej, także do strony rządowej. Rzeczywiście po dobrym okresie bardzo wysokich cen płaconych rolnikom za mleko teraz - właściwie od ostatnich notowań, które się pojawiły - opublikowane ceny rzeczywiście trochę spadają.

Ceny spadają relatywnie dość powoli - można by tak powiedzieć - w stosunku do wysokich cen, jakie były w 2017 r. Niemniej jednak cały czas tendencja dość dobrych relacji między ceną a produkcją cały czas jest utrzymywana.

Nadmienię tylko, że patrząc rok do roku, to cena nadal rośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast oczywiście z punktu widzenia producentów mleka ta cena cały czas powinna być na tyle wysoka, żeby zaspokoić potrzeby związane z całą produkcją.


Ile średnio kosztował litr mleka w grudniu a ile teraz?


Aktualnie publikowane są ceny styczniowe - to było ponad 132 zł za 100 litrów mleka, czyli 1 zł 32 gr za litra. I to była cena wyższa niż w 2017 r. w tym samym okresie. W grudniu ta cena była jeszcze wyższa - 142 zł za 100 litrów.

Natomiast chcę powiedzieć, że to nie jest tak, że ceny, które płacone są polskim rolnikom, są drastycznie niższa niż te ceny, które są płacone rolnikom w innych krajach Unii Europejskiej.


Ale oni mają wyższe dopłaty, itd., stąd konkurencja może być nie do pokonania. Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy przeciwdziałania temu spadkowi cen? Bo najgorsza jest tendencja - jak zaczyna spadać raz, to później jest trudno ten spadek zahamować.


Najbardziej zadziałać możemy jako konsumenci - możemy po prostu kupować coraz więcej produktów mleczarskich, i to polskich produktów mleczarskich, co bezpośrednio przełoży się na to, by pieniądze wracały do polskich rolników.


Ale my konsumenci chcemy, żeby ceny nie były tak wysokie.


Ale proszę zauważyć, że teraz ceny na rynku są rzeczywiście niższe. Znowu muszę odwołać się do tendencji światowej, ponieważ to nie my tutaj w Polsce, a nawet nie my w Europie dyktujemy ceny. Jesteśmy po prostu na globalnym rynku i to, co dzieje się na światowych rynkach, ma odzwierciedlanie także w cenach, jakie są płacone za produkt, a potem dalej za mleko.


Skąd jest ta tendencja spadkowa?


Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze zaczęły bardzo mocno spadać bardzo wysokie ceny masła, które utrzymywały się od połowy 2017 roku. Tendencja ta rzeczywiście została bardzo mocno zauważona przez analityków. A także oczywiście przez rynek. Ceny masła zaczęło spadać na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Oczywiście do sytuacji tej też przyczynił się fakt, że mamy bardzo wysoką produkcję, historycznie ogromną. Ale nie tylko w Polsce mamy dzisiaj tak dużą nadprodukcję. Cała Europa po uwolnieniu kwoty zaczęła dość dużo produkować. Ale my jako Europa też otwieramy nowe rynki, ponieważ konsumpcja światowa powinna być na tyle wysoka, żeby można było europejską nadprodukcję sprzedać w krajach trzecich.

Cały czas największym odbiorcą dla nas są kraje UE - Niemcy, Wielka Brytania, Holandia. Ale z punktu widzenia naszych potrzeb wyprowadzenia poza rynek unijny to są Algieria, Chiny, Białoruś i kraje afrykańskie.

Powinniśmy myśleć o tym, żeby nasze produkty pojawiały się jeszcze na wielu innych rynkach, które są dla nas cały czas jeszcze mało znanymi - na przykład Ameryka. Chociaż konkurencja będzie niezwykle trudna. Nasz europejski produkt cały czas jest produktem bardzo wysokiej jakości, bardzo interesującym, a co z tym związane dość drogim.


Czy będą wdrażane jakieś mechanizmy, które spowodują ustabilizowanie się ceny - przede wszystkim zatrzymanie tendencji spadkowej?


Myślę, że to jest w gestii Komisji Europejskiej.


Ale mamy magazyny zapchane masłem, mlekiem w proszku. Gdzie to upychać?


Mamy ogromny problem z mlekiem w proszku po zakupach interwencyjnych Komisji Europejskiej, która powoli to sprzedaje. Natomiast apel strony polskiej i innych krajów Unii Europejskiej jest taki, żeby przeznaczyć to na paszę dla zwierząt, a nie wprowadzać na rynek jako produkt.


Czy wrócimy do kwotowania mleka?


Nie sądzę. Sygnał ze strony Komisji jest taki, aby państwa i rolnicy myśleli o tym, żeby jednak wprowadzać pewnego rodzaju samoograniczenia. Natomiast z punktu widzenia rolnika, jeżeli inwestuje w stada, to oczekuje też stopy zwrotu. Pieniądze mu się zwrócą, kiedy będzie produkował więcej mleka.

Wchodzimy w fazę lekkiego kryzysu, ale to nie jest sytuacja dotycząca Podlasia ani Polski. Mówimy tutaj o problemie europejskim.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maria Kalinowska, fot. Monika Kalicka

prof. Maria Kalinowska

badaczka literatury i kultury antyku, romantyzmu oraz teatru i dramatu
24.04.2018

"Środowisko polonistyczne białostockie jest niezwykle cenione w środowiskach ogólnopolskich polonistycznych w Polsce m.in. ze względu na wspaniałe serie wydawnicze".

Edward Szoka, fot. Joanna Szubzda

Edward Szoka

inicjator zjazdu absolwentów
24.04.2018

"Wielu kolegów chce zobaczyć się, spotkać, powspominać i zwiedzić obecną szkołę".

Jury Kułabuchawy

radca ambasady Republiki Białoruś w Warszawie
24.04.2018

Brak egzaminów, bezpłatna nauka i pewne miejsce w akademiku - Republika Białoruś kusi absolwentów studiami dla mniejszości białoruskiej z Polski.


dr Barbara Olech

z Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2018

Prawie 20 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend białostockie Targi Książki. To jedna z wielu inicjatyw, które mają zachęcić do czytania.

Marian Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Marian Zakrzewski

artysta malarz
23.04.2018

To moja pierwsza autorska wystawa, w większości obrazy powstały w ostatnim roku.

Wojciech Kosikowski, Sławomir Sacharczuk, Krzysztof Skalimowski i Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

23.04.2018

Straż Ochrony Kolei z Zakładami Linii Kolejowych, policjantami i Strażą Graniczną będą prowadzić kolejną akcję z cyklu "Bezpieczny przejazd".


Paweł Lewandowski, fot. Lech Pilarski

Paweł Lewandowski

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
23.04.2018

W budżecie państwa będzie na stałe zapisany współczynnik przeznaczony na wszystkie media publiczne.

Zygmunt Miłoszewski, VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Zygmunt Miłoszewski

pisarz
22.04.2018

Nazywany jest najbardziej błyskotliwym autorem kryminałów, ale Zygmunt Miłoszewski porzucił je na razie na rzecz powieści w stylu political fiction.

Hubert Buharewicz i Krzysztof Szubzda, fot. Monika Kalicka

Hubert Buharewicz i Krzysztof Szubzda

O filmie "Czarna dama" mówią kierownik produkcji i scenarzysta.
22.04.2018

W tym filmie pojawiają się dawne Chanajki, hotel Metropol, a nawet zrekonstruowany cyfrowo hotel Ritz.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Żemojda

Cezary Kulesza

prezes Jagiellonii Białystok
20.04.2018

Jagiellonia ostatnio osiąga słabsze wyniki. Podobnie - jak Legia Warszawa i Lech Poznań.

Wojciech Kujałowicz rozmawia z Kasią Stankiewicz i Robertem Jansonem, fot. Monika Kalicka

Kasia Stankiewicz i Robert Janson

20.04.2018

"Ent" jest na wskroś baśniową, romantyczną, przemyślaną formą - mówi Robert Janson.

Katarzyna Siemieniuk, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Siemieniuk

radna PiS
20.04.2018

Do 10 maja można składać projekty na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej zielenią.


Adam "Harry" Czekała, fot. Joanna Szubzda

Adam "Harry" Czekała

z klubu No Name MC
19.04.2018

Akcja MotoSerce w tę sobotę w Białymstoku. W tym roku motocykliści położą główny nacisk na udzielanie pierwszej pomocy

Łukasz Zajcew, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Zajcew

trener personalny
19.04.2018

Co roku jest ten sam problem - jak wrócić do formy po zimie? "Modelowanie naszej sylwetki to nie jest wyścig z czasem. To jest bardziej maraton niż sprint."

płk Rafał Lis, fot. Lech Pilarski

płk Rafał Lis

dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
19.04.2018

Słaba jakość sprzętu, mundurów i opieki medycznej - takie zastrzeżenia ma biuro Rzecznika Praw Obywatelskich po kontroli w białostockiej jednostce wojskowej.


Katarzyna Droga, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Droga

autorka biografii Aleksandry Piłsudskiej
18.04.2018

"Olśniło mnie, że w temacie 100-lecia niepodległości bardzo zaniedbano kobiety".

Radosław Puśko, fot. Monika Kalicka

Radosław Puśko

socjolog, społecznik
18.04.2018

"Warto czasami zejść na poziom osiedla, gdzie są absolutne perełki historyczne".

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Monika Kalicka

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki Policji
18.04.2018

"Do mnie rzecznik się nie zgłosił, o żadnych kwestiach kontroli, czy czegokolwiek mnie nie informował i ja oficjalnie żadnych efektów tej wizyty nie znam".
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok