Radio Białystok | Gość | dr inż. Maciej Borzyszkowski -

dr inż. Maciej Borzyszkowski

11.04.2018, 08:28, akt. 10:14

Wystarczy przejść w pobliżu barszczu Sosnowskiego, by się poparzyć. W Podlaskiem jest pilotażowy program zwalczania tej rośliny.

dr inż. Maciej Borzyszkowski, fot. Joanna Szubzda
dr inż. Maciej Borzyszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z dr. inż. Maciejem Borzyszkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O zagrożeniu, jakim jest barszcz Sosnowskiego, i sposobach walki z nim z prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku dr inż. Maciejem Borzyszkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Po raz pierwszy pojawiają się pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Czy są takie wyniki badań, które wskazują, że koniecznie trzeba tę roślinę zwalczyć?


dr inż. Maciej Borzyszkowski: Faktycznie do tej pory Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku nie wspierał zadań związanych z usuwaniem barszczu Sosnowskiego. Jest to program pilotażowy. Mieliśmy sygnały od mieszkańców naszego województwa, że stanowi to dla nich problem. Ponadto roślina ta dość dynamicznie rozprzestrzenia się na terenie naszego województwa, stąd postanowiliśmy taki program uruchomić.


Dlaczego ta roślina jest tak niebezpieczna?


Przede wszystkim zawiera olejki lotne, które w kontakcie ze skórą, przy nasłonecznieniu sprawiają, że skóra ulega poparzeniu. Barszcz rośnie w ciągach komunikacyjnych, przy nabrzeżach rzek. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy korzystają chociażby z kajaków.


W Dolinie Rospudy barszcz także ponoć się rozprzestrzenia.


W zeszłym roku z rodziną korzystaliśmy z podróży kajakowej właśnie Rospudą. I faktycznie jest tam tego sporo. Tym bardziej, że groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W związku z tym, że związki lotne unoszą się w powietrzu, to niekoniecznie trzeba dotykać tej rośliny.


Wystarczy przepłynąć w pobliżu, przejść, by ulec poparzeniu tymi olejkami?


Tak. Nawet do 48 godzi. To również kwestia sprzyjających temu warunków atmosferycznych  - odpowiedniej wilgotności i promieni słonecznych.


Jest roślina niebezpieczna, która przybyła do nas z byłego Związku Radzieckiego. Niektórzy nazywają barszcz "zemstą Stalina".


Faktycznie. W związku z tym, że roślina ta ma - powiedzmy - dobre właściwości odżywcze, energetyczne, to były zakusy, by barszcz stanowił paszę dla zwierząt gospodarskich. Jednak okazało się, że przewód pokarmowy zwierząt ulega poparzeniu, więc wycofano się z tego. Natomiast roślina ta była uprawiana. Dynamika jej rozprzestrzenienia sprawiła, że wyrwała się zupełnie spod kontroli.


Ile pieniędzy przeznaczacie na zwalczanie barszczu i jak załatwić taką dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska?


Jest to program pilotażowy. W tym roku zabezpieczyliśmy 100 tys. zł. Będziemy realizować ten program przez samorządy, przez gminy, na wniosek mieszkańców. Dlatego niezwykle ważne jest, aby mieszkańcy - najlepiej już od dzisiaj - kontaktowali się z gminami.

Nabór jest do 31 maja. Mieszkańcy powinni powoływać się na to, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska taki program uruchomił i aby presja społeczna sprawiła, że dojdzie do inwentaryzacji - w programie gmina musi przeprowadzić inwentaryzację. Trzeba pojawić się w miejscu występowania barszczu i zobaczyć, ile go tam rośnie.


Czyli zaczyna się od mieszkańców, którzy widzą w swoim otoczeniu barszcz Sosnowskiego, piszą do urzędu gminy albo idą do  wójta/burmistrza i wnioskują, by uruchamiać taki program.


Tak. Gmina przeprowadza inwentaryzację, wypełnia wniosek, określa powierzchnię występowania barszczu i składa wniosek do Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.


Czy pokrywacie 100 proc. kosztów kampanii antybarszczowej?


W tym roku wystartowaliśmy z dofinansowaniem do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.


Czyli jednak gminy będę musiały się dołożyć do tego?


Tak, zdecydowanie. Chcemy zobaczyć w tym roku, ile barszczu jest, jakie jest zapotrzebowanie, jaka jest skala. W związku z tym, że gminy do dzisiaj prowadziły te programy na własną rękę, my chcemy je wspomóc tą  60-procentową dotacją. W przyszłym roku zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Być może zwiększymy dotację.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

kandydaci na prezydenta Białegostoku
22.10.2018

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.

Tomasz Maleta, fot. Monika Kalicka

Tomasz Maleta

z Kuriera Porannego
22.10.2018

"Prezydent może mieć jeszcze lepszy humor, bo po 4 latach będzie miał wreszcie większość w radzie" - mówi red. Tomasz Maleta.

kpt. Jerzy Bołtryk, fot. Joanna Szubzda

kpt. Jerzy Bołtryk

z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku
22.10.2018

- Służba w wojsku daje bardzo duże możliwości. Jednym z elementów są zarobki, ale też ogromne perspektywy rozwojowe. Jest możliwość służby w międzynarodowym środowisku - misje, kursy, refundacja nauki. Ale bycie żołnierzem to znacznie większe wyzwanie niż tylko pewna i stabilna praca, chociaż to również zapewniamy.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
22.10.2018

"Zebranie 100 litrów krwi jest to duże wyzwanie, bo trzeba pobrać krew od około 230 dawców, u których nie stwierdzono przeciwwskazań tego dnia" - mówi prof. Radziwon.

Natalia Siekierko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.10.2018

"Dbaliśmy o to, żeby bezpieczeństwo wyborów nie zostało zakłócone, ale były incydenty, m.in. pijani wyborcy" - mówią podlascy policjanci.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog
22.10.2018

"Cieszę się, że jest trend wzrostowy, bo oznaczałoby to, że Polacy bardziej interesują się polityką. Natomiast tutaj mogło zagrać kilka czynników, chociażby nawet czynnik pogodowy - aura była sprzyjająca" - mówi dr Maciej Białous.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
21.10.2018

"Uczestnictwo w wyborach ma także aspekt moralny, bo nie idąc na wybory, nie oddając swojego głosu, ja tym samym daję świadectwo, że nie mam poczucia odpowiedzialności" - mówi prof. Jerzy Kopania.

Krystyna Czerni, fot. Wojciech Szubzda

Krystyna Czerni

biografka Jerzego Nowosielskiego
21.10.2018

"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.


Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.


Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.


prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.

dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok