Radio Białystok | Gość | nadinsp. Daniel Kołnierowicz - komendant wojewódzki Policji

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki Policji

18.04.2018, 08:30, akt. 09:21

"Do mnie rzecznik się nie zgłosił, o żadnych kwestiach kontroli, czy czegokolwiek mnie nie informował i ja oficjalnie żadnych efektów tej wizyty nie znam".

nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Monika Kalicka
nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Monika Kalicka

Z Danielem Kołnierowiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zbyt długie służby, brud w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych oraz wadliwa broń - takie zastrzeżenia sformułował Rzecznik Praw Obywatelskich po kontroli w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku. Swoje zastrzeżenia przesłał do KGP. O tym z Komendantem Wojewódzkim Policji nadinsp. Danielem Kołnierowiczem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak jest z czasem pracy policjantów? O co chodzi ze służbami 10-godzinnymi? 


Daniel Kołnierowicz: Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu do komendanta głównego stwierdził, że policjanci miesięcznie zyskują 2 dni wolnego podczas tych 10- godzinnych służb. Źle policzył, nie umie liczyć, bo jak państwo doskonale wiedzą, policjanci mają pracować 40 godzin tygodniowo, to są cztery 10-godzinne służby w tygodniu, 4 tygodnie w miesiącu, a więc jest to co najmniej 4 dni wolnego, a nie dwa. 

O co chodzi ze służbami 10-godzinnymi? System służb 10-godzinnych działa już w Komendzie Miejskiej Policji od 2013 roku, więc 5 lat. Sprawdziły się, dysponuję szeregiem analiz pisanych przez przełożonych, szeregiem opinii policjantów. Zresztą i w tym wystąpieniu sam Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że jest to dla policjantów bardzo korzystny wymiar służby, ale on jest korzystny nie tylko dla policjantów, on jest korzystny również i dla przełożonych w kontekście rozliczania tych służb, bardzo łatwo się liczy, bardzo łatwo pilnuje się czasu pracy. 

On jest korzystny jeszcze z jednego powodu - mianowicie policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, a tam te służby są pełnione, oprócz takich służb standardowych, tradycyjnych pełnią jeszcze służby dodatkowe, służby płatne.


Czyli nadgodziny?


Tak, one są finansowane z budżetów samorządów różnych, one są, funkcjonują w bardzo dużym zakresie, bardzo się z tego cieszymy. Wówczas policjant w swoim czasie wolnym przychodzi do służby, pełni ją w miejscu, czasie wskazanym przez przełożonych, przez społeczeństwo, realizuje tam stosowne zadania. 

System 12-godzinny, w którym policjant ma najwięcej wolnego, powoduje to, że jednak są tam sztywno określony czasy odpoczynku między służbami, a więc służba 12 godzin, 24 godziny odpoczynku, znowu służba 12 godzin, 48 godzin odpoczynku. Jakbyśmy to wszystko zsumowali, to ten czas służby i czas odpoczynku nie daje miejsca na to, aby wpleść w tę służbę - tę służbę społeczną, służbę płatną, kiedy ten policjant może przyjść dodatkowo zarobić, popracować i wszyscy są z tego zadowoleni. 

Mamy tutaj więc wątpliwości czy w tym czasie wolnym, który jest wprost przeznaczony do odpoczynku, taką służbę można pełnić. Z opinii radców prawnych wynika, że nie. Innym systemem, który jest określony w rozporządzeniu dotyczącym czasu służby policjantów, jest system ośmiogodzinny. Tam policjant wówczas jest na służbie, bardzo mocno upraszczając, 5 dni w tygodniu, to jest wtedy 40 godzin i ma 2 dni wolnego. Czasami jest to weekend, często nie jest, to już taka jest specyfika służby. Wówczas można podczas tych dwóch dni wolnego zaplanować taką służbę dodatkową, natomiast wiadomo, że taka służba dodatkowa powoduje to, że w zasadzie policjant jest cały dzień poza domem, ma mniejszy kontakt z rodziną, jest trudniej. 

Natomiast jest ten system, który powstał w 2013 r. był najpierw systemem pilotażowym, więc był testowany w wydziale patrolowo-interwencyjnym i dopiero później wyciągnięto pewne wnioski. Powoduje to, że służby 10-godzinne i 3 dni wolnego w tygodniu daje po pierwsze policjantom większa możliwość wykorzystania tego czasu, chociażby na te służby dodatkowe, a przy tym jeszcze zostaje troszeczkę czasu dla rodziny.


Komuś się to jednak nie podobało, a wam ten system się podoba, większości policjantów również. Czyli w sumie jesteście zadowoleni, że rzecznik to odkrył?


Jesteśmy zadowoleni, że rzecznik to odkrył. Jeśli chodzi o to wystąpienie rzecznika, to pan jest pierwszą osobą, która mnie o tym informuje oficjalnie, że takowe było, ja nic o tym nie wiem, do mnie się rzecznik nie zgłosił, jego przedstawiciel się nie zgłosił, o żadnych kwestiach kontroli, czy czegokolwiek - jak byśmy tę wizytę jego w komendzie miejskiej nazwali - mnie nie informował i ja oficjalnie żadnych efektów tej wizyty nie znam.


Dowie się pan od komendanta głównego, bo napisze na pewno do pana.


Prawdopodobnie taki będzie obieg informacji. 


Związkowcy policyjni również nie wiedzieli. Ale rzecznik ma takie prawa, skorzystał. 


Niech on sobie z nich korzysta, może wnioski wyciągać. Ja oczywiście, po tym sygnale od pana, że takie wystąpienie już zostało skierowane, postanowiłem się pobieżnie z nim zapoznać i zadałem sobie jedno pytanie - że jednak rzecznik praw obywatelskich jest instytucją, organem, który stoi na straży praw obywatelskich, na straży praw mieszkańców naszego kraju, w tym na straży praw policjantów.

Jeżeli jest tak, że te służby 10-godzinne, a bezsprzecznie tak jest, on sam przecież o tym pisze, są korzystne dla policjantów, policjanci chcą takie służby pełnić, to moje pytanie jest takie - jakie działania rzecznik podejmie w celu zalegalizowania i usankcjonowania prawnego tych służb. Czy ograniczy się tylko do tego wystąpienia, które już widnieje na jego stronie, do komendanta głównego, to raczej jest wystąpienie, które ma na celu wyjaśnienie tej sytuacji, czy też skorzysta z przysługujących mu uprawnień i zwróci się na przykład o zalegalizowanie i wprost usankcjonowanie tego typu służb. W tej chwili jest podstawa prawna do ich prowadzenia, bo oczywiście niczego byśmy nie robili, gdyby takiej podstawy prawnej nie było, to jest paragraf siódmy rozporządzenia w sprawie rozkładu czasu służby policjantów. Ten paragraf siódmy mówi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach można ustalić indywidualny tok służby policjantów.


Ale szczególny przypadek, który trwa 5 lat to trochę podejrzane.


Na początku był to pilotaż, jak to by wyglądało, czy policjanci byliby zainteresowani, ale efekty tego pilotażu były takie, że w zasadzie jest to według nas i według policjantów najlepszy z możliwych systemów służby. Jeżeli tak jest, to dlaczego mamy z niego zrezygnować, nie wprowadzić go, nie wykorzystać jako dobrej praktyki?


Czekamy na działania rzecznika w tej sprawie. Krótko dwa tematy - brud "na dołku" i Walther P99.


Ne wiem o jakim brudzie rzecznik pisze.


Brudne materace, ślady po działaniach osób zatrzymanych.


Problemem w tym samym sprawdzeniu rzecznika jest to, że w zasadzie nikogo z osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy nie było przy tej kontroli. Rzecznik wchodził sobie do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych, rozmawiał z funkcjonariuszem, który w jego wystąpieniu nazywany jest wnioskodawcą, ja nie wiem co on mu pokazywał, ten funkcjonariusz. Być może pokazał mu swoje dresy albo swój materac, jeżeli tak jest, to trudno żebym się teraz do tego odnosił. 

W tej kwestii - pod koniec ubiegłego roku wszystkie materace zostały wymienione, więc nawet jeżeli by tam uwagi rzecznika były, to one są już nieaktualne, bo wszystkie są nowe. Analogicznie rzecz ma się z pościelą, klapkami, tym wszystkim o czym rzecznik w swoim wystąpieniu pisze, bo porusza nawet kwestie jakiegoś prywatnego fotela, czy zbyt małej ilości mebli w tym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Natomiast my mamy pewne normy, normy tych foteli wprost nie przewidują, dlatego ich nie ma. 

A Walther P99 jest to kwestia całej Policji faktycznie. To była głośna sprawa swego czasu, cała polska policja otrzymała informację, że są tam wadliwe zaślepki, te tematy zostały przez producenta wymienione, naprawione więc nie jest to specyfika i przypadłość komendy miejskiej, a całej policji, która de facto już ta usterka nie istnieje. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski, fot. Monika Kalicka

Danuta Roszkowska i Maciej Zakrzewski

z programu "poMOC, a nie przeMOC!"
14.11.2018

"Bardzo często osoby starsze padają ofiarą najbliższych, czyli córki, syna, wnucząt i ludzie z zewnątrz nie za bardzo wiedzą, jak pomóc".

Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
14.11.2018

Około 3,5 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę, ale szacujemy, że drugie tyle jest chorych, tylko o tym nie wie - mówi prof. Krętowski.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
13.11.2018

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
12.11.2018

"Patriotyzm nie polega na tym, że jest się człowiekiem w miarę przyzwoitym, płaci się podatki, nie rzuca się papierków na ulicę. Patriotyzm we właściwym sensie tego słowa jest pewną szczególną postawą wobec własnej ojczyzny" - mówi prof. Jerzy Kopania.

asp. sztab. Katarzyna Ostrowska, asp. Karol Januszko, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

12.11.2018

"Mimo że blisko 30 % policjantów, czyli około 900 funkcjonariuszy, nie było w zeszłym tygodniu na służbie, nie wpłynęło to w żaden sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym regionie" - mówią podlascy policjanci.

Anna Moniuszko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dawnych
12.11.2018

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych zainauguruje we wtorek (13.11) "Requiem" na śmierć ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Adam Jankowski i Mateusz Perzyna

z Rugby Białystok
9.11.2018

- Uznaliśmy, że warto upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniejem rangi Pucharu Polski. Przyjadą bardzo mocne ekipy, więc poziom widowiska będzie bardzo wysoki.

prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
9.11.2018

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
8.11.2018

11 listopada Białystok Biegnie dla Niepodległej. Start i meta będą w samym centrum miasta - na al. Józefa Piłsudskiego.


foto: Monika Kalicka

Monika Syczewska

zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim
8.11.2018

Ma to zachęcić lekarzy do pracy w kraju i zmniejszyć braki kadrowe w publicznej służbie zdrowia. Od końca sierpnia rezydenci mają dodatkowe wynagrodzenie w zamian za deklarację, że po zdobyciu specjalizacji przez pewien czas będą pracować w placówkach, które mają kontrakt z NFZ-tem. Chodzi o tzw. bony patriotyczne.

Lidia i Tadeusz Trojanowscy, fot. Joanna Szubzda

Lidia i Tadeusz Trojanowscy

muzycy, animatorzy kultury
8.11.2018

Mazurki przeplatane wierszami, czytanymi przez mieszkańców Podlasia - to akcja "Muzyczny Maraton dla Niepodległej".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

szef klubu radnych PiS w Białymstoku
8.11.2018

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Joanna Szubzda

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
7.11.2018

Na zwolnieniach jest ok. 20-25 proc. policjantów z podlaskiego garnizonu. Są takie miejsca, gdzie na ulicy pracują ci policjanci, którzy prowadzą postępowania przygotowawcze czy pełnią służbę kryminalną.

Marcin Tomkiel, fot. Joanna Szubzda

Marcin Tomkiel

dziennikarz i publicysta
7.11.2018

Od wielu lat próbuję wyszukiwać historie nieznane a fascynujące, dotyczące ściśle naszego regionu. Taki też jest bohater mojej najnowszej książki - Stanisław Nilski-Łapiński - zaufany sztabowiec Piłsudskiego rodem z Łap.

Dariusz Kuć, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Kuć

kierownik Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
7.11.2018

Chcą zwrócić uwagę na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci i pokazać, jak łatwo jest pomagać - temu ma służyć listopadowa akcja Miesiąc Dobroczynności.


Andrzej Piaseczny, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Piaseczny

piosenkarz, autor tekstów
6.11.2018

"Dobrze, że zaczynałem wtedy, nie wiem czy chciałbym zaczynać dzisiaj. Los miałem szczęśliwy do tej pory. Z sentymentem wspominam te chwile, kiedy spotkałem zespół Mafia" - mówi Andrzej Piaseczny.

Jan Smyk, fot. Monika Kalicka

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
6.11.2018

"To nie ja zdobyłem nagrody, tylko programy Radia Białystok zostały uhonorowane, akurat trafiło tak, że tą pierwszą nagrodą zostały nagrodzone reportaże mojego autorstwa" - skromnie mówi Jan Smyk.

Katarzyna Bielenia-Kamińska, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Bielenia-Kamińska

z Fundacji Mam Marzenie
6.11.2018

Do 25 listopada Fundacja Mam Marzenie zbiera zabawki dla dzieci z oddziałów onkologicznych.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok