Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku

6.06.2018, 08:30, akt. 08:52

"Dokładnie 11 i pół roku mija, jak zostałem zaprzysiężony na prezydenta miasta. Te lata to są lata ogromnego sukcesu i rozwoju naszego miasta".

Tadeusz Truskolaski, fot. Monika Kalicka
Tadeusz Truskolaski, fot. Monika Kalicka

Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski

Tadeusz Truskolaski ogłosił oficjalnie swój start w tegorocznych wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Białegostoku. Wsparli go liderzy PO i Nowoczesnej oraz prawosławnej mniejszości, którzy zawiązali koalicję wyborczą z komitetem Truskolaskiego. O wyborach i o rozwoju miasta z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Decyzja zapadła.


Tadeusz Truskolaski: Oczywiście nie powiem, że bez wahania i bez jakiegoś przemyślenia. Podjąłem decyzję o tym, żeby po raz kolejny, czyli po raz czwarty kandydować na prezydenta miasta Białegostoku. 

Szanowni państwo, ta decyzja jest ogłoszona 5 czerwca, podobnie jak 12 lat temu, była ona również ogłoszona 5 czerwca. Wtedy były o wiele trudniejsze warunki, wtedy jak określali mnie dziennikarze, bo to dziennikarze wymyślili taki zwrot - byłem "bliżej nieznanym doktorem ekonomii". W tej chwili, dokładnie 11 i pół roku mija, jak zostałem zaprzysiężony na prezydenta miasta. Te lata to są lata, ja nie boję się tego powiedzieć, to są lata ogromnego sukcesu i rozwoju naszego miasta. 

Dlatego też spotykałem się wielokrotnie i na osiedlach, i przy różnego rodzaju spotkaniach i imprezach, z mieszkańcami rozmawiam bardzo często, Również też chodzę pieszo, co wielu z państwa na pewno widziało i spotykam się z wyrazami naprawdę takiego szczerego poparcia i prośby o to, żeby właśnie nie oddawać miasta. My tego miasta nie chcemy oddać tym, którzy mogą to miasto po prostu zwyczajnie zepsuć, którzy mogą w imię populizmu zepsuć do tego stopnia, że później będzie trudno stanąć na nogi. 

Przez te 12 lat ponad 3 miliardy inwestycji, z tego około dwóch trzecich to są środki unijne, to wiele trudnych decyzji, to Rynek Kościuszki, który dziś tętni życiem, można powiedzieć, gdzie są i zawody sportowe, i spotkania, i koncerty, i właściwie salon Białegostoku, ale też wiele innych elementów. My tak naprawdę w tej chwili to nie mamy słabych punktów. Oczywiście to wiadomo, że moi oponenci je znajdą, ale to są naprawdę przy skali porównawczej to są rzeczy drobne, które też trzeba oczywiście pewnie zlikwidować.


Ale złośliwie mówiąc przejdzie pan do historii, jako prezydent asfaltu. Z jednej strony jest dużo asfaltowania, a z drugiej strony dużo wycinania.


Miasto musi się rozwijać. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić paraliż komunikacyjny, jaki by był. Z jednej strony oczywiście są tacy, którzy takie hasła gdzieś tam rzucają, a z drugiej strony wystarczy, że są zamknięte na dwie godziny dwie główne arterie miasta - od razu jest krzyk, że są korki. Wyobraźmy sobie właśnie dzisiaj brak ulicy Kaczorowskiego, czy Mazowiecka, która przenosi ruch i była Wiejska, wyobraźmy sobie brak przedłużenia Piastowskiej, czy też innych. One są konieczne. 

Oczywiście miasto jest zurbanizowane, czyli podlega różnego rodzaju przekształceniom, ale i tak jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, to oczywiście widać. Poza tym zawsze następuje zasada kompensacji, jeżeli właśnie są jakieś przeszkody i są drzewa, które są wycinane, ja to z bólem serca również robię.


Teraz 70 hektarów lasu Solnickiego...


Nie, nie, nie panie redaktorze. Po pierwsze nie wiadomo ile, bo dopiero po wybudowaniu tego pasa, to instytucje państwowe będą szacować i instytucje państwowe będą wycinać. Z jednej strony otrzymaliśmy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej wraz ze wszystkim pozwoleniami i decyzją środowiskową, wydane przez organy państwa, przez wojewodę i inne organy do tego uprawnione. 

Po drugie Urząd Lotnictwa Cywilnego on będzie to szacował, chodzi o przeszkody lotnicze. Po trzecie jeżeli będą te przeszkody właśnie już zdiagnozowane, bo to niekoniecznie chodzi o wycinkę, chodzi o również o to, żeby w niektórym momencie drzewostan był po prostu troszeczkę niższy, będą organizowały Lasy Państwowe, bo jeżeli jest lotnisko, lotnisko jest zarejestrowane wiele, wiele lat temu, przeszkody lotnicze po prostu muszą być usunięte. Mam nadzieję, że będzie tego jak najmniej. 


Porosły - ostatnia decyzja Polskich Wód wskazuje na to, że inwestycja może się zatrzymać. 


To jest zła i dobra decyzja. Bo tak naprawdę Polskie Wody uchyliły decyzję, podkreślając elementy, które były niekorzystne dla miasta, więc wydadzą następną decyzję, która będzie lepsza. Tylko jest kwestią walki z czasem, bo ta walka z czasem zawsze jest i oczywiście od odwołania, od ZRID-u (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), które jest rozpatrywane w ministerstwie i tak jeszcze ono jest rozpatrywane. 

To jest kwestia tylko kiedy Polskie Wody wydadzą tę decyzję, jak państwo widzicie nic nie zależy od nas tak naprawdę, my jesteśmy tylko realizatorami i czekamy na różnego rodzaju decyzje organów państwowych po to, aby zgodnie z literą prawa wszystko realizować.


Czy na zakończenie pana kadencji albo kolejnej powstanie park imienia prezydenta Truskolaskiego, bo na razie mamy mosty, na razie mamy drogi, ronda, różne tego rodzaju inwestycje, a w Białymstoku brakuje parku z prawdziwego zdarzenia, to jest jedno z nielicznych miast w Europie i na świecie, w którym to do centrum trzeba przyjechać, żeby pójść do parku z prawdziwego zdarzenia.


Ja bym powiedział odwrotnie - to jest jedyne miasto w Europie, z którego z centrum miasta parkiem i lasem można wyjść do Puszczy Knyszyńskiej przechodząc tylko przez ulice.


Mówię o pewnej zmianie formuły myślenia, żeby wzbogacać miasto o takie tereny rekreacyjne, miejsca gdzie można by było, niekoniecznie w centrum, niekoniecznie na Rynku Kościuszki, ale gdzieś na peryferiach się spotykać.


Ale to robimy przecież. Właśnie z jednej strony są Stawy Marczukowskie, które są odrestaurowane, z drugiej strony może to nie jest park, ale bardziej plac zabaw na Jaroszówce, ale zaraz obok, również przy trasie Piastowskiej takie centrum sportowo-rekreacyjne z takimi pewnymi elementami również wypoczynkowymi. 

Był oczywiście park Antoniuk, ale on zostanie tak jak jest, z uwagi na to, że jest to teren zalewowy, tam jakaś ingerencja jest zwyczajnie niewskazana, bo jest to teren polderów. Także wszystkie miejsca, które będą możliwe do rozwoju, będziemy to robić, ja bym powiedział bardziej tak kameralnie na osiedlach. 

My jesteśmy miastem bardzo małym, miastem kompaktowym i bardzo gęsto zaludnionym, dlatego też trzeba bardzo umiejętnie wybierać te elementy, tak żeby właśnie może mniejsze miejsca do rekreacji, ale bardziej na osiedlu.


Czy uda się panu zbudować taką koalicję, osiągnąć taki wynik, także z innymi kandydatami na radnych, żeby samodzielnie rządzić w radzie, jak pan to przewiduje?


Ja przewiduję, że tak. To znaczy rachunek jest prosty - przewiduję, że ponieważ mamy cztery podmioty, to każdy z tych podmiotów wprowadzi po kilku radnych. Wystarczy, że wprowadzi po czterech radnych, czyli Platforma, mam nadzieję, że Platforma prowadzi więcej, Nowoczesna wprowadzi kilku radnych, Komitet Truskolaskiego - uważam, że wtedy samodzielnie wprowadziliśmy sześciu, że teraz też czterech, Forum Mniejszości Podlasia - 4-5, matematyka pokazuje, że jest na to duża szansa. Jeżeli pięciu Platforma, trzech Nowoczesna, 4 Komitet Truskolaskiego i czterech Forum Mniejszości Podlasia to mamy 16 radnych i możliwość samodzielnego rządzenia.


Powtarzanie matematyki nas czeka.


Trochę. Przede wszystkim będziemy starali się pokazać dobrych kandydatów, a myślę że biorąc pod uwagę cztery podmioty, każdy będzie mógł już powiedzieć, że ma na kogo zagłosować. Jeżeli nie chce zagłosować na kandydata partyjnego, będzie mógł wybrać kandydata z Forum Mniejszości Podlasia, albo z Komitetu Truskolaskiego. 

To są tak, jak 4 lata temu, to był taki jeden warunek, że z Komitetu Truskolaskiego mogą startować tylko te osoby, które nie są partyjne, dlatego żeby właśnie pokazać, że jesteśmy otwarci, żeby mieszkańcy po prostu mieli zwyczajnie wybór.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW
22.06.2018

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

fot. Marcin Kapuściński

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.06.2018

- Krytyka pomnika ofiar obławy augustowskiej, to postesbecki styl myślenia - mówi Jarosław Zieliński.

Anna Moniuszko, fot. Joanna Szubzda

Anna Moniuszko

kierownik i dyrygent Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto"
21.06.2018

Do niedzieli Białystok będzie świętował. Podczas dni miasta zagrają gwiazdy pop, ale przeniesiemy się też muzycznie w czasie do epoki baroku.


Maciej Rant, fot. Joanna Szubzda

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
21.06.2018

"Obrzucajmy się błotem na boisku a nie w realnym życiu". Piłka błotna to czysta rozrywka i zabawa - nie ma tutaj zawodowców lub amatorów, są tylko szaleni maniacy najbrudniejszej i najdziwniejszej wersji gry w piłkę nożną.

prof. Jan Tylor i dr Paweł Mirski, fot. Joanna Szubzda

prof. Jan Taylor i dr Paweł Mirski

biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku
21.06.2018

Młode jastrzębie, które od wyklucia możemy obserwować w internetowej transmisji, są już duże i uczą się latać. Gniazdo jest coraz częściej puste. Kiedy ptaki opuszczą je na dobre?

Magdalena Gawin, fot. Lech Pilarski

Magdalena Gawin

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków
21.06.2018

- Rozumiem, że miasta powinny się rozwijać, ale zachowajmy przynajmniej w tych mniejszych jedną drewnianą uliczkę, żeby to było pamiątką po pokoleniach, których już nie ma. To bardzo ważna część tożsamości miasta.


Tomasz Kulhawik, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kulhawik

trener piłki nożnej
20.06.2018

"Stres związany z pierwszy meczem, duże oczekiwania kibiców - może to spętało nogi naszych zawodników".

Andrzej Ambrożej, fot. Monika Kalicka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani. Można wygrać w kiepskim stylu, ale wygrać, ale przegrać w kiepskim stylu to podwójny ból głowy."

Mariusz Lisowski, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Lisowski

były piłkarz, trener
20.06.2018

"Trochę się czułem zniesmaczony postawą naszych reprezentantów, zrobiło mi się smutno, że przegraliśmy 2:1."


Mirosław Dymek, fot. Monika Kalicka

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
20.06.2018

"Troszeczkę słabo zagraliśmy wczoraj, to nie był ten zespół, który oglądaliśmy wcześniej chociażby z Chile. Coś nie zagrało."

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2018

Na Rynku Kościuszki Edyta Górniak i Grzegorz Hyży, w Forum Grzegorz Turnau, a w Ogrodach Branickich potańcówka miejska. Podczas Dni Białegostoku będzie też Jarmark Świętojański i Festiwal Orkiestr Dętych.

Anna Lach, fot. Joanna Szubzda

Anna Lach

szefowa bura festiwalu LALKA-NIE-LALKA
19.06.2018

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów - tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich.


Piotr Jankowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Jankowski

przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Białystok
19.06.2018

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski już po raz czwarty nie dostał absolutorium od Rady Miasta za wykonanie budżetu.

Katarzyna Gromadzka, Mariusz Bierdzio, Rafał Kotowicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

18.06.2018

Policja ostrzega przed zbyt atrakcyjnymi ofertami pracy wakacyjnej - to może być próba wyzysku albo handel organami.

Krzysztof Lenkiewicz i Rafał Lis, fot. Sylwia Krassowska

płk Rafał Lis i ppłk Krzysztof Lenkiewicz

dowódcy 18. BPR i 24. WOG
18.06.2018

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic do spędzenia czasu w koszarach Pułku Rozpoznawczego i 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego".


Mateusz Tymura, fot. Monika Kalicka

Mateusz Tymura

rozmowa z animatorem kultury, reżyserem, prezesem Fundacji Teatr Latarnia
17.06.2018

"Już teraz można korzystać z rzeki w nowy sposób, przy okazji kontynuując pewien proces myślenia, żeby rzeka odzyskiwała swój naturalny rytm i charakter".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
15.06.2018

Józef Mozolewski ponownie został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Katarzyna Przedpełska, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Przedpełska

dyrektor artystyczna klubu Jazzon
15.06.2018

"Polska scena jazzowa, szczególnie wśród młodych muzyków, kwitnie. Dlatego myślę, że jest to dobry moment, żeby otworzyć taki klub właśnie w Białymstoku" - mówi Katarzyna Przedpełska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok