Radio Białystok | Gość | Zbigniew Gołębiewski - rzecznik prasowy spółki komunalnej Lech

Zbigniew Gołębiewski

rzecznik prasowy spółki komunalnej Lech

14.06.2018, 08:07, akt. 11:05

Zmienią się zasady segregowania śmieci w Białymstoku. Te zmiany obowiązywać będą od października, ale miejska spółka Lech odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami - już teraz rozpoczyna kampanię informacyjną.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Sylwia Krassowska
Zbigniew Gołębiewski, fot. Sylwia Krassowska

Ze Zbigniewem Gołębiewskim rozmawia Lech Pilarski

6 kolorów - to nowe rozdanie w śmieciowej grze w ochronie środowiska. Mamy kilka miesięcy, aby się do tego przygotować. Można już zacząć treningi. Teraz będziemy musieli wyizolować: szkło, tworzywa sztuczne, metale, odpady zielone, zmieszane odpady komunalne oraz bioodpady. O szczegółach nowej segregacji z rzecznikiem prasowym spółki "Lech" Zbigniewem Gołębiewskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Tych kolorów to troszeczkę mniej, bo niektóre mają ten sam odcień brązu...


Zbigniew Gołębiewski: Właściwie ten sam kolor brązu, po prostu trzeba będzie czytać. Bioodpady i odpady zielone - pojemniki będą w kolorze brązowym, natomiast będą różnić się nalepkami. Odpady biodegradowalne to są odpady pochodzenia kuchennego, resztki owoców, resztki warzyw, natomiast zielone odpady to trawa skoszona, liście, gałęzie, szyszki.


Teraz już wiem jak to odróżnić, bo zastanawiam się przez całą noc, jak wpaść na ten podział.


To oczywiście dopiero od pierwszego października, więc za ponad 3 miesiące, narazie segregujemy według starych zasad z podziałem na główne frakcje. Suche surowce do kontenera, do którego wyrzucamy metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i papier. Oddzielny kontener to szkło opakowaniowe i oddzielny kontener to zmieszane odpady komunalne, czyli pozostałe.


Tak będzie przy blokach, a jak przy domkach jednorodzinnych?


Przy blokach będziemy mieli 6 kontenerów, natomiast w domach jednorodzinnych mieszkańcy otrzymają dwa kontenery na odpady zmieszane oraz biodegradowalne.


A jak nie ma gdzie postawić tego kontenera, to jak?


Myślę, że przy domach jednorodzinnych jednak jakieś miejsce tam zawsze jest na dwa niewielkie kontenery. Natomiast na pozostałe odpady mieszkańcy otrzymają worki w odpowiednich kolorach plus jeszcze do tego dojdzie worek. Z resztą tak jak jest obecnie, worek czarny, szary na popioły z palenisk domowych, bo taki odpad również segregujemy od dwóch lat Białymstoku.


Po co to wszystko, skoro narazie ta selekcja idzie w miarę dobrze, bo w 2020 roku mamy osiągnąć połowę odzyskiwanych odpadów z tego co się uda wysegregować. Nie osiągnęliśmy tego poziomu, a dodatkowe obowiązki sobie nakładamy. To może opóźnić w ogóle wszystko, co robimy w tej dziedzinie.


Warto wiedzieć, że Białystok, co podkreśla cała branża odpadowa, jest jednym z najlepszych miast w Polsce w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi. Mamy wszystkie instalacje potrzebne do zagospodarowania odpadów: zarówno nowoczesną sortownie, spalarnie odpadów komunalnych i mamy całkiem niezły poziom odzysku surowców, które musimy przygotować i przekazać do ponownego wykorzystania. I ten poziom w 2017 roku osiągnęliśmy, już ponad 42% odpadów przekazanych do ponownego wykorzystania, a więc mieliśmy poziom 2 razy lepszy, niż wymagany. Wydaje nam się, że nawet gdybyśmy zostali przy tym systemie segregacji odpadów, osiągnęlibyśmy ten poziom za 3 lata tych 50%, bo mamy nowoczesną sortownię, która naprawdę doskonale radzi sobie z segregacja odpadów. Natomiast do wprowadzenia tych nowych zasad obliguje nas rozporządzenie ministra środowiska, które zaczęło obowiązywać w ubiegłym roku i daje gminom 5 lat na dostosowanie się do ujednoliconego systemu oznakowania i segregacji odpadów w Polsce.


... i musimy 6 pojemników przyszykować i dzielić to wszystko?


Tak jest. To stanie się od pierwszego października, od momentu, kiedy zaczną obowiązywać nowe umowy z nowymi firmami na odbiór odpadów. Do 30 września jeszcze świadczą te usługi firmy wybrane w poprzednim przetargu. Teraz trwa procedura wyboru nowych firm, które będą zajmować się tym przez kolejne 3 lata i one już muszą dostarczyć pojemniki do mieszkańców według właśnie tych nowych zasad.


Nie zrobią tego za darmo... Jak to wpłynie na cenę?


Trudno to jeszcze powiedzieć, bo pokaże to wynik przetargu, natomiast raczej spodziewamy się, że ceny odbioru odpadów nie powinny się zmienić, ceny zagospodarowania odpadów w naszych instalacjach w Hryniewiczach i w Białymstoku na pewno się nie zmienią.


Ale czy będziemy musieli więcej płacić za śmieci?


Obserwujemy, że w Polsce, tam gdzie gminy już musiały dokonać tych zmian, zorganizowały przetargi, wzrosła cena transportu, wzrasta cena paliwa - w ciągu ostatnich dwóch lat ta cena wzrosła około 25%. Kolejne podatki nakładane na paliwo też mogą mieć przełożenie. Będziemy obserwować, zobaczymy jak to będzie wyglądać, na razie uważam, że ta cena nie wzrośnie.


Czy była jakaś preselekcja? Rozpoznawaliście rynek, żeby przewidzieć czy to będzie 10%, 2%, 1%?


Patrząc na cenę transportu - 25%, ale to nie wchodzi w ogóle w grę oczywiście.


Czyli możemy się spodziewać podwyżek, na razie nie wiadomo jak, bo przetarg jest w organizacji.


Na razie nie chciałbym mówić czy możemy się spodziewać podwyżek, my nie bierzemy tego pod uwagę, że będziemy podnosić ceny zagospodarowania odpadów. Ta cena jest niezmienna od kilku lat zarówno dla mieszkańców jak i na bramach naszych zakładów i chcemy to utrzymać.


Ale i tak gminy podbiałostockie narzekają na przykład na białostocką spalarnię, że za wysoka cena, że dużo muszą płacić.


Nasze ceny, zarówno w zakładzie w Hryniewiczach jak i w Białymstoku, to jest kwota 230 zł za tonę, za przyjęcie i zagospodarowanie odpadów. Rzeszów jest takim przykładem miasta, gdzie to jest podobna cena - 220 zł za tonę.


...ale to o połowę mniejsze miasto...


Podobieństwo do Rzeszowa jest takie, że tam za miesiąc zostanie otwarta również spalarnia odpadów komunalnych, ale jest to spalarnia, którą zarządzać będzie zewnętrzna firma państwowa i zaproponowała znacznie wyższe ceny, ponad 370 zł za przyjęcie tony odpadów. My dzięki temu, że mamy te wszystkie instalacje w jednym miejscu możemy tak gospodarować tymi odpadami, żeby utrzymywać cenę na takim poziomie, który byłby odpowiedni dla mieszkańców, ale także dla gmin sąsiednich.


Spodziewajmy się zatem zmian, od 1 października wejdą w życie. Będzie kilka pojemników więcej i trzeba będzie nowych zasad segregacji odpadów się nauczyć.


Rozpoczynamy właśnie w tym miesiącu kampanię informacyjną. W tym tygodniu do mieszkańców trafią pierwsze ulotki, które sygnalizują to, że za trzy miesiące zmieniamy system segregowania odpadów. 30 czerwca zapraszamy mieszkańców do parku Planty na festyn "Białystok segreguje", gdzie też będzie można zapoznać się z nowymi zasadami selektywnej zbiórki odpadów, ale także będą gry dla dzieci, interaktywne zabawy. Natomiast we wrześniu rozpoczynamy dalszą część kampanii, już bardzo intensywną, gdzie będziemy informować mieszkańców o zbliżającej się zmianie. Ta kampania będzie trwać oczywiście także po zmianie, po pierwszym października.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.


dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.


Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.


Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.


Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.

Michał Heller, fot. Sylwia Krassowska

Michał Heller

fotograf Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
14.09.2018

- Żyjemy w takich czasach, kiedy sfotografowano i pokazano przez fotografię już prawie wszystko. Wystawa "Travelling" Wojtka Wieteski przedstawia zdjęcia o uczuciach, o miłości do kobiety, do fotografii – mówi Michał Heller.

Paweł Łucyk, fot. Monika Kalicka

Paweł Łucyk

dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku
13.09.2018

Będziemy organizować więcej zawodów i wydarzeń sportowych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - mówi Paweł Łucyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok