Radio Białystok | Gość | Alicja Anuszkiewicz - wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW

22.06.2018, 08:03, akt. 10:28

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Alicją Anuszkiewicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Susza dotknęła już ponad 90 procent upraw w województwie podlaskim - mówi wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Alicją Anuszkiewicz.

Słabe uprawy na polach i łąkach są bolączką rolników w całej Polsce. Stąd też rząd pracuje nad pakietem pomocowym. Wszystko jednak musi się zacząć od oszacowania szkód - dodaje Alicja Anuszkiewicz.

Na razie gospodarze mogą skorzystać ze standardowego pakietu pomocowego, czyli rozłożenia opłat na raty, kredytów klęskowych albo wnioskować o obniżenie opłat. Dodatkowe instrumenty pomocowe dla gospodarstw dotkniętych suszą ogłoszone zostaną w najbliższym czasie.


Lech Pilarski: Jaki jest stan upraw? Jak to oceniacie? U ministra rolnictwa odbyła się specjalna narada.


Alicja AnuszkiewiczFaktycznie sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. W naszym województwa ponad 90 proc. upraw objętych jest suszą rolniczą. Z lustracji, którą dokonałam w terenie wśród upraw, szacujemy, że zboża jare nie wydadzą plonu. Jeżeli wydadzą, to nie będzie miał on żadnej wartości, dlatego że będą to tzw. ziarna pośladowe.

Troszeczkę lepiej jest w zbożach ozimych, bo one wcześniej weszły w fazę wegetacyjną wiosną. Nieco lepszą sytuację mamy w kukurydzy, chociaż już daje ona pierwsze symptomy, że może brakować jej wody.

Zobaczymy, co z trwałymi użytkami zielonymi. Może uda nam się zebrać trzeci pokos.


Kukurydza bardzo charakterystycznie reaguje na brak wody - liście robią się jak ruloniki, wyostrzają się.


Kukurydza ma duże zdolności magazynowania wody. W zasadzie porządne cztery deszcze w okresie wegetacji powinny wystarczyć do wydania dobrego plonu. Natomiast pierwsze symptomy już dzisiaj możemy w różnych miejscach zauważyć. To zwijanie się liści - roślina samoczynnie broni się przed nadmiernym parowaniem.


Co do zbóż jarych, to możemy być pewni, że to będzie bardzo drobne ziarno.


Albo w ogóle tylko plewa.


Jak pomagać rolnikom?


Będziemy podejmować różne działania. Rząd przygotowuje cały pakiety programów pomocowych. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to powołać komisję.

Korzystając z tego, że jestem u państwa, zwracam się z prośbą do wójtów, burmistrzów, żeby jak najszybciej wystąpili z wnioskami do wojewody podlaskiego. W trybie natychmiastowym powołamy komisję. Chociażby z tego względu, żeby umożliwić rolnikom jeszcze przed zbiorami dokładne oszacowanie wszystkich szkód w ich gospodarstwach.

Zbilansujemy straty. Od tego wiele zależy, dlatego że w grę wchodzą ogromne kwoty pomocowe. W kraju dotkniętych jest ponad 90 proc. upraw, więc jest to bardzo poważna sprawa. A nie wiemy, jaki będzie dalszy przebieg warunków pogodowych, jaki będziemy mieli lipiec.


Zapowiadaliśmy pogodowy armagedon, że będzie dużo deszczu. A tu się okazuje, że ledwo pokropiło. To nie uratowało żadnych upraw. Ile musiałoby padać, żeby sytuacja wróciła do normy?


Moim marzeniem jest, żeby deszcz padał przez tydzień, żeby opady mogły spokojnie umieścić się w glebie i żeby dobrze skorzystały z tego rośliny, które wówczas złapałyby odpowiedni turgor.


To się różnimy w interesach - rolnicy pragną deszczu a większość turystów...


...wiem, że marzy o pięknej pogodzie na urlop, na wakacje.


Na razie musimy oszacować straty.


Trzeba oszacować straty. Chcę przypomnieć, że komisje szacują szkody w uprawach tylko dla roślin, które są fazie wegetacji. Dla tych, które zakończyły wegetację lub zostały wcześniej już zebrane, komisja nie może określić straty. Ci rolnicy, którzy podejmą wcześniej decyzję, proszeni są, żeby zgłosić do wójtów, burmistrzów jak najszybciej swój problem.

Nie szacujemy pierwszego pokosu traw, z tego względu, że został on zabrany. Szacujemy trawy na gruntach ornych, chociaż nie są one objęte monitoringiem, ale mają podobne wymagania glebowe jak zboże. Podjęliśmy decyzję o tym, że szacujemy trawy na gruntach ornych i na trwałych użytkach zielonych.


Czy komisje już działają?


W 45 proc. gmin mamy już powołane komisje. Niektóre już rozpoczęły szacunki. Chcielibyśmy to najszybciej zakończyć, bo to będzie masowe. Oszacujemy szkody, przekażemy zbilansowane dane do Ministerstwa Rolnictwa i na tej podstawie pan premier Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie przygotowany pakiet pomocowy a w przyszłym tygodniu już będzie wydane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zmniejszenia oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji rolnej po klęskach żywiołowych.


Pół procenta.


Do pół procenta. W tej chwili ci rolnicy, którzy mają okresowe problemy, mogą korzystać z bieżących form pomocowych jak odroczenie składki KRUS czy w przypadku korzystania z dzierżawy zasobów agencji nieruchomości skarbu państwa lub też mogą skorzystać z umorzenia części podatku, ale to już jest w gestii gminy.


Czyli trzeba się przyglądać sytuacji, wykazać trochę aktywności.


Wszyscy rolnicy, gminy muszą się przyglądać na bieżąco. My jeździmy w teren, analizujemy sytuację i każdego tygodnia przekazujemy raporty do resortu, tak, żeby na bieżąco pan premier również miał informacje o tym, jaka jest sytuacja w całym kraju.

Jest to bardzo trudna sytuacja, wymagająca od nas wszystkich dużego zaangażowania, skupienia na tym, żeby jak najszybciej wszystkie czynności wykonać i żeby jak najszybciej pomoc trafiła do rolników.


To wszystko oznacza, że będą mniejsze plony. Czy to się odbije na cenach?


Trudno wypowiadać się ogólnie o zmianach w cenach, dlatego że sytuacja na rynkach światowych jest bardzo zróżnicowana i nie wszędzie mamy suszę nawet w Europie. Część rolników ma zasoby pasz. To też będzie decydowało o cenie. Niemniej jednak w sytuacji warzyw i owoców ceny drastycznie wzrosną, z tego względu, że zbiory są bardzo pomniejszone.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

kandydaci na prezydenta Białegostoku
22.10.2018

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.

Tomasz Maleta, fot. Monika Kalicka

Tomasz Maleta

z Kuriera Porannego
22.10.2018

"Prezydent może mieć jeszcze lepszy humor, bo po 4 latach będzie miał wreszcie większość w radzie" - mówi red. Tomasz Maleta.

kpt. Jerzy Bołtryk, fot. Joanna Szubzda

kpt. Jerzy Bołtryk

z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku
22.10.2018

- Służba w wojsku daje bardzo duże możliwości. Jednym z elementów są zarobki, ale też ogromne perspektywy rozwojowe. Jest możliwość służby w międzynarodowym środowisku - misje, kursy, refundacja nauki. Ale bycie żołnierzem to znacznie większe wyzwanie niż tylko pewna i stabilna praca, chociaż to również zapewniamy.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
22.10.2018

"Zebranie 100 litrów krwi jest to duże wyzwanie, bo trzeba pobrać krew od około 230 dawców, u których nie stwierdzono przeciwwskazań tego dnia" - mówi prof. Radziwon.

Natalia Siekierko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.10.2018

"Dbaliśmy o to, żeby bezpieczeństwo wyborów nie zostało zakłócone, ale były incydenty, m.in. pijani wyborcy" - mówią podlascy policjanci.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog
22.10.2018

"Cieszę się, że jest trend wzrostowy, bo oznaczałoby to, że Polacy bardziej interesują się polityką. Natomiast tutaj mogło zagrać kilka czynników, chociażby nawet czynnik pogodowy - aura była sprzyjająca" - mówi dr Maciej Białous.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
21.10.2018

"Uczestnictwo w wyborach ma także aspekt moralny, bo nie idąc na wybory, nie oddając swojego głosu, ja tym samym daję świadectwo, że nie mam poczucia odpowiedzialności" - mówi prof. Jerzy Kopania.

Krystyna Czerni, fot. Wojciech Szubzda

Krystyna Czerni

biografka Jerzego Nowosielskiego
21.10.2018

"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.


Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.


Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.


prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.

dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok