Radio Białystok | Gość | Adam Woronowicz - aktor

Adam Woronowicz

aktor

21.09.2018, 13:58, akt. 13:51

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka
Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Z Adamem Woronowiczem i jego ojcem Ryszardem rozmawia Dorota Sokołowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dorota Sokołowska zaprasza na spotkanie z Adamem Woronowiczem. To aktor teatralny i filmowy, urodził się w 1973 roku w Białymstoku. Skończył V Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, następnie studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, występował w Teatrze Rozmaitości, w Teatrze Powszechnym, jest również laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004/2005 przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr". 

Zagrał wiele znaczących ról - między innymi rolę Jerzego Popiełuszki w filmie "Popiełuszko - wolność jest w nas", a także "Baby są jakieś inne" z 2011, "Wałęsa - człowiek z nadziei" z 2013 czy "Kamerdyner" z 2018 roku.


Dorota Sokołowska: Jak Adam Woronowicz wspomina dawny Białystok i czy chadzał tutaj do kina?


Adam Woronowicz: Pierwszego filmu chyba raczej nie pamiętam, ale kina białostockie tak - Kino Syrena, Pokój, Ton. Dużo jest wspomnień z tym związanych.


Białystok ciągle jest dla pana takim atrakcyjnym miejscem, do którego pan przyjeżdża niekoniecznie zawodowo, ale również tak żeby właśnie powspominać?


Na pewno też, chociaż Białystok na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił i ten mój Białystok, który ja pamiętam jako ,dziecko te moje podwórka czy dzikie sady - to tam już stoją bloki albo są drogi nowe co jest dobre oczywiście, natomiast coraz bardziej ten nowy Białystok bierze górę nad tym, który odszedł już i go nie ma, po prostu zniknął. Ale i zostały wspomnienia, oczywiście.


A kiedy myśli pan o swoim mieście, to myśli pan o tym, że ono kształtuje jednak naszą młodość, a później to wszystko co jest dalej?


No na pewno, to jest jakaś taka nasza mała ojczyzna, takie miejsce, z którego jakby wychodzimy, wypływamy na szerokie wody wielkiego świata. Co tutaj się wydarzy, potem człowiek z tego chcąc nie chcąc czerpie. Ta wielokulturowość nasza, to gdzieś mnie kształtowało, jakoś mój Białystok jest we mnie jako miasto takie przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne, poza ekscesami, które przeżywało się na placach zabaw, na boiskach czy gdzieś. Ale to miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z takim pogodnym czasem, radosnym bardzo, takie duże poczucie bezpieczeństwa. Ja mam bardzo dobre wspomnienia z Białegostoku.


Nie bez kozery pytam pana o pierwsze kino, bo zastanawiam się też jak to, co się widzi w młodości wpływa na dalszy rozwój wypadków - czyli to, że pan wybrał jednak szkołę teatralną, a potem pracował z mocnymi osobowościami teatralnymi, także filmowymi.


Na pewno pewną wrażliwość oczywiście się wynosi, jakąś taką tożsamość, o której się człowiek wcześniej czy później dowiaduje o sobie, to do niego w pewnym momencie dociera, po prostu człowiek dojrzewa i stawia sobie pytanie o to skąd pochodzi i co to miejsce dało, jak jego ukształtowało. Tutaj zostało bardzo wielu moich kolegów, przyjaciół, tutaj też niestety musiałem to wszystko gdzieś w pewnym momencie zostawić i pojechać do szkoły teatralnej do Warszawy i potem swoje życie związałem już z Warszawą i tak jest do dnia dzisiejszego. 

Natomiast tutaj bardzo jest dużo wspomnień i teatr amatorski, który prowadziła pani Antonina Sokołowska, wszystkich moich kolegów, których tam poznałem, bardzo wiele rzeczy, rzeczy które się widziało, na które się chodziło. Nie zapomnę na pewno osiemnastych urodzin Wydział Lalkowego w Białymstoku na Sienkiewicza, na których byłem, bo się chodziło na spektakle grane przez studentów Wydziału Lalkowego. Ale również przedstawienie grane w BTL, no naprawdę to zostaje w człowieku, to gdzieś kształtowało nas.


Kiedy się patrzy też na pana role, to mam wrażenie, że pan jest takim właśnie przykładem człowieka, który wiele się uczy od swoich kolegów.


Tak, na pewno mam taką w sobie cechę, którą lubię, to znaczy ja lubię oglądać, patrzeć, lubię się inspirować. Jak mogę, rzadko w ostatnim czasie, też zaglądam do Białegostoku w tych dniach, kiedy odbywa się  Festiwal Szkół Lalkowych, to jest też bardzo inspirujące. Ja w ogóle nie sądziłem jak bardzo inspiruje mnie teatr lalkowy, to co widzę, co dzieje się w sztuce lalkarskiej, nieprawdopodobny profesjonalizm tych aktorów młodych, przygotowanie fizyczne, dykcja - to są wspaniali aktorzy. I w ogóle jako teatr lalkowy jak bardzo mnie inspiruje, śmieje się czasami, że w teatrze lalkowym mogę jeszcze doświadczyć prawdziwego teatru. Ale coś w tym jest.


Nie myślał pan nigdy o tym, żeby jednak tutaj Białystok obrać, Akademię Teatralna czyli ten Wydział Lalkarski?


Plany oczywiście były, jakieś awaryjne, na wypadek gdybyśmy się nie dostali do Warszawy, bo paru nas zdawało wtedy w 1993 roku, kiedy zdawaliśmy suma summarum jest jak jest. Ja nie będę ukrywał, że uważałem sztukę lalkarską za coś gorszego od sztuki aktorskiej, ja stawiam to na równi, a czasem mając kompleks ich przygotowania fizycznego, to mam wrażenie, że czasami ich nawet sobie wyżej stawiam.


A jeżeli chodzi o tę opozycję teatr i film. Pan jest znany przede wszystkim z filmu, ale pana role teatralne, łącznie z tą pierwszą, która chyba też była z Rafałem Rutkowskim i z Teatrem Montownia, dostrzeżona i zauważona, czy nie ma takiego dysonansu, że jednak teatr pana bardziej wzywa i tam się pan realizuje?


Był taki rzeczywiście moment w moim życiu, w którym teatr był takim jednym miejscem, w którym się realizowałem i bardzo sobie ten okres cenię i czasem mi go brakuje. No, ale teraz moim życiu dzieje się tak, jak się dzieje i trochę to nie jest tak, że ja nie mam czasu na teatr, bo gram w teatrze, jestem w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, utrzymuję kontakty z Teatrem Provisorium Janusza Opryńskiego, więc jeżeli jest taka możliwość, to jestem w repertuarze, na bieżąco gram. 

Nie jest na pewno tyle spektakli, ile grałem wcześniej, natomiast z ogromną radością wracam za każdym razem do mojego zespołu. Za chwilę mamy wyjazd do Dublina ze spektaklami na festiwal, także sporo się też dzieje w teatrze. Grzegorz Jarzyna przygotowuje nową premierę, to będą "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej - to jest jej nowa książka, która się ukazała, więc dzieje się.


Ma pan kontakt z takimi silnymi osobowościami teatralnymi - Piotr Cieślak, Warlikowski, Jarzyna, Piotr Tomaszuk również, bo przecież nie zapominajmy o tym początku, czyli o Teatrze Wierszalin. Czego uczą pana reżyserzy?


To jest za każdym razem spotykanie się z innym typem sztuki, z innym typem teatru, z inną wrażliwością. Reżyserzy mają to do siebie, że patrzą na aktora i zawsze ktoś coś tam człowiekowi powie, wrzuci, to czasami jest zdanie, czy coś co we mnie siedzi. Myślę, że ci wszyscy wymienieni przez panią reżyserzy, jak i również ci niewymienieni gdzieś mnie ukształtowali, bo aktor potrzebuje reżysera, sam się nie wyreżyseruje, pomimo najszczerszych chęci. 

Te wyjątki, które znamy potwierdzają tylko regułę, że aktor potrzebuje reżysera, potrzebuje jego wrażliwości do tego, żeby nim pokierować na scenie.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek, fot. Monika Kalicka

Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

kandydaci na prezydenta Białegostoku
22.10.2018

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.

Tomasz Maleta, fot. Monika Kalicka

Tomasz Maleta

z Kuriera Porannego
22.10.2018

"Prezydent może mieć jeszcze lepszy humor, bo po 4 latach będzie miał wreszcie większość w radzie" - mówi red. Tomasz Maleta.

kpt. Jerzy Bołtryk, fot. Joanna Szubzda

kpt. Jerzy Bołtryk

z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku
22.10.2018

- Służba w wojsku daje bardzo duże możliwości. Jednym z elementów są zarobki, ale też ogromne perspektywy rozwojowe. Jest możliwość służby w międzynarodowym środowisku - misje, kursy, refundacja nauki. Ale bycie żołnierzem to znacznie większe wyzwanie niż tylko pewna i stabilna praca, chociaż to również zapewniamy.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
22.10.2018

"Zebranie 100 litrów krwi jest to duże wyzwanie, bo trzeba pobrać krew od około 230 dawców, u których nie stwierdzono przeciwwskazań tego dnia" - mówi prof. Radziwon.

Natalia Siekierko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

22.10.2018

"Dbaliśmy o to, żeby bezpieczeństwo wyborów nie zostało zakłócone, ale były incydenty, m.in. pijani wyborcy" - mówią podlascy policjanci.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog
22.10.2018

"Cieszę się, że jest trend wzrostowy, bo oznaczałoby to, że Polacy bardziej interesują się polityką. Natomiast tutaj mogło zagrać kilka czynników, chociażby nawet czynnik pogodowy - aura była sprzyjająca" - mówi dr Maciej Białous.


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
21.10.2018

"Uczestnictwo w wyborach ma także aspekt moralny, bo nie idąc na wybory, nie oddając swojego głosu, ja tym samym daję świadectwo, że nie mam poczucia odpowiedzialności" - mówi prof. Jerzy Kopania.

Krystyna Czerni, fot. Wojciech Szubzda

Krystyna Czerni

biografka Jerzego Nowosielskiego
21.10.2018

"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.


Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.


Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.


prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.

dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok