Radio Białystok | Gość | Mateusz Morawiecki - premier rządu

Mateusz Morawiecki

premier rządu

11.10.2018, 08:22, akt. 08:24

"Polska musi przede wszystkim mieć swoją suwerenność energetyczną, jest ona bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego państwa" - mówi Mateusz Morawiecki.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Z Mateuszem Morawieckim rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Premier Mateusz Morawiecki gościł wczoraj w naszym regionie. Był na inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na Suwalszczyźnie - prezentował rządowy program "Czyste powietrze". O tym programie, ale też o wydobyciu rud żelaza na Suwalszczyźnie i o sentymencie, jakim premier darzy tę część Polski - z szefem rządu rozmawiał Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: W Suwałkach przedstawił pan między innymi program "Czyste powietrze" - 102 mld zł,  bardzo dużo, co i kiedy chcemy dzięki temu programowi osiągnąć?


Mateusz Morawiecki: Chcemy mieć czystsze powietrze, tutaj w Suwałkach i w całej Polsce, chcemy przeznaczyć duże środki na to, żeby wymieniać izolacje w budynkach jednorodzinnych, w budynkach wielorodzinnych, dlatego że to jest bardzo ważne dla poprawy jakości powietrza. 

Już wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości kotłów, o jakości paliw, to są różne osobne rozporządzenia i to wszystko powoduje, że mamy pierwszy raz teraz szansę na to, że kwartał po kwartale, rok po roku, sezon po sezonie, będzie się powietrze poprawiać. 

Bo chcemy rzeczywiście tego trudnego byka wziąć za rogi, po to żeby ludzie mieli więcej środków w swoich portfelach, bo izolacja budynków spowoduje, że będą mniejsze koszty ogrzewania, będzie czystsze powietrze, będą zdrowsi ludzie i o to nam w tym wszystkim chodzi.


A co z węglem, bo niektórzy mówią, że Polska powinna ograniczyć zużycie węgla i będziemy mieli czyściej.


Polska musi przede wszystkim mieć swoją suwerenność energetyczną, suwerenność energetyczna nie jest tak widoczna, jak niepodległość całego państwa, suwerenność całego państwa, ale jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego państwa. 

Jeżeli ktoś jest zależny, to widzieliśmy to na przykładzie gazu, jak Rosja zakręcała kurek z gazem Ukrainie i co się działo wtedy w gospodarce ukraińskiej, w społeczeństwie ukraińskim - była to czarna rozpacz. 

I w związku z tym mamy dzisiaj do czynienia z taką sytuacją, że musimy z jednej strony mieć właśnie nasze suwerenne, niezależne źródła i do takich źródeł przede wszystkim należy węgiel, ale też wydobywamy na przykład coraz więcej gazu i dzięki temu możemy zapewnić, że z jednej strony wilk syty i owca cała. To znaczy właśnie mamy i coraz bardziej czyste powietrze, i jednocześnie oparte o naszą energetykę, o nasze surowce, a wśród naszych surowców najważniejszy jest oczywiście węgiel.


A elektrownia jądrowa?


Oczywiście pracujemy, tutaj toczą się prace analityczne w tym obszarze, to jest bardzo poważna decyzja i tutaj pan minister Tchórzewski prowadzi te prace.


Na Suwalszczyźnie, kiedyś miałem okazję już pana o to zapytać, zalegają - warte podobno miliardy dolarów - złoża rud żelaza, to jest jakby z jednej strony, a z drugiej strony - cały czas pojawia się znak zapytania, po pierwsze nad sensownością tego wydobycia, a po drugie nad kwestiami przyrodniczymi.


Ministerstwo środowiska, pan minister Mariusz Orion Jędrysek analizuje ten temat. Mamy tutaj rzeczywiście do czynienia z inną sytuacją niż w przypadku krajów Europy zachodniej, które pobudowały swoje autostrady, linie kolejowe, swoje kopalnie i ograniczeń środowiskowych wtedy takich nie było. 

Dzisiaj mamy bardzo dużą część kraju pokrytą tak zwanym Obszarem Natura 2000, również ten obszar występuje tutaj w północno-wschodnim, pięknym zakątku Polski i dlatego my musimy liczyć się z tymi realiami, my dyskutujemy z Komisją Europejską, wszelkie nowe eksploracje, wydobycia nowych surowców. Jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej, chcemy i będziemy tym krajem w przyszłości, w związku z tym chcemy też wypełniać pewne regulacje i procedury, które obowiązują w Unii Europejskiej.


Kiedyś był pan tutaj jako wicepremier, zażartował pan, że i tak musiałby pan tutaj przyjechać, mimo natłoku obowiązków, bo minister Zieliński by pana radiowozem dowiózł, ale zdaje się na Suwalszczyznę radiowozem pana nie trzeba dowodzić?


Nie trzeba dowozić, bo to jest moja ukochana ziemia, tutaj bardzo lubię przyjeżdżać i jak tylko mogę, to będę tutaj do państwa przyjeżdżał. 

Po pierwsze to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, nie tylko też krajobrazowo, ale i kulturowo - pod względem tradycji, kuchni - kartacze uwielbiam oczywiście, ale także nalewki wszystkie podlaskie słynne, znakomite i rzecz jasna przepiękna historia, także smutna - mam na myśli Obławę Augustowską nie wyjaśnioną do dnia dzisiejszego, ale też ziemia pełna polskich patriotów, pięknego polskiego krajobrazu, pięknej przyrody i jestem przekonany również - ziemia, przed którą jest przyszłość.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
21.10.2018

"Uczestnictwo w wyborach ma także aspekt moralny, bo nie idąc na wybory, nie oddając swojego głosu, ja tym samym daję świadectwo, że nie mam poczucia odpowiedzialności" - mówi prof. Jerzy Kopania.

Krystyna Czerni, fot. Wojciech Szubzda

Krystyna Czerni

biografka Jerzego Nowosielskiego
21.10.2018

"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.


Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.


Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.


prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.

dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?


Krystyna Kunicka, fot. Joanna Szubzda

Krystyna Kunicka

koordynatorka wystawy "ETNOdesign po podlasku"
16.10.2018

- Chcemy pokazać wzornictwo podlaskie, czyli wykorzystanie wzorów np. z tkaniny dwuosnowowej, z ręczników, z makatek. Wzornictwa tego można używać na torbach, saszetkach a nawet rowerach.

Piotr Duda

16.10.2018

- Jeżeli wiodąca działalność firmy związana jest z handlem, to nie może być tak, że sieci to wykorzystują i obchodzą przepisy i są w tym dniu instytucją, w której można odebrać przesyłki pocztowe. Polak potrafi, ale tak nie powinno się do tego podchodzić. Dlatego musimy to uszczelnić.

Piotr Półtorak, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego
15.10.2018

"Przedstawienie "Popiełuszko" okazało się ogromnym sukcesem, spotkało się z olbrzymim aplauzem, dobrym przyjęciem. Na spektaklu cisza, po - owacje na stojąco" - mówi dyrektor Teatru.


Łukasz Pogorzelski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Pogorzelski

z Fundacji Okno na Wschód
15.10.2018

"Jako województwo podlaskie jesteśmy społeczeństwem z bardzo niedużą liczbą organizacji pozarządowych w skali kraju, zajmujemy 3-4 miejsce od końca" - mówi Łukasz Pogorzelski.

Katarzyna Gromadzka i Kamil Michałowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.10.2018

"Po przeczytaniu atrakcyjnej oferty pracy, wydaje się nam, że to szansa na spełnienie marzeń. Sprawdźmy firmę, czy ona w ogóle istnieje" - ostrzega policja.

Katarzyna Polak

polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku
15.10.2018

"Nie każdą aktywność ucznia powinno się oceniać stopniem, gdyż jest to zwyczajnie niesprawiedliwe" - mówi nauczycielka - Katarzyna Polak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok