Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Jarosław Zieliński - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

10.04.2018, 08:30, akt. 08:52

"Nikt racjonalnie myślący dzisiaj już chyba nie wierzy, że tak potężny samolot spadł na ziemię z wysokości drzewa i rozbił się na 60 tysięcy kawałków".

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski
Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Jarosławem Zielińskim rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po 10 kwietnia 2010 roku stanął na czele kilkuosobowej grupy, która gromadziła dokumenty na temat wylotu polskiej delegacji do Smoleńska. Potem był wiceprzewodniczącym zespołu kierowanego przez Antoniego Macierewicza. Osobiście znał większość tych, którzy zginęli, a z Lechem Kaczyńskim przez lata blisko współpracował. O tym, a także o pomyśle nadania suwalskiej szkole imienia Krzysztofa Putry z Jarosławem Zielińskim rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: 8 lat od tragedii i nie znamy stuprocentowej odpowiedzi na żadne z najważniejszych pytań. Czy pan jako osoba, która wspierała Antoniego Macierewicza w dochodzeniu prawdy o Smoleńsku, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego zespołu dysponuje może nieznaną, czy też nie ujawnioną do tej pory wiedzą?


Jarosław Zieliński: Ja byłem w drugiej części prac tego zespołu wiceprzewodniczącym tegoż parlamentarnego zespołu, ale wcześniej kierowałem takim zespołem na początku, zaraz po katastrofie. Wtedy skupiliśmy się głównie na gromadzeniu dokumentów, które były dostępne, dostępne z trudem dodajmy, bo kancelaria prezydenta ich łatwo nie chciała przekazywać. 

Otrzymaliśmy cały szereg istotnych dokumentów, które będą miały znaczenie na pewno przy opisie w tym końcowym raporcie, który - mam nadzieję - kiedyś wreszcie powstanie, oby powstał jak najszybciej. Ale mamy tutaj ogromne trudności związane z konsekwencjami tego, co zrobił ówczesny premier z 2010 roku Donald Tusk, mianowicie zostawił wszystko Rosji, no i teraz to wszystko oczywiście ma swoje konsekwencje. Potem Rosjanie ogłosili fałszywy, karygodny raport Tatiany Anodiny, Polska Komisja Badania Wypadków Lotniczych na czele z ówczesnym ministrem Jerzym Millerem te kłamstwa powtórzyła, no i poszło to wszystko w świat.  


Zdaje pan sobie sprawę, że dla pewnej części Polaków przyczyną było to, że pijany generał kazał lądować pilotom we mgle.


To było jedno z tych bolesnych kłamstw, które były upowszechniane. Mam nadzieję, że dzisiaj Polacy tak nie myślą, że nikt tak nie myśli, bo kłam został temu wystarczająco mocno zadany. Ale czy na świecie gdzieś jeszcze nie kołaczą się tego typu echa - trudno przesądzić. Kłamstwo powtórzone wielokrotnie żyje później dosyć długo i ciężko je wyprostować. Ale nikt, kto myśli racjonalnie, nie wierzy ani w to, że mógł samolot tak ciężkiej konstrukcji spaść z wysokości mniejszej niż drzewo, jeżeli rzeczywiście by zahaczył o tę brzozę słynną i rozbić na 60 tysięcy kawałków, a na tyle się właśnie rozbił; i nikt chyba nie wierzy już w to, że ktoś naciskał na to, żeby lądować.


Wyczytałem niedawno, że wywiady przynajmniej trzech sojuszniczych państw dysponują wiedzą oraz nagraniami, które do tej prawdy mogą nas przybliżyć, ale nikt o te materiały nie występuje. Ma pan jakąś wiedzę na ten temat?


To są trudne sprawy w relacjach międzynarodowych i wywiadowczych. Mnie się osobiście wydaje, że takie materiały istnieją, natomiast kto je tak naprawdę ma, kto nimi dysponuje i w jakich okolicznościach będzie w stanie je udostępnić - to jest bardzo trudna sprawa, bo pamiętajmy o tym, że nam bardzo na tej prawdzie zależy, jest to nasz żywotny interes, wielkie cierpienie, wielki ból, ale w polityce międzynarodowej inne państwa prowadzą swoje kierunki tej polityki, mają swoje interesy także. Ja jestem realistą - nie będzie to łatwe.


Jakiś czas temu mówiło się, że ostateczne przyczyny tragedii może poznamy w kwietniu tego roku, ten termin nie jest już, jak wiadomo, aktualny. Kiedy więc, a może nigdy nie uda się ustalić wszystkiego ze stuprocentową pewnością?


Jestem przekonany, że się uda, ale rzeczywiście brak dowodów bardzo istotnych dla tej sprawy, brak dostępu do nich powoduje, że to wszystko się, jeżeli chodzi o całość obrazu - oddala. Ale cząstkowy raport jest przygotowywany, już jest przygotowany, już jest gotowy. To nie będzie całkowita, komplementarna, pełna końcowa wersja, bo właśnie są te przeszkody, o których mówię, ale postęp jednak w badaniach okoliczności i przyczyn katastrofy jest, zarówno postęp polegający na tym, że dokonano próby rekonstrukcji podobnego samolotu w warunkach teoretycznych, naukowych, ale zbliżonych parametrami do tego, co miało miejsce w Smoleńsku i przeprowadzone zostały badania naukowe w oparciu o bardzo daleko zaawansowane techniki komputerowe. 

To wszystko przybliża nas do obrazu bardzo prawdopodobnego, ale oczywiście jesteśmy też pełni ostrożności z wyrokowaniem, jeżeli chodzi o ostateczne stwierdzenia, no bo to musi być udowodnione ponad wszelką wątpliwość naukowo tak, żeby nikt nigdy nie mógł dalej wersji, która zostanie sformułowana, niezależnie od tego jaka ona będzie, podważyć.


Dla pana tragedia sprzed 8 lat miała zdaje się podwójny wymiar, taki jak dla wszystkich normalnych Polaków, ale też dodatkowy osobisty, stracił pan przyjaciół. W polskiej polityce, regionalnej nawet brakuje dzisiaj takich ludzi, jak choćby Krzysztof Putra.


Zdecydowanie brakuje, to jest w ogóle wielka strata dla Polski, dla regionu, dla mnie także w wymiarze osobistym, bo wielu spośród tych, którzy zginęli w Smoleńsku znałem i z nimi przez całe lata współpracowałem. Takim najbliższym moim kolegą, nie tylko w polityce można powiedzieć, a także w regionie, bo pochodził przecież stąd, był rzeczywiście wicemarszałek Sejmu, wcześniej wicemarszałek Senatu - pan Krzysztof Putra. Pochodził przecież z gminy Raczki, z miejscowości Józefowo, potem mieszkał w Białymstoku, ale to był człowiek z tej ziemi, tutaj kończył szkołę. 

Nawiasem mówiąc, ja się zwróciłem parę lat temu do tej szkoły, do jej dyrekcji, do rady pedagogicznej, z prośbą żeby rozważono nadanie imienia tej szkole - to jest Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Nie otrzymałem nawet odpowiedzi. Dla młodzieży taki wzór człowieka, który stąd wyrasta, kończy ich szkołę i dochodzi do tak wysokich, państwowych zaszczytów, jest tak szanowanym człowiekiem, że dostaje wiele tysięcy głosów w wyborach parlamentarnych i  to wielokrotnie, to jest naprawdę dobry wzorzec. Mam nadzieję i proszę o to - o pochylenie się nad tą sprawą całe społeczności Zespołu Szkół Technicznych, żeby można było nadać imię Krzysztofa Jakuba Putry tej szkole. 

Bardzo blisko współpracowałem z wieloma - z Przemkiem Gosiewskim, ze Zbyszkiem Wassermannem, z samym panem prezydentem Lechem Kaczyńskim w czasach gdańskich, w czasach warszawskich. Były to bardzo bliskie kontakty i współpraca, naprawdę blisko pana prezydenta, czułem wielki zaszczyt, że mogę z nim pracować w Komisji Krajowej Solidarności i potem Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. 

Ci, którzy byli z naszego obozu politycznego, także inni spoza tego obozu, nawet przeciwnicy polityczni, ale to byli ludzie, którzy o coś walczyli, do czegoś dążyli. Żałuję, bardzo żałuję, to jest wielka strata dla całego polskiego państwa i polskiego narodu, że nawet w imię tego, że tam zginęli właśnie nie tylko przedstawiciele jednej opcji, ale właśnie wszystkich opcji politycznych, ówczesny rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, Donalda Tuska tak zlekceważył tę sprawę prawdy i pamięci, że zamiast walczyć o prawdę i pamięć to, można powiedzieć, że próbował doprowadzić do zbezczeszczenia tej pamięci, jej zlekceważenia, a kłamstwo rosyjskie przyjęto za prawdę.

| red: mak




ZNAJDŹ NAS




Eliza Ptaszyńska, fot. Tomasz Kubaszewski

Eliza Ptaszyńska

kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach
10.04.2024

- Bardzo mi zależy, żeby pokazać Wierusza w szerszym kontekście. Aby zrozumieć w jakim świecie żył i dlaczego tak a nie inaczej tworzył – mówi Eliza Ptaszyńska.

fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
3.04.2024

- Pieśni litewskie, których będziemy się uczyć, to pieśni wielogłosowe, polifonia, występują tam też dysonanse. Dla nas to zupełnie coś nowego i na tym polega wyjątkowość tych „Sutartines”, bo brzmią jak rozmowa – mówi Anna Szafranowska.

fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach
28.03.2024

- W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli najważniejsze trzy dni, które wprowadzają nas w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Powinniśmy skupić się na tym, aby ten czas przeżyć przede wszystkim duchowo - mów ks. Jacek Nogowski.


Krzysztof Snarski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Snarski

etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach
21.03.2024

- Czas postu to czas wyrzeczeń i rozpamiętywania męki Chrystusowej ze wszystkimi szczegółami, z całym dramatyzmem sytuacji, żeby na końcu wyczekiwać tych radosnych Świąt Wielkanocy – mówi Krzysztof Snarski.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-litewskiej
18.03.2024

- Chcemy aby nasze stosunki z Litwą były jak najbardziej poprawne i na odpowiednim poziomie. Aby tak się stało potrzebna jest współpraca i dobra wola obu stron - mówi poseł Jacek Niedźwiedzki.

Marta Taraszkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Marta Taraszkiewicz

suwalska malarka i ilustratorka książek dla dzieci
12.03.2024

- Uznałam, że najbardziej przemawiają do mnie te wiersze Marii Konopnickiej, które nawiązują do natury, opowiadają o przyrodzie i zmieniających się porach roku – mówi Marta Taraszkiewicz.


Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński, fot. Areta Topornicka

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński

współautorzy książki
7.03.2024

- Chcieliśmy stworzyć coś trwałego i namacalnego. Coś, co da możliwość kolejnym pokoleniom powrotu pamięcią do tego, dlaczego i w jakich warunkach społecznych i politycznych młodzi ludzie z Suwałk próbowali walczyć o niepodległość - mówią Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński.

Artur Płoński, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Płoński

dr ekonomista z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
29.02.2024

- Wejście do strefy euro będzie oznaczało zamknięcie w Suwałkach sklepów wielkopowierzchniowych, co odbije się na rynku pracy i budżecie samorządowym - mówi Artur Płoński.

Adam Sieńko, fot. Tomasz Kubaszewski

Adam Sieńko

pełniącym obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów
28.02.2024

- Trasa od Sejn do Augustowa jest jedną z najpiękniejszych dróg przez las w północno-wschodniej Polsce. Wpuszczanie tam ciężkiego ruchu, to kardynalny błąd - mówi Adam Sieńko.


Magdalena Wołowska-Rusińska, fot. Tomasz Kubaszewski

Magdalena Wołowska-Rusińska

kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
27.02.2024

- W Konopnickiej każdy może znaleźć coś dla siebie, ona świetnie wpisuje się w kanon wychowawczo-edukacyjny, tam jest samo dobro - mówi Magdalena Wołowska-Rusińska.

Piotr Rydzewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Rydzewski

wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku
26.02.2024

- Powstaje pytanie, czy jako osoby zajmujące się upowszechnianiem historii i postaw patriotycznych dotrzemy do młodych ludzi z wiedzą o żołnierzach wyklętych. Bo w szkole mogą się już o tym nie dowiedzieć - mówi Piotr Rydzewski.

Marek Zborowski-Weychman, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Zborowski-Weychman

przewodniczący klubu Łączą nas Suwałki
23.02.2024

- Moglibyśmy spłacić dług miasta i nie budować dróg, nie budować szkół, nie budować i nie remontować mieszkań komunalnych - mówi Marek Zborowski-Weychman.


Robert Szczęsny, fot. Tomasz Kubaszewski

Robert Szczęsny

doradca rolniczy z Suwałk
22.02.2024

- Urzędnik z Brukseli nie może dyktować, jak rolnik z Suwalszczyzny ma uprawiać ziemię - mówi Robert Szczęsny.

Karol Korneluk, fot. Tomasz Kubaszewski

Karol Korneluk

kandydat komitetu Wspólne Suwałki na prezydenta miasta
21.02.2024

- Poprosiłem pana prezydenta o to, żeby to była czysta kampania, bez faulowania, bez żółtych i czerwonych kartek - mówi Karol Korneluk.

Andrzej Zarzecki, fot. Marcin Kapuściński

Andrzej Zarzecki

kandydat Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Augustowa, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie
19.02.2024

- Obecne władze Augustowa bardzo dobrze działają marketingowo, ale mieszkańcy oczekują realnych działań zamiast propagandy - mówi Andrzej Zarzecki.


Tomasz Ostrowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Ostrowski

prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych w Suwałkach
15.02.2024

- Proponujemy mieszkania tym, których nie stać na kupno na wolnym rynku - mówi Tomasz Ostrowski.

Kamila Sacharzewska, fot. Tomasz Kubaszewski

Kamila Sacharzewska

pianistka
14.02.2024

- Przed wydarzeniami typu konkurs czy egzaminy trzeba ćwiczyć nawet do 12 godzin dziennie - mówi Kamila Sacharzewska.

Jacek Juszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Juszkiewicz

radny, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko prezydenta Suwałk
13.02.2024

- Być może ktoś oczekiwał, że będziemy wściekle szarpać prezydenta czy ludzi z jego środowiska za rękawy i nogawki, ale to nie tędy droga - mówi Jacek Juszkiewicz.


Mirosław Karolczuk, fot. Tomasz Kubaszewski

Mirosław Karolczuk

burmistrz Augustowa
12.02.2024

- Doceniam przeciwników, ale nie chciałbym być w ich skórze - mówi Mirosław Karolczuk.

Jerzy Brzozowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jerzy Brzozowski

dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
9.02.2024

- Pomysł urządzenia w rodzinnej kamienicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego jego muzeum jest wciąż aktualny, istnieje wstępna koncepcja, ale na razie nie ma warunków finansowo-organizacyjnych - mówi Jerzy Brzozowski.

Katarzyna Krupicka, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Krupicka

rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
8.02.2024

- Zdarzają się osoby, które podczas zwolnień lekarskich uczestniczą w biegach, konkursach tańca, w sesjach rady gminnej, czy pracują w innych firmach - mówi Katarzyna Krupicka.


Witold Liszkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Witold Liszkowski

wójt Puńska
7.02.2024

- Było parę sytuacji, gdy radni, także z mojego komitetu, zwracali się do mnie: "Witek, co ty robisz" - mówi Witold Liszkowski.

Andrzej Szymulewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Szymulewski

wójt Raczek
6.02.2024

- Te 10 lat w samorządzie, to wystarczający czas, by coś pokazać, coś zrobić - mówi Andrzej Szymulewski.

Anna Naszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Naszkiewicz

wojewódzka radna Koalicji Obywatelskiej
5.02.2024

- To źle wygląda, że wybudowano piękny dworzec w Białymstoku, a cała reszta jest zmarginalizowana i zdegradowana - mówi Anna Naszkiewicz.


Arkadiusz Nowalski, fot. Tomasz Kubaszewski

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
2.02.2024

- Raz na jakiś czas człowiek się zastanawia, czy czuje się spokojny z tym co zrobił, czy nie. Ja czuję się spokojny i zadowolony - mówi Arkadiusz Nowalski.

Krzysztof Krzesicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Krzesicki

lider zespołu SOKBAND
1.02.2024

- Znalazłem wokalistę, który dobrze wykona tak trudny, wymagający specyficznego głosu utwór, jak "Dziwny jest ten świat" - mówi Krzysztof Krzesicki.

Tomasz Drejer, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Drejer

dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach
31.01.2024

- Nie możemy się spodziewać, że zimą chodniki będą wyglądały jak latem - mówi Tomasz Drejer.


Anna Szafranowska, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
30.01.2024

- Będzie na wesoło, bo są to bardziej przyśpiewki, utwory żartobliwe, z morałem, z drugim dnem - mówi Anna Szafranowska.

Zbigniew De-Mezer, fot. Marcin Kapuściński

Zbigniew De-Mezer

członek Zespołu ds. Zdrowia Publicznego przy prezydencie miasta
29.01.2024

- Skoro w Sejnach czy Olecku są mniejsze kolejki do specjalistów, a w Suwałkach olbrzymie, to chyba Narodowy Fundusz Zdrowia powinien kontrakty podzielić bardziej równomiernie - mówi Zbigniew De-Mezer.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej Suwałk
26.01.2024

- Są argumenty przemawiające za utrzymaniem basenu OSiR, ale trudno nie zauważyć, że miasta nie stać na kolejną pływalnię - mówi Zdzisław Przełomiec.


Bogdan Bezdziecki, fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Bezdziecki

przewodniczący Komisji Ekologii, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Suwałk
25.01.2024

- Trzeba zrobić wszystko, żeby Ślepsk Malow utrzymał się w PlusLidze, bo bardzo trudno jest potem odbudować taką pozycję - mówi Bogdan Bezdziecki.

Jarosław Szlaszyński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Szlaszyński

starosta augustowski
24.01.2024

- Nie odebrałem ani jednej skargi na działania żołnierzy czy funkcjonariuszy - mówi Jarosław Szlaszyński.

Piotr Kuczek, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Kuczek

Biblioteka Publiczna w Suwałkach
23.01.2024

- Z kulturowego, społecznego czy etycznego punktu widzenia likwidacja starych nagrobków jest trudna do zaakceptowania - mówi Piotr Kuczek.


Lech Łępicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Lech Łępicki

burmistrz Lipska
22.01.2024

- Myślę, że liczebność służb mundurowych na naszym terenie się nie zmieni. To cieszy, bo bezpieczeństwo regionu jest szczególnie zagrożone - mówi Lech Łępicki.

Marcin Kleczkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Marcin Kleczkowski

augustowski radny Prawa i Sprawiedliwości
19.01.2024

- Po decyzji burmistrza dotyczącej Jana Pawła II, PiS powinien zerwać koalicję w radzie miejskiej - mówi Marcin Kleczkowski.

Justyna Drażba, fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Drażba

Kajakowa Rospuda
18.01.2024

- Choć odwiedza nas coraz więcej turystów z różnych części Polski i z zagranicy, przydałaby się większa promocja regionu - mówi Justyna Drażba.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok