24.04 Protest sędziów, zjednoczenie opozycji (?), wybory we Francji, wielkie mocarstwa

24 kwietnia 2017

Robert Tyszkiewicz, Jan Dobrzyński, Piotr Kusznieruk, fot. Joanna Żemojda
Robert Tyszkiewicz, Jan Dobrzyński, Piotr Kusznieruk, fot. Joanna Żemojda



0:00
0:00
Z Janem Dobrzyńskim, Robertem Tyszkiewiczem i Piotrem Kusznierukiem rozmawia Mariusz Rytel | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Protest sędziów. Co zmienia proponowana reforma sądownictwa? Dlaczego sędziowie protestują i jak na te sprawy patrzą nasi lokalni politycy?

Grzegorz Schetyna w Białymstoku. Czy jest szansa na zjednoczenie opozycji i wspólny start w wyborach samorządowych pod szyldem PO?

Powyborczy poniedziałek we Francji. Co wyniki głosowania nad Sekwaną oznaczają dla Europy?

Wreszcie prężenie muskułów wielkich mocarstw. Amerykanie zrzucają największą bombę konwencjonalną na świecie, Rosjanie wystrzeliwują pocisk naddźwiękowy, a Korea Północna zapowiada kolejne testy broni jądrowej.



Goście Gier politycznych:

- senator Jan Dobrzyński z PiS

- poseł Robert Tyszkiewicz z PO

- szef SLD w woj. podlaskim Piotr Kusznieruk



Mariusz Rytel: PO trochę nabiera wiatru w żagle, proponując - tak trochę autorytarnie - start pod wspólnym szyldem i Nowoczesnej, i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, i lewicy w wyborach.

Robert Tyszkiewicz: Żeby była jasność - my mówimy wyraźnie o wspólnych listach. Nie wiemy dzisiaj do końca, jaka będzie formuła komitetu wyborczego - czy to będzie koalicja, czy inna formuła. Raczej myślimy o formule koalicyjnej. Ale nie wiemy, jaka będzie ordynacja.

Niepokoją nas zapowiedzi PiS-u i uważamy to za zamach na samorządność. Te zapowiedzi mówiące o dwukadencyjności wstecznej, o jednej turze wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów, o poruszaniu progami wyborczy. To wszystko zapowiada, że PiS chce przygotować ordynację w taki sposób, żeby to sobie a nie polskiemu samorządowi w najbliższych wyborach działać na korzyść. Nie można układać pod siebie ordynacji wyborczej, bo samorząd jest tą strukturą, która się w Polsce najlepiej sprawdziła i trzeba dać maksimum możliwości wypowiedzi, maksimum decyzji w ręce mieszkańców.

Dlatego będziemy protestować przeciwko zapowiadanym zmianom i zapowiadamy, że najlepszą metodą na tę chęć zawłaszczenia samorządu przez PiS są wspólne listy i wspólni kandydaci. Musimy dzisiaj rozmawiać - wszystkie partie opozycyjne, ale także środowiska takie jak KOD, jak organizacje pozarządowe - o dużej koalicji na rzecz obrony polskiego samorządu.


Co z tą ordynacją wyborczą panie senatorze?

Jan Dobrzyński: Z wypowiedzi pana posła Tyszkiewicza widać, że tam nie ma ideowości. Ja nie wierzę w takie skupianie się wszystkich przeciwko komuś. Działanie w partiach politycznych polega na tym, aby mieć jakąś ideę, program i rywalizować.

Jeśli chodzi o dwukadencyjność, to proszę pamiętać, że ponad połowa mieszkańców chciałaby, aby tę reformę wprowadzić. Nie wiemy, jak się wypowie w tej kwestii Trybunał Konstytucyjny. Jeśli chodzi o progi i inne szczegóły, o których pan mówi, ja nic nie słyszałem na ten temat. Natomiast jak będzie projekt ustawy, to będziemy o tym rozmawiać.

Myśmy zapowiadali reformę, ale projektu na razie nie ma. Jak to będzie się odbywało, zobaczymy w przyszłości. Ale na pewno dwukadencyjność jest potrzebna - o tym mówią wyborcy, często spotykamy się na różnego rodzaju spotkaniach. Na chwilę obecną jest to w sferze dyskusji - projektu konkretnego nie ma. Czy on się pojawi? Zobaczymy.


Do kogo bliżej jest dzisiaj SLD?

Piotr Kusznieruk: My chyba reprezentujemy w ogóle inną drogę niż te dwie partię. Zdecydowanie jestem przeciwny polaryzacji - szczególnie samorządowej sceny politycznej - na PiS i antyPiS.

Nie daje to możliwości wyboru obywatelom, szczególnie w tak zróżnicowanym samorządzie i o tak zróżnicowanych poglądach. To jest, że tak powiem, polityka mniejszego kalibru, gdzie to wygląda w ten sposób. Więc mechanizm podzielenia list na dwa w samorządach i stworzenia tylko takiego mechanizmu byłby nawet niezręcznością wobec obywateli.

Niepokoi mnie również sytuacja taka, że ordynacji wyborczej do dzisiaj nie znamy. Mamy tylko sygnały, więc na razie są to rozmowy.

Głównym zadaniem Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest wypracowanie swojej własnej drogi i wystawienie swoich własnych kandydatów w wyborach samorządowych. I do tego się przygotowujemy poprzez wzmacnianie struktur, poprzez odbudowę utraconego poparcia. Za błędy polityczne trzeba było zapłacić.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego i finansowania mediów publicznych, podwyżki cen energii elektrycznej, druga tura wyborów samorządowych


W Grach Politycznych rozmawialiśmy dziś między innymi o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego, wokół finansowania mediów publicznych i o podwyżkach cen energii elektrycznej.



Sytuacja na Bliskim Wschodzie, Zarząd Województwa Podlaskiego, pakt migracyjny i ustawa w sprawie aborcji


Sytuacja na Bliskim Wschodzie, kto stworzy Zarząd Województwa Podlaskiego, jak potoczą się losy paktu migracyjnego i ustawy w sprawie aborcji. Między innymi o tym mówiliśmy w Grach Politycznych.



Rosyjska rakieta nad Polską, zamach pod Moskwą, sto dni rządu Donalda Tuska [wideo]


Kolejny raz nad Polską pojawiła się rosyjska rakieta. Czy nasze służby odpowiednio zareagowały? Co to oznacza dla naszego bezpieczeństwa? Między innymi o tym mówimy w Grach Politycznych.



Pieniądze z UE na produkcję amunicji, wybory w Rosji, wizyta Dudy i Tuska w USA


W Grach Politycznych skomentujemy m.in. decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania produkcji amunicji i wybory w Rosji. Porozmawiamy także o schronach w Podlaskiem.



Protesty rolników, prawo do aborcji, transformacja energetyczna, wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w USA


Cały czas trwają rolnicze protesty w związku z unijnym Zielonym Ładem i bezcłowym importem ukraińskich towarów. Rozgorzała też polityczna dyskusja na temat prawa aborcyjnego.



Wyborcze listy kandydatów, protesty rolników, pigułka "dzień po"


W Grach Politycznych mówimy m.in. o listach kandydatów w wyborach samorządowych i programach wyborczych, a także o protestach rolników i ustawie o dostępnoci tzw. pigułki "dzień po" bez recepty.



Protesty rolników w całej Europie, wybory samorządowe [wideo]


Protestujący rolnicy wjechali setkami traktorów do centrum Brukseli, a także do dzielnicy europejskiej, gdzie w siedzibie Rady Unii Europejskiej trwają obrady ministrów rolnictwa. Strajkujący sprzeciwiają się unijnej polityce rolnej. W audycji też o zbliżających się wyborach samorządowych.



Śmierć Nawalnego, posiedzenie Rady Gabinetowej, przyszłość S8 [wideo]


Najwięcej komentarzy w mediach w ostatnich dniach wywołała śmierć rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, posiedzenie Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska, czy też planowana wizyta w Białym Domu obu polityków.



Protest rolników i list otwarty pracowników rozgłośni lokalnych Polskiego Radia


Rolnicy szykują się do kolejnych protestów przeciwko unijnej polityce rolnej i napływowi produktów z Ukrainy. Blokady dróg w wielu miejscach w Polsce ponownie będą w piątek (17.02).




 
 

Prowadzący:

Dorota Niebrzydowska
Lech Pilarski
Renata Reda
Wojciech Szubzda
Edyta Wołosik



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok