Nowa partia, lekarze rezydenci i Puszcza Białowieska

16 października 2017

Krzysztof Truskolaski i Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Truskolaski i Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Nowa partia, lekarze rezydenci i Puszcza Białowieska

Na polskiej scenie polityczne ma pojawić się nowa partia. Wicepremier Jarosław Gowin szykuje się na poszerzenie strefy wpływów o "wolnościowców" i "republikanów". Zanim to jednak nastąpi wicepremier uczestniczy dziś w regionie w inauguracji nowego roku akademickiego. Lekarze rezydenci, administracja sądowa, a także inne grupy zawodowe - wszyscy chcą więcej zarabiać. W Puszczy Białowieskiej wizyta terenowa przedstawicieli Komisji Europejskiej i FAO.


Goście Mariusza Rytla:

poseł Dariusz Piontkowski z Prawa i Sprawiedliwości

poseł Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej.Fragment rozmowy:

Mariusz Rytel: Nowa partia, która zapowiedziana jest na 4 listopada, wtedy pojawi się na naszej scenie politycznej. Czy Prawo i Sprawiedliwość obawia się czy może cieszy się z tego, że w ramach Zjednoczonej Prawicy pojawi się jakieś nowe ugrupowanie?


Dariusz Piontkowski: Nie wiem czy określenie nowa partia jest dobre, myślę że raczej należałoby użyć określenia o poszerzeniu Partii Razem, partii Jarosława Gowina. Oni myślą chyba o zmianie nazwy, na razie utrzymają to w tajemnicy. Twierdzą, że inna z partii politycznych, która działa na naszej scenie politycznej nazywa się podobnie i to czasami ludzie i dziennikarze mylą. Stąd chcą uzyskać jednoznaczną nazwę, być może rzeczywiście na początku listopada tę nazwę zmienią, ale mają do tego prawo, są niezależne bytem politycznym, tworzą wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską rząd Zjednoczonej Prawicy. 

Mają oczywiście prawo do tego, aby w ramach działalności swojej partii próbować dokooptować czy prosić o współpracę kolejne środowiska. Jeżeli tak się stanie na początku listopada, możemy być tylko zadowoleni, bo przecież trzeba pamiętać, że nie zagospodarowujemy w tej chwili całej sceny politycznej. Jeżeli nowe środowisko chce się dołączyć do którejś z partii tworzących czy popierających obecny rząd - z naszego punktu widzenia - tym lepiej.


A co na to opozycja?

Krzysztof Truskolaski: Z tego co wiem, to już miała się pojawić nowa nazwa i nowa partia, chyba się pan premier Gowin jeszcze nie wyrobił i przełożył rozpoczęcie na listopad. Zobaczymy co to będzie, ale nie łudźmy się, że to będą duże zmiany. Chciałbym przypomnieć, że pan Gowin już był w kilku partiach - był  Platformie Obywatelskiej, jest w Polska Razem, jest w klubie Prawa i Sprawiedliwości, w parlamencie - tutaj dużo się nie zmieni. Wydaje mi się, że ta zmiana nazwy jest tylko po to i zmiana podobno partii, aby przyjąć nowe nowe osoby. 


Prowadzący:

Mariusz Rytel
Edyta Wołosik


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Zmiany w ordynacji wyborczej, ograniczenie handlu w niedziele

Jedni na te zmiany czekają, inni są nimi zaskoczeni. A chodzi o propozycje zmian w ordynacji wyborczej. Poza tym rozmawiamy o sprawie ograniczenia handlu w niedziele i o zmianach na scenie politycznej.Lotnisko lokalne, budżety samorządów i przyszłe koalicje

W Białymstoku ma powstać lotnisko lokalne. Jak w roku wyborczym wyglądać będą budżety województwa podlaskiego i Białegostoku? Przygotowania, ewentualne koalicje i kandydaci w wyborach samorządowych.Protest lekarzy rezydentów i propozycje zmian budżetowych

Protest lekarzy rezydentów, propozycje zmian budżetowych, również w kontekście zwiększenia dotacji na służbę zdrowia w Polsce to, między innymi, tematy dzisiejszych Gier Politycznych.Zmiany w szkolnictwie wyższym, protest rezydentów i zmiany w ustawie dezubekizacyjnej

Zmiany w szkolnictwie wyższym proponowane przez wicepremiera Jarosława Gowina, a także jego nowa partia polityczna, której oficjalną prezentację zapowiedział na 4 listopada.Kontrowersje polityczne ostatnich dni

Prezydent i minister sprawiedliwości - Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro - czy to spór „czterdziestolatków” czy poważny spór kompetencyjny?
źródło: www.radio.bialystok.pl​