Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa.

Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Meta abiturientów 30.04.2017

Trzyletnia nauka w litewskim liceum w Puńsku pozwoliła docenić naszą kulturę i język, ale nadal zastanawiamy się co będziemy robić po maturze- mówią Edyta Wołyniec , Alicja Paszkiewicz oraz nauczyciel Dariusz Wołyniec.
Książka o polskich Litwinach pokazuje jaki wkład przez XX i XXI wiek wnieśli do litewskiej historii i kultury. Wychowankowie Seminarium Duchownego w...Misja na Madagaskarze 27.04.2017

Puńsk jest małą miejscowością, a jednak turysta może bardzo ciekawie spędzić kilka godzin w pracowniach tkackich, muzeach czy skansenie- to propozycje nie tylko na początek maja, lecz i w sezonie wakacyjnym- mówi Jolanta Łatwis z UG w Puńsku.
Mój syn wybrał misje na Madagaskarze i przebywając od 1988 roku stworzył tam sobie życie. Uczy ludzi życia i buduje świątynie....Pielęgnujmy ludowe tradycje 25.04.2017

Wystawa tradycyjnej sztuki wielkanocnej w PuńskuSztuka Wielkanocna 23.04.2017

XIX Konkurs Sztuki WielkanocnejEgzaminów czas 20.04.2017

Egzamin gimnazjalny z historii okazał się łatwiejszy, niż się spodziewaliśmy- mówią uczniowie szkoły Żiburys w Sejnach.
W ciągu piętnastu lat w arkuszach egzaminacyjnych w języku litewskim zdarzały się błędy, które nieraz skutkowały nie rozwiązaniem zadania, dlatego w tym roku część historyczno-społeczną uczniowie pisali w języku polskim, mimo, że Wiedzy o...Miłość do muzyki 18.04.2017

W dzieciństwie razem ze starszym bratem graliśmy na wiejskich weselach. Dziś to wydawałoby się co nieco dziwne, że siedmiolatek i jedenastolatek na akordeonie i bębnie gra marsze weselne- o swojej przygodzie z muzyką i jej przekazaniu dzieciom opowiada Olgierd Niewulis.
Często historycy nie rozumieją, że pewne wydarzenia historyczne nie są tylko polskie, ale dotyczą...
źródło: www.radio.bialystok.pl​