Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa.

Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Fotografia w sztuce 19.10.2017

Algirdas Seskus jest uznanym fotografikiem . Jego prace „oczami sowy” przedstawiają mowę ciała. Twórca swoje prace prezentowała w Atenach, Londynie i innych galeriach. Obecnie można oglądać w galerii Arsenał w Białymstoku.
Na początku harmonijka ustna, a później akordeon i skrzypce- to instrumenty, na których uczył się grać Józek Zubowicz. Jednak matka, ze...Rodzinne muzykowanie 17.10.2017

Święto muzykujących rodzin w Puńsku-niektóre rodziny czują potrzebę wystąpienia na scenie, jednak w okolicach Puńska jest o wiele więcej śpiewających i grających rodzin, lecz nie chcą występować na takich koncertach- twierdzi organizator Asta Pieczulis.
Dziś mało się tworzy piosenek ludowych, ale ciągle lubimy je śpiewać. Nasza rodzina śpiewa utwory...Zamożniejsza Gmina Puńsk 15.10.2017

Nauczyciele świętowali Dzień Edukacji, ale dziś ich rola jest zupełni inna, niż kilka dekad wcześniej, lecz wciąż bardzo ważna w formowania postawy społecznej , tożsamości narodowej i ogólnego rozwoju dziecka- uważa Algirdas Vaicekauskas.
Wzrosła zamożność gminy Puńsk, chociaż wójt twierdzi, że największym skarbem tej ziemi, są mieszkańcy- solidarni, uczynni i...Modlitwa na granicy 12.10.2017

Wierni z parafii Berżniki oraz Kučiūnai wspólnie modlili się w ramach akcji "Różaniec do granic".Litewskie podręczniki dla licealistów 10.10.2017

Relacja ze święta kapel w Sejnach- zaprasza Ruta Burdyn.
Podręczniki do nauki języka litewskiego w liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku przygotowują profesorowie z Litwy, gdyż w Polsce nie ma kompetentnych autorów- uważa Nijola Birgiel z wydawnictwa Ausra w Punsku.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Zaprasza Zyta WasilukWsparcie dla ziem etnicznych 08.10.2017

Pomysł na wspieranie litewskich ziem etnicznych
źródło: www.radio.bialystok.pl​