Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa.

Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Koniec roku szkolnego 25.06.2017

"Szczęśliwie zakończyliśmy już 12. rok szkolny" - mówi dyrektor litewskiej szkoły "Ziburys" w Sejnach Algirdas Vaicekauskas.Nagrody trzy, a wycieczka jedna 22.06.2017

Przywitajmy uczestników ekspedycji w Puńsku- mówi Asta Pieczulis.
Zostałam laureatką trzech konkursów przedmiotowych, ale każda wygrana, to wycieczka do Druskiennik, dlatego dwa miejsca podarowałam najlepszym koleżankom- opowiada Anna Korze niecka ze szkoły Żiburys w Sejnach.
Płyty winylowe z litewską muzyką były i nadal są dla mnie ważne. Ostatnio kupiłam...Zlot nad jeziorem Gaładuś 20.06.2017

Tradycyjny zlot litewskich zespołów nad jeziorem GaładuśSąd zostaje 18.06.2017

Zdecydowana reakcja radnych powiatu sejneńskiego i gmin na zamiar likwidacji Sądu w Sejnach- starosta sejneński Piotr Alszko
Mieszkańcy już kilka lat temu zbierali podpisy przeciwko likwidacji Szpitala powiatowego , a później i Sądu w Sejnach- mówi sekretarz gminy Puńsk-Jan Wojczulis.
Jakie znaczenie dla Litwinów ma życie męczennika biskupa Teofilis Matulionis,...Procesja jednoczy sąsiadów 15.06.2017

Wielka frajda i miło spędzony czas dla seniorów-słuchacze Uniwersytetu III Wieku spróbują swoje umiejętności aktorskie zaprezentować na scenie Skansenu w Puńsku- opowiada Teresa Kosa.
Procesja Bożego Ciała stała się przyczyną bliższych międzysąsiedzkich kontaktów, gdyż przygotowanie „ołtarzyka” jednoczy mieszkańców- to podwójnie cieszy- uważa ks. Marius...Triathlion nad jeziorem Pomorze i występ zespołu "Lietuva" 13.06.2017

Studenci z całej Polski oraz goście z Litwy wzięli udział w triathlonie w okolicach jeziora Pomorze w gminie Giby. 9 czerwca w Puńsku wystąpił reprezentacyjny zespół pieśni i tańca Litwy - "Lietuva".
źródło: www.radio.bialystok.pl​